Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili > Autoplin

Autoplin Kuhari, bombaši, luđaci i ubojice

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.01.2011., 16:33   #1
Istina o autoplinu ili kako bi ona trebala izgledati

Na ovome pdf-u počele su se pisati paušalne procjene i ocjene o isplativosti vožnje na LPG.
Istina je da je nekima postalo neisplativo ili manje isplativo, ali mora se uzeti u obzir da u uvjetima tržišne ekonomije ako nema konkurencije jedini ponuđač diktira cijenu, naravno uz maksimalno moguću zaradu.
Svakako je isplativije isporučiti jednu cisternu nego dvije uz manju zaradu.
Također se zaboravlja da veliku ulogu u diktiranju cijene ima i uvoznici automobila koji sa jeftinom cijenom plina prodaju puno manje dizelskih vozila.
Uglavnom nikada nije sve crno - bijelo.

Na plin vozim od 1985.g i uvjek je bilo isplativo, naravno nekada više nekada manje. Plin je uvijek bio jeftiniji od benzina, ali nikada više neće biti onakva razlika da je litra plina koštala 1/3 litre benzina (do tada nije nikada niti bila).

Međutim isplativosti pri vožnji na plin ima i sada, ali istina o LPG-u bi trebala izgledati ovako:

1. potrošnja plina ne smije niti kod jednog sistema (fergazer, L-kontrola, direkcija) biti veća od maksimalno 15% u odnosu na benzin, naravno uz normalan način vožnje. Ukoliko je potrošnja plina veća treba pogledati što nije dovoljno dobro odrađeno.
Zašto sam napisao "uz normalan način vožnje"?
Kod oštre vožnje vrlo često u "open loop" - režimu dolazi do kratkotrajnog, prekomjernog obogaćivanja plinom. Tako je otprilike kod svih plinskih sistema (kod nekih više, kod nekih manje).
Zbog oštre vožnje potrošnja plina može biti veća i do 30% u odnosu na isti režim na benzinu.

2. servis plina (pregled) treba obavljati svakih 15 tkm, ali već ima servisera koji na 15 tkm provjeravaju stanje filtera i ako su u redu ostavljaju ih, a na 30 tkm mijenjaju.
Tako je servis na 15 tkm moguće odraditi do 200 kn, a na 30 tkm do 350 kn, što je ukupno 550 kn na 30 tkm.

3. Provjeru ventila raditi svakih 15 tkm. Postoji način brze provjere stanja usisnih i ispušnih ventila. Sve se obavi u 15 min.

Ako se netko sa ovim cijenama plina ipak odlučuje na ugradnju plina trebao bi slijedeće:

1. Napraviti izračun troškova isplativosti ugradnje. U kalkulaciju obavezno staviti trošak podešavanja ventila na otprilike 40 tkm.
- najjeftinije podešavanje je na razvodnom mehanizmu sa klackalicama
- relativno skupo ako se podešava zamjenom pločica
- najskuplje je ako je razvodni mehanizam sa hidropodizačima
Zapamtite da je provjera i podešavanje ventila OBAVEZNO!
Također u kalkulaciju staviti i potrošnju benzina (ako je plin sa injektorima) ukoliko se rade kratke relacije recimo odlazak i povratak sa posla (npr. u 6 km relacije se vozite otprilike 2 km na benzin)

2. ne ugrađivati plin ako se prelazi do 15 tkm godišnje
relativna ušteda je 3000 kn minus potrošeni benzin, minus 1 servis, minus "nagrada" na tehničkom uglavnom premalo da bi se isplatilo.

3. raspitati se kod instalatera o tipu uređaja za njegov motor

4. izabrati uređaj koji ima razvijenu mrežu kvalitetnih servisera ili pozitivan "feedback" korisnika o kvaliteti uređaja

5. tražiti jamstvo od instalatera da će motor raditi na plin isto kao i na benzin bez paljenja "check" lampice, raznoraznih trzaja, gašenja, prebacivanja na benzin pri naglom opterećenju i sl. (po mogućnosti napismeno). U slučaju pojave problema u radu unaprijed prije instalacije predvidjeti rješenje problema zamjenom uređaja ili vađenjem plina naravno uz povrat novaca.

6. Ako se nudi višegodišnje jamstvo na plinski uređaj vidjeti koja su ograničenja (tipa: redovni servis svakih koliko km, kolika je cijena obaveznog servisa, u kojim servisima se priznaje jamstvo i slično).

7. Obavezno ugradite zauljivač i to za svaki cilindar posebno.
Vjerujte, potrebno je za svaki motor koji koristi plin kao gorivo.
Zašto?
Ukratko rečeno: Namjena zauljivača je da kontrolirano onečisti smjesu plina kako bi se prilikom izgaranja u cilindrima pojavio nusprodukt koji će svojim taloženjem na gljive i sjedišta ventila ostvariti približno iste uslove za rad ventila kao i prilikom izgaranja benzina.
tryer is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2011., 18:48   #2
Odlican post majstore.
Eee, da je tak nekaj bilo kad sam ja ugradival.

Sent from my HTC Wildfire using Tapatalk
ExCenTric is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2011., 20:21   #3
Quote:
tryer kaže: Pogledaj post
Na ovome pdf-u počele su se pisati paušalne procjene i ocjene o isplativosti vožnje na LPG.
Istina je da je nekima postalo neisplativo ili manje isplativo, ali mora se uzeti u obzir da u uvjetima tržišne ekonomije ako nema konkurencije jedini ponuđač diktira cijenu, naravno uz maksimalno moguću zaradu.
Svakako je isplativije isporučiti jednu cisternu nego dvije uz manju zaradu.
Također se zaboravlja da veliku ulogu u diktiranju cijene ima i uvoznici automobila koji sa jeftinom cijenom plina prodaju puno manje dizelskih vozila.
Uglavnom nikada nije sve crno - bijelo.

Na plin vozim od 1985.g i uvjek je bilo isplativo, naravno nekada više nekada manje. Plin je uvijek bio jeftiniji od benzina, ali nikada više neće biti onakva razlika da je litra plina koštala 1/3 litre benzina (do tada nije nikada niti bila).

Međutim isplativosti pri vožnji na plin ima i sada, ali istina o LPG-u bi trebala izgledati ovako:

1. potrošnja plina ne smije niti kod jednog sistema (fergazer, L-kontrola, direkcija) biti veća od maksimalno 15% u odnosu na benzin, naravno uz normalan način vožnje. Ukoliko je potrošnja plina veća treba pogledati što nije dovoljno dobro odrađeno.
Zašto sam napisao "uz normalan način vožnje"?
Kod oštre vožnje vrlo često u "open loop" - režimu dolazi do kratkotrajnog, prekomjernog obogaćivanja plinom. Tako je otprilike kod svih plinskih sistema (kod nekih više, kod nekih manje).
Zbog oštre vožnje potrošnja plina može biti veća i do 30% u odnosu na isti režim na benzinu.

2. servis plina (pregled) treba obavljati svakih 15 tkm, ali već ima servisera koji na 15 tkm provjeravaju stanje filtera i ako su u redu ostavljaju ih, a na 30 tkm mijenjaju.
Tako je servis na 15 tkm moguće odraditi do 200 kn, a na 30 tkm do 350 kn, što je ukupno 550 kn na 30 tkm.

3. Provjeru ventila raditi svakih 15 tkm. Postoji način brze provjere stanja usisnih i ispušnih ventila. Sve se obavi u 15 min.

Ako se netko sa ovim cijenama plina ipak odlučuje na ugradnju plina trebao bi slijedeće:

1. Napraviti izračun troškova isplativosti ugradnje. U kalkulaciju obavezno staviti trošak podešavanja ventila na otprilike 40 tkm.
- najjeftinije podešavanje je na razvodnom mehanizmu sa klackalicama
- relativno skupo ako se podešava zamjenom pločica
- najskuplje je ako je razvodni mehanizam sa hidropodizačima
Zapamtite da je provjera i podešavanje ventila OBAVEZNO!
Također u kalkulaciju staviti i potrošnju benzina (ako je plin sa injektorima) ukoliko se rade kratke relacije recimo odlazak i povratak sa posla (npr. u 6 km relacije se vozite otprilike 2 km na benzin)

2. ne ugrađivati plin ako se prelazi do 15 tkm godišnje
relativna ušteda je 3000 kn minus potrošeni benzin, minus 1 servis, minus "nagrada" na tehničkom uglavnom premalo da bi se isplatilo.

3. raspitati se kod instalatera o tipu uređaja za njegov motor

4. izabrati uređaj koji ima razvijenu mrežu kvalitetnih servisera ili pozitivan "feedback" korisnika o kvaliteti uređaja

5. tražiti jamstvo od instalatera da će motor raditi na plin isto kao i na benzin bez paljenja "check" lampice, raznoraznih trzaja, gašenja, prebacivanja na benzin pri naglom opterećenju i sl. (po mogućnosti napismeno). U slučaju pojave problema u radu unaprijed prije instalacije predvidjeti rješenje problema zamjenom uređaja ili vađenjem plina naravno uz povrat novaca.

6. Ako se nudi višegodišnje jamstvo na plinski uređaj vidjeti koja su ograničenja (tipa: redovni servis svakih koliko km, kolika je cijena obaveznog servisa, u kojim servisima se priznaje jamstvo i slično).

7. Obavezno ugradite zauljivač i to za svaki cilindar posebno.
Vjerujte, potrebno je za svaki motor koji koristi plin kao gorivo.
Zašto?
Ukratko rečeno: Namjena zauljivača je da kontrolirano onečisti smjesu plina kako bi se prilikom izgaranja u cilindrima pojavio nusprodukt koji će svojim taloženjem na gljive i sjedišta ventila ostvariti približno iste uslove za rad ventila kao i prilikom izgaranja benzina.
Nemam zauljivač,nikada nisam štelovao ventile,istina,pazim koje ulje,na 63000,bio na jednom servisu,ni taj nije trebao,dobro ugrađeno,ne divljati za volanom,poštovati da je ugrađeno zbog štednje,a ne performansi,vozi Miško.Ovo mi je četvrti na plin,nikad problema.Sa samarom napravio 170000 isključivo na plin,ostali još motor i plin,drugo se raspalo.Dobra ugradnja+normalno korištenje=prije dosadi auto,nego popravci.Ako teorija zašteka,meni ponos dozvoljava da Vam se obratim za pomoć.Pozdrav.
polki is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2011., 21:27   #4
Quote:
ExCenTric kaže: Pogledaj post
Odlican post majstore.
Eee, da je tak nekaj bilo kad sam ja ugradival.

Sent from my HTC Wildfire using Tapatalk
U samaru,sam ugradio,sa legom,polovni BRC,od mazde 626,sve to iza garaže,vidi gore koliko prešao,hvalim Te Bože,da nije bilo ovakvih postova.
polki is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2011., 21:52   #5
Quote:
polki kaže: Pogledaj post
U samaru,sam ugradio,sa legom,polovni BRC,od mazde 626,sve to iza garaže,vidi gore koliko prešao,hvalim Te Bože,da nije bilo ovakvih postova.
@polki
Svaka čast na dobro podešenom plinu no nije isto ugraditi plin na fergazer ili na motor sa EURO 3 ili 4 normom.
Olako shvaćanje pregradnje na plin i nepoznavanje rada sistema ubrizgavanja benzina dovelo je do mnogo uništenih motora uzrokovanih VSR-om.
Začudio bi se koliko je vlasnika vozila nezadovoljno plinom samo zbog nestručne ugradnje.
Da znaš o čemu pišem ne bi mi pokušavao minirati temu.
tryer is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2011., 21:57   #6
Pa ne pokušava ti čovjek ništa "minirati" nego je činjenica - neki motori zahtijevaju podmazivanja, štelanja ventila, tko zna što sve ne, drugi ne traže toliko brižnosti. Ti si napisao da svako vozilo mora imati podmazivanje

Quote:
Obavezno ugradite zauljivač i to za svaki cilindar posebno.
Vjerujte, potrebno je za svaki motor koji koristi plin kao gorivo
I napisao si

Quote:
Provjeru ventila raditi svakih 15 tkm
Ja vozim accenta 1.6 16V, od prvog tjedna kad je izašao iz dućana dobio je plinsku instalaciju Mistral II kod Breškovića. Danas ima 105.000km. 2 servisa plina su urađena a na njima samo izmjena filtera i membrana i to je to. U ovlaštenom servisu samo redovni zahvati kako se zahtijeva. Nikad provjere ni štelanja ventila, nikakvo podmazivanje istih nije ugrađeno.

Nikad nijedan problem s autom, a posebice ne s plinom. Amen.

Jednostavno, zavisi o vozilu. Nisu svi motori isti.
coldplug is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2011., 22:03   #7
Quote:
tryer kaže: Pogledaj post
@polki
Svaka čast na dobro podešenom plinu no nije isto ugraditi plin na fergazer ili na motor sa EURO 3 ili 4 normom.
Olako shvaćanje pregradnje na plin i nepoznavanje rada sistema ubrizgavanja benzina dovelo je do mnogo uništenih motora uzrokovanih VSR-om.
Začudio bi se koliko je vlasnika vozila nezadovoljno plinom samo zbog nestručne ugradnje.
Da znaš o čemu pišem ne bi mi pokušavao minirati temu.
Imam accenta 1.4,16v.Ima hidropodizače,sipam full sintetiku,vozim umjereno,ne prelazim 4000 rpm,ne miniram ti temu,puno sam Tvojih postova pročitao,bio sam na 37 000 km na servisu,neki mali filter mi je mijenjao,bilo je to još ok,chek mi se još nije nikada upalio,troši 8,5 lit.,sistem je lovato,ugrađen na 0 km.Nikada još nisam niti jedan rezervar prešao na benzin,samo koliko moram.Auto je za 2,5 godina izgubio 55%vrijednosti.Vozim ga svakih 15000 na servis,preko toga ni lipu.Ne miniram ja tvoju nauku o plinu,nego mi je logika,nek ide dokle hoće,već mi je par novih modela zapelo za oko,a što je najgore,ide,ide,ide...
polki is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2011., 22:07   #8
Eto, i stvarno šteta što nema više takvih accenta u prodaji, dušu su dali za plin. Ne znam kakvi su motori u i30 ali sumnjam da su ovako dobri po tom pitanju, no tko zna...
coldplug is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2011., 22:09   #9
3. Provjeru ventila raditi svakih 15 tkm. Postoji način brze provjere stanja usisnih i ispušnih ventila. Sve se obavi u 15 min.


Kak se to radi? Ovaj mjesec imam benzinski servis, pa sam mislil opet provjeravat ventile. Kod te provjere moram coltat 200 kn za brtvu poklopca ventila + ak treba pločice.
ExCenTric is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2011., 22:14   #10
Hidropodizači su jedno, a direktno otvaranje ventila bregastom sa podešavanjem pločicama (kao na mojoj sonati) je drugo. Ja mogu reći da sam kupio rabljeni auto sa izvađenim nekim plinskim sustavom, odvozio sam 4 tkm na bengu i stavio tartarinija sekvenciju. U međuvremenu sam, na početku korištenja plina (svog) iz "fore" dao majstoru da mi pogleda zazore ventila i dobro je da sam to učinio, jer jedan cilindar je bio na 15 mikrona, a smije biti 20-40, prema workshop manualu. Dakle, prvo podešavanje (ispušnih) ventila na 44 tkm. Teško da je do mog plina, jer je tada imao 3 soma km sa plinom, a sad ima preko 12, tako da bi ga dva puta skurio da je moj plin u pitanju. Ali, da treba podešavati ventile bez hidropodizača, treba. Ili netko misli da ne treba???

Na slijedećem servisu obavezan pregled ventila, to je 15 minuta posla, a može značiti par soma kuna uštede
sonata-LPG is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2011., 22:19   #11
Tryer, jednom si negdje spominjao da se može ustanoviti stanje ventila (dosjeda, zazora itd...) na temelju snimanja rada motora. E, pa, ako imaš malo volje piskarati o tehnikalijama, kad već nisi baš aktivan tamo "kod nas"...
sonata-LPG is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2011., 22:19   #12
i 200 kn brtva poklopca ventila, bar na Mazdi.
Ili ima neki drugi način da se to prekontrolira
ExCenTric is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2011., 22:29   #13
Quote:
coldplug kaže: Pogledaj post
Eto, i stvarno šteta što nema više takvih accenta u prodaji, dušu su dali za plin. Ne znam kakvi su motori u i30 ali sumnjam da su ovako dobri po tom pitanju, no tko zna...
Nisam ja kupio accenta,pa zaključio da je dobar na plin,već sam zaključio da je dobar,pa kupio,još bi bilo bolje da je 8 v,al,jebiga,niko nije savršen.Kolega s mazdom 3,2008.g,na 95 000,opla VSR,a ima ineki klinac što kaplje,12-17 u minuti.
polki is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2011., 22:34   #14
Čovjek Vam lijepo piše a Vi neželite niti čuti a kamoli razmisliti!

Trayer daje info koje su za normalnog čovjeka i uvijek mogu dobro doći.
On te nikako ne prisiljava da radiš servise niti da moraš kontrolirati ventile nego ti preporuća.

Koliko Vas samo ima kojima stalno svijetli "check engine" i serviser Vam je rekao da to tako mora biti jer.... i auto cuka u vožnji ali VAs je sram reći jer koliko ste novaca u to ulupali a sad nemate ništa pa mudro šutite i govorite kako je ipak možda isplativije diesel!
hcerinski is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2011., 22:39   #15
Polki, legendo Da te nema, trebalo bi te izmislit. Živio nam hyundai
sonata-LPG is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2011., 22:53   #16
Quote:
polki kaže: Pogledaj post
Imam accenta 1.4,16v.Ima hidropodizače,sipam full sintetiku,vozim umjereno,ne prelazim 4000 rpm,ne miniram ti temu,puno sam Tvojih postova pročitao,bio sam na 37 000 km na servisu,neki mali filter mi je mijenjao,bilo je to još ok,chek mi se još nije nikada upalio,troši 8,5 lit.,sistem je lovato,ugrađen na 0 km.Nikada još nisam niti jedan rezervar prešao na benzin,samo koliko moram.Auto je za 2,5 godina izgubio 55%vrijednosti.Vozim ga svakih 15000 na servis,preko toga ni lipu.Ne miniram ja tvoju nauku o plinu,nego mi je logika,nek ide dokle hoće,već mi je par novih modela zapelo za oko,a što je najgore,ide,ide,ide...
nije baš opće primjenjivo, ali ako tebe veseli...
ima još takvih auta, i danas. samo ih treba naći, najbolje po iskustvima korisnika plina.
Quote:
sonata-LPG kaže: Pogledaj post
Tryer, jednom si negdje spominjao da se može ustanoviti stanje ventila (dosjeda, zazora itd...) na temelju snimanja rada motora. E, pa, ako imaš malo volje piskarati o tehnikalijama, kad već nisi baš aktivan tamo "kod nas"...
http://tidala.bloger.hr/default.aspx?tag=picotech
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2011., 23:04   #17
Istina, možda sam postao preosjetljiv, pa sam stoga i pomislio da me polki pokušava minirati.
Posljedica je to svakodnevog rješavanja problema na motorima sa plinom gdje je nažalost glavni uzrok loša ugradnja, nepodešenost plina, pomicanje benzinskih mapa.
Znam da su neki motori manje osjetljivi na plin, u stvari niti jedan nije osjetljiv ako se vozi unutar "sigurnih" okretaja koji se kreću od 3700 pa do 4200 rpm-a, ovisno od motora do motora.
Sigurnim okretajima podrazumijevam područje u kojem motor još radi u "closed loop"-u.
Tada benzinski kompjuter uspije iskorigirati smjesu i nema tako loše podešenog plina da bi mogao naštetiti motoru. Problem nastaje kod čestog razvlačenja i vožnjom motora u "open loop" području tj. izvan sigurnih okretaja i tada siromašna smjesa pali motor.
Što se tiče kontrole ventila bez rastavljanja motora metoda je jednostavna i uz malo primjene matematike vrlo točna.
Kod motora koji koriste tvorničke bregaste moguće je uz podatke o kutovima i obliku vrha točno izračunati i zazor. To se u pravilu ne radi. Dovoljno je usporediti realno otvaranje ventila sa izračunskim i u slučaju većeg odstupanja intervenirati.
Radi se provjera usisnih i ispušnih ventila, eventualno vibriranje zupčastog remena.
Za sada je provjeru ventila ovom metodom moguće napraviti na 7 mjesta u Hrvatskoj, od toga je 4 servisa koji se bave plinom.

@sonata
metodu mjerenja neću javno objašnjavati, ali pri kraju je priprema online škole, raspored, teme i uvjeti biti će objavljeni, pa tko želi može se upisati.
tryer is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2011., 23:10   #18
Do kolko okretaja se ja smijem vozit?
Mislim da nismo ni jedanput pričali o tome
ExCenTric is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2011., 23:11   #19
Quote:
sonata-LPG kaže: Pogledaj post
Polki, legendo Da te nema, trebalo bi te izmislit. Živio nam hyundai
Možda malo šaljivo pišem,ali ja sam zaista puno iskustava,tuđih,pokupio prije kupnje accenta,a mazda i focus su bile opcije,a baš se zbog plina odustalo.Prvi plin sam ugradio 1997,bio sam u mojoj sredini u najmanju ruku gledan sa podsmijehom,te je vožnja na plin nešto ono ....
polki is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2011., 23:16   #20
Quote:
ExCenTric kaže: Pogledaj post
Do kolko okretaja se ja smijem vozit?
Mislim da nismo ni jedanput pričali o tome
Ti nemaš "sigurne okretaje", kod tebe se CL postavlja u svim okretajima čim smiriš gas.
Sigurne okretaje imaju benziski sustavi koji koriste Fuel trimove, tvoja mazga je malo ranije napravljena
tryer is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:35.