Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Za napredne korisnike > Linux, UNIX i ostali unixoidi

Linux, UNIX i ostali unixoidi Open source OS-ovi i sve o njima

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.11.2009., 18:31   #61
Quote:
dalmatino kaže: Pogledaj post
da to radi provjereno, s time san se ja borija ima već 3-4 godine sa svojon ATI
-fucking-shit karticon, u međuvremenu znan cili ebeni xorg.conf napamet.
Si mozda probal isto na Solarisu? Kolko vidim, 10tka ima jedva malo noviji xorg server, trebalo bi delat gdi god nema input hotplugginga, a s tim su se bili svojevremeno borili u Solaris threadu. U svakom slucaju jednostavnije rjesenje nego maltretirat se s Xmodmapom
jets0n is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2009., 18:48   #62
Quote:
jets0n kaže: Pogledaj post
Si mozda probal isto na Solarisu? Kolko vidim, 10tka ima jedva malo noviji xorg server, trebalo bi delat gdi god nema input hotplugginga, a s tim su se bili svojevremeno borili u Solaris threadu. U svakom slucaju jednostavnije rjesenje nego maltretirat se s Xmodmapom
Naravno s tim san se i borija na Solarisu od prve verzije 10-tke anno domini
01/2005 ..., nakon instalacije Solarisa mi je nakon prve instalacije tribalo još dobra 2 tjedna da sredit X-sučelje, za nevirovat al je stvarno bilo tako, skoro
pa san sam bija napisa driver za tu karticu, a govorin ti, nema što nisan radija u xorg.conf-u za poludit. Radi provjereno na Linux-u još lakše neg na Solarisu al i na njemu radi
__________________
A mi smo stranci u vlastitoj zemlji zbog ljudskog šljama, Lipa naša silovana
dalmatino is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2009., 22:34   #63
@Annatar, dalmatino, jsosic i ostali zainteresirani

Eto, sjetio se jedne stvari koju se more popravit u RHELu/CentOSu.

Improve RHEL5 boot time by fixing nash's stabilized command

nash's stabilized command doesn't sleep as long as intended

Ima ko voljan backportat fix iz drugog linka? Anyone? Da napravimo nekaj korisno svi skupa

Kod:
[root@host ~]#  echo stabilized / | time strace nash
execve("/sbin/nash", ["nash"], [/* 30 vars */]) = 0
uname({sys="Linux", node="localhost.localdomain", ...}) = 0
brk(0)                                  = 0x13ced000
brk(0x13cee000)                         = 0x13cee000
arch_prctl(ARCH_SET_FS, 0x13ced930)     = 0
brk(0x13d0f000)                         = 0x13d0f000
open("/proc/net/psched", O_RDONLY)      = 3
fcntl(3, F_GETFD)                       = 0
fcntl(3, F_SETFD, FD_CLOEXEC)           = 0
fstat(3, {st_mode=S_IFREG|0444, st_size=0, ...}) = 0
mmap(NULL, 4096, PROT_READ|PROT_WRITE, MAP_PRIVATE|MAP_ANONYMOUS, -1, 0) = 0x2abc920e5000
read(3, "00000001 00000001 000f4240 00000"..., 4096) = 36
close(3)                                = 0
munmap(0x2abc920e5000, 4096)            = 0
access("/etc/selinux/", F_OK)           = 0
open("/etc/selinux/config", O_RDONLY)   = 3
fstat(3, {st_mode=S_IFREG|0644, st_size=513, ...}) = 0
mmap(NULL, 4096, PROT_READ|PROT_WRITE, MAP_PRIVATE|MAP_ANONYMOUS, -1, 0) = 0x2abc920e6000
read(3, "# This file controls the state o"..., 4096) = 513
read(3, "", 4096)                       = 0
close(3)                                = 0
munmap(0x2abc920e6000, 4096)            = 0
open("/proc/mounts", O_RDONLY)          = 3
fstat(3, {st_mode=S_IFREG|0444, st_size=0, ...}) = 0
mmap(NULL, 4096, PROT_READ|PROT_WRITE, MAP_PRIVATE|MAP_ANONYMOUS, -1, 0) = 0x2abc920e7000
read(3, "rootfs / rootfs rw 0 0\n/dev/root"..., 4096) = 585
close(3)                                = 0
munmap(0x2abc920e7000, 4096)            = 0
open("/selinux/mls", O_RDONLY)          = 3
read(3, "1", 19)                        = 1
close(3)                                = 0
socket(PF_FILE, SOCK_STREAM, 0)         = 3
fcntl(3, F_GETFD)                       = 0
fcntl(3, F_SETFD, FD_CLOEXEC)           = 0
connect(3, {sa_family=AF_FILE, path="/var/run/setrans/.setrans-unix"...}, 110) = 0
sendmsg(3, {msg_name(0)=NULL, msg_iov(5)=[{"\1\0\0\0", 4}, {"\1\0\0\0", 4}, {"\1\0\0\0", 4}, {"\0", 1}, {"\0", 1}], msg_controllen=0, msg_flags=0}, MSG_NOSIGNAL) = 14
readv(3, [{"\1\0\0\0", 4}, {"\1\0\0\0", 4}, {"\0\0\0\0", 4}], 3) = 12
readv(3, [{"\0", 1}], 1)                = 1
close(3)                                = 0
rt_sigaction(SIGSEGV, {0x407ed8, [SEGV], SA_RESTORER|SA_RESTART, 0x528580}, {SIG_DFL, [], 0}, 8) = 0
getppid()                               = 10473
getppid()                               = 10473
fstat(1, {st_mode=S_IFCHR|0620, st_rdev=makedev(136, 2), ...}) = 0
mmap(NULL, 4096, PROT_READ|PROT_WRITE, MAP_PRIVATE|MAP_ANONYMOUS, -1, 0) = 0x2abc920e8000
write(1, "(running in test mode).\n", 24(running in test mode).
) = 24
write(1, "Red Hat nash version 5.1.19.6 st"..., 39Red Hat nash version 5.1.19.6 starting
) = 39
rt_sigaction(SIGALRM, {0x407e4e, [ALRM], SA_RESTORER|SA_RESTART, 0x528580}, {SIG_DFL, [], 0}, 8) = 0
read(0, "stabilized /\n", 16384)        = 13
read(0, "", 16384)                      = 0
access("/usr/bin/stabilized", X_OK)     = -1 ENOENT (No such file or directory)
access("/bin/stabilized", X_OK)         = -1 ENOENT (No such file or directory)
access("/sbin/stabilized", X_OK)        = -1 ENOENT (No such file or directory)
access("/usr/sbin/stabilized", X_OK)    = -1 ENOENT (No such file or directory)
access("stabilized", X_OK)              = -1 ENOENT (No such file or directory)
stat("/", {st_mode=S_IFDIR|0755, st_size=4096, ...}) = 0
nanosleep({0, 750000000}, {0, 750000000}) = 0
stat("/", {st_mode=S_IFDIR|0755, st_size=4096, ...}) = 0
nanosleep({0, 750000000}, {0, 750000000}) = 0
stat("/", {st_mode=S_IFDIR|0755, st_size=4096, ...}) = 0
nanosleep({0, 750000000}, {0, 750000000}) = 0
stat("/", {st_mode=S_IFDIR|0755, st_size=4096, ...}) = 0
nanosleep({0, 750000000}, {0, 750000000}) = 0
stat("/", {st_mode=S_IFDIR|0755, st_size=4096, ...}) = 0
nanosleep({0, 750000000}, {0, 750000000}) = 0
stat("/", {st_mode=S_IFDIR|0755, st_size=4096, ...}) = 0
nanosleep({0, 750000000}, {0, 750000000}) = 0
stat("/", {st_mode=S_IFDIR|0755, st_size=4096, ...}) = 0
nanosleep({0, 750000000}, {0, 750000000}) = 0
stat("/", {st_mode=S_IFDIR|0755, st_size=4096, ...}) = 0
nanosleep({0, 750000000}, {0, 750000000}) = 0
stat("/", {st_mode=S_IFDIR|0755, st_size=4096, ...}) = 0
nanosleep({0, 750000000}, {0, 750000000}) = 0
stat("/", {st_mode=S_IFDIR|0755, st_size=4096, ...}) = 0
nanosleep({0, 750000000}, {0, 750000000}) = 0
stat("/", {st_mode=S_IFDIR|0755, st_size=4096, ...}) = 0
exit_group(0)                           = ?
0.00user 0.02system 0:07.68elapsed 0%CPU (0avgtext+0avgdata 0maxresident)k
0inputs+0outputs (17major+367minor)pagefaults 0swaps

Zadnje uređivanje jets0n : 30.11.2009. at 22:43.
jets0n is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2009., 18:40   #64
Unixaši i Linuxaši, ajde vi meni znatiželjnom, mladom, neiskusnom i ne (još) s nekim znanjem objasnite u par riječi čega da se ja primim, Linuxa ili Unixa, ili nije tolika razlika pa mogu i jedno i drugo, ili pitam već prožvakano glupo pitanje?

Nije da sam baš od jučer kaj se toga svega tiče, imam neki VPS (Debian) di hostam neke web siteove, ali nije to još neko veliko znanje.
Onda s drugih 10 strana čujem primi se Unixa, i onda ostanem zbunjen.
rossonero is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2009., 23:34   #65
Ako znaš UNIX, znaš automatski i GNU/Linux.
Ako znaš GNU/Linux, ne znaš UNIX.
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2009., 15:43   #66
Quote:
Annatar kaže: Pogledaj post
Ako znaš UNIX, znaš automatski i GNU/Linux.
Ako znaš GNU/Linux, ne znaš UNIX.
Tak sam i ja pretpostavljao dok negdje nisam pročitao (mislim da u nekoj knjizi kaj imam u pdf-u) da je lakše s Linuxa na Unix.

Vi kaj radite u Hr, kaj ima po npr. nekim većim sustavima? Osim Windowsa, to me ne zanima.
Ak se ne varam na nekom topicu ste spominjali banke i Linux, ak se dobro sjećam.
rossonero is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2009., 01:20   #67
http://www.ksplice.com/

e ovo je zanimljivo - update kernela bez reboota. Ni install ne trazi reboot. izgleda pravo dobro nisam jos probao
lilo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2010., 21:03   #68
RPM: installf(1M) what the fuck is installf(1M)?

Upravo naletih na još jednu bombu u Linuxu: rpm(1M) nema mogućnosti registriranja datoteka, odn. ažuriranja RPM baze podataka!

Napr., HP-UX i SunOS imaju swinstall(1M) odn. installf(1M) komandu, koja omogućava naknadnu registraciju (i brisanje, pomoću swremove(1M) odn. removef(1M)) neke datoteke.

Ova funkcionalnost je izuzetno korisna u scenarijima gdje je potrebno dinamički generirati neku datoteku u postinstallu (%post u RPM-u); tipičan primjer toga je generiranje init${ORACLE_SID}.ora, odn. oracle PFILE konfiguracijske datoteke, koja je potrebna za pokretanje Oracle baza podataka i obično se dinamički generira prema parametrima na sustavu, kao kaj je napr. slobodna memorija ili pak broj procesora.

Lijepo bi bilo, kada bi se ta datoteka dala nakon generiranja registrirati u RPM bazu podataka kao pripadnik RPM paketa koji generira Oracle bazu podataka. Ali, jok!

Najbliže rješenje je %ghost direktiva u .spec datoteci (iz koje se generira RPM paket), ali to nije optimalno rješenje, jer se ne zna uvijek unaprijed kak bu se generirana datoteka zvala!

A lepe sam ja rekel da je to Linux sranje nedokuhano i napol sirovo.

Ali to se naravno ne vidi, sve dok netko s iskustvom ne počne kopat' ispod haube. Jebemti Linux-žbljinuks.
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?

Zadnje uređivanje Annatar : 20.01.2010. at 21:16.
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2010., 23:02   #69
a čuj znaš onu kad kopaš po đubru možda i nažeš štogodarce pa ako nađeš javi
grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2010., 19:58   #70
System V alati za GNU/Linux!

Quote:
The Heirloom Project provides traditional implementations of standard Unix utilities. In many cases, they have been derived from original Unix material released as Open Source by Caldera and Sun.

Interfaces follow traditional practice; they remain generally compatible with System V, although extensions that have become common use over the course of time are sometimes provided. Most utilities are also included in a variant that aims at POSIX conformance.

On the interior, technologies for the twenty-first century such as the UTF-8 character encoding or OpenType fonts are supported.
http://heirloom.sourceforge.net/

A najbitnije od svega, SVR4 packaging je portan iz OpenSolarisa na GNU/Linux:

Quote:
The Heirloom Packaging Tools are Linux ports of the SVR4 application packaging tools, as released by Sun as part of OpenSolaris.
http://heirloom.sourceforge.net/pkgtools.html
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2010., 09:27   #71
@ann šta sotim? to je ka dobro/loše? dedera gukni koju?
grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2010., 09:32   #72
Moram priznati da mi je ponekad žal što ljudi kao Annatar nemaju više vremena, pa da pokrpaju Linux na mjestima gdje otkriju ovakve nedostatke.

Annatar, ti bi fakat mogel složiti vlastitu distru sa packet managerom i ostalim komponentama po tvom izboru, te zakrpama i preinakama.

vjerujem da bi to bil najbolji Linux do sada

(ovo nije cinizam, ja zaista tako mislim )
zpintar is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2010., 12:36   #73
Quote:
zpintar kaže: Pogledaj post
Moram priznati da mi je ponekad žal što ljudi kao Annatar nemaju više vremena, pa da pokrpaju Linux na mjestima gdje otkriju ovakve nedostatke.

Annatar, ti bi fakat mogel složiti vlastitu distru sa packet managerom i ostalim komponentama po tvom izboru, te zakrpama i preinakama.

vjerujem da bi to bil najbolji Linux do sada

(ovo nije cinizam, ja zaista tako mislim )
ali ne linux
unix
__________________
kada mi je loše, ja si smotan šita
pa citiran misli pricidnika tita
NNJ is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2010., 15:31   #74
jedno pitanje onako filzofske naravi, da li kad govno upakiraš u finu ambalažu isto doživi kakvu metamorfozu u neki viši oblik ili naprosto bidne govno i dalje?
grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2010., 15:57   #75
Quote:
grogo bolger kaže: Pogledaj post
@ann šta sotim? to je ka dobro/loše? dedera gukni koju?
Pa imaš standardne AT&T-eve alate koji full podliježu System V Release 4.0 i POSIX standardima.

Kaj ima za ne voljeti oko toga?

Dobiješ pravi UNIX userland umjesto onog GNU sklepanog, zahackiranog sranja, dakle možeš pisati kod koji System V alati gutaju bez problema, a GNU implementira slabo ili nikako.

Primjer, AWK. POSIX AWK (/usr/xpg4/bin/awk) podržava POSIX regex sintaksu:

/uzorak{1,5}/

gdje je "{1,5}" "od jedan do pet takvih uzoraka", dok GNU AWK, gawk, to ne podržava OSIM ako ne koristiš specijalni prekidač! A time automatski AWK programi kiksaju, jer ih moraš mijenjati specijalno za GNU/Linux. I čak i s tim prekidačem, GNU AWK ti ne garantira potpunu kompatibilnost s POSIX standardom! Pa to je za popizdit'!

System V packaging: OK, RPM može puno. Jako puno. Ali je u nekim stvarima kao kaj je installf(1M) i removef(1M), te redosljed deinstalacije/instalacije odn. upgradea SVR4 paketni sustav ipak bolji. Ili pak SVR4 packaging ima class action skripte, koje su fakat mrkla, moćna stvar, jer omogućavaju manipulaciju / generiranje datoteke "on the fly", odn. TOKOM POLAGANJA NA DISK. To je za RPM ili pak druge paketne sustave čista naučna fantastika!!!

A recimo za nekoga poput mene tko ima na stotine SVR4 paketa, to je instant portabilnost s minimalnim preinakama.

Šteta samo kaj je moja politika da uvijek koristim endogeni paketni sustav za ciljnu platformu, tak da za mene samoga, korištenje SVR4 paketnog sustava na GNU/Linuxu otpada.

Bilo bi to kao zahtjevati/očekivati da Solaris ili pak HP-UX koristi RPM. To je suludo.
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?

Zadnje uređivanje Annatar : 22.01.2010. at 16:54.
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2010., 16:05   #76
Quote:
zpintar kaže: Pogledaj post
Moram priznati da mi je ponekad žal što ljudi kao Annatar nemaju više vremena, pa da pokrpaju Linux na mjestima gdje otkriju ovakve nedostatke.
Da, ali idemo logički razmišljati:

ZAKAJ krpati nekaj čiji je sam DIZAJN STRGAN, kada možeš od samoga početka početi s nečim SOLIDNIM te DOBRO PROMIŠLJENIM, kao kaj je Solaris?

Čemu se mučiti poliranjem sranja, ako već imaš solidnu platformu koja je puno bolja, odn. AKO IMAŠ IZBORA?
Quote:
Annatar, ti bi fakat mogel složiti vlastitu distru sa packet managerom i ostalim komponentama po tvom izboru, te zakrpama i preinakama.

vjerujem da bi to bil najbolji Linux do sada
Hvala na povjerenju.

Dobre vijesti: u izradi je!

Loše vijesti: nije za javnost; to je PLATFORMA specijalno dizajnirana za upotrebu u njegovoj firmi.

E sad, čemu polirati sranje? Da se mene pita, ja ne bi; ali frend je frend. Ako treba, za frenda se i gine, bez pitanja i pogovora. Dakle, ako mu je potrebna pomoć, zato me i ima.
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?

Zadnje uređivanje Annatar : 22.01.2010. at 16:54.
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2010., 16:42   #77
Quote:
grogo bolger kaže: Pogledaj post
jedno pitanje onako filzofske naravi, da li kad govno upakiraš u finu ambalažu isto doživi kakvu metamorfozu u neki viši oblik ili naprosto bidne govno i dalje?
Ovisi o sirovoj sili te brutalnosti uloženoj u inžinjering.

Neki podsustavi buju bili poboljšani. Neki su beznadežni, jer je sam podsustav loše dizajniran, a toga u Linuxu ima dosta, ako ne i jako puno.

Linuxov najveći problem je nedostatak profesionalnih sistem i kernel inžinjera.
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?

Zadnje uređivanje Annatar : 22.01.2010. at 16:48.
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2010., 21:57   #78
jedno pitanje
zashto se linux tolko koristi za programiranje?
koje su to prednosti pred drugim OSima?
__________________
Nije Shala
Evgenij Onjegin is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2010., 22:54   #79
Quote:
Evgenij Onjegin kaže: Pogledaj post
jedno pitanje
zashto se linux tolko koristi za programiranje?
ZATO, jer kad su sredinom 90-ih prošlog stoljeća geekovi šteli pisati software za UNIX, nije bilo jeftinog hardwarea na kojemu bi to mogli; šteli su si imati Sunove radne stanice, a to je bilo izvan financijskog dohvata. Solaris koji su koristili za razvoj softwarea nisu mogli besplatno koristiti, što zbog nedostatka hardwarea, što zbog toga kaj je bil licencirani produkt koji se masno plaćal; čak su se i razvojni alati poput compilera masno plaćali.

Rezultat toga je da je škvadra, počevši sa siromašnim finskim studentom po imenu Linus Torvalds, počela razvijati vlastiti OS sličan UNIX-u (prvotno MINIX-u), koji bu se vrtil na jeftinom PC-šrot hardwareu koji su si dotični mogli priuštiti.

Prevrtimo dvadeset godina unaprijed, u današnje vrijeme, hardware više nije problem, software je sav besplatan, ali je moment tog događaja toliko velik, da danas slijepi vode slijepe i idu na Linux jer su čuli da je njihov sused/frend/stric probal taj "Linux", pa hoće i oni.

Ja to zovem "me too" sindrom.
Quote:
koje su to prednosti pred drugim OSima?
Nikakve. Danas imaš onaj isti Solaris opisan gore - besplatno, kao i razvojne alate opisane gore - besplatno, koji se vrti na tom istom PC-šrot hardwareu. Software koji su onda pisali za taj OS, a poslije za Linux jednako dobro ili čak bolje dela na tom istom Solarisu, pa tako više nema potrebe za Linuxom.

Prednost za nekoga tko misli razvijati software je nikakva nad drugim OS-ovima. Prednost za nekoga kome samo treba nekaj sklepanoga nabrzake je velika jer dolazi s puno toga besplatnoga softwarea razvijenog tokom zadnjih 20 godina. Ali opet, taj se isti software vrti i na Solarisu, pa je stvarno upitno u čemu je prednost Linuxa.
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2010., 11:55   #80
Pred nekih 2-3 tjedna sam naručil OpenSolaris free CD pa ga baš čekam da stigne i da vidim kaj je to tak dobro, jel barem malo sličan pravom Solarisu?

E da i još jedno pitanjce za vas iskusnije Unix/Linuxaše, pa možda nešto znate ili ste čuli. Da li uopće postoji C kompajler za embedded programiranje konkretno AVR, ili sam osuđen na Win za te stvari?
wik91 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:22.