Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Hrana i zdravlje

Hrana i zdravlje Posebni režimi prehrane

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.05.2008., 22:14   #41
Quote:
Lyla kaže: Pogledaj post
Endimion, tebi je na avataru crossing over ili? A koji je 5' kraj?
Može se i tako protumačiti.

Quote:
-mobyXXL- kaže: Pogledaj post
ne bi se kladio
Ja bih. Coca Cola ima vrijedan izvor energije, saharozu. To je jedna od osnovnih gorivnih molekula koja može poslužiti i za skladištenje. Ima hranjivu vrijednost.
Etanol je nekoristan. On je zapravo otrov, a rezultat trovanja znaš i sam. U jetrenim stanicama se oksidira u acetaldehid, još jači stanični otrov. Nema hranjivu ni iskoristivu toplinsku vrijednost.

Razumnom čovjeku koji ne pati od želje za alkoholiziranjem, etanol može poslužiti kao gorivo, hladilo, odmaščivač,...
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2008., 23:16   #42
iz osobnog iskustva...imao sam pacijenticu kojoj smo "spasavali" zube cija je caklina UNISTENA od prevelikoh kolicina kole. Ponavljam...prevelikih. Prestrasno kako su joj zubi izgledali. Bez ikakvih normalnih morfoloskih obiljezja... Straznji zubi svi "zaravnani"....naravno upitne funkcije i jos upitnije buducnosti...
Ona nije prestala piti vec KAZE da je smanjila kolicinu...nije da vjerujem al dobro.
Uglavnom...taman da su i manje kolicine od recimo 2-3 puta tjedno...preporucam da se nakon ispijanja kole i slicnih gaziranih pica usta isperu vodom kako bi se malo neutralizirala ortofosforna kiselina. Na dugorocno ce sigurno biti posljedica. Ne ovako drasticnih, ali diskoloracije suba su itekako moguce.
Pijem ju i ja...ali jednom u 2-3 mjeseca. Jednostavno nemm naviku piti.
Chain is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2008., 01:04   #43
Quote:
Zli Mali Medo kaže: Pogledaj post
Lyla, popij pola litre Cole i mjeri secer, ako u tom trenutku nema potrebe za tako visokim energijskim sutom, kaj mislis, kuda ide secer?
Hoćeš da se kladimo da ćeš nakon pola kile pojedenog grožđa imati veći iznos GUKa, ili narodski šećera u krvi? A grožđe je zdravo
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2008., 01:19   #44
Quote:
banderas kaže: Pogledaj post
Hoćeš da se kladimo da ćeš nakon pola kile pojedenog grožđa imati veći iznos GUKa, ili narodski šećera u krvi? A grožđe je zdravo
Necemo se kladiti. Pola kile grozda sadrzi 80 g frukoze i glukoze zajedno. Pola litre cole sadrzi oko 60 g secera? Grozde je voce koje sadrzi mnogo secera, i sta sada? Cemu ti primjeri? Grozde je daleko ukusnije od Cole s puno manje stetnih sastojaka, pardon, manje nezdravijihh sastojaka.
Zli Mali Medo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2008., 01:22   #45
U tome što grožđe, od šećera, sadrži gotovo isključivo glukozu, zato se glukoza i naziva grožđani šećer
Tema ove diskusije nije je li cola ukusna, nego je li nezdrava. Ja ti samo spominjem "zdrave" namirnice koje imaju daleko više tih "nezdravih" sastojaka od cole. Tvoj argument štetnosti cole je bilo mjerenje šećera nakon pola litre Cole.
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2008., 01:28   #46
Quote:
banderas kaže: Pogledaj post
U tome što grožđe, od šećera, sadrži gotovo isključivo glukozu, zato se glukoza i naziva grožđani šećer
Znam, cesto ga konzumiram.

Quote:
Tema ove diskusije nije je li cola ukusna, nego je li nezdrava. Ja ti samo spominjem "zdrave" namirnice koje imaju daleko više tih "nezdravih" sastojaka od cole. Tvoj argument štetnosti cole je bilo mjerenje šećera nakon pola litre Cole.
Izmedu ostalog, je l'; s tom razlikom da je Cola adiktivna. Grozde s druge strane sadrzi i korisne sastojke, a Cola niti jedan. Osim vode.
Zli Mali Medo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2008., 02:03   #47
Pa, sumnjam da će itko proglašavati Colu za multivitaminski napitak. Ali ovdje ti furaš priču "Cola fuj, otrov" koja jednostavno nema realne podloge.
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2008., 02:16   #48
Quote:
banderas kaže: Pogledaj post
Ali ovdje ti furaš priču "Cola fuj, otrov" koja jednostavno nema realne podloge.
Nista ja ne furam, nabrojio sam par stvari po kojima je Cola losa i jest fuj.
Zli Mali Medo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2008., 02:24   #49
I kojih Cola ima daleko manje od drugih zdravih stvari. Mislim, ovaj primjer s GUKom je famozan Šta je na kraju fuj, šećer i ortofosforna kiselina. Wow, otrovi
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2008., 02:34   #50
Quote:
banderas kaže: Pogledaj post
I kojih Cola ima daleko manje od drugih zdravih stvari. Mislim, ovaj primjer s GUKom je famozan Šta je na kraju fuj, šećer i ortofosforna kiselina. Wow, otrovi
Pa je l' lose, jest. Uz to sto je adiktivna pa sve to potencira na desetu. Kada otvore topic o drugim namirnicima, onda cemo komentirati druge namirnice. I daj molim te da moju jednu hiperbolu (ovo s otrovima) koji si negdje usput procitao ne provlacis kroz sve upise.
Zli Mali Medo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2008., 09:39   #51
Quote:
Zli Mali Medo kaže: Pogledaj post
Pa je l' lose, jest. Uz to sto je adiktivna pa sve to potencira na desetu. ..

Nije loše.

Kola adiktivna? Misliš zbog kafeina? Koja dnevna količina je adiktivna?

Isuse Medo, ti si pametan momak, ajmo malo kritičnosti barem..
Negdje sam pročitala u nekom od tvojih postova da obožavaš čajeve.
Tein je biokemijska inačica kafeina i guaranina samo što se nalazi u čaju. kafein je iz kafe pa je kafein, tein iz čaja pa je tein, guaranin iz guarane pa je guaranin. Dakle, alkaloidi identične strukture, različitog porijekla, ok?
Šalica čaja sadrži oko duplo više kafeina (teina) od kave, ovisno naravno o vrsti čaja, ali to su ti odnosi. Crni čaj ima jako puno teina, zeleni također. Puno više od kave.
I ti koji piješ čajeve (sad kad su argumenti s šećerom propali) izvlačiš argument o tome da je kola loša jer je adiktivna što joj tu ''lošost'' potencira na desetu?

ma daj, ma daj..
Šta ti je ego muški testosteronski, fitness oplemenjeni.
Mi ne brijemo puno po spravama, al znamo biokemiju bolje od tebe.
Al nek te to ne bedira. Bitno da si ti nama zgodan. Lako ćemo za šećere i kafein...
__________________
odabij od kola!!!
Lyla is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2008., 12:30   #52
Quote:
Lyla kaže: Pogledaj post
Negdje sam pročitala u nekom od tvojih postova da obožavaš čajeve.
To si sanjala. Ne pijem cajeve. Popijem tu i tamo kadulju kada me boli grlo. I ne sadrze svi cajeve tein ili sam nekaj propustio?

Quote:
I ti koji piješ čajeve (sad kad su argumenti s šećerom propali) izvlačiš argument o tome da je kola loša jer je adiktivna što joj tu ''lošost'' potencira na desetu?
Nisu meni argumenti nis propali, i dalje je cinjenica da pola litre Cole sadrzi 60 g secera, praznih kalorija. Toliko secera ja popijem iza treninga.
A i javio vam se zubar i opisao slucaj iz prakse, a sigurno nije jedini.

Argumenti o stetnosti kole vi pobijate spominjajuci druge namirnice. Da, ustase su lose, ali gle partizane...to je meni taj tip rasprave.

Ma gle, ne krijem da se meni Cola ne svida i jer je proizvod multinacionalne kompanije koja godinama zmiri na cinjenicu da Cola nije super-duper pice, da je adiktivna, da je djeca cesto konzumiraju bez nadzora i da dio zdravstvenih problema mogu zahvaliti i Coli, pa se unatoc tome reklame cesto ciljaju djecu. Tko ih jebe. Na Coli bi trebalo biti upozorenje kao i na cigaretama. Hocete da vam potrazim te studije, utjecaju Cole na djecju pretilost?

BTW, je l' bi dala svojoj djeci da piju colu?

Quote:
ma daj, ma daj..
Šta ti je ego muški testosteronski, fitness oplemenjeni.
Mi ne brijemo puno po spravama, al znamo biokemiju bolje od tebe.
Al nek te to ne bedira. Bitno da si ti nama zgodan. Lako ćemo za šećere i kafein...
Mala cola-ovisnice, ne jebi.
Zli Mali Medo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2008., 13:01   #53
Ti znaš čaj bez teina?

Nisam sanjala, na topiku ''što kad jesti, di šta spada, bla''..napisao si slijedeće:

Quote:
Zli Mali Medo kaže: Pogledaj post
Godinama se pise kako ruzmarin vrlo povoljno djeluje na mozak i da sprejcava starenje i povecava koncentraciju. Doduse, snjofanjem, ne cajem. Ali ja volim cajeve.


Quote:
Nisu meni argumenti nis propali,
Jesu..

Quote:
i dalje je cinjenica da pola litre Cole sadrzi 60 g secera, praznih kalorija.



Quote:
A i javio vam se zubar i opisao slucaj iz prakse, a sigurno nije jedini.
moja je sestrična zubarica i kaže da se djeci kvare zubi od slatkiša. Treba li djeci zabranit slatkiše skroz ili im eventualno ograničit pristup?

Quote:
Argumenti o stetnosti kole vi pobijate spominjajuci druge namirnice. Da, ustase su lose, ali gle partizane...to je meni taj tip rasprave.
Ne. Nego ti kokakolu stavljaš u rang nezdravih namirnica kojom se ne misliš trovat. Mi ti samo pokušavamo reć da sve što imaš u koka-koli imaš i u drugim namirnicama koje smatraš ''zdravima''.

Quote:
BTW, je l' bi dala svojoj djeci da piju colu?
Bi. U ograničenim količinama. Isto kao i čokoladu.
__________________
odabij od kola!!!
Lyla is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2008., 13:20   #54
Quote:
Lyla kaže: Pogledaj post
Ti znaš čaj bez teina?
Hoces mi reci da bilo koja biljka koju posusis i iz koje napravis caj, da ce sadrzavati tein? To mi zvuci nevjerojatno jer Wiki kaze da posotji 60-tak biljaka koje sadrze kofein.

Quote:
Nisam sanjala, na topiku ''što kad jesti, di šta spada, bla''..napisao si slijedeće:
Pijem caj manje od 10 puta godisnje. Kadulju i kamilicu.

Quote:
moja je sestrična zubarica i kaže da se djeci kvare zubi od slatkiša. Treba li djeci zabranit slatkiše skroz ili im eventualno ograničit pristup?
Pa treba im ograniciti, jer su losi. Cola je u rangu s njima.

Quote:
Ne. Nego ti kokakolu stavljaš u rang nezdravih namirnica kojom se ne misliš trovat. Mi ti samo pokušavamo reć da sve što imaš u koka-koli imaš i u drugim namirnicama koje smatraš ''zdravima''.
Pa stavljam, i bez obzira kaj ste studirali biokemiju, niste me bas oborili argumentima i necu je piti ni dalje. A o drugim namirnicama koje ja konzumiram vi ne znate bas nista.
Zli Mali Medo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2008., 13:31   #55
Quote:
banderas kaže: Pogledaj post
U tome što grožđe, od šećera, sadrži gotovo isključivo glukozu, zato se glukoza i naziva grožđani šećer
Tema ove diskusije nije je li cola ukusna, nego je li nezdrava. Ja ti samo spominjem "zdrave" namirnice koje imaju daleko više tih "nezdravih" sastojaka od cole. Tvoj argument štetnosti cole je bilo mjerenje šećera nakon pola litre Cole.
Poanta tog posta je bila da neko žeđ gasi s pićem u kojem ima 60g šećera.
Vincent V is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2008., 14:17   #56
Medo, očekujem uskoro da ćeš napisat post o štetnosti (otrovnosti) zelenog čaja jer je adiktivan i sadrži tein.

Nitko tebi ne spočitava što ti ne voliš kolu i što je ne piješ. Ono, super..good for you. Glupo je samo ići u ekstreme prozivajući je vražjom namirnicom zbog šećera i ortofosforne kiseline dok s druge strane taj isti šećer konzumiramo obilato u namirnicama koje smatramo ''zdravima''
__________________
odabij od kola!!!
Lyla is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2008., 14:19   #57
Quote:
Vincent V kaže: Pogledaj post
Poanta tog posta je bila da neko žeđ gasi s pićem u kojem ima 60g šećera.
Poanta cijelog topika bi bila da piće s 60 g šećera nije nezdravo
__________________
odabij od kola!!!
Lyla is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2008., 14:24   #58
Quote:
Vincent V kaže: Pogledaj post
Poanta tog posta je bila da neko žeđ gasi s pićem u kojem ima 60g šećera.
Ne, poanta tog posta je bila dokazati štetnost kole, što je i poanta cijele teme, a ova količina šećera je valjda najjači argument za tu zaista smiješnu tvrdnju.

Meni već polako toliki antiglobalizam/antiamerikanizam, koji je obično u pozadini ovakvih priča, počinje ići na živce jer se rade urbane legende/mitovi na totalnim medicinskim izmišljotinama. I obično uz to idu priče o glupim i debelim Amerikancima, a da je itko od tih ljudi bio u SADu, vidio bi da je izbor hrane 100 puta veći nego kod nas, pa tako se može kupiti i famozna štetna Cola s fruktozom, Cola bez kofeina, sve moguće kombinacije varijacija i slično. Ali nakon toga će netko naći članak kako 100 g fruktoze izaziva proljev, pa će to biti novi argument za štetnost cole.

Sad je 60g saharoze dokaz za neku štetnost (btw mislim da se ipak radi o manjoj količini, provjerit ću).
Ne, Coca Cola nije otrovna, nije niti korisna, ali nije niti štetna. I nemojte sada izvlačiti primjere kako ste čuli za lika koji pije 5 litara kole 10 godina pa ima probleme, to bi imao i da je pio bilo što drugo u tim količinama.
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2008., 14:27   #59
Medo ajde ti meni objasni što su "prazne kalorije".


(da, da.. ovdje se radi o sumanutom antiamerikanizmu i antišećer sekti )
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2008., 14:45   #60
Quote:
Lyla kaže: Pogledaj post
Medo, očekujem uskoro da ćeš napisat post o štetnosti (otrovnosti) zelenog čaja jer je adiktivan i sadrži tein.

Nitko tebi ne spočitava što ti ne voliš kolu i što je ne piješ. Ono, super..good for you. Glupo je samo ići u ekstreme prozivajući je vražjom namirnicom zbog šećera i ortofosforne kiseline dok s druge strane taj isti šećer konzumiramo obilato u namirnicama koje smatramo ''zdravima''
Ma hajde, uzeli ste jednu moju hiperbolu. Nemojte me jebat. Da je Cola nezdrava imas hrpetinu cinjenica na Netu, to sto postoje i druge stetne namirnice, ne amnestira Colu. Zeleni caj primjerice ima hrpetinu korisnih sastojaka, Cola nema niti jedan koristan sastojak. Ti sada mozes meni predbacivati da ja pretjerujem i dramim, mozda ja ponekad pojedem i veceg dreka od Cole, ali barem priznam da je drek. Cola je isto drek. 60 g secera odjednom je ogromna kolicina secera koja izaziva inzulisnki sut, a svatko tko je procitao Guytona i tko je upoznat s danasnjim modernim studijima o djelovanju inzulina na stanice i na starenje stanica zna da je takva kolicna nezdrava. Da ga jebes. N e z d r a v a je. A to je samo jedan dio Cole.

Osim toga, Coca Cola je poznata kao kompanija koja ne mari previse za regulative i zdravstvene propise, imas hrpetinu tuzbi i dokaza na Webu, pa citaj, i tko zna kakvog jos dreka ima u Coli.

"A joint study by Harvard University and Boston Children's Hospital
researchers in February 2001 concluded that such excess liquid calories
inhibited the ability of older children to compensate at mealtime, leading
to caloric imbalance and, in time, obesity."

"One extra soft drink a day gave a child a 60 percent greater chance of
becoming obese. One could even link specific amounts of soda to specific
amounts of weight gain. Each daily drink added .18 points to a child's body mass index (BMI). This, the researchers noted, was regardless of what else they ate or how much they exercised. "Consumption of sugar [high fructose corn syrup]-sweetened drinks," they concluded, "is associated with obesity in children."

"For anyone over age 40, soft drinks can be especially hazardous because the kidneys are less able to excrete excess phosphorus, causing depletion of vital calcium."

"Heavy soft drink consumption can interfere with your body's metabolization of iron and diminish nerve impulse transmission."

"Cola drinks can interact adversely with antacids, possibly causing
constipation, calcium loss, hypertension, nausea, vomiting, headaches, and kidney damage."

"Soft drinks can decrease the antibacterial action of penicillin and
ampicillin."

"Diet sodas that are low in calories are high in sodium. Too much salt in
the diet may cause more calcium to be excreted in the urine and increase the risk of osteoporosis."

"Soft drinks are the single greatest source of caffeine in children's
diets; a 12-ounce can of cola contains about 45 milligrams but the amounts in more potent soft drinks can exceed 100 milligrams< a level approaching that found in coffee"

""The relationship between soft drink consumption and body weight is so
strong that researchers calculate that for each additional soda consumed,
the risk of obesity increases 1.6 times."

""Adolescents who consume soft drinks display a risk of bone fractures three to four-fold higher than those who do not."

""Sugar and acid in soft drinks so easily dissolve tooth enamel.""
Zli Mali Medo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:29.