Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.04.2014., 18:14   #61
Quote:
margoth. kaže: Pogledaj post
molila bih za savjet.
moj frend ima alergijsku astmu /na pelud, neku hranu.../
živi vani i budući da planira doseljenje u hrvatsku trebao bi preporuku za
nekog dobrog liječnika /bolnicu/ u zagrebu specijaliziranog za tu problematiku.
Klinika za plućne bolesti Jordanovac
tanveer is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2014., 20:07   #62
Pozdrav!

ovo je treća godina kako uzimam terapiju za alergijsku bronhijalnu astmu. Bila sam na testiranju pretrpošle godiine, i alergična sam na niske trave. Prve dvije godine je bilo sve pod kontrolom.

Međutim ove godine me uhvatio gadan kašalj, i bol u plućima. trajalo je nekih deset dana, imala sam napade kašlja, posebice jake po noći, škripanja, bol u plućima. dobila sam summamed, i to me prošlo. Međutim ostali su ti napadi kašlja po noći, koji su se pretvorili u nešto što mislim da je napad astme (nisam prije nikad imala napade)

Dakle, probudim se sa spazmom dušnika, i ne mogu disati, pokušava otvoriti jednjak ali ne mogu. U tim naprezanjima se nagutam zraka, jedva uzmem ventolin, pa mi treba par minuta da dođem k sebi.

Zakazala sam termin kod svog pulmologa, ali to je tek za 10 dana. Sad me počelo brinut jer mi je sinoć napad bio baš težak, u jednom trenu sam mislila da ću se ugušiti.

Što vi radite u sličnim situacijama? da li da čekam termin kod svog pulomolga ili ?
__________________
hik.
ellory is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2014., 08:03   #63
Kod pulmologa u bolnici sestre milosrdnice (vinogradska ZG) je užasno stanje, svaki puta kad dođem naručuju sve pacijente u 10h i onda čekaš od 3-5 sati na pregled, nitko se nikad ne ispriča ništa. I da točno jednom sam čekao 5 sati sa svima drugima u čekaoni.

I onda kad uđeš unutra čovjek te ni ne pogleda, doslovno te ne pogleda za vrijeme pregleda i tako izađeš van. Eto ti medicinske pomoći! i još sam bio i kod onog glavnog primariusa i nekog drugog, isto ponašanje.
A med.sestre se uvijek svađaju i mi to svi slušamo, katastrofa. I to već idem tamo par godina i NIŠTA se nije promjenilo.
Izgleda da ovaj odjel nije naučio "bedside manner".

Jel ima u ZG-u neka druga pulmologija koja je pristupačnija i normalnija od ovih tamo. I da dođem na red kad me naruče a ne da čekam 5 jeb.sati bez isprike. Mi koji radimo nemamo vremena se bavit njihovim internal problemima.
xlopi is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2014., 14:46   #64
Quote:
ellory kaže: Pogledaj post
Zakazala sam termin kod svog pulmologa, ali to je tek za 10 dana. Sad me počelo brinut jer mi je sinoć napad bio baš težak, u jednom trenu sam mislila da ću se ugušiti.
Što vi radite u sličnim situacijama? da li da čekam termin kod svog pulomolga ili ?
Ne čekaj termin kod svog pulmologa nego se javi svom liječniku obiteljske medicine.
Singular je lijek koji pomaže kod alergijske astme i može ti ga pripisati tvoj liječnik na osnovu opisanog bez preporuke pulmologa.
__________________
Znam, bio bi ponosan na mene. :)
Štokrlica is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2014., 14:32   #65
@jbird74 dobar post !

Ovako, meni je tzv. primarius doktor pulmolog rekao da imam astmu, pretrage koje sam radio kod njih su užasno loše odrađene te totalno nepouzdane. Npr. na spirometriji ti nitko ne kaže (iako te gleda) da moraš ispraviti cijelo tijelo, a pozicija za puhanje ostane ista od prošlog pacijenta. I tako dalje da ne pričam sve kako se LOŠE rade pretrage.

Dakle, oni su po mojoj spirometriji zaključili da ja imam astmu. Kasnije sam našao na netu da GERB (želučani refluks) može uzrokovati siptome astme te na taj način ustvari sakriti glavni problem, a to je da netko ima GERB a ne astmu!

Iako me doktor niti ne pogleda u oči za vrijeme pregleda (toliko o ljubaznosti i doctor-pacient odnosa), rekao sam mu više puta da na određene namirnice diže mi se kiselina u želucu, npr. od čokolade, gazirano itd.

Ako se malo znate služiti netom, možete naći i PDF knjigu jednog doktora iz Rijeke koji je povezao GERB i astmu. A ima i članaka na engleskom online koliko želite.
Mnogi uopće nemaju astmu.

Druga stvar, ja svoju "astmu" ako imam napad riješim tabletom za smirenje jer smiruje sve mišiće i živce i uvijek pomogne. Ventolin mi nikada ali baš nikada nije pomogao.

Čitajte online i educirajte se sami, jer naši liječnici su zaostali i teško prihvaćaju nove stvari.
Yoga (i evo Reiki) za disanje vam može biti također samo od koristi, iako niti jedno ne prakticiram, ali vidio sam dosta Yoga tečaja koji koriste disanju i posebno astmi.

Vidite slučaj tenisača Đokovića, riješio astmu preko dr. nutricionista, izbacio gluten itd.

Učite sami, ne čekajte liječnike koji će vam vrlo teško pomoći osim ako se ne radi o privatniku!
xlopi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2014., 14:46   #66
Post od forumaša jbird74 obrisan! Razlog: kršenje pravila pdf-a Zdravlje. O alternativnim metodama "liječenja" nije dozvoljeno pisati ni svjedočiti na ovom pdf-u, a zainteresirane pozivamo da se uključe i svjedoče na ppdf-u Alternativno liječenje jer se ovaj pdf temelji isključivo na konvencionalnoj medicini. Zahvaljujem na razumijevanju.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2014., 10:20   #67
Quote:
xlopi kaže: Pogledaj post
@jbird74 dobar post !

Učite sami, ne čekajte liječnike koji će vam vrlo teško pomoći osim ako se ne radi o privatniku!
Dobra preporuka! Treba pratiti svoje stanje i primjećivati što se događa. Doktori često nemaju ni volje ni vremena za istraživanje i to u biti ne rade, već dobiju od farmaceutske industrije preporuke i "rezultate". Djeca i odrasli se serijski obrađuju bez istraživanja pozadine te je nemoguće dobiti kvalitetne rezultate.

Što se tiče dječje astme, da mi ovaj put ne izbrišete post (umjesto da ga prebacite u po vama pravu kategoriju) - ovo i doktori preporučaju, a ja mogu posvjedočiti, vodite djecu na more, srednja dalmacija, južna dalmacija i otoci. Radi svog djeteta, ako možete ikako, preselite se na more i uštedjeti ćete malom čovjeku godine i godine patnje, razne nuspojave od lijekova i razvlačenja po doktorima.

Da napomenem, kad sam ja prvi put dobio Ventolin, moj otac ga je doslovce namolio od doktora. Naime tada ga doktor nije htio prepisati jer se nuspojave javljaju na srcu, a ja sam tada imao oko 8 godina i lijek koji sam prije koristio više nije pomagao (ne sjećam se kako se zvao). Danas industrija preporuča taj isti Ventolin i bebama (znam jer mi prijatelji ima malo dijete s astmom). Što se promijenilo?
jbird74 is offline  
Odgovori s citatom Received Warning
Old 20.08.2014., 08:24   #68
Jedan oprobani recept koji će vam pomoći da si olakšate napadaj je C vitamin u tzv. sportskoj dozi od 1 do 2 gr (isprobao na sebi). Kod ove terapije bitno je znati da C vitamin treba uzimati par puta na dan u manjoj dozi (zato što tijelo višak izbaci kroz mokraću, a piškite više puta dnevno), ali sveukupno 1 do 2 gr. C vitamin vam neće potpuno otkloniti napadaj, ali će utjecati na to da vam se prošire dišni putevi što će vam olakšati disanje.
jbird74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2014., 18:38   #69
koji pulmolog je najbolji na Jordanovcu?
Hvala
peachwoman is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2015., 15:14   #70
Terapija, seretide dva 2 puta dva udaha,spiriva jedna tableta u udahu na dan,alvesco jednom na dan , ventolin po potrebi i astma u pogorsanju.
Mislim da je i ovo terapija vrlo rijetka ,ova kombinacija svih lijekova za asmu , dali je ko koristio ovu svu terapiju odjednom ?
Da li je normalno da i na takvoj terapiji (ali zaista redovnoj)astma ipak bude u pogorsanju ?
Potreban ventolin u protekla 24 sata samo ,pet puta..
__________________
🐾🌞
duxi is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2015., 21:54   #71
Quote:
duxi9 kaže: Pogledaj post
Terapija, seretide dva 2 puta dva udaha,spiriva jedna tableta u udahu na dan,alvesco jednom na dan , ventolin po potrebi i astma u pogorsanju.
Mislim da je i ovo terapija vrlo rijetka ,ova kombinacija svih lijekova za asmu , dali je ko koristio ovu svu terapiju odjednom ?
Da li je normalno da i na takvoj terapiji (ali zaista redovnoj)astma ipak bude u pogorsanju ?
Potreban ventolin u protekla 24 sata samo ,pet puta..
Probaj uzet nešto za smirenje, tipa normabel ili nešto takvo. Lijekovi za smirenje opuštaju mišiće, meni su pomogli baš kod astme.
xlopi is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2015., 12:08   #72
Quote:
xlopi kaže: Pogledaj post
Probaj uzet nešto za smirenje, tipa normabel ili nešto takvo. Lijekovi za smirenje opuštaju mišiće, meni su pomogli baš kod astme.
Hvala na odgovoru, no mislim da je ipak jos nesto u pitanju jer se radi i o blago povisenoj tempereturi a u plucima koda imam klupko necega, asmaticar sam nekoliko godina i smatram da uz takvu terapiju bi trebala asma biti pod kontrolom, no eto nije..no ,narucena sam kod pulmologa za mjesec dana ,dotle ko prezivi pricat ceno probat cu poslusati i tvoj savjet
__________________
🐾🌞
duxi is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2015., 13:35   #73
Obzirom na temperaturu možda je nešto drugo. Astme ima više tipova, imaš astme na psihičkoj bazi, a sve zbog npr. stresa. U tom pogledu treba uzeti nešto za smirenje jer pomaže, isprobano iz prve ruke. Rado bi da ima nešto "zdravije" a jeftinije od normabela ali nema. Svi čajevi koštaju a prirodne tablete još i više...
I još nešto uči na sebi, educiraj se sama pa i online. Pulmolog meni nije pomogao apsolutno ništa, bio par puta to je gubitak vremena. Nadam se da je tvoj pulmolog bolji. Naši doktori su ti često zastarjelog kova pa ne prihvaćaju nikakav napredak.

Evo ti primjer toga, prije 10 godina frendica imala neku vrstu migrene skužila je sama da joj kisik pomaže. Doktorica neurolog je rekla da je to bezveze šta ona priča, a danas neurolozi ti preporučuju uzimanje kisika za glavobolje. Tako da uči sama na sebi, najbolji doktori si ti sama, osim ako ne želiš čekati 10 godina promjena :-)

Još bi ti dao koji savjet ali na PM se javi.
xlopi is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2015., 23:16   #74
Quote:
duxi9 kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru, no mislim da je ipak jos nesto u pitanju jer se radi i o blago povisenoj tempereturi a u plucima koda imam klupko necega, asmaticar sam nekoliko godina i smatram da uz takvu terapiju bi trebala asma biti pod kontrolom, no eto nije..no ,narucena sam kod pulmologa za mjesec dana ,dotle ko prezivi pricat ceno probat cu poslusati i tvoj savjet
S obzirom na šture podatke, ne može se sa sigurnošću isključiti i upala pluća kao vrlo česta komplikacija astme (KOBP-a)

Dakle, što skorije svom liječniku, uz auskultacijski pregled pluća učiniti bar CRP,KKS/DKS, Rtg srca i pluća, a bilo bi dobro učiniti i ABS i respiratorne plinove.
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2015., 01:45   #75
Quote:
duxi9 kaže: Pogledaj post
Terapija, seretide dva 2 puta dva udaha,spiriva jedna tableta u udahu na dan,alvesco jednom na dan , ventolin po potrebi i astma u pogorsanju.
Mislim da je i ovo terapija vrlo rijetka ,ova kombinacija svih lijekova za asmu , dali je ko koristio ovu svu terapiju odjednom ?
Da li je normalno da i na takvoj terapiji (ali zaista redovnoj)astma ipak bude u pogorsanju ?
Potreban ventolin u protekla 24 sata samo ,pet puta..
Da uz bronhodilatatore ne uzimas i neku drugu terapiju, npr. za visoki tlak?

Da li kasljes? Kakav ti je kasalj? Ako kasljes, da li pritom osjetis izrazito neugodan miris?

Da li ti pluca pri disanju "sviraju"? i kako?
vilijam is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2015., 11:58   #76
Quote:
xlopi kaže: Pogledaj post
Obzirom na temperaturu možda je nešto drugo. Astme ima više tipova, imaš astme na psihičkoj bazi, a sve zbog npr. stresa. U tom pogledu treba uzeti nešto za smirenje jer pomaže, isprobano iz prve ruke. Rado bi da ima nešto "zdravije" a jeftinije od normabela ali nema. Svi čajevi koštaju a prirodne tablete još i više...
I još nešto uči na sebi, educiraj se sama pa i online. Pulmolog meni nije pomogao apsolutno ništa, bio par puta to je gubitak vremena. Nadam se da je tvoj pulmolog bolji. Naši doktori su ti često zastarjelog kova pa ne prihvaćaju nikakav napredak.

Evo ti primjer toga, prije 10 godina frendica imala neku vrstu migrene skužila je sama da joj kisik pomaže. Doktorica neurolog je rekla da je to bezveze šta ona priča, a danas neurolozi ti preporučuju uzimanje kisika za glavobolje. Tako da uči sama na sebi, najbolji doktori si ti sama, osim ako ne želiš čekati 10 godina promjena :-)

Još bi ti dao koji savjet ali na PM se javi.
problem je sta sam do sad znala kako i kad i sta ovo je nesto novo s cim se do sad nisam nosila na takav nacin.
Quote:
body halleck kaže: Pogledaj post
S obzirom na šture podatke, ne može se sa sigurnošću isključiti i upala pluća kao vrlo česta komplikacija astme (KOBP-a)

Dakle, što skorije svom liječniku, uz auskultacijski pregled pluća učiniti bar CRP,KKS/DKS, Rtg srca i pluća, a bilo bi dobro učiniti i ABS i respiratorne plinove.
Da,posto je temperatura i danas prisutna idem svojoj dr,temperatura je do 38 nije veca al zamorna .Inace asthma bronchiale,rinitis chr.allerg. s tim da znam kako asmaticni napad izgleda(to nije napad) , imala sam ga a ovo je otezano disanje koje se primjenom ventolina smiri na kratko.
Quote:
vilijam kaže: Pogledaj post
Da uz bronhodilatatore ne uzimas i neku drugu terapiju, npr. za visoki tlak?

Da li kasljes? Kakav ti je kasalj? Ako kasljes, da li pritom osjetis izrazito neugodan miris?

Da li ti pluca pri disanju "sviraju"? i kako?
Kasljem,iskasljavam , ne osjetim neugodan miris,iskasljavanje mi cini olaksanje , pluca mi sviraju i cuje se onaj produzeni ekspirij..

Terapiju uzimam jos nolpazu za zeludac(ulkus duodema )i movalis (protuupalni reumatik)ali do sad nisam imala probleme, po potrebi doretu , aspirin, voltaren i slicno ne dolazi u obzir .

Hvala vam svima na oddgovorima
__________________
🐾🌞
duxi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2015., 11:22   #77
Pozdrav svima...
Prosle godine sam bio na pregledu, na nalazu spirometrije mi je utvrdeno da imam prisutnu opstrukciju. Poslan sam na pregled kod pulmologa (sumlja na astmu?) Te mi je pripisano uzimanje Singulaira (tablete 10mg). Nakon mjesec dana uzimanja sam bio na ponovnom pregledu, nalaz identican kao prijasnji. Na drugi pregled sam dosao nakon tri mjeseca, nalaz ponovno identican. Iz razloga sto nemam nikakve simptome receno mi je da nastavim s uzimanjem singulaira. Zanima me koliko dugo se moze uzimati taj lijek? Nasao sam na netu inf gdje ga ljudi uzimaju godinama, je li to istina?
Hvala
Xavier1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2015., 12:01   #78
Quote:
Xavier1 kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima...
Prosle godine sam bio na pregledu, na nalazu spirometrije mi je utvrdeno da imam prisutnu opstrukciju. Poslan sam na pregled kod pulmologa (sumlja na astmu?) Te mi je pripisano uzimanje Singulaira (tablete 10mg). Nakon mjesec dana uzimanja sam bio na ponovnom pregledu, nalaz identican kao prijasnji. Na drugi pregled sam dosao nakon tri mjeseca, nalaz ponovno identican. Iz razloga sto nemam nikakve simptome receno mi je da nastavim s uzimanjem singulaira. Zanima me koliko dugo se moze uzimati taj lijek? Nasao sam na netu inf gdje ga ljudi uzimaju godinama, je li to istina?
Hvala
Godinama.

Singulair (montelukast) je poprilično selektivan lijek, uzimaju ga i djeca već od rane životne dobi, od strane struke se aktualno smatra, kako je to poprilično siguran lijek

O eventualnoj pauzi možeš pregovarati sa nadležnim liječnikom (primjerice, u periodima kad su tegobe najmanje izražene).
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2015., 15:31   #79
Hvala na brzom odgovoru!
Inace nisam bas pristalica uzimanja lijekova kroz duzi vremenski period, vjerovatno jer do sada nisam nikada uzimao neki lijek toliko dugo.
Receno mi je da ponekad treba uzimati terapiju singulaira nekoliko tjedana, cak i mjeseci da bi bilo ucinka. Nadam se da nece biti vise stete nego koristi.
Pozdrav...
Xavier1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2015., 16:07   #80
Astmatičari - što vam je alternativa za Ventolin?

Bok!
Imam alergijsku bronhijalnu astmu koja me mučila u ranim godinama života, danas povremeno, samo u doba ambrozije i jesenje magle. Dakle, nos curi i pluća su stegnuta i teško je disati (ne klasično gušenje, samo otežano disanje).

Ranije mi je pomagala Ventolin pumpica dosta (2 doze) povremeno ali sada kao da ne djeluje. U apoteci mi kažu da pitam ljekara da mi prepiše kortikosteroide da uzimam terapiju a meni to ne treba jer nije strašno, ne znam što su zapeli.

da li ima netko alternativa slična Ventolinu da ide bez recepta da probam. Znam da je bio klenbuterol aktualan prije salbutamola koji sad stavljaju u Ventolin.
Molim za neki savjet i iskustvo, hvala lijepa
Brkchey is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:47.