Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.12.2009., 01:04   #61
Quote:
H. Cumberdale kaže: Pogledaj post
Nadalje, utječe li darivanje plazme na darivanje krvi? Naime, redovit sam darivatelj, pa me zanima hoće li me to spriječiti u tromjesečnom ritmu?
I upisuje li se davanje plazme u knjižicu darivanja krvi?
Nema davanja krvi, i ne upisuje se nigdje osim u njihov karton.

Ja sam bila tužna kad sam čula da se mogu pozdraviti sa darivanjem krvi.
__________________
piva.
Funky_Sissy is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2010., 18:54   #62
Student sam, inače redoviti darivatelj krvi (preko deset puta) i ustrebalo mi je love, pa sam odlučio da bih mogao dati (khm, prodati) krvnu plazmu.

Zanima me što treba učiniti?
Kome se javiti da saznam primaju li uopće davatelje, kakve pretrage se trebaju izvršiti i slično..?

Trebam više detalja!
H. Cumberdale is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2010., 00:08   #63
Pardon sto dizem staru temu ali me zanima dali netko zna na sta sve oni testiraju krv svaki put prije nego iskoriste tvoju plazmu?
__________________
Tri stvari u zivotu, koje jednom kada odu, nikad se ne vracaju - vrijeme, rijeci i prilika
Shashava is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2010., 00:34   #64
Quote:
Shashava kaže: Pogledaj post
Pardon sto dizem staru temu ali me zanima dali netko zna na sta sve oni testiraju krv svaki put prije nego iskoriste tvoju plazmu?
HIV, hepatitis...
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2010., 08:05   #65
Jel ima neka granica u kilaži? Znam da za darivanje krvi ima.
__________________
Nema tebi smrti bez malja.:o....MacaTZ
a1exa is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2010., 15:02   #66
moraš imati bar 50kg
girly-girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2010., 02:25   #67
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
HIV, hepatitis...
... Hpv?

Quote:
girly-girl kaže: Pogledaj post
moraš imati bar 50kg
Moras imati min 55 kg.
__________________
Tri stvari u zivotu, koje jednom kada odu, nikad se ne vracaju - vrijeme, rijeci i prilika
Shashava is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2010., 23:18   #68
Quote:
Shashava kaže: Pogledaj post
... Hpv?...
AFAIK Hpv ne možeš otkriti analizom krvi....
Za darivanje krvi rade se testovi za HIV, hepatitis B i C i Sifilis, pa pretpostavljam da se i kod darivanja plazme rade ti isti testovi
__________________
"Some things are too hot to touch
The human mind can only stand so much"

- Bob Dylan
Johnny B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2010., 18:10   #69
to testiranje i davanje plazme ne može biti 2u1?
ruoho is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2010., 19:20   #70
Cesto busenje vene ne moze biti dobro (opasnost od infekcije, steta na veni). Zalosno je da se ljudi motiviraju na tako nesto za pisljivih 150kn.
katra46 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2011., 13:40   #71
Ma nećemo sad dramiti, učiniš dobro djelo i još zaradiš, ja sam za
Jedino jel to sigurno tek od 08 ujutro?
Zovem ih pa se ne javlju, jer ja radim od 08 pa...
V element is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2011., 14:35   #72
Quote:
Luena kaže: Pogledaj post
Fino,uzmu ti krfcu,odvoje plazmu a tebi vrate stanice tvoje i ideš kući.Dobiš sendvič i malo parica.A ako imaš puno dobrih antitijela onda te stalno zovu.
Kako misliš vrate? kak se to radi?
V element is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2011., 13:38   #73
Davanje plazme je štetno, moja sestra je nekoliko puta godišnje davala plazmu i od tada ima problema sa cirkulacijom (bijele točkice na nogama) i anemična je od tada, iako mi to nema neke logike. Ali znam da je nakon davanja plazme imala dosta zdravstvenih problema vezanih za to. Od tada više ne smije davati plazmu a rijetko kad može dati i krv. Tako da oprezno!
__________________
"To the well organized mind, death is but the next great adventure."
Hvedica is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2011., 18:36   #74
pozdrav!
čuo sam da ne dopuštaju redovnim dobrovoljnim darivateljima krvi da daju plazmu. jel to istina i ako jeste, zašto?
meseče is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2011., 00:15   #75
šta niko ne zna?
ajmo doktori, di ste
meseče is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2011., 19:56   #76
Quote:
meseče kaže: Pogledaj post
pozdrav!
čuo sam da ne dopuštaju redovnim dobrovoljnim darivateljima krvi da daju plazmu. jel to istina i ako jeste, zašto?
ja sam redoviti darivatelj krvi(35 puta). nisam nikad dao plazmu. prekujčer su mi napravili analizu i rekli da za 3 tjedna dođem dati plazmu. tako da u ovo ne vjerujem.
da se dadne plazma mora se minimalno 10x dati krv, tako mi rekoše u petrovoj.
05lpiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2011., 22:01   #77
Quote:
meseče kaže: Pogledaj post
pozdrav!
čuo sam da ne dopuštaju redovnim dobrovoljnim darivateljima krvi da daju plazmu. jel to istina i ako jeste, zašto?

Istina je da ne možeš davati krv i plazmu istovremeno. Pretpostavljam da je preveliki šok za organizam davati plazmu redovno, što se i očekuje od davatelja (jednom tjedno!) a da si uz to i redovan davatelj krvi (jednom u 3 mj.) Dati punu krv je ipak stres za organizam i treba neko vrijeme za obnovu staničnih elemenata pa u kombinaciji s redovitim davanjem plazme nebi bilo dobro po samog davatelja. Ipak, sve ono što dajemo nekome potrebno je i nama u zaštiti od infekcija/krvarenja...

Quote:
05lpiva kaže: Pogledaj post
ja sam redoviti darivatelj krvi(35 puta). nisam nikad dao plazmu. prekujčer su mi napravili analizu i rekli da za 3 tjedna dođem dati plazmu. tako da u ovo ne vjerujem.
da se dadne plazma mora se minimalno 10x dati krv, tako mi rekoše u petrovoj.
Ne može se biti istovremeni davatelj krvi i plazme po pravilu tj. čak ne možeš u drugim kućama darivati plazmu nego na jednom mjestu (po pravilima), rekoše mi na zavodu neki dan. U biti, treba proći određeni period nakon davanja krvi. Sad, možda imaju neke svoje iznimke, u to ne ulazim.

Quote:
Hvedica kaže: Pogledaj post
Davanje plazme je štetno, moja sestra je nekoliko puta godišnje davala plazmu i od tada ima problema sa cirkulacijom (bijele točkice na nogama) i anemična je od tada, iako mi to nema neke logike. Ali znam da je nakon davanja plazme imala dosta zdravstvenih problema vezanih za to. Od tada više ne smije davati plazmu a rijetko kad može dati i krv. Tako da oprezno!
Na osnovi jednog slučaja se nikako ne može reći da je davanje plazme štetno. Pogotovo ako je bila nekoliko puta godišnje. U nekim zemljama je dozvoljeno i 3 puta tjedno! Kod nas je zakonom propisano maksimalno 1 put/tj. iako je potencijal organizma veći. Što se anemije tiče, anemija ne nastaje preko noći a ako i nastane zbog npr. krvarenja, nakon nekog vremena se krvna slika popravlja i nema trajnih posljedica. Bilo bi dobro uzroke potražiti negdje drugdje.

Zadnje uređivanje leeloo27 : 29.03.2011. at 23:25. Reason: spajanje postova
BlueWhale is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2011., 08:54   #78
Quote:
BlueWhale kaže: Pogledaj post
Istina je da ne možeš davati krv i plazmu istovremeno. Pretpostavljam da je preveliki šok za organizam davati plazmu redovno, što se i očekuje od davatelja (jednom tjedno!) a da si uz to i redovan davatelj krvi (jednom u 3 mj.) Dati punu krv je ipak stres za organizam i treba neko vrijeme za obnovu staničnih elemenata pa u kombinaciji s redovitim davanjem plazme nebi bilo dobro po samog davatelja. Ipak, sve ono što dajemo nekome potrebno je i nama u zaštiti od infekcija/krvarenja...



Ne može se biti istovremeni davatelj krvi i plazme po pravilu tj. čak ne možeš u drugim kućama darivati plazmu nego na jednom mjestu (po pravilima), rekoše mi na zavodu neki dan. U biti, treba proći određeni period nakon davanja krvi. Sad, možda imaju neke svoje iznimke, u to ne ulazim..
sad sam zvao petrovu(Hrvatski zavod za transfuzijsku medicinu). 4600336 separator. bez ikakvih problema, oni koji daju krv mogu davati plazmu i trombocite. može se dati 1 mjesečno. i u petrovoj se NE DOBIVAJU NOVCI, ako je nekom to motivacija davanja, da zna. ako hoće novce mora ići u institut u rockefellerovu. razmak između davanja pune krvi i plazme mora biti minimum 3 tjedna, a isto vrijedi i obratno.
05lpiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2011., 00:04   #79
Evo jedno stručno i detaljno objašnjenje o dobrovoljnim darivateljima krvi i plazme!

Hrvatski zavod za transfuzijsku medicinu (Petrova 3) je ustanova koja od davatelja uzima PUNU KRV (dakle, sve sastojke krvi). Muškarci mogu davati krv svaka 3, a žene svaka 4 mjeseca (zato što žene jedan dio krvi izgube za vrijeme mjesečnice). Dobrovoljno darivanje krvi se NE PLAĆA! Možete eventualno dobiti slobodan dan na poslu.

Imunološki zavod (Rockefelerrova 2) je ustanova gdje dobrovoljno možete dati plazmu (dakle, ne uzimaju se krvne stanice eritrociti, leukociti i trombociti, već samo plazma).
Postupak je slijedeći: dođete tamo u periodu kada primaju nove davatelje (ne primaju stalno nove davatelje). Prvi puta Vam izvade krv za pretrage i kažu da dođete slijedeći tjedan. Kada dođete slijedeći tjedan, pregleda vas doktorica, i ako je sve u redu na pregledu, i ako je pretraga krvi bila uredna možete postati dobrovoljni darivatelj plazme. Davati plazmu možete svaki tjedan (u nekim zemljama se može davati i 2 puta tjedno), isplati Vam se 150 kuna i dobijete sendvič, kavu, sok ili čaj. Da napomenem, ne plaća se plazma koju ste dali, već vrijeme koje ste tamo proveli.
Sam postupak po meni nije štetan već baš suprotno (s obzirom da se iz organizma svaki tjedan izdvoji 650 ml plazme, a sa plazmom i bjelančevine, imunoglobulini, albumni i sl.), organizam to sve kompenizra pojačanom proizvodnjom istih.
Naravno, tokom samog ciklusa vam može pasti tlak, ili možete osjećati slabost, ali istog časa se postupak plazmafereze prekida.
Ja osobno sam dugi period bila davatelj plazme i nikad nisam primjetila ništa loše u svom organizmu (osim ožiljka od uboda igle). Postoji niz komplikaciji koje Vam se mogu dogoditi i na koje Vas upozori i doktorica na sistematskom pregledu, a i sestre u sali koje su kraj Vas za vrijeme plamzafereze. Sami potpisujete da pristajete na mogućnost komplikacija. Atmosfera za vrijeme jdavanja plazme je dosta ugodna - TV, radio, novine i jako ljubazne i drage medicinske setre koje tamo rade. Sam ciklus traje nekih 45 minuta.
Ukoliko krenete davati plazmu, procijepe Vas ili protiv tetanusa, ili protiv hepatitisa ili protiv bjesnoće kako bi u Vašem organizmu stvorili antitjela na te bolesti i time dobili hiperimunu plazmu koja njima treba za daljnu proizvodnju. Za sam postupak cijepljenja dobijete još dodatnnih 25 kuna.

Eto, to je to... Meni nije žao što sam davala plazmu, 600 kuna mjesečno nije loše za studenta (više manje tamo dolaze studenti, tj. mladi i zdravi ljudi).
Naravno, slabokrvne osobe nemaju šanse za davanje plazme, osobe sa kroničnim bolestima (dijabetes i l.), osobe sa nekim zaraznim bolestima (HIV, hepatitis, sifilis). Sve to vam odredi doktorica na pregledu, a i svaki tjedan kad dođete davati plazmu uzme Vam se mala epruveta krvi za kontrolu na krvlju prenosive bolesti.


Nadam se da sam Vam uspijela pobliže objasniti razlike i da će se nakon ovoga smanjiti broj skeptičnih ljudi prema dobrovoljnom darivanju bilo krvi, bilo plazme, jer naravno nitko od nas ne zna kada će njemu samo samome biti potrebna doza krvi ili neki krvni pripravak, a zar u tom slučaju nije bolje da dobijemo krv od naših domaćih ljudi kontoliranog podrijetla nego krv iz neke druge države???

Pozdrav svima!
Čoksica is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2011., 23:49   #80
Zna netko jel moguće darivanje plazme ako se otkrije THC u krvi ili to nema apsolutno nikakve veze? =)
__________________
Pazi na svoje misli... one postaju tvoje riječi. Pazi na riječi... one postaju tvoja djela. Pazi na djela... ona postaju tvojim navikama. Pazi na svoje navike... one postaju tvojim značajem. Pazi na svoj značaj... on postaje tvojom sudbinom
cloud333 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:44.