Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Glazba > Stvaranje glazbe

Stvaranje glazbe Glazbena oprema, note, tablature, poduka, bendovi forumaša...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.06.2013., 21:32   #41
Instrumentalni dio: C-Am-Em-G, pjevanje: C-G-Am-G ...pa ispočetka...
Poduka Gitare is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2013., 21:38   #42
Quote:
Poduka Gitare kaže: Pogledaj post
Instrumentalni dio: C-Am-Em-G, pjevanje: C-G-Am-G ...pa ispočetka...
E vidiš, još uvijek me nije napustio sluh.

Da, to bi bilo to.

Bubba Zanetty is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2013., 16:43   #43
Zahvaljujem se kolegama sa sluhom.
__________________
Texture like sun
lettow is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2013., 13:09   #44
Problem sa akordom C

Dakle, imam akusticnu gitaru. Sama je nastimam s pomocnim automatskim stimalom. Sada, sto mi nije jasno... kako to da mi valjaju i super zvuce svi akordi osim akorda C?

To mi stvara problem dok vjezbam svirati pjesme.

Vec sam mislila da je problem u zicama.

Trenutno sviram Hey Ho od The Lumineers i trebam cesto ici sa C na F... kad odsviram F zvuci sjajno, cim sviram C ne valja.

Sto bi mogao biti problem????
__________________
♠♫♫
lennonka is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2013., 13:38   #45
mozda ne drzis dobro akord, dali ti je prije valjao kad si svirala?
Kutak is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2013., 12:08   #46
Quote:
Kutak kaže: Pogledaj post
mozda ne drzis dobro akord, dali ti je prije valjao kad si svirala?
probala sam vjezbati sinoc. kad jako stisnem zice zvuci puno bolje. mislim da je to jedini problem.

ali opet, zasto neke akorde ne moram toliko jako stisnuti (zice), a C moram?

svejedno, znam sada vise manje u cemu je "kvaka".

sinoc sam bas svirala graciju od azre i zvucalo je puno, puno bolje.

hvala i pozdrav.
__________________
♠♫♫
lennonka is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2013., 02:39   #47
tako je i meni, budući da je F kvinta od C ta progresija mora zvučati malo... hm. zato ja to rješavam tako da obično transponiram root notu akorda i transformiram ga u Cadd7 ili Cm-dom9, što radi prirodan half-cadence IV-I u prirodnoj harmonijskoj (ilitga lokrijanskoj) skali. oprosti ako sam te udavija s ovoliko teorije, mi napredni ti ne moremo bez nje hehe h

eh, kad bar C ne bi sadržavao subdominatnu notu skale, bilo bi nam svima lakše u životu
žaž is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2015., 22:23   #48
Skidanje akorada

Pozdrav svim forumašima, otvaram ovu temu jer imam problem i pogledajte moju priču..
Ja sam išao u muzičku školu, osnovnu pa onda i srednju, htio sam na akademiju, međutim nisam uspio jer me solfeggio zeznulo..sviram harmoniku, dobro sviram jer sam išao kod jednog vrsnog majstora i sve je to ok..to što mi je on pokazao sviram i mogu i znam samo kad ja hoću da skinem pjesmu, kolo ide teže.. ajd uspijem ja melodiju skinut i to je ok ali akorde nikako ne mogu..koji god akord da odsviram ne ide i to mi je veliki problem..pa ako ima neko da pomogne, da neki savjet bilo šta, bio bih veoma zahvala..i molim bez nekih bespotrebnih komentara..
Želim da sam skidam akorde i da to naučim..
najboljii is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2015., 20:42   #49
Ako si isao u srednju, onda si ucio i harmoniju. Za skidanje akorada je zapravo nuzan dobar 'harmonijski sluh', tako da to moras poboljsati i to samo vjezbanjem. Probaj se skoncentrirati slusajuci u pjesmi bas, on je nositelj akorada i najcesce se u ovim popularnim pjesmama radi o jednostavnim kvintakordima. Probaj poceti s necim jednostavnim, tipa Cesarica, najprije u C-duru, i probaj pohvatat akorde. Ako ti ne ide posavjetuj se s internetom sto je isto sasvim ok sve dok je to samo 'za kontrolu', tj da nisi ovisan o akordima. Onda probaj modulirati u blize tonalitete, G, D, F dur, to ti je odlicna vjezba a ne bi ti trebao bit problem ako si zavrsio srednju glazbu. S vremenom ces uociti harmonijske obrasce koji se ponavljaju u mnogim pjesmama, ali kazem ti, bas je zakon, slusaj bas i skoncentriraj se. Ako si siguran u bas na njemu ce u 99% slucajeva bit mol ili dur kvintakord, ako ne probaj sa sekstakordom. Sretno
__________________
daj da lutamo ulicama praznim, puni snova
Jobi is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2015., 23:04   #50
O, kad se sjetim toga. Uvijek sam se pitao, kako netko cuje pjesmu i vec je zna svirati, nikak mi to nije islo u glavu, kak moze to sam tak.
Iskustvo i vjezbanje i to je to
Ja sam naucio tako da sam prvo odsvirao jako puno pjesama sluzeci se materijalima gdje vec bili ispisani akordi pjesama. Nakon mnogo vremena poceo sam povezivati i shvacati sistem kako ide, i sada mi je dovoljno poslusati pjesmu te mi nije problem skinuti akorde.
Odlicni savjeti post prije, pocni sa C-durom da shvatis progresiju akorda. Pa šaltaj u ostale tonalitete i sa vremenom koliko truda ulozis ces nauciti.

Samo sviraj, sviraj, sviraj i doci ce sve na svoje.
kiki_vg is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2016., 16:16   #51
Razumijem, i hvala vam na odgovoru..samo šta podrazumjevaš pod harmonijski sluh? I ništa mi ne preostaje nego vježbat i ok je to..e imam još jedno pitanje ne vezano za ovu temu..da li imate onu knjigu "Usamljeni harnomikaš" treba mi Bumbarov let..ja sam to imao ali mi se izgubilo negdje i nikako ne mogu da nađem.. Bio bih vam jako zahvalan..
najboljii is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2016., 19:14   #52
"harmonijski sluh"? mislim na sposobnost da (slušno) razaznaješ /identificiraš harmonije tj. akorde u nekoj skladbi
Jobi is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2016., 20:32   #53
Meni samo nije jasno kako netko može završiti srednju muzičku a da nije u stanju prepoznati akorde kompozicije?
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2016., 23:04   #54
Quote:
najboljii kaže: Pogledaj post
Pozdrav svim forumašima, otvaram ovu temu jer imam problem i pogledajte moju priču..
Ja sam išao u muzičku školu, osnovnu pa onda i srednju, htio sam na akademiju, međutim nisam uspio jer me solfeggio zeznulo..sviram harmoniku, dobro sviram jer sam išao kod jednog vrsnog majstora i sve je to ok..to što mi je on pokazao sviram i mogu i znam samo kad ja hoću da skinem pjesmu, kolo ide teže.. ajd uspijem ja melodiju skinut i to je ok ali akorde nikako ne mogu..koji god akord da odsviram ne ide i to mi je veliki problem..pa ako ima neko da pomogne, da neki savjet bilo šta, bio bih veoma zahvala..i molim bez nekih bespotrebnih komentara..
Želim da sam skidam akorde i da to naučim..
Koncentriši se prvo na osnove; jel' C il' C#, rodove, dur ili mol, obrtaji idu malo teže, a ako baš hoćeš kako treba, traži note!
Ni kineski se ne skida (100%) po sluhu!
Šabović Adis is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2017., 20:11   #55
VRANAC

Dm Abdim
Kad je ćaća konja prod'o
Gm Bdim
svi smo plakali,
A A7
ni on nije suze svoje
Dm
mog'o sakriti.
Dm Abdim Gm Bdim
Mati je kod večere dugo molila
A A7
k'o da je sa našim vrancem,
Dm A7 Dm
sreća prodana

Bio sam još mali,
al' sve sam shvatio.
Brat se je u školu
u grad spremao.
Baka je uz petrolejku
džemper isplela,
znao sam da onaj stari
sad ću nosit ja.

REF. 2X
D7 F#dim
Al' tko će sada našeg vranca
Gm B Hdim
šorom jahati
C C7
ko li će ga sad na kirvaj
F A7
cvijećem kititi.
Dm F#dim Gm Bdim
Ako ga na sajmu otac prisretne
A A7
star je pa se bojim
Dm A7 Dm
da mu srce ne pukne

Te se noći nikom
od nas nije spavalo.
Otac je sa bratom
dugo razgovarao.
Mati mu je stvari sve
u kofer spremila,
jabuke i kruh što je
u crkvi svetila
wanabu is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:58.