Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.11.2004., 04:16   #1
Anestezija/reanimacija/intenzivna - pitanja i odgovori

pozdrav

trebala bih ići na jednu operaciju, no pošto još nikad nisam bila na ničem sličnom, muči me izbor anestezije još ništa nije definitivno dogovoreno, no kirurg mi je savjetovao da se odlučim epiduralnu, kao zbog tog što se lakše podnosi od totalne narkoze, ne intubiraju te i sl..

e sad, problem je u tome što je kao prvo, meni malo scary da mi bodu igle po kičmi, a još mi je gore biti budna cijelo vrijeme i slušati to pa nekako mislim da bi i njima bilo lakše da me uspavaju nego da jaučem

dakle zanimaju me u principu vaša iskustva, pogotovo ako je netko bio na obje vrste anestezije.. znam da je individualno, ali ako je epi stvarno toliko bolja od narkoze, onda se nemam kaj razmišljati
326 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2004., 08:51   #2
Nisi napisala vrlo važnu stvar a to je o kakvoj je operaciji riječ.
Izbor anestezije je ipak na anesteziologu i on donosi odluku. Nije stvar tako jednostavna. Npr. možeš se operirati u općoj anesteziji bez intubacije korištenjem laringealne maske. Ukoliko je zahvat duži ili je potrebno ući u abdomen operacija mora ići s općom anestezijom, intubacijom i relaksacijom.
S druge strane, kad se govori o "bockanju u kičmu" odmah se misli na epiduralnu anesteziju koja se u praksi rijetko radi. Puno više se "bode kičma" za spinalnu anesteziju. A to i epiduralna nikako nije ista stvar.
Osim toga, pusti kirurga što se anestezije tiče. Kirurg i finese anestezije nemaju baš previše veze.
Ako ćeš ići na operaciju morala bi proći nekakav preanestezijski pregled u anesteziološkoj ambulanti. Tu pitaj sve što te zanima.
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2004., 14:49   #3
Pa ako se radi npr. o koljenu, to se skoro vise ni ne radi u opcoj anesteziji.

Dobro razmisli i odluci. Stvarno ovisi o operaciji.

Meni je isto grozna ideja da me pikaju u kicmu, ali mi je jos groznija ideja intubacije. Tak da bih izabrala spinalnu.
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2004., 14:52   #4
ovo izgleda kao sasvim dobro mjesto da zamolim da mi netko razjasni koja je razlika izmedju spinalne i epiduralne anestezije... Hvala!
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2004., 14:55   #5
Sve ako se odlučiš za spinalnu (ili epiduralnu, ukoliko operacija traje duže), još uvijek postoji mogučnost sedacije, t.j. da budeš pod sredstivma za smirenje. Prvo se nečeš ničega bojati, a zatim se nečeš ničega više sječati.

Kod spinalne/epiduralne riskiraš glavobolje poslije operacije (dosta česta pojava), kod intubacije postoji izvjesni rizik po zube. To su oni češči mali incidenti, nešto veče ti takoreći ne prijeti, odnosno rizik je za inače zdravu osobu zanemariv.
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2004., 14:56   #6
Quote:
kemik kaže:
ovo izgleda kao sasvim dobro mjesto da zamolim da mi netko razjasni koja je razlika izmedju spinalne i epiduralne anestezije... Hvala!
Osim nekih tehničkih razlika je spinalna jednokratna doza analgetika koja traje izvjesno vrijeme. Kod epiduralne imaš kateter preko kojega se dozira analgetik prema potrebi.
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2004., 15:06   #7
Quote:
Secundo kaže:
Sve ako se odlučiš za spinalnu (ili epiduralnu, ukoliko operacija traje duže), još uvijek postoji mogučnost sedacije, t.j. da budeš pod sredstivma za smirenje. Prvo se nečeš ničega bojati, a zatim se nečeš ničega više sječati.

Kod spinalne/epiduralne riskiraš glavobolje poslije operacije (dosta česta pojava), kod intubacije postoji izvjesni rizik po zube.
Da je samo po zube bilo bi super...

Ta glavobolja poslije spinalne nije pravilo, a i ako se dogodi (a dogadja se zbog istjecanja likvora, zato se i miruje poslije operacije da se smanji istjecanje) nestaje brzo.
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2004., 16:14   #8
Quote:
Secundo kaže:
Osim nekih tehničkih razlika je spinalna jednokratna doza analgetika koja traje izvjesno vrijeme. Kod epiduralne imaš kateter preko kojega se dozira analgetik prema potrebi.
Super, thanx. Sad znam, jos i da zapamtim...
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2004., 16:27   #9
Probao i jednu i drugu više puta (operacija potkoljenice - prijelomi) i ova u kičmu je puno bolja (lakše se podnese). Odlučio bi se opet za nju.
cincilator is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2004., 21:38   #10
Quote:
kemik kaže:
ovo izgleda kao sasvim dobro mjesto da zamolim da mi netko razjasni koja je razlika izmedju spinalne i epiduralne anestezije... Hvala!
Oba načina su tkz. centralni blokovi, odnosno princip je taj da se davanjem anestetika u područje leđne moždine sprečava prijenos bolnih impulsa do mozga kao i onih impulsa koji idu od mozga prema periferiji pa osim analgezije imamo i nemogućnost bilo kakvih pokreta od mjesta anesteziranja prema "dolje". Centralni blok se ovisno o mjestu injiciranja dijeli na spinalni i epiduralni.

Spinalna anestezija - anestetik ( lidokain, marcaine, anekain ) + narkoanalgetik ( fentanyl, dolantin ) daje se u spinalni prostor leđne moždine. To je onaj prostor gdje se nalazi likvor ( cerebrospinalna tekućina ). Mjesto punkcije kičme je donji dio leđa gdje je mogućnost ozljede leđne moždine minimalna. Ovisno o mjestu davanja i količini anestetika određujemo "visinu" anestezirane regije. Budući da se "pakleni koktel" daje u likvorski bazen dio anestetika dospjet će i "gore" pa je kod spinalnih anestezija bolesnik u pravilu više ili manje "grogi", u nekom stanju polusvjesnosti. Treba biti oprezan kod određivanja količine anestetika jer postoji mogućnost zatajenja disanja a onda slijedi intubacija. Ovaj način koristi se gotovo kod svih zahvata na nogama, kukovima a može i kod onih u maloj zdjelici i donjem abdomenu.

Epiduralna anestezija - je tehnika u kojoj anestetik dajemo u prostor između kralješka i ovojnice leđne moždine (epiduralni prostor). Ovom vrstom anestezije možemo anestezirati određenu regiju na trupu i tako je učiniti neosjetljivu na bol, dok je u ostataku trupa osjet očuvan. Također primjenom nižih koncentracija anestetika možemo blokirati samo osjet boli dok je mišićna snaga očuvana (što je iskorišteno kod bezbolnog poroda).
Ako se u epiduralni prostor postavi tanka plastična cijevčica (epiduralni kateter) postoji mogućnost trajnog davanja anestetika te na taj način osiguravanje dugotrajne anestezije.
Epiduralna anestezija se primjenjuje za zahvate na nogama, zdjelici, donjem dijelu trbuha, prsnom košu i plućima. Također se primjenjuje kao metoda trajnog uklanjanja boli kod pacijenata s malignom bolesti.

Anesteziolozi baš ne vole previše epiduralnu anesteziju jer zahtjeva stalnu nazočnost i titriranje anestetika dok je kod spinalne stvar jednostavnija.

Djelovanje anestetika traje 2 – 4 sata, nakon čega se postepeno počinje vraćati osjećaj i sposobnost pokretanja.

Ako se slučajno dogodi da izvođenje ove vrste anestezije ne uspije, sorry momak dobivaš tubus i prelazi se na opću anesteziju.


__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2004., 21:39   #11
Quote:
Secundo kaže:
Sve ako se odlučiš za spinalnu (ili epiduralnu, ukoliko operacija traje duže), još uvijek postoji mogučnost sedacije, t.j. da budeš pod sredstivma za smirenje. Prvo se nečeš ničega bojati, a zatim se nečeš ničega više sječati.
to je sjajno

evo i ja sam naučila nešto novo, izgleda da se onda radi o spinalnoj, a ne epiduralnoj.. ok, još jedno glupo pitanje.. ali ako se radi o jednokratnoj dozi analgetika, postoji li šansa da to popusti prije vremena?!

btw, radi se o operaciji kosti na stopalima..

odmah prvi dan kad dođem moram kod anesteziologa, tako da ću se još raspitati o tehnikalijama, ali samo su me zanimala iskustva drugih
326 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2004., 21:48   #12
Quote:
lahor kaže:
Da je samo po zube bilo bi super...
Slažem se. Intubacija je kritični trenutak gdje ni najiskusnijem anesteziologu nije baš svejedno.Sva sreća da bolesnici prije intubacije dobiju barbiturat i mišićni relaksans pa cijeli taj postupak lijpo prespavaju. Ono što se tuže ljudi nakon opće anestezije s intubacijom je bolnost u grlu i problemi s glasom.

A ako nekom stradaju zubi ( rijetko se dešava ) može mirne duše svog anesteziologa poslati u PM jer je to isključivo njegova nemarnost ili nesposobnost .
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2004., 05:14   #13
Re: izbor anestezije

Quote:
326 kaže:
pozdrav

trebala bih ići na jednu operaciju, no pošto još nikad nisam bila na ničem sličnom, muči me izbor anestezije još ništa nije definitivno dogovoreno, no kirurg mi je savjetovao da se odlučim epiduralnu, kao zbog tog što se lakše podnosi od totalne narkoze, ne intubiraju te i sl..

e sad, problem je u tome što je kao prvo, meni malo scary da mi bodu igle po kičmi, a još mi je gore biti budna cijelo vrijeme i slušati to pa nekako mislim da bi i njima bilo lakše da me uspavaju nego da jaučem

dakle zanimaju me u principu vaša iskustva, pogotovo ako je netko bio na obje vrste anestezije.. znam da je individualno, ali ako je epi stvarno toliko bolja od narkoze, onda se nemam kaj razmišljati
Spinalnai epiduralna su jos uvijek sigurnije od opce anestezije.

U iskusnim rukama, ne ocekuje se posljedica na kraljesnici. A sto se tice "slusati to sve", osim sto ti daju lokalnu anesteziju, dobit ces i sredstva za umirenje, tako da ces cuti, ali "te nece biti briga". Ponekad se daju i lijekovi da zaboravis sto se dogodilo, tako da ako i jest traumatsko iskustvo, nece ostaviti posljedice. Ako te svega toga strah, probaj dogovoriti razgovor sa anesteziologom prije nego sto se odlucis, i postavi sva ta pitanja. Vjerujem da ce im biti drago odgovoriti ti.
Cialenga is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2004., 11:01   #14
mozhete mi neshto pojasniti?


svi tu pishete o intubaciji kao o nechem straaaashnom kod 'klasichne' anestezije.

Proshle sam godine tako operirana - intubiraju te kad zaspish a vade prije nego se probudis ~ uopce NE ZNASH da su te intubirali, niti od toga imash kakve posljedice.


Dakle, shto je onda tu strashno


btw. ja sam TRAZHILA spinalnu/epi/shtogod, jer sam HTJELA biti svjesna dok mi rovarare po utrobi, ali nisu dopustili.


Objasnjenje je bilo da bih se ja sigurno svadjala s njima tijekom operacije
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2004., 11:04   #15
ha, jednostavno si imala dost srece. uglavnom ljudi imaju problema s glasnicama i grlom nakon intubacije (a kad si razrezan po pol nakon neke teske operacije, ne zelis jos i kasljat 3 dana dok ti ne prodje ta nadrazenost grla i glasnica). A i fakat zna bit problema sa zubima. Uglavnom, tubus je nesto sto nikome bas nije drago imati, a stvar je jos kompliciranija kad je operacija duza (recimo, 5-6 sati)
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2004., 11:34   #16
kod mene je bila operacija od 4 sata i bash trbushna shupljina


Dakle samo sam imala srece?

Zahto zaboga problemi sa zubima?
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2004., 11:40   #17
yup, samo srece (a i kazu da pusaci cesce imaju problema s glasnicama i kasljem, pa ak nisi pusac bila je manja vjerojatnost da ces kasljati).

a sto se tice zuba, gle, tubus mora proca pokraj njih. a ak je anesteziolog nadrkan ili nemaran, moze zapeti. pa se svasta zna desiti...
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2004., 11:44   #18
Ja sam isto imala užasnih problema sa grlom nakon intubacije. Uvijek bih se radije odlučila za spinalnu/epiduralnu anesteziju nego za opću - od opće imam noćne more, doslovce - evo baš noćas sam sanjala opću anesteziju i vikala u snu
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2004., 11:51   #19
a da li bih ja da sam INZISTIRALA ipak dobila drugu vrst anestezije Da li pacijent uopce ima pravo biranja?


Bash me zanima.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2004., 11:53   #20
e to ti ne znam, ali mislim da postoje situacije kad pacijent ima pravo izbora i situacije kad nema. nisam se nikad susretala s tim.
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:32.