Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Ostale umjetnosti

Ostale umjetnosti Slikarstvo, arhitektura, umjetnost života...
Podforumi: Kazalište, Strip, Kreativni nered

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.10.2009., 12:31   #1
Muzej suvremene umjetnosti, MSU

Dakle, nisam znala gdje bih stavila ovu temu pa ću onda ovdje. MSU i T-HT su objavili neki natječaj u kojem mogu sudjelovati umjetnici, studenti, la la... Sad, mene zanima, što uopće treba napraviti kao eto umjetničko djelo da bi žiri ili bar publika bili oduševljeni i pljeskali. Kako je riječ o audio-vizualnim i ko zna kakvim sve ne ugođajima pretpostavljam da nije dovoljno naslikati neki rad na platnu i to im dostaviti. Na net-u sam pronašla prošlogodišnju dobitnicu nagrade, i to samo 3. mjesto - nagrada publike. Pošto ne znam gdje su prikazani radovi još i ostala dva dobitnika ne mogu kompletno zaključiti o kakvoj se tematici uopće radi i postoji li točno određena tematika za radove.
Uglavnom, njeni radovi izgledaju ovako: LINK te sam zaključila da se ne mogu takmičiti sa nekim tko je cijeli svoj život posvetio ovakvoj, modernoj, umjetnosti. Osim toga za postavljanje svih tih optičkih senzora sto posto treba pun kufer para. Tako da... još sam u nedoumici.

Što vi mislite?
coolinesay is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2009., 18:09   #2
vidim da nitko ništa... nema nikakve reakcije. ali ok još ću samo napisati ovo:
još sam malo šetala po stranicama MSU i naišla na dobitnicu prošlogodišnje nagrade, mislim da je ona dobila 1. mjesto, i tako dok sam prelistavala galeriju i promatrala sve te sličice (nisam se odmah usredotočila na imena autora) i promotrila njen umjetnički rad pomislila sam si 'koji klišej' jer tako je lako dobiti inspiraciju ako si umjetnik koji svoje ideje crpi iz nečega o čemu svi trabunjaju i što već izlazi na uši - kao što je plastična operacija. eto sada da vas pitam što vam se ne sviđa u našem društvu sigurna sam da bi svatko od ovih 20.000 korisnika forum.hr-a istog časa moglo navesti bar 10 stvari. to uopće nije problem. ne želim omalovažavati trud tih umjetnika i žao mi je što zapravo tako ispada na kraju ovog mog posta ali meni ovo njeno


[SLIKA OBRISANA]


izgleda kao domaća zadaća u osnovnoj školi kada učiteljice zadaju djeci da naprave nešto za pokazati na školskom satu. ovakav tip umjetnosti zapravo i vežem samo uz naše odgojne ustanove koje tjeraju djecu na to da sve bude u nekim okvirima poželjnog, nema tu kreativnog duha, nema tu nečeg novog. u srednjoj smo imali četiri knjige, literatura o svim umjetnicima kroz pojedina razdoblja.
svi oni koji su izmislili nešto novo, nešto značajno - warhol, piet mondrian i ostali, služe samo novim naraštajima, novim generacijama kao predlošci na temelju čijih radova nastaju nove varijacije. nisu to neki noviteti - to su sve varijacije i klišeji.
zato mi se na satu likovne umjetnosti zgadilo ono veličanje žutih i plavih kvadrata jer iako se mogu objasniti na jedan dublji način puno umjetnika danas zapravo i ne shvaća umjetnost, bave se njome eto jer su se prepoznali jednom davno u nekoj školskoj klupi na satu likovnog kao veliki umjetnici jer ih je profesorica pohvalila za njihovu neoriginalnost.
oduvijek sam smatrala umjetnike uzvišenim ljudima koji imaju 'osjećaj' za svijet oko sebe ali danas mislim da su to isključivo ljudi koji jako dobro upijaju štivo iz stručne literature i dojmove sa kojekakvih izložbi koje istovremeno ne mogu ne propustiti prilikom stvaranja svojih radova. zar se ne bi umjetnost trebala obazirati na ono što je važno u svijetu, društvu, samom čovjeku a ne na ono što već izlazi na uši i što bismo trebali promatrati sa prezirom - plastičnu kirurgiju!?

možda ako napravim skulpturu ante gotovca u čvrstom zagrljaju sa modnim mačkom uz dodatak zvučnih zapisa koji bi se reproducirali izravno iz usta dotičnih javnih ličnosti sa vizualnim efektom blještećeg svjetla koje bi izlazilo iz njihova četiri oka, hm, možda bih isto tako i ja pobrala glavnu nagradu. naravno tematika mog rada bi bila toliko pronicljiva i dubokoumna da bi žiri ostao šokiran narednih tjedan dana
i da, molim vas, poserite me sad.. zaslužila sam

Zadnje uređivanje coolinesay : 18.10.2009. at 18:25.
coolinesay is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2009., 19:29   #3
Thumbs down

Quote:
coolinesay kaže: Pogledaj post
možda ako napravim skulpturu ante gotovca u čvrstom zagrljaju sa modnim mačkom uz dodatak zvučnih zapisa koji bi se reproducirali izravno iz usta dotičnih javnih ličnosti sa vizualnim efektom blještećeg svjetla koje bi izlazilo iz njihova četiri oka, hm, možda bih isto tako i ja pobrala glavnu nagradu. naravno tematika mog rada bi bila toliko pronicljiva i dubokoumna da bi žiri ostao šokiran narednih tjedan dana
i da, molim vas, poserite me sad.. zaslužila sam
Siguran sam da ako bi napravila nešto takvo, pa čak i nešto jadnije, neka od galerija ili natječaj bi to prihvatio. Nisu ti ''umjetnici'' krivi što su neoriginalni, nekreativni, banalni i stereotipni. Krivi su kustosi, ravnatelji galerija, rukovoditelji izložbi koji takve stvari uzimaju i prezentiraju javnosti kao najnovije i najbolje primjere suvremene umjetnosti. Štoviše došao sam do mišljenja da greziji radovi bolje prolaze. Uvjerio sam se tome i na međunarodnoj sceni. Umjetnici su odustali od tehničke izražajnosti i vještine, ali ono što se prodaje je filozofija. Umjetnički rad je samo jedan primjer koji umjetniku služi da potvrdi filozofske teze. Više nije bitno kako ni što, nego zašto. Problem se nalazi i u tome što je ta filozofija besmislena, jadna i banalna. Nikakva radikalna rješenja i odgovore nećeš nać u takvim promišljanjima. Sve je postala stvar marketinga i promocije.
Problem se nalazi i u tome što ti natječaji, biennali, triennale ili što li ga već, često nisu bazirani na nekom objektivnom vrijednosnom kriteriju, već prema subjektivnom naginjanju članova žirija, ili ti ga po rodijačkoj/prijateljskoj vezi.
Ali mislim da na ovom forumu nema puno kompetentnih da govore o toj tematici.
__________________
Podijelio bih s tobom otkrivenje koje sam ovdje doživio. Došlo mi je dok sam klasificirao vašu vrstu i shvatio sam...da vi zapravo niste sisavci. Svaki sisavac na ovom planetu nagonski razvija prirodnu ravnotežu s okolišem oko sebe. Ali vi ljudi ne. Dođete na neko područje i razmnožavate se...i razmnožavate dok ne potrošite sve prirodne resurse. Preživljavate jedino tako da se širite u novo područje. Na ovom planetu postoji još jedan organizam koji se isto ponaša. Znaš koji je to? Virus.
-doom is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2009., 19:38   #4
Quote:
-doom kaže: Pogledaj post
Siguran sam da ako bi napravila nešto takvo, pa čak i nešto jadnije, neka od galerija ili natječaj bi to prihvatio...
to sam i rekla samo radi ironije. naravno da nikada ne bih napravila takvu nekakvu skulpturu ili instalaciju ili što već.
mislim da bi se od cca 20 k korisnika trebalo naći par kompetentnih ljudi za ovakvu raspravu. iako početni cilj ove teme nije bilo pljuvanje po umjetnicima već rasprava o navedenom natječaju i MSU kao takvom, hm, vidim da nema puno odgovora
coolinesay is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2009., 17:51   #5
Ma nema ti tu kruha. Što se opterećuješ? To dobivaju samo oni preko veza i vezica.
marinella284 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2009., 22:22   #6
Evo nešto fotki s današnje presice i razgledanja postava.











Ostatak
http://www.flickr.com/photos/anderlo...7622975243502/

Jako mi se sviđa i zgrada i trenutni postav. Nek je to 400 milijuna kuna, al vrijedi. Zagreb ima svjetski izložbeni prostor. Potencijal je tu. Ko što skromno veli arhitekt Igor Franić "to je dobra pista za slijetanje aviona".

Prevažno je da je kultura konačno kročila u Novi Zagreb.

Sutra je otvaranje, a za vikend je besplatan ulaz za sve.
Anderlon is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2009., 23:15   #7
Komentar na zgradu muzeja
Sramota,sramota,sramota
http://www.interkonzalting.hr/images/msu6.jpg
http://metro-portal.hr/img/repositor...umjetnosti.jpg
http://www.javno.com/slike/slike_3/r...2321382004.jpg
luka lik is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2009., 00:47   #8
zadnja dva linka ti ne rade
što je sramota na kraju??
coolinesay is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2009., 10:30   #10
Quote:
coolinesay kaže: Pogledaj post
zadnja dva linka ti ne rade
što je sramota na kraju??
Ma na sva tri linka bila je zgrada iz raznih kutova,zgrada je sramota
luka lik is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2009., 14:37   #11
Quote:
luka lik kaže: Pogledaj post
Ma na sva tri linka bila je zgrada iz raznih kutova,zgrada je sramota
nije
rev2000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2009., 16:52   #13
sory ali gledajuči ostale muzeje suvremene umjetnosti zgrade izledaju fakat moderno, ova naša je ništa posebno!
ex Medeni is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2009., 17:13   #14
a jbga. uostalom, kao da je zgrada bitna. bitno je ono kaj ljudi naprave unutar nje! kaj ne??
coolinesay is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2009., 18:16   #15
Bez veze, mogao si staviti i sliku s tek dignutim temeljima. Treba se gledati na stvar u funkciji. Baš me recimo zanima kako izgleda zapadna strana navečer sa onim displejem. Sviđa mi se prostor ispred zgrade koji je potencijal za svakojake hepeninge. Rekao je arhitekt Franić muzej je pista. Nije štos u zgradi već u onome što će se u njoj, na njoj, ispred nje i oko nje događati. A mislim da se može jako puno. Zagreb je dobio veliki multimedijski kulturni centar, ne tek još jedan dosadni muzej.
Anderlon is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2009., 18:32   #16
A jeste vidli zgradu navečer kad su upaljena svjetla?
Gilda. is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2009., 18:34   #17
Quote:
coolinesay kaže: Pogledaj post
a jbga. uostalom, kao da je zgrada bitna. bitno je ono kaj ljudi naprave unutar nje! kaj ne??
Da je tako onda bi bila dovoljna i garaža
luka lik is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2009., 18:35   #18
Quote:
Gilda. kaže: Pogledaj post
A jeste vidli zgradu navečer kad su upaljena svjetla?
Ja odborjavam dane kada će slijediti sudbinu palih windowsa.
luka lik is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2009., 18:37   #19
Quote:
Anderlon kaže: Pogledaj post
mogao si staviti i sliku s tek dignutim temeljima. Treba se gledati na stvar u funkciji. Baš me recimo zanima kako izgleda zapadna strana navečer sa onim displejem. Sviđa mi se prostor ispred zgrade koji je potencijal za svakojake hepeninge. Rekao je arhitekt Franić muzej je pista. Nije štos u zgradi već u onome što će se u njoj, na njoj, ispred nje i oko nje događati. A mislim da se može jako puno. Zagreb je dobio veliki multimedijski kulturni centar, ne tek još jedan dosadni muzej. (Bar se nadam )
Kažem da je tako mogli su im dati ili podići hangar ,svi sretni i zadovoljni a ne upucati 400 milijunka kuna u nešto na što liči na hm pa niš konkretno, evenutlano šoping centar.
luka lik is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2009., 18:39   #20
Ebvo da ne pljeujm samo arhitekt je mgao inspiraciju potražiti na kuću bez temelja i zidova,zapravo radi se o HR paviljonu za neku izložbu pedeset i neke.Cijela građevina je staklena i "obiješena" na svojvrsni jarbol.
luka lik is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:09.