Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili > Autoplin

Autoplin Kuhari, bombaši, luđaci i ubojice

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.09.2012., 17:23   #1
Demistifikacija plina - komponente - isparivač, MAP

Quote:
gost111 kaže: Pogledaj post
Landirenzo omegas mpi je ugrađen prije godine i pol (nije bitno gdje), auto radi ok samo troši podosta plina s obzirom na benzin, neki bi rekli u gornjim granicama normale i također auto nema automatsko prebacivanje sa plina na benzin što me već dovelo par puta u neugodne situacije i pitanje glasi:

Auto ima turbo i nije je spojena lambda sonda niti map senzor na plinski komp. Prijatelj iz Nizozmske koji radi ugradnje plina pogledao je sustav i rekao je da mapa nije baš dobra koliko može biti i da stalno odskače u vožnji preko +-30 za trimove i da slijedeći put kada dođem da će kao doradit posao kako spada, napravit OBD integraciju, spojit lambdu, ugradit map senzor i to bi kao trebalo dati bolju potrošnju, automatsko prebacivanje na bengu i bolji odaziv na gas jer će plinski komp vidjet što se događa u motoru i unaprijed znati što treba sa smjesom, a ne da čeka benzinski ecu sa korekcijama.
Ako nije softverski onemogućeno, trebao bi se sam vraćati na benzin kad mu tlak plina padne ispod dozvoljene razine. Sudeći po tvom iskazu, pretpostavljam da naslućujem gdje si ugradio plinsku instalaciju. MAP senzor u načelu ne treba.

Lambda sonda se ne treba spajati jer se ne koristi u normalom radu. Njeno spajanje koristi samo instalateru pri podešavanju plinske mape kad je vozilo na open loopu. Štoviše, neki sistemi (ne znam za LR) znaju raditi probleme benzinskom sustavu kad se spoji signal lambde zbog premalog ulaznog otpora analognog ulaza za lambdu u plinskom računalu (ulazni otpor se treba mjeriti u megaohmima). Plinsko računalo ne predviđa ništa što se tiče rada benzinskog sustava, ni bez niti sa lambda sondom. Govorimo, dakako, o sekvencijalnim sustavima, ne o LCS.

Trimovi ne bi smjeli plesati oko 30%, to je vrlo loše podešena mapa. Ili se "sustav razišao" (možda se tlak značajno promijenio, možda su injektori u banani, možda ovo, možda ono...). No, izglednije je da je mapa složena "k'o ni sebi ni svom"...


Na slici se vidi opcija koja ti treba biti uključena (a neki to isključe )

http://imageshack.us/a/img253/9754/lrswitchback.jpg
__________________
Nullius addictus iurare in verba magistri... In a name of science, question everything

Zadnje uređivanje sonata-LPG : 23.09.2012. at 17:29.
sonata-LPG is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2012., 19:36   #2
Demistifikacija plina - komponente - isparivač, MAP

... A ovo drugo je djelomično odgovoreno. Naime koliko sam shvatio sistem gdje plin samo kupi podatke od benzinskoga je "glup sistem" i navodno može biti bolji gdje plinski komp sam anticipira, trimovi se neće sjebat, itd... kako mi je već to objasnio. Naravno da ovako radi i sve 5, ali može radit bolje. Eto to sam čuo od frenda iz Nizozemske koji se cijeli život bavi autima, ima radionu plina i još se konzultira tamo sa ugraditeljima. Stoga je i pitanje postavljeno, da li netko ovdje zna šta više o tome.

Za automatsko prebacivanje, ako nema MAP senzora znači da se ne može prebacit na bengu? Stavio sam to u opcijama pa da vidimo šta će biti. Isto tako ima opcija za automatsku kalibraciju ali pretpostavljam bez lambde i map-a ništa od toga. Nitko nije mapu dirao btw, mapa je takva kakva je došla sa autom. A za trimove da, skaču kao blesavi, provozat ću auto sutra sa lapom pa da vidim još jednom.

Zadnje uređivanje tryer : 30.09.2012. at 21:26.
gost111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2012., 19:44   #3
Kako može biti da plinska instalacija nema MAP senzor plina? Pa to u najmanju ruku nebi trebalo raditi. Kako onda mjeri koliko stvarno treba otvoriti injektore? Samo iz temperature plina bez tlaka nema šanse. Da ti nisi nešto krivo razumio? Jel opće ima Reil za Landirenzo bez mapa?
__________________
Volim sve komade koje vole mladi.
Kupujem minsko polje radi ugodne šetnje s punicom.
link
kerbi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2012., 20:21   #4
Quote:
kerbi kaže: Pogledaj post
Kako može biti da plinska instalacija nema MAP senzor plina? Pa to u najmanju ruku nebi trebalo raditi. Kako onda mjeri koliko stvarno treba otvoriti injektore? Samo iz temperature plina bez tlaka nema šanse. Da ti nisi nešto krivo razumio? Jel opće ima Reil za Landirenzo bez mapa?
Ako je suditi prema manualu softvera, ne treba mu MAP. Ako na isparivač (dvostupanjski, dakako) spajamo usisnu granu, onda imamo i vakuumsku korekciju. Doduše, kod turbaka nije vakuumska, ali se opet tlak plina regulira i tlakom iz grane. Sve ostalo se može riješiti softverski.

http://www.scribd.com/doc/61156136/L...-Software-c-Gb
__________________
Nullius addictus iurare in verba magistri... In a name of science, question everything
sonata-LPG is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2012., 20:29   #5
Ovo o čemu tvoj prijatelj iz Nizozemske priča su novi plinski ECU-i koji su stalno spojeni na OBD ("pametni") i preko njega dobijaju informacije o trimovima i koriste ih da bi korigirali plinsku mapu u vožnji

Vjerovatno misli na STAG Premium, Tartarini EVO01 i sl.
pskaro is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2012., 20:30   #6
Quote:
gost111 kaže: Pogledaj post
A ovo drugo je djelomično odgovoreno. Naime koliko sam shvatio sistem gdje plin samo kupi podatke od benzinskoga je "glup sistem" i navodno može biti bolji gdje plinski komp sam anticipira, trimovi se neće sjebat, itd... kako mi je već to objasnio. Naravno da ovako radi i sve 5, ali može radit bolje. Eto to sam čuo od frenda iz Nizozemske koji se cijeli život bavi autima, ima radionu plina i još se konzultira tamo sa ugraditeljima. Stoga je i pitanje postavljeno, da li netko ovdje zna šta više o tome.

Za automatsko prebacivanje, ako nema MAP senzora znači da se ne može prebacit na bengu? Stavio sam to u opcijama pa da vidimo šta će biti. Isto tako ima opcija za automatsku kalibraciju ali pretpostavljam bez lambde i map-a ništa od toga. Nitko nije mapu dirao btw, mapa je takva kakva je došla sa autom. A za trimove da, skaču kao blesavi, provozat ću auto sutra sa lapom pa da vidim još jednom.
Glede prebacivanja na benzin, pogledaj u manual softvera, pa ćeš vidjeti da mu je dovoljan tlak plina - ako padne za 0.5 bara na podešen broj sekundi, prebacuje se na benzin.

A što se tiče plinskog sustava, nije to nikakav "glupi sistem". Istina, plinsko računalo se ponaša kao "rob" u "master/slave" odnosu naspram benzinskog računala i jedina mu je zadaća (osim aktiviranja pliskog sistema i nadzora istog) zamjena vrste goriva koju treba dozirati u točnim količinama i u točno vrijeme da bi "simulirao" rad na benzin. Imaš cijelu temu "demistifikacija plinskih sustava", pa malo prouči. I nema nikakvog anticipiranja ničega na temelju lambda sonde. Postoje neki anticipacisjki algoritmi, ali oni se koriste recimo kad su crijeva od injektora predugačka, no i dalje se koriste samo podaci koji se dobivaju od benzinskog računala. Lambda sonda se kod "direkcije" NE KORISTI za rad plinskog sustava, jedina namjena je lakše podešavanje. I eventualno obogaćivanje smjese kod open loopa, ako mapa nije dobro podešena, no to spada u špekulaciju - tehnički je moguće, a da li se koristi - ne znam. U normalnom closed loop radu lambda plinskom računalu nije od nikakve koristi jer je benzinsko računalo zaduženo za "pulsiranje" između bogate i siromašne smjese (npr. na mojoj sonati na leru 3 puta u 10 sekundi). Što plinsko računalo tu može sa signalom lambde? Ništa.

Samokorekcije su moguće ako se plinski sustav poveže sa benzinskim preko OBDII, ali opet se ne koristi lambda, nego podaci benzinskog računala o fuel trimovima.
__________________
Nullius addictus iurare in verba magistri... In a name of science, question everything
sonata-LPG is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2012., 20:31   #7
Quote:
gost111 kaže: Pogledaj post
Po toj logici mi svi živimo u temeraturama do -20C i čemu uopće stavljat nešto niže od 15Wx... No auti danas nisu kao što su bili prije, ne voze se više fićeki danas šta bi im vjerojatno i suncokretovo ulje odgovaralo (šala). Dakle gušće ulje na većoj temeraturi, moderni auti sa malim zazorima i to gusto ulje ne dolazi tako brzo kao što to rijetko može i šta imamo? Lošije podmazivanje. I naravno kada spomenemo da 3/4 habanja motora (pogotovo gradskih) dolazi od hladnih startova svako jutro, imati rijeđe ulje koje će sve podmazivati motor i sve sitne zazore je vrlo vrlo bitno. Stoga ja se držim proizvođačeve preporuke i iskreno nisam tražio debatu i preporuku na temu ulja nego čisto informaciju o potrošnji istog i plina.
priča je išla o gornjoj gradaciji ali vidim da o tome sve znaš pa nema potrebe da ja pišem.

usput, kupi si ulje SAE 5 (to ti je 5W5) pa da vidiš podmazivanja i rijetkosti. tak bu rijetko da će te ubrzo zvati iz servisa da vide to čudo
Quote:
A ovo drugo je djelomično odgovoreno. Naime koliko sam shvatio sistem gdje plin samo kupi podatke od benzinskoga je "glup sistem" i navodno može biti bolji gdje plinski komp sam anticipira, trimovi se neće sjebat, itd... kako mi je već to objasnio. Naravno da ovako radi i sve 5, ali može radit bolje. Eto to sam čuo od frenda iz Nizozemske koji se cijeli život bavi autima, ima radionu plina i još se konzultira tamo sa ugraditeljima. Stoga je i pitanje postavljeno, da li netko ovdje zna šta više o tome.
prijatelj ti je isto malo jači poznavatelj automobila.

plinski kompjuter koji "anticipira" ne postoji. ili on nezna ili si ti krivo shvatio i prenio.

Quote:
Za automatsko prebacivanje, ako nema MAP senzora znači da se ne može prebacit na bengu? Stavio sam to u opcijama pa da vidimo šta će biti. Isto tako ima opcija za automatsku kalibraciju ali pretpostavljam bez lambde i map-a ništa od toga. Nitko nije mapu dirao btw, mapa je takva kakva je došla sa autom. A za trimove da, skaču kao blesavi, provozat ću auto sutra sa lapom pa da vidim još jednom.
MAP je kratica za "manifold air pressure" a termin se koristi za sve senzore koji registriraju promjenu tlaka.
većina (ne svi) auti imaju MAP senzor kao novi, čim izađu iz tvornice. i taj MAP senzor mjeri tlak zraka u usisnoj grani.

kad se ugradi plin, jedna od njegovih komponenti je i MAP senzor koji registrira tlak plina u railu injektora. ako tlak slučajno padne (kao kad nestane plina u rezervaru ili stisneš gas u pod a plin je pri kraju), MAP to registrira i kompjuter prebaci napajanje na benzin da nebi ostal negdje pod šleperom.

tak da na tvom autu postoje dva MAP senzora a i lambda senzor. bez toga se nebi vozil.
ali nemoj slučajno napisati koji je auto u pitanju i kolka je potrošnja.
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2012., 20:35   #8
Ček. Ti hoćeš reći da ja sad istekam map, da bi plin normalno radio? A ja kreten kupio novi kad je stari riknuo pa se auto gušio na visokim okretajima. Nekako mi sumnjivo da vakum korekcija na isparivču može precizno korigirati količinu plina kad tlak naglo padne zbog otvaranja injektora.
__________________
Volim sve komade koje vole mladi.
Kupujem minsko polje radi ugodne šetnje s punicom.
link
kerbi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2012., 20:37   #9
ne. opisal sam samo jednu funkciju.
druga je korekcija vremena ubrizgavanja plina bazirano na temperaturi i tlaku plina u railu.
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2012., 20:41   #10
Ma to za Sonatu. Ti si samo uletio u međuvremenu s postom.
__________________
Volim sve komade koje vole mladi.
Kupujem minsko polje radi ugodne šetnje s punicom.
link
kerbi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2012., 20:43   #11
Quote:
kerbi kaže: Pogledaj post
Ček. Ti hoćeš reći da ja sad istekam map, da bi plin normalno radio? A ja kreten kupio novi kad je stari riknuo pa se auto gušio na visokim okretajima. Nekako mi sumnjivo da vakum korekcija na isparivču može precizno korigirati količinu plina kad tlak naglo padne zbog otvaranja injektora.
De prouči manual

Strana 7, poglavlje 2.1.3

Obrati pažnju na onaj "if present"...

http://www.scribd.com/doc/102031894/...are-OMEGAS-ENG
__________________
Nullius addictus iurare in verba magistri... In a name of science, question everything
sonata-LPG is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2012., 20:44   #12
Quote:
kerbi kaže: Pogledaj post
Kako može biti da plinska instalacija nema MAP senzor plina? Pa to u najmanju ruku nebi trebalo raditi. Kako onda mjeri koliko stvarno treba otvoriti injektore? Samo iz temperature plina bez tlaka nema šanse. Da ti nisi nešto krivo razumio? Jel opće ima Reil za Landirenzo bez mapa?
Nema mapa, i još lijepo piše u postavkama plinskog kompa kada se spoji: MAP sensor - not present. Gas pressure sensor - bosch

I radi
gost111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2012., 20:47   #13
Pa meni je srao ko grlica kad sam pokušao ubrzati na autoputu. Nema mi to nikakve logike, al ajde ako to tvrde u manualu.
__________________
Volim sve komade koje vole mladi.
Kupujem minsko polje radi ugodne šetnje s punicom.
link
kerbi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2012., 20:49   #14
Quote:
I wonder kaže: Pogledaj post

MAP je kratica za "manifold air pressure" a termin se koristi za sve senzore koji registriraju promjenu tlaka.
većina (ne svi) auti imaju MAP senzor kao novi, čim izađu iz tvornice. i taj MAP senzor mjeri tlak zraka u usisnoj grani.

kad se ugradi plin, jedna od njegovih komponenti je i MAP senzor koji registrira tlak plina u railu injektora. ako tlak slučajno padne (kao kad nestane plina u rezervaru ili stisneš gas u pod a plin je pri kraju), MAP to registrira i kompjuter prebaci napajanje na benzin da nebi ostal negdje pod šleperom.

tak da na tvom autu postoje dva MAP senzora a i lambda senzor. bez toga se nebi vozil.
ali nemoj slučajno napisati koji je auto u pitanju i kolka je potrošnja.
Lapsus lingue, pretpostavljam.

Inače, i žena i ja na autima imamo MAF a ne MAP (accent/sonata) . Štoviše, MAF možeš uredno iskopčati, auto će sasvim pristojno voziti, barem kad je hyundai u pitanju, jer ode u "fail-safe mod" gdje signal MAF-a "zamjenjuje" signalom TPS-a.

Kod plina MAP senzor može imati dvojaku funkciju. Može se spojiti samo na granu, pa mu onda i naziv ima potpuni smisao (Manifold absolute pressure), a može se spojiti i na rail, pa mjeri diferencijalni tlak plin/grana. No, neki mogu raditi i bez tog senzora, recimo LR, dok je kod drugih on temelj za rad, recimo, Lovato blue, kod kojeg se i plinska mapa temelji na MAP/RPM, a ne na TonG/RPM.
__________________
Nullius addictus iurare in verba magistri... In a name of science, question everything
sonata-LPG is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2012., 20:51   #15
Pa taj gas preset senzor je taj Map o kojem mi mlatimo i on ti treba za to prebacivanje plin benzin.
__________________
Volim sve komade koje vole mladi.
Kupujem minsko polje radi ugodne šetnje s punicom.
link
kerbi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2012., 20:52   #16
Quote:
gost111 kaže: Pogledaj post
Nema mapa, i još lijepo piše u postavkama plinskog kompa kada se spoji: MAP sensor - not present. Gas pressure sensor - bosch

I radi
Isti manual, poglavlje 2.1.6

Usput, zamoli prijatelja da se prijavi na forum pa da nam objasni ono što si možda krivo prenio. Imamo lijepu temu "Demistifikacija...." . Svakako je dobrodošao svatko tko nešto zna
__________________
Nullius addictus iurare in verba magistri... In a name of science, question everything
sonata-LPG is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2012., 20:55   #17
Quote:
kerbi kaže: Pogledaj post
Pa taj gas preset senzor je taj Map o kojem mi mlatimo i on ti treba za to prebacivanje plin benzin.
Kerbi, daj prosim te pročitaj onu stranicu manuala. Imaš MAP (ako imaš), poglavlje 2.1.3, i imaš senzor tlaka plina (gas pressure, ne gas preset), poglavlje 2.1.6. To su dva senzora. Jedan je nepotreban kod LR-a, a drugi (gas pressure) je esencijalan. Čak je i za prebacivanje na benzin dovoljan ovaj drugi.
__________________
Nullius addictus iurare in verba magistri... In a name of science, question everything
sonata-LPG is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2012., 20:56   #18
Ako je plinski MAP jedna crna kutijica sa dva crijeva spojena i žicama koje idu iz njega, onda to imam i na njemu piše Tartarini
pskaro is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2012., 20:59   #19
Quote:
pskaro kaže: Pogledaj post
Ako je plinski MAP jedna crna kutijica sa dva crijeva spojena i žicama koje idu iz njega, onda to imam i na njemu piše Tartarini
Je. Jedno crijevo ide na granu, drugo na rail (tj. na izlaz isparivača). Dakle, radi kao senzor diferencijalnog tlaka grana/plin. Btw, imam ga i ja, isto piše (valjda, ne sjećam se)
__________________
Nullius addictus iurare in verba magistri... In a name of science, question everything
sonata-LPG is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2012., 21:07   #20
Ok. Sad mi je jasno. Pobrkao sam terminologiju. Dakle ovo na railu kod landirenza je senzor tlaka plina, a ne map. Map mjeri tlak u grani ili razliku tlaka grana-plin, i to definitivno nemam niti je to bitno, a pitanje dali postoji za ovo moje čudo kao opcija. Naravno imam map od benzinskog kompa.
Uglavnom naš pokretač teme ima sve što mu treba za tu opciju prebacivanja plin-benzin samo to treba softverski rješiti.
__________________
Volim sve komade koje vole mladi.
Kupujem minsko polje radi ugodne šetnje s punicom.
link
kerbi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:57.