Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Hrana i zdravlje

Hrana i zdravlje Posebni režimi prehrane

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.06.2008., 14:12   #1
Bezglutenska prehrana - savjeti, iskustva

Zna li tko gdje je u Zg moguće kupiti (sigurne i provjereno kvalitetne) bezglutenske namirnice i gotovu hranu za oboljele od celijakije?
(Dolazi mi gost...)
__________________
Danas nema Drugoga kao izrabljivača koji nas tjera na rad i iskorištava. Danas sami sebe samovoljno izrabljujemo i pritom vjerujemo da se ostvarujemo. Danas se ostvarujemo na smrt. Optimiziramo se na smrt. U tom kontekstu nikakav otpor ni pobuna, nikakva revolucija nisu mogući.
Byung-Chul Han - filozof, kulturni teoretičar
Špranja is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2008., 21:22   #2
Popis dućana i restorana na ovom je
LINKU
__________________
samo da nešto piše :)
Goričanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2008., 21:36   #3
Hvala ti najljepša!
__________________
Danas nema Drugoga kao izrabljivača koji nas tjera na rad i iskorištava. Danas sami sebe samovoljno izrabljujemo i pritom vjerujemo da se ostvarujemo. Danas se ostvarujemo na smrt. Optimiziramo se na smrt. U tom kontekstu nikakav otpor ni pobuna, nikakva revolucija nisu mogući.
Byung-Chul Han - filozof, kulturni teoretičar
Špranja is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2008., 21:55   #4
Na ambalaži mora pisati da "ne sadrži gluten" ili imati znak klasa pšenice (pogledaj na linku lijevo gore - to je znak da hrana ne sadrži gluten).
U tim dućanima možeš nabaviti bezglutensko brašno, tjesteninu, mrvice za paniranje, kekse i sl.

Za kada ti to treba i radi li se o odrasloj osobi ili djetetu? Moj sin više nije na dijeti pa nisam u tijeku ali je prijateljičina kćerka. Ona ima popis od Udruženja za celijakliju o proizvođačima i proizvodima koje ne sadrže gluten.

Meso, riba, povrće, voće, krumpir, rižu smiju jesti. Jedino su problem industrijske prerađevine. Nemoj slučajno kupiti kruh koji prodaju pod kukuruzni kruh. On sadrži u sebi i pšenično brašno.Kod industrijskih prerađevina problem je i taj što po zakonu, ako ima određenog sastojka manje od 10% proizvođač ga nije dužan navesti na deklaraciji-

Na nekim mliječnim proizvodima od Dukata, primjetila sam da piše da ne sadrže gluten.
__________________
samo da nešto piše :)
Goričanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2008., 11:11   #5
Za nećaka priređujem "predsvatovski" tulum, na kojem će jedan od gostiju biti i njegov prijatelj (Amerikanac, zato je problem...inače bi čovjek vjerojatno sam donio neke svoje namirnice...a možda i hoće, ali ne znam...). Uglavnom, dosta "kompliciran" slučaj, jer ista osoba ne podnosi ni laktozu, pa otpada i bilo što mliječno...
Mislila sam bar nabaviti neki kruh i kekse, a "glavnu" hranu ću prirediti sama - ne upotrebljavajući ništa od zabranjenih namirnica (znam i pazit ću da to budu samo "elementarne" i svježe namirnice, da se ne bi potkrali "skriveni" sastojci...kao u "kukuruznom" kruhu , ili možda u nekim začinima, ili sl...)

Dakle, prvenstveno me zanimaju kruh i keksi!
(Sama nemam vremena još i peći, jer mi dolazi 20 ljudi, ima još i vegetarijanaca, a bazična je gastronomska tema tuluma "janjetina & comp."...Sve moram sama, a tulum (za 10-tak dana) se odvija u vikendici na selu u Dalmatinskoj Zagori, pa nema govora o restoranskoj usluzi, ili cateringu...)
__________________
Danas nema Drugoga kao izrabljivača koji nas tjera na rad i iskorištava. Danas sami sebe samovoljno izrabljujemo i pritom vjerujemo da se ostvarujemo. Danas se ostvarujemo na smrt. Optimiziramo se na smrt. U tom kontekstu nikakav otpor ni pobuna, nikakva revolucija nisu mogući.
Byung-Chul Han - filozof, kulturni teoretičar
Špranja is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2008., 12:49   #6
Ma neće ti biti nikakvi problem, gotovi kruh pakiran je po 25 dkg, keksi (napolitanke različitih okusa, kukuruzni keksi sa i bez čokoladnog preljeva, piškote) pakirani po 10 dkg. Cijene su za naše prilike previsoke.

Naručit se može direktno u G-M-PHARMA i platiti prilikom preuzimanja ako nemaš dućan pri ruci.

S Geom je malo drukčija situacija. Kod njih moraš minimalno naručiti za 300 kn a šalju brzom dostavom (OverseasExpress).

A što se tiče pečenja kruha, nemoj se ni upuštati u to jer se bezglutensko brašno ne ponaša kao pšenično. Doduše, danas imaju aparati u kojima se zamijesi i ispeče kruh.

Ako budeš imala problema s nabavom javi se.

Nadam se da će Amerikanac uživati u pečenoj janjetini, mladoj kapuli i dobroj bevandi.
__________________
samo da nešto piše :)
Goričanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2008., 15:42   #7
Quote:
Goričanka kaže: Pogledaj post
...Nadam se da će Amerikanac uživati u pečenoj janjetini, mladoj kapuli i dobroj bevandi.
Janjetinu ćemo naručiti da nam ispeku, ali budući da se takva vrlo često premazuje pivom dok se peče, Amerikanac će jesti "moju", ispečenu u pećnici... Isto izvrsna opcija, sad dok je mlada (moram se pohvaliti )!

Bila sam u Gei u Domjanićevoj (ja sam ti "doma" u Zg, samo je vikendica u Dalmaciji...), zbilja imaju svašta...Što je važno, imaju također i proizvoda koji su bezglutenski, ali i bez laktoze i još nekih alergena, tako da ću pokupovati kruha, peciva, krekera, kolača...pa nek si kombinira s povrćem, salatama, pršutom, janjetinom, napravit ću namaz od tikvica, bit će oraha, bajama, smokava, dobre loze i crnog vina - ne će ostat gladan, to je sigurno! (A možda ni trijezan ...)
Hvala ti na informacijama, pomogla si mi puno!
__________________
Danas nema Drugoga kao izrabljivača koji nas tjera na rad i iskorištava. Danas sami sebe samovoljno izrabljujemo i pritom vjerujemo da se ostvarujemo. Danas se ostvarujemo na smrt. Optimiziramo se na smrt. U tom kontekstu nikakav otpor ni pobuna, nikakva revolucija nisu mogući.
Byung-Chul Han - filozof, kulturni teoretičar
Špranja is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2013., 15:02   #8
Bezglutenska kuharica

zna li tko gdje ima za kupiti nekakva bezglutenska kuharica?
(bilo koja osim ona Jadranke Boban Pejić "Bez glutena" jer je ona ujedno i vegetarijanska, a meni treba za jednog mesojeda)
gugica is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2013., 22:35   #9
Quote:
gugica kaže: Pogledaj post
zna li tko gdje ima za kupiti nekakva bezglutenska kuharica?
(bilo koja osim ona Jadranke Boban Pejić "Bez glutena" jer je ona ujedno i vegetarijanska, a meni treba za jednog mesojeda)
Zakaj bi kupovala kuharicu? Uguglaj "jela bez glutena" ili "gluten free recipes" ili nešto slično i naći ćeš hrpetinu stranica na kojima je puuuno recepata.
Kristina19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2013., 12:41   #10
hvala na savjetu, ali kuharica bi trebala biti poklon nekom tko se ne služi niti internetom niti kompjuterom općenito. mogla bi napraviti sama nekakvu kuharicu, al me zanima već gotova
gugica is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2013., 14:42   #11
Quote:
gugica kaže: Pogledaj post
hvala na savjetu, ali kuharica bi trebala biti poklon nekom tko se ne služi niti internetom niti kompjuterom općenito. mogla bi napraviti sama nekakvu kuharicu, al me zanima već gotova
Aha... Pa ak imas dosta vremena moze se stvarno skupiti dosta recepata i napraviti unikatan poklon :-) Ne znam nikakvu gotovu na zalost. Mozda ce ti netko vise pomoci.
Kristina19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2013., 19:27   #12
Kuharica za alergičare

Možda bi ti ova bila dobra?

Keith A. Sherwood - Kuharica za alergičare

pozz
rusofilka is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2013., 18:11   #13
Ne treba ti kuharica, trebaš naučiti kako jelo pretvoriti u bezglutensko. Ružica Lah, predsjednica društva celijakičara je napisala priručnik o tome a drži i seminare
Svako jelo , osim kruha i tjestenine koji se rade sa specijalnim bezglutenskim brašnom možeš prilagoditi da bude bezglutenski, samo treba izbaciti pšenično brašno jer gluten je ljepilo iz pšeničnog brašna

Evo par prijedloga kako prilagodit jela :
- bilo kakvu mesnu juhu poslužit sa usitnjenim povrćem koje se kuhalo u juhi, ili rižom, ili hajdinom kašom
-krem juhe možeš napraviti tako da propasiraš povrče koje kuhaš, to daje gustinu, a možeš dodati i Gustina jer gustin je čisti kukuruzni šrob.
-za zgušnjavanje jela možeš upotrijebiti i kukuruzno brašno ali moraš biti sigurna da je 100 posto kukuruzno jer celijakičarima smeta i najmanja količina pšeničnog brašna
- variva zgusnuti sa gustinom ili kukuruznim brašnom umjesto zaprške
- Umake također možeš zgusnuti gustinom, ili upotrijebiti dovoljno povrča u njima da se zgusno od povrča koje propasiraš.

znači posebno trebaš učiti samo za kruh i tjesteninu te kolače gdje ti treba specijalno bezglutensko brašno koji celijakičari dobivaju u ljekarni za recept a 90 % ostalih jela vrlo laku prilagodiš da budu bezglutenska.
Nadam se da sam bar malo pomogao
ivica1983 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2013., 21:47   #14
Quote:
ivica1983 kaže: Pogledaj post
znači posebno trebaš učiti samo za kruh i tjesteninu te kolače gdje ti treba specijalno bezglutensko brašno koji celijakičari dobivaju u ljekarni za recept a 90 % ostalih jela vrlo laku prilagodiš da budu bezglutenska.
Nadam se da sam bar malo pomogao
Može malo više infosa o ovome, prvi put čujem?
Acid_2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2013., 21:53   #15
Quote:
Acid_2 kaže: Pogledaj post
Može malo više infosa o ovome, prvi put čujem?
pa ako imaš dijagnozu onda imaš i pravo na recept, popričaj s svojim doktorom opće prakse, a možeš pitati i udrugu oboljelih
one dijagnoze netolerancije kaj su sad moderne ne pale
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2013., 22:32   #16
Quote:
gugica kaže: Pogledaj post
zna li tko gdje ima za kupiti nekakva bezglutenska kuharica?
(bilo koja osim ona Jadranke Boban Pejić "Bez glutena" jer je ona ujedno i vegetarijanska, a meni treba za jednog mesojeda)
Prva hrvatska LCHF kuharica - svi recepti u ovoj izvanrednoj kuharici su za jela koja ne sadrže namirnice s glutenom.
babicana4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2013., 23:48   #17
Quote:
polly kaže: Pogledaj post
one dijagnoze netolerancije kaj su sad moderne




Nepodnosenje glutena je novi Morgellons.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2013., 00:52   #18
Quote:
polly kaže: Pogledaj post
pa ako imaš dijagnozu onda imaš i pravo na recept, popričaj s svojim doktorom opće prakse, a možeš pitati i udrugu oboljelih
one dijagnoze netolerancije kaj su sad moderne ne pale
Idem sutra po uputnicu za testiranje :/ Pojavili su mi se simptomi i to kakvi.. prošli tjedan i od sinoć sam preventivno na no gluten jelovniku. Thnx za info.
Acid_2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2013., 08:56   #19
Quote:
Acid_2 kaže: Pogledaj post
Idem sutra po uputnicu za testiranje :/ Pojavili su mi se simptomi i to kakvi.. prošli tjedan i od sinoć sam preventivno na no gluten jelovniku. Thnx za info.
Napravit ćeš krvni test?
Ako sumnjaš na celijakiju, ne smiješ izbaciti gluten jer nakon izbacivanja glutena s jelovnika dođe do poboljšanja, ali nalazi testa budu lažno negativni.

Celijakija.hr: Bolest ima vrlo šarenu kliničku sliku
rusofilka is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2013., 10:09   #20
Quote:
rusofilka kaže: Pogledaj post
Napravit ćeš krvni test?
Ako sumnjaš na celijakiju, ne smiješ izbaciti gluten jer nakon izbacivanja glutena s jelovnika dođe do poboljšanja, ali nalazi testa budu lažno negativni.

Celijakija.hr: Bolest ima vrlo šarenu kliničku sliku
Aha, nisam znala, ima smisla.. Pa pošto sam ga izbacila prije 2 dana tek mislim da ga imam još u organizmu. No onda ću pričekati za testiranje, prvo ću otići u doktorice po uputnicu i na razgovor, onda pričekati da mi se smiri stanje sa probavom i onda unjeti opet gluten, pa na testiranje.
Acid_2 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:57.