Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Kuhinja bez mesa

Kuhinja bez mesa Vegetarijanstvo, veganstvo, makrobiotika i ostala bezmesna prehrana

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.11.2010., 12:36   #1
Mladi vegetarijanac - što kuhati?

Vegeterijanci savjetima sta dobro kuhati, a oni koji su protiv vegeterijanstva savjetima gdje su opasnosti.

Daklem, necak koji ima 15 godina je odlucio. I mada smo mislili da je to faza, ipak traje 3 mjeseca i mislim da ce faza potrajati.
Rekoh mu da to nije bas pametno, ali ne mislim ga odgovarati, cak mi je i drago da nije samo bubuljicavi facebookas, nego ipak razmislja o svijetu oko sebe i pokusava donositi odluke u skladu sa nekim razmisljanjima.

Daklem, jede sve osim mesa. Ribu, jaja, mlijeko i mlijecne prozivode jede.

Sisterica mi je u cudu i kaze da nema ideje sta mu kuhati , pa vegeterijance molim za stranice s receptima, sa savjetima gdje sto kupiti (lokacija Split) i kako se najbolje hraniti.

Od ovih antivege trebam upozorenja, na st paziti, kakve dodatke prehrani ubaciti jer ipak je on u razvoju i ne bi bilo lijepo da mu organizmu sad nesto fali.

Eto raspisite se. Al konstruktivno.

Budete li se svadali, pisat cu lijepo i biti uzoran forumas samo da postanem mod, a onda cu vas pobanati. :mirkozlopamtilo:
__________________
Neki "Haagovi" će objašnjavat majci (domovini) što joj je sin (domoljub) bio?? Nosite i njegujte istinu o domovini u sebi koja je tako čista i jasna, recite djeci svojoj i učite ih koja je i što je ona... by:Wild_East I pazite kad budete glasali.
Tactum is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2010., 14:51   #2
vegetarijanska ishrana može biti zaista sjajna, bogata i raznovrsna. Potreban je malo veći angažman jer treba usvojiti baratanje namirnicama koje možda nisu bile često na meniju poput sojinih proizvoda, seitana, raznih sjemenki, nekih novih žitarica i sl. ali sve se da naučit...osobito danas
Možda je malo premlad za takvu promjenu, ali poznam ljude koji jesu tako krenuli i još se uvijek jako dobro drže.

osobno sam bio u ranim dvadesetima vegetarijanac godinu dana pa sam odustao. Falilo mi je meso, a kompenzirao sam gomilama topljenog sira, pohanim, jajima i sl. što je dakako ispalo vrlo nezdravo.
Ove sam godine čak sudjelovao u svojim prvim kolinjama i konačno raščistio etičke probleme sa sobom i svijetom

što se zdravlja tiče, vege svijet ima puno znanstvenika na svojoj strani i izdaju razne časopise u kojima uvjerljivo promiču takvu ishranu. Mesni lobi čini to jednako tako na svojoj strani.
Ako nećaku paše neka ustraje i mislim da neće pogriješiti.
meni nije odgovaralo, a bio sam zaista jako motiviran
__________________
ba-ba-ba-Barbara Ann
Rick Lee is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2010., 14:57   #3
Quote:
Tactum kaže: Pogledaj post
Eto raspisite se. Al konstruktivno.

Budete li se svadali, pisat cu lijepo i biti uzoran forumas samo da postanem mod, a onda cu vas pobanati. :mirkozlopamtilo:

imaš dolje, malo niže, podforum gastronomija i, unutar njega, hrana bez mesa
__________________
Hormonella de Rum
atlantis is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2010., 15:08   #4
Quote:
atlantis kaže: Pogledaj post
imaš dolje, malo niže, podforum gastronomija i, unutar njega, hrana bez mesa
Tnx na ovoj informaciji, sestra ce bit odusevljena.
__________________
Neki "Haagovi" će objašnjavat majci (domovini) što joj je sin (domoljub) bio?? Nosite i njegujte istinu o domovini u sebi koja je tako čista i jasna, recite djeci svojoj i učite ih koja je i što je ona... by:Wild_East I pazite kad budete glasali.
Tactum is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2010., 09:55   #5
Vegetarijanstvo je primjereno za sve dobne skupine, uključujući djecu i tinejđere, tako da se ne morate brinuti da je učinio lošu odluku.

Quote:
Tactum kaže: Pogledaj post
Daklem, jede sve osim mesa. Ribu, jaja, mlijeko i mlijecne prozivode jede.

Sisterica mi je u cudu i kaze da nema ideje sta mu kuhati
Ako jede ribu, nije vegetarijanac. Ali je na dobrom putu da to postane.

U svakodnevnu prehranu neka uključi orašare, sjemenke, grahorice, svježe voće i povrće i žitarice.

Što kuhati konkretno - toliko toga da ne znam od kud da krenem.

Možda je dobro za početak vidjeti koja jela su mu se sviđala prije nego je izbacio meso, pa kuhati njih u bezmesnoj varijanti (npr. filana paprika sa sojinom šunkom, zapečeni krumpir u roli s paprikama i sejtanom, ako je volio faširance - mogu se napraviti od sojinih ljuspica ili zamijeniti popečcima od heljde, ako je volio tjesteninu i bolonjez - opet se može napraviti sa sojom itd.). Može se raditi i vegetarijanska musaka, burek od sojine šunke itd. To za prvu ruku dok se ne navikne na prehranu bez mesa.

Dalje, mogu se raditi različita rižota s povrćem (može se unutra ubaciti i dimljenog tofua), korjenasto i ino povrće u voku, pohano povrće (gljive, tikvice, patliđani), različiti ćušpajzi (kelj, poriluk, grah, grašak, krastavci, leća, mahune...), vegetarijanski roštilj (ražnjići s povrćem, sojom, tofuom, gljivama, ćevapi od sojine šunke, bukovače, tikvice, paprike i luk na roštilju), paštete (od slanutka, graha ili leće), kaše (heljda, ječam, proso, zob...), različiti umaci (od paradajza, gljiva...), popečci (od bilo koje žitarice s dodacima grahorica ili drugog povrća po želji), složenci (različito povrće složiš u vatrostalnu zdjelu na slojeve npr. rumpir, brokulu, cvjetaču, mrkvu... preliješ sojinim vrhnjem i zapečeš), povrtne juhe, krem juhe od bundeve, graška, brokule, cvjetače...

Za doručak nek jede zobene pahuljice sa suhim voćem, sjemenkama suncokreta i lana i sojinim, rižinim ili zobenim mlijekom.

I čim više svježeg voća, povrća i orašara (orasi, lješnjaci, bademi, kikiriki, indijski i brazilski oraščići...).

Sve sta sam nabrojala može se kupiti u svakom Konzumu. Voće i povrće ipak preporučam da se koristi domaće ili od pouzdanih ljudi s placa.
Ah! is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2010., 13:46   #6
Quote:
Ah! kaže: Pogledaj post
Vegetarijanstvo je primjereno za sve dobne skupine, uključujući djecu i tinejđere, tako da se ne morate brinuti da je učinio lošu odluku.
/OFF MOD ON opaska modovima/ Ja se s ovim ne slazem, ali nismo na SoN-u vise pa to ovdje nije relevantno.
Ok, moje pitanje ima gastronomska podpitanja, ali im i ono podpitanje za ljude koji su oponenti vegeterijanstvu i koji su trebali napisati upozorenja sta treba dodati kao dopunu. Jer klinacu u 15-toj godini koji raste sigurno nije pametno uskratiti nesto.
To i je bio glavni motiv mog pitanja tamo, jer hocu cuti koje su opasnosti te igranke. Znam laicki da fali B12, a da li fali jos nesto? Kalcij npr, jer mu treba za kosti koje se razvijaju.
No kao sto rekoh, to je ovdje irelevantno i pomalo i Off topic. /OFF MOD OFF/

Da ne ispadnem nezahvalan, tvoj post je pruzio vrijedne informacije i hvala na njima.
Proslijedujem sve. a i nasao sam par kuharica za vegetarijanska jela na netu pa ce se seja malko igrati.
__________________
Neki "Haagovi" će objašnjavat majci (domovini) što joj je sin (domoljub) bio?? Nosite i njegujte istinu o domovini u sebi koja je tako čista i jasna, recite djeci svojoj i učite ih koja je i što je ona... by:Wild_East I pazite kad budete glasali.
Tactum is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2010., 13:59   #7
Misljenje struke (nutricionista, jelte) je da je vegetarijanstvo primjereno za sve dobne skupine. Osim aminokiselina koje su esencijalne za odrasle, za djecu su esencijalne i aminokiseline arginin i histidin, koje se bez problema moze naci u biljkama.

Ali, ti se tu brines za necaka koji jede meso, i to riblje koje je (ovisno o vrsti ribe, neke su itekako bogate metilzivom) manje stetno od mesa ptica i sisavaca.

Zar stvarno mislis da u mesu sisavaca i ptica (koje jedino ne jede) ima znacajna kolicina kalcija? Zar je prije jeo meso ptica i sisavaca s kostima?

Opasnosti u slucaju njegove prehrane su iste kao i opasnosti za one koji jedu meso ptica i sisavaca: previse zasicenih masti, previse zivotinjskih proteina (koji ispiru kalcij iz organizma), previse kolesterola, premalo vitamina E (osim ako velik dio zivotinjskih proizvoda zamijeni biljkama umjesto drugim zivotinjskih proizvodima), premalo folne kiseline (osim ako velik dio zivotinjskih proizvoda zamijeni biljkama umjesto drugim zivotinjskim proizvodima), premalo kalija (osim ako drasticno poveca kolicinu voca i povrca u prehrani, posebno banana, krumpira i rajcica, ili sol zamijeni Sanusolom), previse omega3 ako pretjeruje s krivim vrstama ribe (ili lanenim sjemenkama, no, FDA upozorava samo da kolicinu omega3 iz ribe treba ograniciti na 3 grama dnevno zbog rizika od krvarenja i posljedicnog mozdanog udara). E da, i nedostatak vitamina D, jerbo su znanstvenici konacno shvatili koliko je UV zracenje kancerogeno, te vise ne preporucuju izlaganje njemu, nego dobivanje vitamina D iz hrane i dodataka prehrani, e sad, problem je sto ce RDA uskoro rasti na 1000 IU dnevno, mnogi vec toliko preporucuju, a toliko je nemoguce dobiti iz ono malo vrsta ribe koje su izvor vitamina D kad se jedu s kozom i kostima ili iz obogacenih proizvoda na nasem trzistu (margarin, poneka mlijeka).

Vitamina B12 ima i u jajima i u mlijeku i u ribama i hrpetina kupovnih proizvoda je obogacena njime. Kad iz prehrane izbaci sve zivotinjske proizvode, posalji njega na forum da pita za savjet.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2010., 14:12   #8
Hvala patentia. Kazem, ja sam laik i tvoje nutricionisticko objasnjenje je prihvatljivo i pomaze u razmisljanju.
Jedini je problem sto si pristrana, pa ga mogu uzeti u obzir, ali s rezervom.
Cilj mojeg pitaja na SoN-u je bio dobiti drugo misljenje.

Moje laicko je da mi znamo vrlo malo o procesima koji se u organizmu zbivaju i da izostavljanjem necega jos uvijek ne mozemo tvrditi da je to opasno ili nije opasno sa 100% sigurnosti. Da mozemo, ne bi bilo toliko rasprava za i kontra vegetarijanstva.

Kad iz hrane izbaci sve proizvode, onda cemo imati rat, a ne moje presutno odobravanje i gledanje sa simpatijom na njegove pubertetske istrazivacke sklonosti (ono bolje da ne jede meso, nego da istrazuje halucinogene droge ). Upravo jedenje ribe me tjesi, a tvoja informacija da B12 ima u jajima i mlijeku me dodatno tjesi.

Kazem, ne bi bilo lijepo da ova tema sad postane pro i kontra tema, nego kad je vec tu neka bude ipak savjetovaliste za kulinarske delicije.
__________________
Neki "Haagovi" će objašnjavat majci (domovini) što joj je sin (domoljub) bio?? Nosite i njegujte istinu o domovini u sebi koja je tako čista i jasna, recite djeci svojoj i učite ih koja je i što je ona... by:Wild_East I pazite kad budete glasali.
Tactum is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2010., 14:20   #9
Samo jos nesto negastronomsko, buduci da te brinu nutrijenti, mozes pratiti njegov unos nutrijenata (zapravo, on bi to trebao sam raditi, nije dijete) u nekom od programa ili online alata, poput CRON-o-Metra. Ovdje sam pisala o tome:

https://www.forum.hr/showthread.php?t=491810
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2010., 08:34   #10
evo ti jedan super recept za polpete

provjereno


1/2 šalice leće
1 šalica integralne riže
1 šalica naribane mrkve
1 šalica luka (ja sam stavio poriluk)
1 šalica ječmenih pahuljica (sitnih)
1 šalica brašna tip. 850
sol, biber.. zacini po zelji..

leću i rižu skuhati pa kad se dobro ohlade pomiješati sa ostalim sastojcima. Ako je smjesa previše gusta dodati još vode, a ako je previše rijetka dodati još malo brašna. Kombinacija brašna, vode i pahuljica daju savršenu kompaktnost pa se smjesa ni malo ne raspada. Ostaviti barem pola sata da se sve prožme i onda rukama oblikovati polpete pa pržiti na malo ulja sa obje strane dok ne porumene.



uživaj
Mano is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2010., 10:27   #11
Sirevi, svjeze povrce i voce, tofu... uglavnom sve nabavljivo u Konzumu i slicnim trgovinama.
contamination is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2010., 03:01   #12
Quote:
Tactum kaže: Pogledaj post
Hvala patentia. Kazem, ja sam laik i tvoje nutricionisticko objasnjenje je prihvatljivo i pomaze u razmisljanju.
Jedini je problem sto si pristrana, pa ga mogu uzeti u obzir, ali s rezervom.
Cilj mojeg pitaja na SoN-u je bio dobiti drugo misljenje.

Moje laicko je da mi znamo vrlo malo o procesima koji se u organizmu zbivaju i da izostavljanjem necega jos uvijek ne mozemo tvrditi da je to opasno ili nije opasno sa 100% sigurnosti. Da mozemo, ne bi bilo toliko rasprava za i kontra vegetarijanstva.

Kad iz hrane izbaci sve proizvode, onda cemo imati rat, a ne moje presutno odobravanje i gledanje sa simpatijom na njegove pubertetske istrazivacke sklonosti (ono bolje da ne jede meso, nego da istrazuje halucinogene droge ). Upravo jedenje ribe me tjesi, a tvoja informacija da B12 ima u jajima i mlijeku me dodatno tjesi.

Kazem, ne bi bilo lijepo da ova tema sad postane pro i kontra tema, nego kad je vec tu neka bude ipak savjetovaliste za kulinarske delicije.
da je patienta stvarno nutricionist ne bi gruvala gluposti i gurala vegetarijanstvo kao pravilni oblik prehrane za 15-godišnjaka jer očito je da nije ni primirisala PBF-u
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2010., 17:52   #13
Patientia nije nutricionist(kinja). Ali, za sve one koji puse autoritet, patientia prenosi misljenje americkih i kanadskih nutricionista (tj. registriranih dijeteticara sto je kod nas nutricionist, kod njih su "nutritionists" u pravilu sarlatani).

Naravno, lako je moguce da je PBF u zaostatku par desetljeca za fakultetima u svijetu, kao sto je cijela drzava u zaostatku par desetljeca za razvijenim svijetom. U svakom slucaju, svoj ad hominem napad si usmjerio prema krivoj osobi.

A svi oni koji ne puse autoritet, imaju USDA bazu, imaju jos neke drzavne baze besplatne za koristenje, imaju CRON-o-Meter, nutritiondata i slicne alate, pa se i sami mogu uvjeriti u ovo sto je patientia gore pisala.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2010., 22:36   #14
ni jedan liječnik ili nutricionist neće reći da je veganstvo zdravo! ono tipa jedem sve osim odojka i teletine ne priznajem
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2010., 22:51   #15
E pa sad stvarno trolas. Linkala sam gore misljenje nutricionista. Ako ti se ne svidja sto kazu, obrati se direktno njima jer ovaj topic ne citaju.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2010., 02:13   #16
ne da mi se s tobom raspravljati! ja sam svoje rekao
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2010., 02:44   #17
Jesi, ali to sto si rekao ne samo da je netocno, nego sam protuprimjer dala u postu prije tvog
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2010., 21:48   #18
Ej! Ja sam isto počela s 15,sad sam već oko godinu dana vegetarijanka s time da sam imala 1tjednu vegansku fazu koja nije potrajala zbog nedostatka namirnica u mom divnom gradu -.-''.
Smeta mi dok me ljudi pitaju ''Kaj,još uvijek ne jedeš meso?'', ko da je to neka faza. A ja znam da nije jer nikad nisam bila ljubitelj mesa,ali ama baš nikad. Ali kak da to objasniš nekome ko ne može zamislit dan bez mesa?? No,dobro.
Znam sve o nutricionističkom aspektu vegetarijanstva i veganstva jer sam se stvarno dobro informirala i jer me te stvari zanimaju. Nisam ko većina mojih vršnjaka. Ne pijem,ne pušim i ne izlazim pretjerano van,više se volim baviti kvalitetnim stvarima.haha. Sretna sam jer stvarno obožavam kuhati,to me stvarno veseli i uvijek kuham s nekim veseljem,a i govore mi da mi dobro ide. (Da mi studiranje medicine nije stvar koju želim više od ičega,mislim da bi bila kuharica. ) Također mi je jako stalo do životinja. Drago mi je da ima sve više ljudi koji se okreću na ovu vrstu prehrane i potičem sve akcije koje istu promoviraju. Mislim da je taj način života kvalitetniji i zdraviji (naravno,treba se paziti što se jede,ali na to se treba paziti i ako jedeš meso,ne?) i nitko me neće uvjeriti da bi mi bilo bolje da jedem meso.
Toliko od mene!! Pozdrav
~SuNshiNe~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2015., 10:20   #19
Quote:
Mano kaže: Pogledaj post
evo ti jedan super recept za polpete

provjereno


1/2 šalice leće
1 šalica integralne riže
1 šalica naribane mrkve
1 šalica luka (ja sam stavio poriluk)
1 šalica ječmenih pahuljica (sitnih)
1 šalica brašna tip. 850
sol, biber.. zacini po zelji..

leću i rižu skuhati pa kad se dobro ohlade pomiješati sa ostalim sastojcima. Ako je smjesa previše gusta dodati još vode, a ako je previše rijetka dodati još malo brašna. Kombinacija brašna, vode i pahuljica daju savršenu kompaktnost pa se smjesa ni malo ne raspada. Ostaviti barem pola sata da se sve prožme i onda rukama oblikovati polpete pa pržiti na malo ulja sa obje strane dok ne porumene.



uživaj
zvuči super jednostavno za pripremu, a nije ni skupo za nas srednjoškolce. Budem isprobala
InfiniteDepth is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2015., 18:41   #20
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
ni jedan liječnik ili nutricionist neće reći da je veganstvo zdravo! ono tipa jedem sve osim odojka i teletine ne priznajem
Zato što većina naših liječnika vjeruje "staroj školi 15. stoljeća". Pametni će sami istražiti na Internetu, pročitati više izvora i sami za sebe odlučiti....
pčelica88 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:08.