Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.10.2016., 07:28   #521
Quote:
bibiivan kaže: Pogledaj post
Može li nam netko objasniti značenje riječi POLASKAN.

Naime ja sam svom djetetu objasnila da ta riječ znači da si počašćen nečijom pozitivnom primjedbom o/na tebi i da ti je istu drago čuti, međutim učiteljica tvrdi da to nije točno, nego da ta riječ znači govoriti nekome dodvorne riječi koje zapravo ne mislimo (što je po mojem skromnom mišljenju LASKANJE). Hvala!
Polaskati i laskati imaju različite nijanse značenja.

Polaskati znači da se radnja vrši u maloj mjeri, najčešće dobronamjerno, bez zakulisnih planova.

Laskati znači pretjerano hvaliti, obično neiskreno i s namjerom dodvoravanja.

Tako je "najčešće" i "obično", a to znači da se i polaskati može neiskreno i dodvorno.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2016., 09:35   #522
Hala na odgovoru.
Međutim, mene prvenstveno zanima riječ polaskan, a ne polaskati.

Konkretno, radi se o basni Lisica i gavran, gdje lisica laska gavranu koji se onda osječa polaskan nezinim riječima.
bibiivan is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2016., 10:05   #523
Dragi jezikoslovci,

Trebam vašu pomoć. U čemu je razlika između pojmova ''priroda'' i ''okoliš''? HJP između ostalog kaže:

OKOLIŠ

- (ekol). ukupnost materijalnoga i živoga svijeta kojega je čovjek biološki dio; sredina, okolina
- čovjekov okoliš (ekol). ukupnost prirode koja okružuje čovjeka i koja je posljedica života i djelovanja ljudi;


PRIRODA
- ukupnost materijalnog svijeta, svemir i sile koje u njemu djeluju, sve postojeće po sebi bez čovjekova rada
- ukupnost klimatskih uvjeta s biljnim pokrovom i plodnošću

Zanima me dio gdje se čini da se pojmovi sadržajno preklapaju. U tom smislu je li zaštita okoliša i zaštita prirode jedno te isto?

Unaprijed hvala na pomoći
Flokithedog is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2016., 11:06   #524
Quote:
Flokithedog kaže: Pogledaj post
U čemu je razlika između pojmova ''priroda'' i ''okoliš''? Zanima me dio gdje se čini da se pojmovi sadržajno preklapaju.

U tom smislu je li zaštita okoliša i zaštita prirode jedno te isto?
Pojam prirode ne obuhvaća čovjekova djela, a okoliš obuhvaća i djela prirode i djela čovjeka.

Evo ti iz enciklopedije:

- Okoliš je prirodno ili stvoreno okruženje u kojem žive čovjek i druga bića; ukupnost svih prirodnih i stvorenih vrijednosti, kojima svojim djelovanjem upravlja čovjek.

- Priroda je ukupnost vidljivoga (tvarnoga) svijeta, koji podliježe fizikalnim zakonima. Ona se razlikuje i od kulture ako se kultura shvati kao skup čovjekovih duhovnih objektivacija.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2016., 13:37   #525
Quote:
bibiivan kaže: Pogledaj post
Hala na odgovoru.
Međutim, mene prvenstveno zanima riječ polaskan, a ne polaskati.

Konkretno, radi se o basni Lisica i gavran, gdje lisica laska gavranu koji se onda osječa polaskan nezinim riječima.
To znači da se gavran osjeća ugodno jer ga je lisica pohvalila. Pri tome nije važno je li lisica bila iskrena ili mu se dodvoravala.
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2016., 19:50   #526
Quote:
- Okoliš je prirodno ili stvoreno okruženje u kojem žive čovjek i druga bića; ukupnost svih prirodnih i stvorenih vrijednosti, kojima svojim djelovanjem upravlja čovjek.

- Priroda je ukupnost vidljivoga (tvarnoga) svijeta, koji podliježe fizikalnim zakonima. Ona se razlikuje i od kulture ako se kultura shvati kao skup čovjekovih duhovnih objektivacija.
Da li to znači da je okoliš sveobuhvatniji pojam jer uključuje i čovjeka i djelovanje čovjeka, dok priroda sama po sebi uključuje čovjeka ali ne i njegovo djelovanje?

Da li to onda znači da je zaštita okoliša logičnija, jer štiti i prirodu i kao takvu i čovjeka u njoj? Ako je tako, što onda znači zaštita prirode?
Flokithedog is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2016., 06:56   #527
Quote:
Flokithedog kaže: Pogledaj post
Da li to znači da je okoliš sveobuhvatniji pojam jer uključuje i čovjeka i djelovanje čovjeka, dok priroda sama po sebi uključuje čovjeka, ali ne i njegovo djelovanje?

Da li to onda znači da je zaštita okoliša logičnija, jer štiti i prirodu i kao takvu i čovjeka u njoj? Ako je tako, što onda znači zaštita prirode?
S aspekta zaštite obuhvatniji je pojam okoliš.

Zaštita prirode obuhvaća samo biljne i životinjske vrste, oblik i karakter krajolika i sl.

Evo ti iz enciklopedije:

Zaštita prirode, djelatnost koja se bavi očuvanjem postojećih prirodnih vrijednosti nekoga područja, njegovih geoloških obilježja, živoga svijeta i krajobraznih obilježja, koja su u svojem izvornom obliku sama po sebi vrijednost, nastala tijekom geološke prošlosti.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2016., 18:30   #528
Hvala na ogovoru. Ono što mene muči je zašto je zakonodavac iz ''Ministarstvo zaštite okoliša i prirode'' izbacio riječ ''priroda''? Na što se onda odnosio bivši naziv, a na što se odnosi sadašnji (bez riječi priroda'')?

Doduše, u sadašnji je umjesto priroda stavljena energetika ali to sad nije važno osim što se vidi namjera čime će se od sada Ministarstvo najviše baviti)
Flokithedog is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2016., 13:14   #529
Quote:
Flokithedog kaže: Pogledaj post
Ono što mene muči je zašto je zakonodavac iz ''Ministarstva zaštite okoliša i prirode'' izbacio riječ ''priroda''?

Na što se onda odnosio bivši naziv, a na što se odnosi sadašnji (bez riječi priroda'')?
Ako je točno što pišeš, onda je riječ "priroda" izbačena zato što je u bivšem nazivu bila pleonazam: zaštita okoliša obuhvaća i prirodu.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2016., 20:07   #530
molim pomoć..

što bi bilo patocentrizam?

gugl mi izbacuje etnocentrizam, a meni treba pojašnjenje baš za patocentrizam..

velika, velika hvala..
__________________
santa maria della salute..
TheProvense is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2016., 21:31   #531
Quote:
TheProvense kaže: Pogledaj post
molim pomoć..

što bi bilo patocentrizam?

gugl mi izbacuje etnocentrizam, a meni treba pojašnjenje baš za patocentrizam..

velika, velika hvala..
Znam etimologiju, a o značenju mogu nagađati. Dakle, prvi dio (patho-) dolazi od grčkoga pathos (patnja pa onda osjet), a drugi je -centrizam, što ti je jasno. Pretpostavljam da je riječ o naglašavanju činjenice da sve što je živo ima osjet, to jest da je sposobno osjetiti bol. Najvjerojatnije je sinonimno ili bar povezano s antispecizmom, ali ne mogu se u to zakleti.
__________________
MmeTipfeler is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2016., 21:48   #532
Quote:
MmeTipfeler kaže: Pogledaj post
Znam etimologiju, a o značenju mogu nagađati. Dakle, prvi dio (patho-) dolazi od grčkoga pathos (patnja pa onda osjet), a drugi je -centrizam, što ti je jasno. Pretpostavljam da je riječ o naglašavanju činjenice da sve što je živo ima osjet, to jest da je sposobno osjetiti bol. Najvjerojatnije je sinonimno ili bar povezano s antispecizmom, ali ne mogu se u to zakleti.


hvala puno!


pitam zbog ovog:
"Osim spomenute pitagorejske crte odnosa prema ne-ljudskim živim bićima, koja se javlja i u Ihvanus-Safa, u spisu je prisutna i vjersko-teološka dimenzija pa se mogu pronaći i ozbiljni tragovi preteče patocentrizma."

hvala još jednom..
__________________
santa maria della salute..
TheProvense is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2016., 14:45   #533
gorštak

Na hjp-u za unos gorštak kažu „stanovnik planinskih, brdskih krajeva; brđanin, planinac”, što me vodi do sljedeće definicije – ‘gora.’ Ne bi li trebalo biti „stanovnik gore” (iako prema istom izvoru gora jest planina)?

Ima li riječ ‘gorštak’ negativne konotacije kao ‘brđanin’ prema istom izvoru (hjp ne navodi nikakve, ali je u meni riječ uvijek imala nekakve, unatoč svemu, premda je vrlo vjerojatno moguće da sam u krivu)? U neku mjeru nepouzdana, definicija na Vukajliji ipak eksplicira gore neizrečene konotacije (ipak, možda ta definicija ima veze s osobom u citatu, i (iako očito nije prava, rječnička) kao takva nema vrijednost rječnike definicije).

Zadnje uređivanje pushthetempo1 : 02.12.2016. at 15:05.
pushthetempo1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2016., 15:39   #534
meni je asocijacija na gorštak ova https://www.google.hr/search?q=highl...w=1024&bih=660 i https://www.google.hr/search?q=highl...r+jamie+fraser
jest primitivno, ali to nije loše
riječi tako nekad dobiju novo značenje...
tanveer is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2016., 10:18   #535
Quote:
pushthetempo1 kaže: Pogledaj post

Ima li riječ ‘gorštak’ negativne konotacije kao ‘brđanin’ prema istom izvoru. HJP ne navodi nikakve, ali je u meni riječ uvijek imala (...), premda je vrlo vjerojatno da sam u krivu?

U neku mjeru nepouzdana, definicija na Vukajliji ipak eksplicira gore neizrečene konotacije.
Gorštak i brđanin same po sebi nisu pogrdne riječi.

Iso Velikanović npr. piše: Lijep je i jedar kao pravi slovenski gorštak.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2016., 14:20   #536
Quote:
Ako je točno što pišeš, onda je riječ "priroda" izbačena zato što je u bivšem nazivu bila pleonazam: zaštita okoliša obuhvaća i prirodu
Hvala
Flokithedog is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2016., 12:25   #537
ruminiranje



U petak je na HRT-u u "Petom danu" upotrijebljen termin ruminiranje i njime je objašnjeno stalno raspravljanje o srpu i čekiću, crvenoj zvijezdi, ušatom "u", spremnima za domovinu, svastici i sl.

Tražim danas u literaturi i nađem:

Ruminiranje je svojevoljno vraćanje hrane iz želuca u usta, njeno ponovno žvakanje i ponovno gutanje. Vladimir Hudolin piše da je naročito izraženo kod jako dementnih osoba i kod idiota.

U prenesenom značenju ruminiranje je pretjerano i jalovo bavljenje određenim mislima, a u psihijatriji (Manie de rumination) izraz je kojim se obilježava morbidna sklonost stalnoga ponavljanja i preispitivanja pojedinih doživljaja iz prošlosti.

Takvi psihijatrijski slučajevi jučer su opet demonstrirali u centru Zagreba.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2017., 00:20   #538
Bilo bi mi drago ako netko zna što je dudaljina.
Tražio sam po rječnicima, ali nigdje ništa.
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2017., 18:18   #539
Probaj pitati nekog Mađara (možeš i Mađaricu).

Moguće je, da je korijen riječi (dudalj) nekakva psovka, upozorenje i sl.
__________________
Apsolutni Pobjednik
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2017., 02:21   #540
Quote:
body halleck kaže: Pogledaj post
Probaj pitati nekog Mađara (možeš i Mađaricu).

Moguće je, da je korijen riječi (dudalj) nekakva psovka, upozorenje i sl.
Fakat nemaš srama.

Dva metra od mene!
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:10.