Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.11.2016., 12:00   #2241
Snow Fairy, bas mi je drago zbog vas.

Poslano sa mog SM-G357FZ koristeći Tapatalk
Nykas is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2016., 12:30   #2242
Joj bas mi je laknulo. Sad slaze izraze, sve ponavlja. Morat cu popricat s vrtickom logopedicom da vidim kako dalje pomoci,al ak ovak nastavi do rodendana nece zaostajati
Snow Fairy is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2016., 12:58   #2243
I naš je samo buknuo zadnja 3 mjeseca. Sad će 3 godine i osim što ne zna reći R i L - u riječi (naučio je samo slovo reći), polako je usvojio i zamjenice i ostale stvari. Samo smo ponavljali za njim ispravno i skužio je s vremenom. Glagolska vremena ga muče tj. mene. Nekad upotrijebi ispravno, nekad ne. Recite da je to normalno.
Nadam se da će sad kad krene u vrtić ići samo na bolje.
Kad se sjetim da s 2 i po godine nije uopće pričao, mislila sam da je to sf...
Enter Sandwoman is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2016., 13:39   #2244
E tako i mi. Prije 2mj skoro nista. A sad ponavlja i bisere ispucava. Volim i one rijeci s kojima se muci (potkosulja,helikopter i sl) jer mi ga preslatko cuti

A od jucer govori da je mamin i tatin sin, bakin i dedin unuk, ja se topim

Al da,i njemu su R i L najveci problem sad,a i J nekad
Snow Fairy is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2016., 13:49   #2245
Quote:
gugolina kaže: Pogledaj post
Mi smo krenuli na obradu u Suvag. Curka (2,5g) je počela koristiti i po 2 riječi.
Ali nakon malo istraživanja, čini mi se da ona ima elemente poremećaja socijalne interakcije/komunikacije. Koristi riječi, ali rijetko u svrhu komunikacije + loš kontakt očima.
Tako da ćemo mi dok čekamo na pregled u Suvag ipak krenuti malo i privatno.
Ima li tko ovdje da ima iskustva s tom dijagnozom?
Gugolina,

Moja mlađa kćer (imam starijeg sina) ima taj problem. Ima točno 2 godine. Mi idemo već 6 mjeseci na floortime u jedan privatni kabinet. Jako puno je napredovala, tete u vrtiću su jako zadovoljne, super se snalazi. Ima jako puno riječi, počela je i spajati po 2 riječi.


Mi nemamo službenu dijagnozu, još je premala, tako su nam rekli.
Tko je vama dao dijagnozu? I kakve su prognoze? Ne trebam ni reći da sam luda od brige iako puno manje brinem otkako je dosta napredovala i otkad je jako hvale u vrtiću, ali me jako strah hoće li se moći to do kraja ispraviti.

Jel vam netko dao tu dijagnozu? Kako ste to primijetili? I kako misliš, loš kontakt očima?

Fran, također, možeš li podijeliti malo više detalja prema iskustvima svoje frendice (ako je moguće).

Pozdrav,

C
sense is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2016., 14:24   #2246
Taj dječak je rođen kao neurorizičan i njegova mama je cijelo vrijeme to sve pripisivala tome, sve simptome
Ja sam još nekako pokušavala ukazati na to ali realno, nemreš nekome reći: mislim da sa tvojim djetetom nekaj nije u redu
Uglavnom kontakta očima nije bilo, neartikulirano glasanje, problemi pri jelu, repetativna ponašanja (ne baš ful autistična ali recimo djete od 2 godine se nemre igrat 2 sata sa autićima) i ono što je mene uvjerilo, kad su došli k nama prvi put, u 10 minuta je sve autiće složio u jedan ravni red, sa 2 godine.
Kako je rastao tako su se javljali problemi sa govorom i sve više sa neverbalnom komunikacijom
Znači sa godinu dana se nije tako jako vidjela razlika među našim dečkima, ali sa 2 da a sa 3 je razlika bila drastična
Otežavajuća okolnost je što nije išao u vrtić i kada je prošle godine krenuo sa 3,5 godina, naravno da su tete odmah reagirale i iako je ona imala neke papire da je mali ok, jer ga prate na Goljaku, ipak je išla još na neke pretrage, ne znam sad točno gdje, i ispali su ti komunikaijski problemi

Napredak je očit, baš na puno područja
Recimo prije bi on došao u park, uzeo svoje autiće i igrao se na klupi, po 1-2 sata i koliko god ga mi i druga djeca pokušali odvojiti i uključiti u neku igru, ne bi uspjeli, sada se igra puno bolje, surađuje sa drugom djecom puno bolje, ima prijatelje
Kontakt očima je puno bolji, iako kad mu ne odgovara, isto neće
Govor mu se dosta popravio iako ga je još uvijek malo teško sve razumjeti i rečenice nisu baš strukturirane kako treba, fali finesa za 4,5 godina
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2016., 15:13   #2247
Quote:
croatiansen22 kaže: Pogledaj post
Gugolina,
Tko je vama dao dijagnozu? I kakve su prognoze? Ne trebam ni reći da sam luda od brige iako puno manje brinem otkako je dosta napredovala i otkad je jako hvale u vrtiću, ali me jako strah hoće li se moći to do kraja ispraviti.

Jel vam netko dao tu dijagnozu? Kako ste to primijetili? I kako misliš, loš kontakt očima?
Otpočetka vidim da nešto s njom ne štima s govorom, svi su mi govorili da trebam čekati.
Ipak sam na kraju tražila uputnicu od pedijatrice. U Suvagu nas je dosad obradila psihologica koja kaže da je s njene strane sve OK, da je nadprosječno inteligentna i da ćemo tek vidjeti s logopedom treba li ju dodatno poticati.

Nemamo nikakvu dijagnozu. Tek u 2. mjesecu dolazimo na red logopedu u Suvagu. Uključila sam se slučajno u jednu grupu na facebooku "Život u spektru-roditelj terapeut". Ne mislim da mi je dijete autistično jer voli različite igre i voli se družiti s djecom, tuguje jako kad odlazim, ali ne gleda me u oči, tj. to radi jako jako rijetko. U grupi su mi dali savjet kako to vježbati, a onda sam iz nekih upisa mama vidjela da pišu o toj socijalnoj komunikaciji koja izostaje kod djece u spektru.

Išla sam malo guglati i naišla na članak koji opisuje taj poremećaj i u tome prepoznala svoje dijete. E, sad, možda sam u krivu, možda je nešto drugo, ali ima elemenata. http://prosano.hr/?page_id=330

Kod nas je također minus što mi dijete ne ide u jaslice pa sad razmišljam bih li je upisala možda u privatni jer tamo s njima više rade. Iako ne znam kako ćemo to financijski izdržati + privatne vježbe.

Hvala Fran što si podijelila iskustvo.

croatiansen22, mislim da uopće ne treba razmišljati u smislu prognoza. Vjerujem da to nije bolest, nego stanje koje se kod vas poboljšava i bit će sve bolje.

Kako ste uopće došli do te sumnje tako rano? I ja vam čestitam što već tako dugo idete na vježbe. Kamo idete i koliko često? Koja je cijena za 1 terapiju (može i na pp)?
gugolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2016., 16:14   #2248
Skužili su nam već na razgovoru u vrtiću da nešto ne štima i tako smo počeli kopat. Ali i mi smo primjećivali da nešto nije skroz ok, ali smo mislili da se bude riješilo razvojem. Jer smo se za starijeg stalno nešto brinuli, a na kraju sve savršeno.

Neuropedijatar i psiholog su rekli da je sve ok i da je s njihove strane ispunila sve za dob. Kaskamo malo u finoj motorici. Također, ispada da imamo problema i sa senzorikom (to je neka druga tema).

Problem je u tome što nije imala pokaznu gestu (pokazivanje prstićem popraćeno pogledom u tvoje oči - da provjeri da gledate istu stvar - osnovni pokazatelj socijalnog razvoja i osnova za učenje i usvajanje jezika). Mi smo kasnili s tim, tek sa 21 mjesec ju je razvila, a trebala ju je imati već sa godinu dana (najkasnije 15 mjeseci).

Naš problem su primijetili jedino logopedi stručnjaci za ranu intervenciju, baš zato što je sve ostale milestonese dostigla osim tih komunikacijskih.

I fakat, kad je došla pokazna gesta, sve je krenulo. Kako ju je dobila ne znam, poticali som razvoj govora i fine motorike.

U vrtiću se preporodila. nakon što je prošao inicijalni period prilagodbe, jako je zavoljela vrtić, super je tamo, stalno je hvale. Obavezno ju pošaljite u vrtić.

Kakvi ste sa simboličkom igrom? Mi tu kaskamo iako se javlja i to.

Bila sam užasno zabrinuta jer su mi svi spominjali spektar autizma, a onda kad je pregledaju kažu da sigurno nije to.
Stvarno je puno napredovala.
U poruci ću ti poslati ostalo (ali navečer, ne stignem sada).
sense is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2016., 16:24   #2249
Gugolina, ovaj link što si stavila, to je točno to što je nama problem.

I točno prema tim uputama je potičemo.

S tim da mi imamo odličnu imitaciju i kontakt očima, osim u ponekim slučajevima gdj en e dolazi baš do savršene združene pažnje.

I kaskamo u simboličnoj igri, ali polako se javlja i to.
sense is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2016., 16:43   #2250
Mi imamo pokaznu gestu, ali nije baš popraćena pogledom u moje oči.

Simbolička igra je isto slaba, ali tu je. Starija seka je u tome doprinijela.

Bit će to sve dobro, ali morat ćemo dosta vježbati.
gugolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2016., 22:43   #2251
Quote:
j.d.jackson kaže: Pogledaj post
Nisam zamijetila kad je tocno pocela, ali sad s 2 godine i mjesec dana koristi pravilno "ja", "ti" i posvojne "moje", "tvoje".

"On", "ona", "oni" uopce ne spominje, ali vecinom klince spominje imenom, a odrasli su "teta", "striček", "baka", "dedo".
Pa mislim da ove zamjenice jos nije zatrebala.
i ja sam propustila kad je točno počela , mjeseca dana je starije od tvoje.
ona koristi sve (mislim ) osobne i posvojne, a miješa on/ona, njegovo/njezino.
i radije kaze mamai itata nego vi, npr.
i ovo što kažeš - neku riječ nije zatrebala. živa istina. ali kad novi predmet/pojam uđe u njihov život, upiju ko spužvice.
avdent je sad hit kod nas , do prije dva dana tu riječ nije trebala u životu.
__________________
nas ticker
svasta_nesto is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2016., 09:54   #2252
Quote:
Francesca kaže: Pogledaj post
Taj dječak je rođen kao neurorizičan i njegova mama je cijelo vrijeme to sve pripisivala tome, sve simptome
Ja sam još nekako pokušavala ukazati na to ali realno, nemreš nekome reći: mislim da sa tvojim djetetom nekaj nije u redu
Uglavnom kontakta očima nije bilo, neartikulirano glasanje, problemi pri jelu, repetativna ponašanja (ne baš ful autistična ali recimo djete od 2 godine se nemre igrat 2 sata sa autićima) i ono što je mene uvjerilo, kad su došli k nama prvi put, u 10 minuta je sve autiće složio u jedan ravni red, sa 2 godine.
Kako je rastao tako su se javljali problemi sa govorom i sve više sa neverbalnom komunikacijom
Znači sa godinu dana se nije tako jako vidjela razlika među našim dečkima, ali sa 2 da a sa 3 je razlika bila drastična
Otežavajuća okolnost je što nije išao u vrtić i kada je prošle godine krenuo sa 3,5 godina, naravno da su tete odmah reagirale i iako je ona imala neke papire da je mali ok, jer ga prate na Goljaku, ipak je išla još na neke pretrage, ne znam sad točno gdje, i ispali su ti komunikaijski problemi

Napredak je očit, baš na puno područja
Recimo prije bi on došao u park, uzeo svoje autiće i igrao se na klupi, po 1-2 sata i koliko god ga mi i druga djeca pokušali odvojiti i uključiti u neku igru, ne bi uspjeli, sada se igra puno bolje, surađuje sa drugom djecom puno bolje, ima prijatelje
Kontakt očima je puno bolji, iako kad mu ne odgovara, isto neće
Govor mu se dosta popravio iako ga je još uvijek malo teško sve razumjeti i rečenice nisu baš strukturirane kako treba, fali finesa za 4,5 godina
Hvala na odgovoru.

A kako ti se čini sada, jel normalno funkcionira kao vršnjaci, kako su njegovi roditelji zadovoljni napretkom?

Nama su isto na Goljaku rekli sve pet, a samo su logopedi primijetili komunikacijske teškoće koje nisu male. Tete u vrtiću je isto hvale, iako se vidi da je drugačija od drugih. Sama jede i sama se oblači, ali zato jer ju to zanima, a manje se igra.

Ona nije nikad imala takva repetitivna ponašanja i reagira na drugu djecu, ali samo ako je zainteresirana.
Baš sam zabrinuta za budućnost, ali kad ovako nešto čujem, kao tvoj primjer, malo me ohrabri. Čini se da je taj dečkić imao više problema nego mi, a opet je dosta napredovao i skoro stigao vršnjake (čini mi se iz opisa).
sense is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2016., 10:04   #2253
Quote:
croatiansen22 kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru.

A kako ti se čini sada, jel normalno funkcionira kao vršnjaci, kako su njegovi roditelji zadovoljni napretkom?

Nama su isto na Goljaku rekli sve pet, a samo su logopedi primijetili komunikacijske teškoće koje nisu male. Tete u vrtiću je isto hvale, iako se vidi da je drugačija od drugih. Sama jede i sama se oblači, ali zato jer ju to zanima, a manje se igra.

Ona nije nikad imala takva repetitivna ponašanja i reagira na drugu djecu, ali samo ako je zainteresirana.
Baš sam zabrinuta za budućnost, ali kad ovako nešto čujem, kao tvoj primjer, malo me ohrabri. Čini se da je taj dečkić imao više problema nego mi, a opet je dosta napredovao i skoro stigao vršnjake (čini mi se iz opisa).
Još se vidi razlika, ali to možda vidim ja jer znam cijelu priču
Ovisi o raspoloženju koliko je suradljiv i onda ovisno o tome komunicira
Al vjerujem da bude sve ok

Al još da pohvalim svoga maloga kako je on pronalazio način doprijeti do njega, ja mu nisam nikad ništa govorila, ni da je taj dečkić drugačiji ni ništa, stvarno nikad ništa
Kad mu je htio privući pažnju, on bi mu se onak naluknuo u oči da vidi jel ga ovaj gleda, i ak ne bi gledao, moj bi počeo mahat rukom u smjeru u kojem je ovaj gledao i zvao ga po imenu - i često je uspjevao privući mu pažnju
On je našao svoj način kako komunicirati s njim
Djeca sve znaju
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2016., 10:07   #2254
Wow, bravo za tvog malog!

Vidi se da mu super idu komunikacijske vještine


Super mi je kad čujem ovakve priče jer sam ja stvarno izludila od brige kad je imala 18 mjeseci i stvarno sam se bojala da je u spektru i da ćemo imati velikih problema

Čak su mi i u vrtiću priznali da su možda napravili malo preveliku paniku, da je nevjerojatno napredovala. Nismo mi baš puno zaslužni za to iako smo vježbali, to je jednostavno bilo u njoj.
sense is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2016., 10:30   #2255
Quote:
croatiansen22 kaže: Pogledaj post
Wow, bravo za tvog malog!

Vidi se da mu super idu komunikacijske vještine


Super mi je kad čujem ovakve priče jer sam ja stvarno izludila od brige kad je imala 18 mjeseci i stvarno sam se bojala da je u spektru i da ćemo imati velikih problema

Čak su mi i u vrtiću priznali da su možda napravili malo preveliku paniku, da je nevjerojatno napredovala. Nismo mi baš puno zaslužni za to iako smo vježbali, to je jednostavno bilo u njoj.
Najbitnije je počet što prije raditi sa njima i što prije osvjestiti probleme
Super da ste tako rano počeli

Moja prijateljica je malu izvukla iz spektra, samo zato što je odmah na prve simptome reagirala, krenula na centar za ranu intervenciju, mjesecima radila samo s njom po cijele dane... i uspjela je...
naravno da su rijetki takvi slučajevi ali rad daje definitivno rezultate
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2016., 11:46   #2256
A koji je to centar za ranu intervenciju?

Mi smo morali sve privatno. Neuropedijatar i psiholog su rekli sve ok, dođite za 6 mjeseci.
sense is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2016., 12:29   #2257
Quote:
croatiansen22 kaže: Pogledaj post
A koji je to centar za ranu intervenciju?

Mi smo morali sve privatno. Neuropedijatar i psiholog su rekli sve ok, dođite za 6 mjeseci.
Nije u Zagrebu
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2017., 20:22   #2258
Naruceni smo u Klaicevu kod logopeda, zbog usporenog razvoja govora. Kako uopce izgleda pregled kod logopeda s tako malom djecom, koja ne pricaju?
bela-12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2017., 20:23   #2259
a koliko točno malom djecom?
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2017., 20:50   #2260
2,5 godine.
bela-12 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:55.