Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.03.2013., 12:12   #41
ja sam se do sad zapošljavo koliko oćeš puta,jednom sam bio kod doktora ali nisam bio na nikakvim psiho
testima,vadili su mi samo krv,provjerili rad srca i fizičku spremnost,a kako sam
sportski tip,zdrav sam,provjeravaju i vid.
zabogi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2013., 00:53   #42
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Mislim da, kada govorimo o radnoj sposobnosti, odnosno selekciji kandidata za radno mjesto, ne bismo trebali tako olako reći da nešto što nije bolest neće utjecati na mišljenje o radnoj sposobnosti.

Jer niti "obična" kratkovidnost nije bolest (nego mana ili poremećaj; službeno se i klasificira kao poremećaj refrakcije) pa svejedno postoje poslovi kod kojih je točno određena gornja granica dioptrije iznad koje se kandidat ocjenjuje nesposobnim za obavljanje određenog posla, iako s tom dioptrijom nakon korekcije, npr. naočalama, vidi normalno.

Ne želim sada ovdje povlačiti paralelu između kratkovidnosti i anksioznosti, ali treba znati da i nešto što nije nužno bolest u užem smislu može utjecati na ocjenu radne sposobnosti.


Da, ispravno zaključujete.

Kod poslova s posebnim uvjetima rada postoje dosta strogi kriteriji po organskim sustavima koje kandidat mora zadovoljiti da bi dobio svjedodžbu da je sposoban za to radno mjesto.

I nerijetko su ti zahtjevi takvi da se čini kako bi i osoba koja ne udovoljava svima isto mogla dosta dobro i kvalitetno obavljati taj posao.

No, nažalost, ipak ne može jer su pravila takva.

Ne gleda se samo tko može funkcionirati, nego i tko od više kandidata može najbolje funkcionirati.
Problem je taj sto je oftalmologija ipak objektivnija od psihologije i psihijatrije.

Kako OBJEKTIVNO procijeniti neciju psihicku spremnost?
Nikako.

Mnogi psihopati znaju varati na testovima licnosti (Minnesota i ostali), a na testovima inteligencije mogu postici vrlo visoke vrijednosti.
Nikad klinicki psiholog i psihijatar ne mogu dati 100%tnu garanciju anterogradno.

Tu se sad vracamo na onaj problem: najopasniji za sirenje HIVa su osobe kojima virus jos nije dijagnosticiran. One koje ga imaju, drze ga lijekovima pod kontrolom.

Vise se valja ''bojati'' osoba kojima psihijatrijska dijagnoza nije ustanovljena nego onima kojima je ustanovljena.

Zadnje uređivanje Sandiran : 08.03.2013. at 01:00.
Sandiran is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2014., 18:10   #43
Pozdrav
Trenutno studiram i voljela bi otić na razgovor kod stručne osobe(zbog prevelike osječanosti,nesigurnosti...)...Zanima me postoji li kakva mogučnost da ću zbog odlaska naić na neke zapreke pri zapošljavanju u budućnosti ili nešto tome slićno...
Unaprijed hvala
iidd00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2014., 00:55   #44
Quote:
Sandiran kaže: Pogledaj post
Kako OBJEKTIVNO procijeniti neciju psihicku spremnost? Nikako.
Ako ne objektivno, procijenit će je subjetkivno. Na kraju se ta razlika između objektivne i subjektivne procjene može svesti na veću ili manju pogrešku mjerenja.
__________________
What we call rational grounds for our beliefs are often extremely irrational attempts to justify our instincts. +
Stronger Free is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2016., 14:03   #45
Zbog postojanja psihičke bolesti (F dijagnoze), naići ćete posvuda na zatvorena vrata,
BEZ OBZIRA koliko je godina prošlo od postavljanja iste.
Gledajte ovaj paradoks od države: s jedne strane državni eksperti ističu kako se psihički bolesnici stigmatiziraju, da im je problem zapošljavanje.... dok sa druge strane država onemogućava zapošljavanje takvim osobama razno-raznim pravilnicima. Ovdje se ne radi o poslovima tipa policajac, vojnik, pilot, zaštitar , oficir na brodu, vatrogasac... ovdje se radi o golom pravu na život. Sad ću Vam navesti gdje ćete sve naići na birokratski zid i žao nam je... ajmo redom
-FAKULTETI (VEĆINA)
-POMORAC ( nećeš dobiti pomorsku knjižicu zbog psihičke dijagnoze, bez obzira da li je u pitanju kratka ili duga plovidba, ne možete ići ni na ribe kao član posade! )
-POSVAJANJE DJETETA (traže potvrdu obiteljskog liječnika)
-STARAČKI DOM ( neće Vas primiti ako imate F dijagnozu na liječničkoj potvrdi, već Vas šalju da se obratite u dom ZA OSOBE S PSIHIČKIM SMETNJAMA! ).
-VOZAČKA DOZVOLA ( Profesionalna NIKAKO, B kategorija za vlastite potrebe SAMO UZ PREGLED PSIHIJATRA I DA VAM PIŠE DA NE TREBATE UZIMAT TERAPIJU, dozvola vrijedi DVIJE GODINE, po isteku opet na liječnički pregled i psihijatru)
-ODVJETNIK/SUDAC: Neće Vam biti odobreno bavljenje tom profesijom
-DOKTOR MEDICINE
-MEDICINSKA SESTRA, MEDICINSKI TEHNIČAR
-TURIZAM (Lani su bili donijeli pravilnik da je za iznajmljivanje apartmana potrebno imati liječničku potvrdu da ne bolujete od zaraznih i psihičkih bolesti. Budući da je PTSP isto psih. bolest, branitelji su protestirali pa su tu odredbu u pravilniku UKINULI.
-ostala je samo odredba za "pružanje ugostiteljskih usluga u domaćinstvu u turizmu) na to se PTSP-ovci ne bune jer tu nije lova, nije ih briga)
-UPRAVLJANJE TEŠKIM STROJEVIMA I POSLOVI SA POSEBNIM UVJETIMA RADA

......vjerovatno ima još mjesta gdje će Vas otkantati, u to uopće ne sumnjam. -Pametnome dosta.
Ja sam svoj problem riješio tako da su mi starci potegli veze i poznanstva... tri DRŽAVNA psihijatra su mi napisali mišljenje da nisam bolovao od poremećaja osobnosti nego da je to sve bilo zbog vanjskih stresora i čimbenika, te da sam psihički zdrav i emocionalno zrela osoba. Za kraj, Hrvatska je zemlja gdje milijun ljudi ima neku dijagnozu. I nikoga nije briga jer se nitko ne buni. A zanimljivo je, dočim se pipne u prava branitelja onda se postavljaju "fleksibilnije odredbe". Da nije PTSP-a i branitelja, ne bi mogli imati vozačku niti iznajmljivat apartmane. Za kontrast, 2007. je u ZG održan "Ludi Pride". -Na prosvjed je došlo svega 30-ak osoba. -KOD PSIHIJATRA SAMO IĆI PRIVATNO, I KUPOVAT LJEKOVE NA PRIVATNI RECEPT, NI ZA ŽIVU GLAVU IĆI U DRŽAVNI SUSTAV!!! JEDANPUT LUD, UVJEK SI LUD! -Amen
Phoenix 1941 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2016., 21:48   #46
phoenix znaš li za rad u vrtićima, školama i sl ustanovama u kojima radiš sa djecom?
zna li itko da li je moguće dobiti potvrdu da si radno sposoban ako piješ lijekove?
da li je moguće da ti izdaju uvjerenje sa ograničenjem (npr na godinu dana)?

a kako možeš privatno dizati lijekove? samo ako ideš i pvt psihiću? ajme odakle mi lova,
a sad sam već uvedena u sustav,,, da sada krenem privatno i prestanem ići preko uputnice da li ta dg ostaje zauvijek? da znam da ostaje u kartonu, ali jel ju je moguće "zaboraviti"?
ELICEA is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2016., 22:03   #47
Ono je prepovršni i preopćeniti post. Napisan tako slučajno ili namjerno, nebitno. Ali implicira krive stvari. Nisu sve osobe koje u kartonu imaju jednaku šifru F jednako funkcionalne, a pogotovo nije sve ono što ima predznak F jedno te isto.
__________________
Mornari na zvijezdama
sa slomljenim jedrima,
signale šalju u noć...
Pringles is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2016., 22:34   #48
ja se ne razumiem u te kategorije, ali moj kolega bio četiri godine hospitaliziran radi shizofrenije, izaša, dovršio faks i zaposlio se kao prof u državnoj
je malo deficitarna struka (fizika) ali ipak
tako da
babunovich is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2016., 20:21   #49
da, ali bez obzira na funkcionalnost činjenica je da ranatelj da to dozna neće zaposliti takvu osobu... dati će prednost osobi koja je "čista"
ELICEA is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2016., 20:47   #50
Na temelju potvrde o radnoj sposobnosti to ne može doznati. A jedino ona mu nešto govori o nečijem zdravlju.
__________________
Mornari na zvijezdama
sa slomljenim jedrima,
signale šalju u noć...
Pringles is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2016., 20:54   #51
Quote:
Pringles kaže: Pogledaj post
Na temelju potvrde o radnoj sposobnosti to ne može doznati. A jedino ona mu nešto govori o nečijem zdravlju.
da, ali ti potvrdu radne sposobnosti mogu ograničiti na godinu dana. i poslodavac vidi da si dobio "ograničenje." pa te pita zašto, a što ti kažeš?
ELICEA is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2016., 01:22   #52
Slušajte,prenio sam svoje osobno iskustvo. Posijedio sam od stresa i straha. Prijatelj mi ima privatnu ordinaciju medicine rada. Našao sam se s njime na kavi , skupa sa roditeljima koji me uzdržavaju.
Rekao mi je na kraju mrtav hladan da idem bilo gdje drugdje samo što dalje od njegove ordinacije. -Svi peru ruke. Sve to "nije ništa", ali kad treba netko potpisati (odgovarati) za tebe... tu je problem. Očito ću morati napisati definiciju problema.
DUŠEVNI BOLESNIK- JE OSOBA KOJOJ JE DIJAGNOSTICIRANA DUŠEVNA BOLEST ILI POREMEĆAJ. -dalje ne treba više pojašnjavati. Donešeni su pravilnici, od vozačke dozvole pa na dalje. Tko ima na potvrdi obiteljskog liječnika dijagnozu koja je kontraindicirana za neki posao, bok doviđenja.
To nam je dala EU. Prije ste mogli biti narkoman i piti heptanone i vozit kamion.
E pa kad se takav lik drogiran napravio tešku prometnu nesreću, kad je osiguravajuća kuća tužila doktora koji mu je omogućio da vozi kamion i kad je stigla kaznena prijava doktoru medicine rada nitko više se neće zajebava.

Ja sam ostao šokiran kad su me otkantali na medicini rada ...za rad na smrdljivom ribarskom brodu. -jer pravilnik ne raspoznaje kratku i dugu plovidbu, izvadak iz pravilnika: Članak 16.

Za člana posade sposobna je osoba za koju se liječničkim pregledima iz članka 7. i 8. ovoga Pravilnika utvrdi da je tjelesno i duševno zdrava, odnosno da ne boluje od bolesti ili da nema druge trajne ili privremene zapreke za uspješno obavljanje poslova i dužnosti kao člana posade.

Cijeli članak pogledajte OVDJE: http://www.propisi.hr/print.php?id=6850

Ako ste dobili "sposoban uz vremensko ograničenje" , vadite se pred poslodavcem se da imate neku srčanu aritmiju, bolesti štitnjače, ... ja ne bi spominjao F dg.

Ja ne znam kako se legalno izvući iz ovih govana. Ko da mi je netko plesku prisviria ka sam skužio koliko sam popušio i trenutak same spoznaje pravnih, osobnih i socijalnih posljedica psihijatrijske dijagnoze. Jer, doktor medicine rada ide na manji rizik: ako te pusti, riskira. Ako te ne pusti ne riskira ništa.
Koliko god mi sami sebe zavaravali i tješili se da nije tako... ali je tako je... i to crno na bijelo.
Phoenix 1941 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2016., 01:33   #53
www.mhima.org.au/_literature_74285/WMHDUCR

Odmah na početku vam piše što je duševna bolest, C/P:
Duševna bolest je općeniti naziv za skupinu bolesti koje pogađaju um ili mozak. Te bolesti u koje spadaju bipolarni poremećaj, depresija, šizofrenija, tjeskoba i poremećaji ličnosti, utječu na to kako se osoba osjeća, razmišlja i djeluje.

Ajme dođe mi povraćat od muke. Rekli slavonci nije drek neg se pes posral
Phoenix 1941 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2016., 01:59   #54
Quote:
ELICEA kaže: Pogledaj post
phoenix znaš li za rad u vrtićima, školama i sl ustanovama u kojima radiš sa djecom?
zna li itko da li je moguće dobiti potvrdu da si radno sposoban ako piješ lijekove?
da li je moguće da ti izdaju uvjerenje sa ograničenjem (npr na godinu dana)?

a kako možeš privatno dizati lijekove? samo ako ideš i pvt psihiću? ajme odakle mi lova,
a sad sam već uvedena u sustav,,, da sada krenem privatno i prestanem ići preko uputnice da li ta dg ostaje zauvijek? da znam da ostaje u kartonu, ali jel ju je moguće "zaboraviti"?
Nije dobro. C/P: Dodatne obavijesti o upisu:

Za upis obvezno priložiti original svjedodžbu o državnoj maturi, kopiju osobne iskaznice, tri fotografije (4 cm x 6 cm).
Liječničku potvrdu od liječnika obiteljske medicine s naznakom zapreddiplomski studij Ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja ili za integrirani preddiplomski i diplomski Učiteljski studij:

LIJEČNIČKA POTVRDA DA JE PRISTUPNIK TJELESNO I PSIHIČKI SPOSOBAN ZA STUDIJ I RAD S DJECOM PREDŠKOLSKE DOBI (za studij Ranoga i predškolskog odgoja)

LIJEČNIČKA POTVRDA DA JE PRISTUPNIK TJELESNO I PSIHIČKI SPOSOBAN ZA STUDIJ I RAD S DJECOM MLAĐE ŠKOLSKE DOBI (za integrirani preddiplomski i diplomski Učiteljski studij)


izvor: http://web.foozos.hr/index.php?optio...id=107&lang=hr

logično je zaključiti da će ti biti veselo ko što je bilo i meni. Ako tražu za upis na fakultet, garant je i za vrtiće ista priča
Phoenix 1941 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2016., 07:37   #55
Quote:
ELICEA kaže: Pogledaj post
phoenix znaš li za rad u vrtićima, školama i sl ustanovama u kojima radiš sa djecom?
zna li itko da li je moguće dobiti potvrdu da si radno sposoban ako piješ lijekove?
da li je moguće da ti izdaju uvjerenje sa ograničenjem (npr na godinu dana)?

a kako možeš privatno dizati lijekove? samo ako ideš i pvt psihiću? ajme odakle mi lova,
a sad sam već uvedena u sustav,,, da sada krenem privatno i prestanem ići preko uputnice da li ta dg ostaje zauvijek? da znam da ostaje u kartonu, ali jel ju je moguće "zaboraviti"?
ja sam ti već napisala, da ako piješ ad, ništa od potvrde (osim ako imaš neku vezu, ovo govorim za ljude bez veze) a ako zadnjih 6 mjeseci ne piješ, napisat će ti potvrdu.
Ovo je za anksioznost tj depresiju. Ne znam kako je sa ostalim dijagnozama.
iako puno ljudi sa anksioznosti od prije rade već u vrtićima, ovo je po novom za novo zapošljavanje.
EU.
__________________
And although my eyes were open wide
They might have just as well been closed..
Kymatica is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2016., 13:36   #56
Quote:
ELICEA kaže: Pogledaj post
da, ali ti potvrdu radne sposobnosti mogu ograničiti na godinu dana. i poslodavac vidi da si dobio "ograničenje." pa te pita zašto, a što ti kažeš?
Za babino brašno.
__________________
Mornari na zvijezdama
sa slomljenim jedrima,
signale šalju u noć...
Pringles is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2016., 13:37   #57
Quote:
Phoenix 1941 kaže: Pogledaj post
www.mhima.org.au/_literature_74285/WMHDUCR

Odmah na početku vam piše što je duševna bolest, C/P:
Duševna bolest je općeniti naziv za skupinu bolesti koje pogađaju um ili mozak. Te bolesti u koje spadaju bipolarni poremećaj, depresija, šizofrenija, tjeskoba i poremećaji ličnosti, utječu na to kako se osoba osjeća, razmišlja i djeluje.

Ajme dođe mi povraćat od muke. Rekli slavonci nije drek neg se pes posral
Pa s obzirom da je ovoj ppdf koji već je, mislim da ljudi jako dobro znaju što je što.

Međutim, nije mi jasna poanta ovih upisa. Naime ja ne bih mogla dobiti potvrdu za ovako nešto zbog vida. I što sad da radim? Da pizdim okolo kako je to nepravda i diskriminacija nas koji nemamo dobar vid? A po onome što traže nisam sposobna i ne zadovoljavam uvjete.
__________________
Mornari na zvijezdama
sa slomljenim jedrima,
signale šalju u noć...

Zadnje uređivanje Pringles : 16.02.2016. at 14:00.
Pringles is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2016., 18:51   #58
Sa vidom ću se pomirit (nije ni meni dobar). Sa lošim vidom se može raditi u ostalim službama na brodu (bijelo osoblje, kuhinja, konobari...).
Vid se neće sam vratiti. Otišao je i s tim se čovjek pomiri.
Psihičke smetnje...ja ih više nemam. I smeta me što to običan čovjek koji nema lovu, veze i poznanstva nema legalni instrument s kojim može dokazati da je ozdravio. Netko je bio depresivan par mjeseci (gubitak posla, krediti, bilo što) i izvukao se iz tih okolnosti koji su potpomogli tu depresiju i sad da ga to jebe ostatak života. Ja se nikad neću pomiriti sa time. Nije me briga za oružje, vojsku, policiju, odvjetništvo, medicinske profesije. -Prije bi se pozdravia s vozačkom nego s izvorom love, tj. brodom. Dalmatinac sam, cijeli život sam uz more. E tu podvlačim crtu s koje nema odstupanja. More mi neće niko zabranit.
Kako kažu u imotskom, ako ne možemo legalno, onda ćemo na "pošteno".
Sutra idem na pregled za dobivanje pomorske knjižice. Ako im smeta moj loš vid, fino neka mi napišu ograničenja (koje poslove smijem obavljati). A ček ček kakav je ovo papir tu pored mene? -Moje ime i prezime, i piše na njemu da ne bolujem od zaraznih, kroničnih ni psihičkih bolesti. -Mama i tata, hvala Vam što ste mi to omogućili. Znam da Vas je koštalo puno novaca.
-Lijep Pozdrav svima i nek Vam je sa srećom.
Phoenix 1941 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2016., 00:06   #59
Quote:
Phoenix 1941 kaže: Pogledaj post
Nije dobro. C/P: Dodatne obavijesti o upisu:

Za upis obvezno priložiti original svjedodžbu o državnoj maturi, kopiju osobne iskaznice, tri fotografije (4 cm x 6 cm).
Liječničku potvrdu od liječnika obiteljske medicine s naznakom zapreddiplomski studij Ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja ili za integrirani preddiplomski i diplomski Učiteljski studij:

LIJEČNIČKA POTVRDA DA JE PRISTUPNIK TJELESNO I PSIHIČKI SPOSOBAN ZA STUDIJ I RAD S DJECOM PREDŠKOLSKE DOBI (za studij Ranoga i predškolskog odgoja)

LIJEČNIČKA POTVRDA DA JE PRISTUPNIK TJELESNO I PSIHIČKI SPOSOBAN ZA STUDIJ I RAD S DJECOM MLAĐE ŠKOLSKE DOBI (za integrirani preddiplomski i diplomski Učiteljski studij)


izvor: http://web.foozos.hr/index.php?optio...id=107&lang=hr

logično je zaključiti da će ti biti veselo ko što je bilo i meni. Ako tražu za upis na fakultet, garant je i za vrtiće ista priča
To je nešto novo, kad sam ja upisivala Predškolski toga nije bilo...
pčelica88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2016., 00:18   #60
Danas mi je došla teta iz belgije u posjetu. Pitala me koliko su plaće na ribarskim brodovima ovdje.
Ja sam joj odgovorio da mogu biti sretan ako dobijem 4000 kuna po zimi.
Ona kaže na to da joj muž ima stolarski obrt i da ima 9 radnika i svakom je plaća 2200 eura minimalno, bez prekovremenih. -Ja osta paf!
Nazvala je muža u Bruges predamnom i pita da more li joj netjak doći radit gori. -Rješeno.
Zaplakao sam od sreće. U petak ja i teta idemo za Zagreb. Sa Croatia airlinesom karta je 100 eura i može se ponit 25 kila prtljage bez da se plaća ekstra. Uffff koje olakšanje! Ne mogu Vam to opisat ljudi =D !
Nikad se neću vratit. Teško je otići, ali moram. Jer ovdje sam najebo dok kod san živ.
I preporučio bih svima koji se dvoume oko odlaska vani...nemate se što dvoumit.
Bježite glavom bez obzira odavde. Što prije , to bolje.
Phoenix 1941 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:45.