Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Kuhinja bez mesa

Kuhinja bez mesa Vegetarijanstvo, veganstvo, makrobiotika i ostala bezmesna prehrana

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.03.2011., 23:09   #1
Veganski margarini

Obicno koristim Margo Light za kojeg su me obavijestili iz Zvijezde da je veganski (ako izuzmemo mogucu kontaminaciju zbog baratanja zivotinjskim proizvodima u istoj tvornici sto veganima u pravilu ne smeta). Svidja mi se sto ima puno manje kalorija i puno manje masnoce nego uobicajeni margarini.

Medjutim, smeta mi miris i okus, pogotovo ako je vise od zlicice margarina u jelu (a ponekad stvarno moram koristiti cvrscu masnocu). Vecina proizvodjaca (ako ne i svi) u margarin dodaju aromu maslaca, obicno diacetil koji se inace prirodno nalazi u maslacu (i ostecuje pluca pri zagrijavanju, no, to je druga prica). Danas sam radila punjenje za praline i unatoc vaniliji i rumu i dalje dominira aroma maslaca.

Postoji li veganski margarin kojem nije dodano nimalo arome maslaca? Margarini iz ducana zdrave hrane (Vitaquell i jos neki) su mi preskupi da bih na blef kupila i onda morala baciti.

Kokosovo ulje me ne privlaci zbog kaloricnosti i puno prevelikog udjela zasicenih masnih kiselina.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2011., 14:41   #2
a zasto ne bi koristila onaj maslac od sezama ? Ili od badema? ili kakao maslac?
Nessadha is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2011., 14:49   #3
Tahini imam i koristim ga na kruhu ispod marmelade. Problem je sto i on ima svoj okus koji nikako ne bi pasao u pralinama. Ni maslac od suncokreta mi ne bi pasao. Maslac od badema nemam, pretpostavljam da je uzasno skup (gledala sam maslac od ljesnjaka, kud je skup, tud ima krupne mrvice). Kakao maslac jos nisam kupila, ali phyto mi je rekao da ga ima u Kemigu, pa cu potraziti. Problem je sto i on ima previse ukupnih masnoca, previse zasicenih masnoca i previse kalorija za moj ukus. Margo Light je stvarno light margarin.

A nis, mogu za pocetak napraviti praline s kikiriki maslacem
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2011., 15:07   #4
Ja nikad ne bi stavila margo u prekrasne praline najbolje bi pasao kakao maslac

pa badem maslac se sigurno moze napravit ak dovoljno dugo miksaš

vidš, kikiriki maslac je nastao mljevenjem, pa tako bi i badem
Nessadha is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2011., 15:10   #5
Da, stvar je u tome da Margo, nazalost, ima dodanu aromu maslaca koja nadjaca i rum i vaniliju

Ne mogu napraviti maslac od orasastih plodova bez prevelikih mrvica. Ali kikiriki maslac ce biti dobar za pocetak, imam nezasladjeni.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2011., 15:13   #6
ok,
Nessadha is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2011., 01:43   #7
O veganskim margarinima, s receptom:
http://www.suite101.com/content/vega...garine-a367891

Mozda probam sama napraviti margarin, makar nisam luda za kokosovim uljem, ali s obzirom na to koliko margarina koristim, nece me ubiti.

Nedavno sam pojela sirovi veganski cheesecake u kojem je krema bila od kokosovog ulja i tekstura je bila grozna, kao da cisti maslac jedem, samo s okusom kokosa. Dobro da nisam raw foodist, pa mogu jesti i normalne kuhane kreme zgusnute skrobom.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2011., 00:35   #8
a sto je s omegolom?
koliko sam skuzila nema sastojaka živ. podrijetla.... možda samo u tragovima, pa zato nema oznaku vegan... za razliku od majoneze koja ga ima......
__________________
Zlo nikada ne nadvladava onog tko čini dobro
jaga-jaga is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2011., 00:41   #9
Svaki put kad sam isla citati sastav, pisalo je da ima neceg zivotinjskog, neceg iz mlijeka ako se dobro sjecam (mozda je laktoza). Sad gledam na netu, pise da ima vitamin D3, on se u pravilu radi od lanolina, tako da nije veganski.

Omegol majoneza je veganska.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2011., 15:49   #10
Quote:
patientia kaže: Pogledaj post
Obicno koristim Margo Light za kojeg su me obavijestili iz Zvijezde da je veganski (ako izuzmemo mogucu kontaminaciju zbog baratanja zivotinjskim proizvodima u istoj tvornici sto veganima u pravilu ne smeta). Svidja mi se sto ima puno manje kalorija i puno manje masnoce nego uobicajeni margarini.
ako je veganski, odnosno nema životinje u njemu, ne znači i da je zdrav
sretna sam jer mi ne trebaju kojekakvi nadomjesci tipa margarini, salame, odresci i ostalo
suzette is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2011., 19:28   #11
Ne, to sto je veganski ne znaci nuzno da je zdrav. Ali i dalje je puno manje nezdrav nego ne-light margarini, transmasti, kokosovo ulje, palmina mast ili, jos gore, zivotinjske masti.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2011., 01:34   #12
Quote:
patientia kaže: Pogledaj post
Ne, to sto je veganski ne znaci nuzno da je zdrav. Ali i dalje je puno manje nezdrav nego ne-light margarini, transmasti, kokosovo ulje, palmina mast ili, jos gore, zivotinjske masti.
nekad nije bilo ulja nego su svi koristili svinjsku mast i svi su živi i zdravi! tolko o tome kolko je nezdravo
manchild is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 28.05.2011., 12:18   #13
Kao da nije dovoljno sto cinis logicku pogresku u zakljucivanju (poput one: "moj stric je pusio 40 godina i dozivio duboku starost, ocito pusenje nije stetno"), morao si krenuti i od premise koja je laz. Oooogromna vecina ljudi koji su koristili svinjsku mast je mrtva.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2011., 19:38   #14
Kako napraviti (zanimljive) veganske maslace:
http://www.veganbaking.net/vegan-rec...an-butter.html

Nisam probala. Zanemarite uvodni tekst, malo je pobrko loncice.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2011., 10:50   #15
A jesi li probala zvijezdine margarine? Ne mislim na Margo, nego bas na njihove margarine
http://www.zvijezda.hr/wp-content/ga...tolni-500g.jpg

http://www.zvijezda.hr/wp-content/ga...kreme-250g.jpg

Zadnje uređivanje L3go : 10.12.2012. at 22:06. Reason: prevelike slike
draak is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2011., 00:21   #16
Nisam nikad radila s njima, jela sam torte s ovim prvim jer ga jedna veganka koju znam koristi (ali i u kreme stavlja njega, ne drugi).
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2011., 21:31   #17
Od kad znam za sebe moja stara radi kolace s tim margarinom (prvim). Doduse znam hrpu ljudi koji rade kolace s tim margarinom, i nema neki poseban okus, neutralan je. A ovaj drugi (za kolace) nema nikakve razlike po okusu, barem meni, i znao sam ga stavljati u pire krumpir ili ga cak mazati na kruh kad nije bilo niceg drugog.
draak is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2012., 13:24   #18
Margarin je po definiciji hidrogenizirano biljno ulje. O njegovoj zdravosti bi se dalo raspravljati. Medjutim, ono sto se danas moze naci pod tim nazivom, a zapravo je "margarinu slican namaz" je najobicnija mjesavina biljnih ulja, vode, i emulgatora, kao sto je opisano u ovim receptima:

http://www.veganbaking.net/component...n-butters_c227

http://www.suite101.com/content/vega...garine-a367891
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2012., 22:02   #19
Evo nadjoh ovu temu s veganskim margarinima.
Znaci i ovaj Zvijezdin s aromom 'slatkog vrhnja' jer veganski? To sam danas gledala u ducanu pa mi je bilo zbunjujuce. Jedini 'kontroverzni' sastojak koji sam primijetila je 'aroma'; sad ne znam sto im to znaci ali isto tako pise 100% biljni; sta to ne bi trebalo znaciti da je i veganski? Ovaj novi, s aromom vanilije, nisam nasla.
veganomicon is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2012., 22:12   #20
E da, aroma moze biti od mlijeka ili ne biti od mlijeka. Naime, aroma maslaca koja se stavlja u kojesta je dobivena fermentacijom veganskih sastojaka, ne iz maslaca. Ne znam za aromu slatkog vrhnja Pod aroma u zagradi cesto navedu uobicajene alergene (i laktozu), ali to cesce u popisu sastojaka na engleskom nego na hrvatskom.

"100% biljni" bi moralo znaciti da je veganski, ali bojim se da je jedini nacin za provjeriti slanje maila Zvijezdi. Meni su svojevremeno ljubazno odgovorili i priznali da su im omega 3 u Margo IQ iz ribe, pa bi vjerojatno i za tu aromu iskreno odgovorili.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:07.