Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Kuhinja bez mesa

Kuhinja bez mesa Vegetarijanstvo, veganstvo, makrobiotika i ostala bezmesna prehrana

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.12.2008., 12:05   #21
Jedino sto ja mogu naruciti u svakom restoranu je sezonska salata, pomfrit ako me uvjere da nije przen u istom ulju kao meso (tvrde da imaju posebnu fritezu za njega) i sampinjoni na zaru, ali ih pristanu napraviti na gril tavi jer ne vjerujem da rostilj peru poslije mesa.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2008., 13:36   #22
Quote:
bluebox kaže: Pogledaj post
Jel ti stvarno vjeruješ da je tako ili su ti to u bolnici potvrdili?
Pitala sam na koji način se spravlja hrana i objasnili su mi da je riječ o posebnoj "liniji", a hrana za mene je zaista dolazila i u posebnim posudama. Bio je posve drugačiji meni od onog standardnog. Objasnili su mi da su kuhari prošli edukaciju za vegetartijanske obroke, što se i vidjelo iz hrane koju su mi donosili. Ponavljam, dobijala sam soju, tikvice, povrce, vege dezerte čak. Bio je dosta ozbiljan pristup svemu jer je sestra bukvalno preda mnom popunila nekakav upitnik sa stvarima koje jedem/nejedem i odnijela ga u kuhinju. Na osnovu toga su mi kuhali. E sad, tako je u Vinogradskoj, na žalost nije svugdje.

Kad je riječ o zalogajnicama, ja tamo nikad ni ne jedem zbog sumnjivih higijenskih uvjeta. U klasičnim restoranima složim nešto od priloga, pojedem kakvu povrtnu juhu i sl. Najlakše mi je još kod Kineza, jer imaju tofu.

U pekarama uvijek pitam sadrži li prozivod jaje, je li možda premazan jajetom i da bi me ozbiljno shvatili kažem da imam alergiju na jaja. Onda idu pitati onoga koji mijesi.
ditta is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2008., 13:51   #23
Quote:
ditta kaže: Pogledaj post
Pitala sam na koji način se spravlja hrana i objasnili su mi da je riječ o posebnoj "liniji", a hrana za mene je zaista dolazila i u posebnim posudama. Bio je posve drugačiji meni od onog standardnog. Objasnili su mi da su kuhari prošli edukaciju za vegetartijanske obroke, što se i vidjelo iz hrane koju su mi donosili. Ponavljam, dobijala sam soju, tikvice, povrce, vege dezerte čak. Bio je dosta ozbiljan pristup svemu jer je sestra bukvalno preda mnom popunila nekakav upitnik sa stvarima koje jedem/nejedem i odnijela ga u kuhinju. Na osnovu toga su mi kuhali. E sad, tako je u Vinogradskoj, na žalost nije svugdje.
Ok, svaka čast Stvarno nisam mislila da je to moguće u javnoj ustanovi
bluebox is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2008., 14:02   #24
Quote:
bluebox kaže: Pogledaj post
Ok, svaka čast Stvarno nisam mislila da je to moguće u javnoj ustanovi
Nadajmo se da će što skorije tako moći i u drugim bolnicama, vrtićima i ostalim ustanovama.
ditta is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2008., 17:34   #25
Quote:
bluebox kaže: Pogledaj post
Aha U najvećem broju miješanog tipa restorana/zalogajnica kad god su grupni posjeti- ti ćeš uglavnom dobivati pohani sir ili pohane gljive; s vremenom ti to na uši počne izlazit
ma bitno da je bilo bez mesa i fino
a i tako ne idemo često na izlete pa ono
__________________
I'm going slightly mad
axlica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2008., 16:01   #26
A kako je tek onima koji ne jedu meso, ali ne smiju ni prženo/pohano?

Na poslu najveći dio vremena jedem prilog (ako imam sreće povrće na lešo, ako nemam nekakvu golu tjesteninu) i uz to po dvije porcije salate. Najsmješnije je što ne shvaćaju da meni ništa ne znači burger od povrća ako je pržen u ulju, ili pomfrit - jer ni to ne smijem...
__________________
I have an attitude, and I know how to use it!!!
BBlue is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2008., 18:10   #27
Quote:
BBlue kaže: Pogledaj post
A kako je tek onima koji ne jedu meso, ali ne smiju ni prženo/pohano?

Na poslu najveći dio vremena jedem prilog (ako imam sreće povrće na lešo, ako nemam nekakvu golu tjesteninu) i uz to po dvije porcije salate. Najsmješnije je što ne shvaćaju da meni ništa ne znači burger od povrća ako je pržen u ulju, ili pomfrit - jer ni to ne smijem...
a zasto ne smijes przeno? zeludac?

ja sam pred dvije godine zadnji put bila u bolnici, na Salati, dobila sam vegetarijanski obrok bez problema, nakon sto sam glavnoj sestri na odjelu naglasila da ne jedem meso. i svima je to bilo ok, osim jedne sestre koja je (dok mi je donosila obrok) prokomentirala da 'bi ona zabranila posebne rezime prehrane u bolnicama'.
yeya is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2008., 19:07   #28
Quote:
BBlue kaže: Pogledaj post
A kako je tek onima koji ne jedu meso, ali ne smiju ni prženo/pohano?

Na poslu najveći dio vremena jedem prilog (ako imam sreće povrće na lešo, ako nemam nekakvu golu tjesteninu) i uz to po dvije porcije salate. Najsmješnije je što ne shvaćaju da meni ništa ne znači burger od povrća ako je pržen u ulju, ili pomfrit - jer ni to ne smijem...
Najgore od svega je to kad misle da nam mogu strpati sve i svašta od porvća u te burgere, da je nama svejedno, jer ne jedemo meso. Puno bolje prođemo kad proberemo nešto od ove svaštarske kuhinje (prilog, gljive, riža).

Kad je riječ o pomfritu, to je toliko nezdravo, nehranjivo, kalorično da ga ne bi trebao niko jesti.

Hoću reći da shvatam tvoj problem.
ditta is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2008., 19:40   #29
Quote:
yeya kaže: Pogledaj post
a zasto ne smijes przeno? zeludac?
Ne... visok kolesterol.
__________________
I have an attitude, and I know how to use it!!!
BBlue is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2008., 21:14   #30
Zato postoji nova Tefal tava koja pomfrit napravi na zlici ulja Nisam ju jos probala, niti vidjela, ali ako sam dobro shvatila, osim vruceg zraka ima i mjesalicu koja mijesa taj pomfrit.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2008., 23:49   #31
Quote:
patientia kaže: Pogledaj post
Zato postoji nova Tefal tava koja pomfrit napravi na zlici ulja Nisam ju jos probala, niti vidjela, ali ako sam dobro shvatila, osim vruceg zraka ima i mjesalicu koja mijesa taj pomfrit.
Ne tava - friteza - vidjela sam reklamu na Youtubeu (moj sin je ovisnik o pomfritu). Čini mi se OK, ali naravno samo za domaći pomfrit - onaj smrznuti iz vrećica je pretpržen, u pravilu na jeftinoj hidrogeniziranoj masnoći.

Meni se kao zamjena za klasični pomfrit dobro pokazao batat - kriške kratko prokuham na pari, stavim u vatrostalnu posudu, pospem sezamom i pošpricam maslinovim uljem (koristim onu spray staklenu posudu) i zapečem u pećnici dok ne dobije koricu.
__________________
I have an attitude, and I know how to use it!!!
BBlue is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2008., 00:28   #32
Ja sam radila klasicni pomfrit od batata, bio je fin, ali mozda malo presladak, ipak je to slatki krumpir. Ali kila 15 kn
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2009., 23:37   #33
Oni nama moraju osigurati veganske obroke u bolnicama:
http://narodne-novine.nn.hr/clanci/s..._121_3528.html
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2009., 10:27   #34
moja sestra je prije par godina bila u bolnici i objašnjavala je tamo osoblju da je ona vegetarijanka i kao sve ok. ide ona jesti,a oni joj nose pileću juhu ona opet objašnjava da je vege (u slučaju da su zaboravili),ali oni znaju da je vege i objašnjavaju joj da u pilećoj juhi nema mesa.oni misle da će vege pojesti juhu od piletine ako u njoj nema vidljivih komada mesa...kao onda uopće po njihovom nije mesna juha već vegetarijanska
preskoči ću dio u kojem bi objasnila kakav je slom živaca dobila bez obzira šta je bila skršena od operacije
__________________
...Ništa nije pogrešno ako te čini sretnim...
Una1980 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2009., 11:34   #35
Meni su u nekim restoranima u Hrvatskoj uredno servirali ribu kad sam trazila vegetarijanski rucak (srecom, ja jedem ribu). A u jednom restoranu u Pozegi su bili tako zbunjeni kad sam ih zamolila za vegetarijanski meni da nisu znali sto bi. Na kraju sam dobila par kriski nekog sira, kuhani krumpir s blitvom i salatu.
yeya is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2009., 12:20   #36
U Hambiju valjda jos uvijek pise riba na vegetarijanskom meniju Najbolji mi je bio komentar jednog vegetarijanca na jednom drugom forumu, nesto u stilu:

Da da, moja baka ribe uzgaja u vrtu, svako jutro zalije dvije gredice sarana, onda okopa gredicu pastrva...
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2009., 21:26   #37
Quote:
yeya kaže: Pogledaj post
Meni su u nekim restoranima u Hrvatskoj uredno servirali ribu kad sam trazila vegetarijanski rucak (srecom, ja jedem ribu). A u jednom restoranu u Pozegi su bili tako zbunjeni kad sam ih zamolila za vegetarijanski meni da nisu znali sto bi. Na kraju sam dobila par kriski nekog sira, kuhani krumpir s blitvom i salatu.

meni su znali nuditi lignje
nije im baš bilo prejasno kad sam objašnjavala da ne jedem meso u šta uključujem i ribu
na kraju sam dobila pohani sir...jedva sam se sporazumila s debilima
__________________
...Ništa nije pogrešno ako te čini sretnim...
Una1980 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2009., 21:47   #38
da, pohani sir je mnogima vrhunac vegetarijanske kuhinje.
mislim da bih pop* da sam vegan. i ovo zna biti prilicno stresno.
yeya is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2009., 22:13   #39
Pa riba je meso - poprecno prugasto misicno tkivo.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2009., 14:20   #40
je li netko ovdje tvrdio da nije?
yeya is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:26.