Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Ostale umjetnosti

Ostale umjetnosti Slikarstvo, arhitektura, umjetnost života...
Podforumi: Kazalište, Strip, Kreativni nered

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.12.2016., 19:34   #1
Slikarstvo

Ima netko ovdje tko se razumije u slikanje uljanim bojama po platnu da objasni osnovne stvari?
Inače se moja majka bavi slikarstvom iz hobija. Slika raznoliku prirodu akrilnim bojama na platno.
Njezine radove možete vidjeti na sljedećoj fb stranici.

https://www.facebook.com/ivanka.sayemeldahr/?fref=ts

Slobodno lajkajte i pratite stranicu
Chocolate Thunder is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2017., 20:24   #2
Za početak, trebaš osnovne boje (kadmij žuta, karmin crvena i ultramarin), bijela, a uz osnovne možeš kupiti i ostale boje ih ne želiš sam smiješati.
Onda trebaš dobre kistove, ne moraju biti preskupi, s mekšom dlakom. Recimo 3 veličine plosnatih i 2,3 okrugla kista.
Terpentin za razrjeđivanje boje i brže sušenje i razređivač za pranje kistova, palete...
Paleta za miješanje boja - po meni najbolje ravna tako das e boja dobro može smiješati.
Po želji slikarske špahtle za miješanje boje (da se kistovi čuvaju).
I platno.

Inače, kod slikanja prema promatranju (pejzaži, mrtva priroda...) najbitnije je postići cjelinu slike - da izgleda skladno; zatim točno postaviti planove, perspektivu (da elementi pejzaža ne izgledaju kao da vise odnekud), međusobni odnosi elemenata i odnosi boje, proporcije elemenata i kompozicija svih elemenata.
Pogledaj si malo za zlatni rez, to je korisno znati za postavljanje elemenata slike, da izgleda skladno.

Prije slikanja s uljima, možeš podslikati akrilnim bojama u tankom sloju - 2,3 tona, čisto da si odrediš najsvjetliji, najtamniji ton i 1 do 2 međutona i onda kreneš s uljima. Malo duže traje, ali je lakše u početku.

Nije nužno potrebno pogoditi točnu boju predmeta koji slikaš, nego međusobni sklad boja, da one koje smiješaš, pašu jedna uz drugu, da ne odudaraju.
A za postizanje što sličnije boje možeš, nakon što smiješaš boju, usporediš s bojom predmeta (ako si u mogučnosti) i onda vidiš trebaš li posvijetliti, potamniti...

Pokušaj izbjegavati crnu jer onda daje mračniji ton slici, tmurno djeluje slika. Osim ako nije neki motiv gdje je potrebno dodati crnu, i da izgleda dobro.
Umjesto toga koristi kontrasne boje; tamno ljubičastu, tamno plavu, tamno smeđu...

Dobro je povremeno pogledati neki tutorial na Youtubeu.
I naravno, puno vježbe
__________________
Svaka vodoravna površina ubrzo postaje prenatrpana.
paulownia is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2019., 13:03   #3
Dizanje teme iz mrtvih nakon točno 2 godine

Imam 3 platna (oslikana) dimenzija 40x40cm.
Planiram ih zakucat na letvice (bez uokviravanja, stakla bla bla)...gdje u Zg nabaviti letvice? Može i gotove tih dimenzija ili samo letvice, pa ih ja spojim i napravim kaj treba...
__________________
Mjesto rođenja: Zemlja, Rasa: čovjek, Politika: sloboda, Religija: ljubav
chillout23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2019., 13:53   #4
Bauhaus?
 
Odgovori s citatom
Old 10.05.2019., 16:29   #5
Quote:
Croftica kaže: Pogledaj post
Bauhaus?
Može biti, ali u Pevecu također imate izbor.
Prednost Bauhausa je što oni imaju i pilu, dok je Pevecova bila van uporabe.
Sada ne znam status.

Ali, svakako provjerite Bauhaus i Pevec.
Ira Hella is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2021., 14:16   #6
Molim preporuke za akrilne boje za platno. Proizvođač Amsterdam da li je ok? Slikarski shop u Gundulićevoj, Ilici kod akademije i sl?
Koji je omjer kvalitete i cijene najbolji?
luks88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2021., 17:37   #7
Kakve su akrilne boje Maimeri? Maimeri vs Amsterdam?
luks88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2021., 13:52   #8
Molim za savjet!
Slikam na platnu akrilnom bojom. Htjela bih postići reljef na platnu, ali sve ove strukturalne paste/gelovi su prilično skupi.
Čime vi radite reljef? Postoji li neka home made verzija?

Pokušala sam s plastofilom, nešto kao glet masa, međutim kada sam nanijela sloj boje na tu osušenu masu na nekim dijelovima se počelo odvajati od platna.
babaDunja is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2021., 13:01   #9
Quote:
babaDunja kaže: Pogledaj post
Molim za savjet!
Slikam na platnu akrilnom bojom. Htjela bih postići reljef na platnu, ali sve ove strukturalne paste/gelovi su prilično skupi.
Čime vi radite reljef? Postoji li neka home made verzija?

Pokušala sam s plastofilom, nešto kao glet masa, međutim kada sam nanijela sloj boje na tu osušenu masu na nekim dijelovima se počelo odvajati od platna.

mislim da mi je frendica za to koristila akrilno brtvilo iz bauhausa, samo nisam sigurna koje, ali nije bilo skupo
fgm is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2021., 19:24   #10
Imam jedan upit, ako kojim slučajem netko zna bio bih zahvalan da mi odgovori. Gdje, odnosno tko se u Zagrebu bavi slikanjem uljem na platnu u vidu da je u stanju kvalitetno "prenijeti" fotografiju na platno? Znači, ja bih mu/joj donio fotografiju i da ta fotografija "završi" na platnu. Unaprijed hvala.
teft524 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2023., 14:33   #11
volio bih se okušati u ovim poznim godinama, zajedno sa nasljednikom u slikanju

https://www.instagram.com/p/Csjua7zIwin/

probao bih "iskopirati" neke radove od Alene Shymchonak Art, tj. pokušati ćemo je izoponašati

namjeravam se za to malo baciti u trošak, šta mi sve od "opreme", kakve boje, kistovi, špahtle? slikarskog stalka treba? platno za akril? koje dimenzije? itd.
hazmat is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2023., 19:38   #12
Ima li kakva slikarska radionica gdje bih naučio osnove slikanja uljem na platnu?

Hvala!
Djeki Cen is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2023., 10:12   #13
Ima tko preporuku, tražim nekoga tko može nacrtati slike na temu filma Lord of the Rings, npr: https://www.etsy.com/de-en/listing/1...7;3A1577502201
Epidemiolog is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:24.