Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Glazba > Stvaranje glazbe

Stvaranje glazbe Glazbena oprema, note, tablature, poduka, bendovi forumaša...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.03.2015., 21:20   #81
Groove3 ima dobre tutorijale za mnogo različitih softvera, synthova pa čak i glazbene teorije. Plaća se, ali se da naći i na netu free.
Procyon is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2016., 21:22   #82
Jeste vidjeli Odesi?
1p9i07So88J19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2016., 12:06   #83
Produkcijski upiti i savjeti

Za ekipu koja se aktivno ili rekreativno bavi glazbenom produkcijom i voljna je razmijeniti svoja iskustva otvaram ovaj topic...

Dakle...

Kod miksanja, kicka, snarea, basa, syntha, leada itd... Koristite li kompresore, limitere, dizanere tranzijenata, reverb, delay itd... i u kojoj mjeri? Jeste li zadovoljni svojim miksom ili osjećate da Vam nešto fali, a ne znate što?


Eto...

be3inme is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2016., 22:46   #84
Hm, još se učim u FL-u, 6-7 mjeseci več ozbiljnije radim, inače dubstep. Tek sad sam mrvicu zadovoljan sa mixom ali još učim kak isproducirati cijelu traku...
Največi problem je kaj nemam monitore ili neke dobre hifi zvučnike nego šitne Logitechove PC zvučnike.
__________________
ig: @alensdesigns
GMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2016., 14:13   #85
Quote:
GMan kaže: Pogledaj post
Hm, još se učim u FL-u, 6-7 mjeseci več ozbiljnije radim, inače dubstep. Tek sad sam mrvicu zadovoljan sa mixom ali još učim kak isproducirati cijelu traku...
Največi problem je kaj nemam monitore ili neke dobre hifi zvučnike nego šitne Logitechove PC zvučnike.

Imaš li adekvatnu zvučnu da upikneš monitore u nju? Jesi li razmišljao o sluškama za miks?

be3inme is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2016., 21:04   #86
Nemam apsolutno ništa osim Korg Nanokontrol 2 kontrolera. Razmišljat ću kaj ću kupiti sa prvom plaćom. Imam Sennheiser HD201 slušalice koje i nisu baš za produciranje ali ne mislim raditi sa slušalicama. Dok ne skupim za monitore novce morat ću uzeti neke jeftinije hifi zvučnike, bolje nego ono šta sad imam. I puno referencati mix sa drugim trakama na istoj glasnoći i slušati mix na slušalicama i zvučnicima kod frendova i tak.
__________________
ig: @alensdesigns
GMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2016., 23:05   #87
Nek ti treningom uši postanu vrhunski monitori, a swing u prstiima bolji od najbolje MPC3000 mašine...
__________________
Bear with me
Weekend Warrior is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2016., 23:21   #88
"Što je swing?"
__________________
ig: @alensdesigns
GMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2016., 00:32   #89
Swing? Jedan od parametara gruva, a ako nemaš gruv onda ti i jam na kraju bude manjkav...
__________________
Bear with me
Weekend Warrior is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2016., 00:38   #90
Ma zezam, zato sam i stavio u navodnike.
Swing je odlična stvar.
__________________
ig: @alensdesigns
GMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2016., 15:49   #91
Kako napraviti uplifting trance tutorial...

https://www.sonicacademy.com/courses...-bjorn-akesson

Ako je netko uspio neka priloži link...
be3inme is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2016., 18:25   #92
Please, please, plase help me. Valjda netko hoće.

1) Dakle, od opreme imam Roland Juno D, slušalice AKG od nekih 300 kn, dobar PC (NEĆU LAPTOP!) s dosta rama (16gb), mikrofon Sure, audio interface M-audio m-track MKII s kojim sam dobila program Ableton Live.

2) Što hoću? Za Roland Juno D ne postoji nikakav driver koji ide na Windowse 10 (64-bitna verzija) i tu sam u dilemi. Jerbo imam i midi to USB pa se pitam dal mi je u tom slučaju uopće potreban audio interface? Jer sve što želim je snimiti svoj glas na par dionica klavira. Ništa ekstra. I znati zašto se ništa ne čuje na običnim zvučnicima (athena - nisu zvučnici za pc) kad naštelam audio interface u malo običnijem programu tipa Reaper?

Molim, pišiterazmuljivim jezikom. Ne želim rječnik tipa disfoldani disejblani po defaultu. Hvala.
Funny Queen is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2016., 01:43   #93
Quote:
be3inme kaže: Pogledaj post
Za ekipu koja se aktivno ili rekreativno bavi glazbenom produkcijom i voljna je razmijeniti svoja iskustva otvaram ovaj topic...

Dakle...

Kod miksanja, kicka, snarea, basa, syntha, leada itd... Koristite li kompresore, limitere, dizanere tranzijenata, reverb, delay itd... i u kojoj mjeri? Jeste li zadovoljni svojim miksom ili osjećate da Vam nešto fali, a ne znate što?


Eto...

Dosta je teško u jednom postu odgovoriti, jer se svaki od zvukova/kanala koje si naveo procesira drugačije.

Moj ti je savjet da se kao početnik suzdržiš od kompresora i limitera, jer su veće šanse da zezneš zvuk nego da ga poboljšaš.
Tool koji prvenstveno moraš koristiti je EQ. I to da režeš frekvencije, ne da ih boost-aš.

Kick i bass su tu malo kompleksniji za EQ-at, ali svim ostalim kanalima možeš slobodno odrezat duboke frekve, recimo ispod 100 Hz.

Čim to napraviš, mix će ti postat osjetno čišći, jer nećeš imat brdo dubokih frekvi koje čine mix mutnim.

Stavi neki analyzer na kanale i gledaj koliko ti svaki kanal ima dubokih frekvi. Primjetit ćeš da čak i hihati imaju malo dubokih, što ti nije potrebno. I sad kad imaš 20-30 kanala, kojima te duboke frekve nisu neophodne - zamisli koliko to zamućuje cjelokupni mix. Hatovima možeš slobodno rezat ispod 500 Hz, iako ne postoji neka formula - moraš analizirat zvuk i slušat, pa čut gdje zvuk gubi "body", tj naći točku gdje se on ne mijenja ako mu ubiješ duboke.

Pitao si dosta generalno pitanje, pa je teško detaljno odgovorit, ali ako imaš još kakvih konkretnih pitanja, rokaj pa ću ti rado pomoći.
John Coltrane is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2016., 14:00   #94
Quote:
John Coltrane kaže: Pogledaj post
Pitao si dosta generalno pitanje, pa je teško detaljno odgovorit, ali ako imaš još kakvih konkretnih pitanja, rokaj pa ću ti rado pomoći.
Zahvaljujem na odgovoru. Moja ideja je bila da ekipa sa foruma iznese neke svoje dojmove u vezi pluginova koje koristi i zašto baš njih. Možda netko voli Wavesove kompresore, a netko Slate Digitalove ili SSLove. Isto tako sa reverbima, delayevima itd... Ali eto... Nitko ništa.

A sad što se tiče eq, kompresije i limitiranja mislim da sam to savladao. Ili nisam. Na linku ćeš najbolje procijeniti http://soundcloud.com/2-be-production pa, molim Te, baci uho na par sekundi na pojedine uratke i napiši što misliš. Na zadnje dvije stvar (Introdamus i Na putu prema ničemu sam stavio na master kanal multiband kompresor tako da ne znam jesam li pogodio ili promašio). Inače se klonim bilo kakvog pokušaja masteriranja jer znam da tu nemam šanse. U slučaju da bi neka stvar išla u eter poslao bi ju profiju da ju izmasterira kako spada.

Ako sam prošao ovaj početni dio, možemo prijeći na naprednije teme.

Hvala.
be3inme is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2016., 00:35   #95
Hola!

Bacio sam uho s običnim sluškama, s obzirom da sam se preselio a monitori (i cijeli "produkcijski setup) su mi u drugom stanu.
Međutim, i ovako se čuje da ti to dobro zvuči Good job!
Budem posluhnuo i na konkretnoj opremi, pa bacim pokoji konkretniji komentar, ali definitvno si na dobrom putu.

Najbitnije od svega je da ti mix dobro zvuči bez ičega na masteru.
I definitvno se slažem s ovim što si napisao - da daješ nekom drugom da ti radi mastering. Čak i da si odličan u masteriranju, to ti je kao da napišeš knjigu pa sam ideš gledat za gramatičke pogreške. Jednostavno ih nećeš vidjet, dok će drugi par očiju odmah uočit neke greške.

Također, ako ćeš ikada potpisati za neki label, oni će raditi mastering i tada ćeš im slati clean mix, bez ičega na masteru.
Tako da ti je najbitnije imati što čišći mix, fino EQ-an i onda će čovjeku koji radi mastering biti milina za radit. Pa bi ti savjetovao da se prvo na to koncentriraš - recimo, odabir dobrih sampleova za kick, snare, hatove itd ti je već pola posla. Dobar EQ na njima i već imaš odličnu podlogu. Isto tako, glasnoće kanala igraju jako bitnu stavku - a to ti sve dolazi vježbom, slušanjem mjuze i uspoređivanjem svojih uradaka s onim što smatraš da ti zvuči dobro. Ali jedna bitna stvar - ne zamaraj se glasnoćom finalnog mixa. Vrlo teško ćeš dobiti da ti mjuza bude glasna kao neke objavljene stvari. To prepusti onome tko će ti raditi mastering.

Još jedna vrlo bitna stvar koju uvijek preporučam ljudima koji se kreću baviti produkcijom, je da naučiš realizirati ideje, da ti stvari budu muzički dobre. Tu leži pravi talent. Tehničke stvari tipa kompresori, EQ itd se lako daju naučit.
Vjerojatno i sam znaš, da ako ti neka stvar ne sjeda uhu, čak i da je isproducirana najbolje na svijetu - nećeš je slušat.
Ja inače pratim malo dugačije žanrove od tvojeg stila, ali svejedno - čini mi se da si i tu na dobrom putu, što se tiče muzičkog dijela stvari, jel



Što se tiče pluginova, za EQ ja volim ProQ - iz dva razloga. Ima vrlo oštar EQ, tj, mogu fino odrezati određene frekve. Drugi je što ima grafički prikaz, pa odmah sve vidim, ne moram korisiti analyzer plus EQ.

Ali kod pluginova, kao i kod softwarea s kojim radiš mjuzu, po mojem mišljenju ne postoji najbolji. Postoji samo onaj koji je najbolji za tebe. Tako da vidi što ti paše i drži se toga. Tko zna, taj može, npr u Fruity Loopsu napravit remek djelo, a tko ne zna - neće mu ni milijunski studio pomoći.

Eto, zakotrljali smo malo raspravu
Pa slobodno rokaj neka konkretnija pitanja
John Coltrane is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2016., 15:01   #96
Quote:
John Coltrane kaže: Pogledaj post
Hola!

Bacio sam uho s običnim sluškama, s obzirom da sam se preselio a monitori (i cijeli "produkcijski setup) su mi u drugom stanu.
Međutim, i ovako se čuje da ti to dobro zvuči Good job!
Budem posluhnuo i na konkretnoj opremi, pa bacim pokoji konkretniji komentar, ali definitvno si na dobrom putu.
Hvala. Ovaj old school analizator spektra je čudo

https://sevenphases.wordpress.com/spectrum-analyzer/

Quote:
John Coltrane kaže: Pogledaj post
Najbitnije od svega je da ti mix dobro zvuči bez ičega na masteru.
I definitvno se slažem s ovim što si napisao - da daješ nekom drugom da ti radi mastering. Čak i da si odličan u masteriranju, to ti je kao da napišeš knjigu pa sam ideš gledat za gramatičke pogreške. Jednostavno ih nećeš vidjet, dok će drugi par očiju odmah uočit neke greške.
Poslušao sam par predavanja Gregora Zemljiča uživo koji je sve objasnio. Budući da njemu Colonia šalje uratke na mastering sa masteringom se ne trebam ni truditi.

Quote:
John Coltrane kaže: Pogledaj post
Također, ako ćeš ikada potpisati za neki label, oni će raditi mastering i tada ćeš im slati clean mix, bez ičega na masteru.
E kako to tek dobro zvuči

Quote:
John Coltrane kaže: Pogledaj post
Tako da ti je najbitnije imati što čišći mix, fino EQ-an i onda će čovjeku koji radi mastering biti milina za radit. Pa bi ti savjetovao da se prvo na to koncentriraš - recimo, odabir dobrih sampleova za kick, snare, hatove itd ti je već pola posla. Dobar EQ na njima i već imaš odličnu podlogu. Isto tako, glasnoće kanala igraju jako bitnu stavku - a to ti sve dolazi vježbom, slušanjem mjuze i uspoređivanjem svojih uradaka s onim što smatraš da ti zvuči dobro. Ali jedna bitna stvar - ne zamaraj se glasnoćom finalnog mixa. Vrlo teško ćeš dobiti da ti mjuza bude glasna kao neke objavljene stvari. To prepusti onome tko će ti raditi mastering.
Samo što je ekipa naviknula na nabrijavanje pa moje stvari zvuče prerazrijeđeno i zastarijelo. Ali dok ja dođem do labela sve će zvučati svemirski


Quote:
John Coltrane kaže: Pogledaj post
Još jedna vrlo bitna stvar koju uvijek preporučam ljudima koji se kreću baviti produkcijom, je da naučiš realizirati ideje, da ti stvari budu muzički dobre. Tu leži pravi talent. Tehničke stvari tipa kompresori, EQ itd se lako daju naučit.
Vjerojatno i sam znaš, da ako ti neka stvar ne sjeda uhu, čak i da je isproducirana najbolje na svijetu - nećeš je slušat.
Ja inače pratim malo dugačije žanrove od tvojeg stila, ali svejedno - čini mi se da si i tu na dobrom putu, što se tiče muzičkog dijela stvari, jel
To je klasična priča svih početnika koji 10 sekundi ideje ne znaju razvući na uradak od 3 minute. Sad sam došao do 6 minuta

Quote:
John Coltrane kaže: Pogledaj post
Što se tiče pluginova, za EQ ja volim ProQ - iz dva razloga. Ima vrlo oštar EQ, tj, mogu fino odrezati određene frekve. Drugi je što ima grafički prikaz, pa odmah sve vidim, ne moram koristiti analyzer plus EQ.
Pogledao sam jedan tutorijal gdje tip na najnovijem Cubaseu 8.5 Pro koristi FabFilter kao da sam Cubase nema vrhunski EQ. To me malo začudilo.

Quote:
John Coltrane kaže: Pogledaj post
Ali kod pluginova, kao i kod softwarea s kojim radiš mjuzu, po mojem mišljenju ne postoji najbolji. Postoji samo onaj koji je najbolji za tebe. Tako da vidi što ti paše i drži se toga. Tko zna, taj može, npr u Fruity Loopsu napravit remek djelo, a tko ne zna - neće mu ni milijunski studio pomoći.

Eto, zakotrljali smo malo raspravu
Pa slobodno rokaj neka konkretnija pitanja

I nakon uvodnog dijela imam par profi pitanja

Što da radim sa antifazama u miksu? Da ih natjeravam u fazu ili da ih pustim da antifaziraju? Rješava li se to u masteringu ili ne? To mi se obično javlja na dijelovima gdje imam solo piano ili stringove i ne znam što s njima (antifazama).

Hvala.
be3inme is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2016., 01:28   #97
Meni je lik s Nove TV preporučio apEQ što se tiče referenciranja drugih traka sa svojom kod gradnje dobrog mixa, i sad se igram malo s tim.
Ipak, malo mi je još uvijek potrebno navikavanja na taj "bolji mix" kad sam mislio da je ovaj mix prije bio dobar.
I konačno imam dovoljno tehničkog iskustva i motivacije da sam kroz dva tri tjedna skoro završio traku, što je puno bolje nego do tada kada sam imao jako puno nezavršenih stvari koje su mi se činil dobre a kad ih poslušam nakon tjedan dva mrzim ih.
Eto, dijelim svoja možda bitna iskustva pa ako se nastavi diskusija vrlo rado ću je pratiti i možda nadodati moja 2 centa (ili lipe).
__________________
ig: @alensdesigns
GMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2016., 22:23   #98
Ajde nek netko boljeg uha posluša ovo https://soundcloud.com/seraphus/absolute-light, pa bih volio da malo prodiskutiramo što valja, a što ne .
d4nz0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2016., 14:04   #99
Poravnaj nivoe kljave i gitare u solima.
Muljuzator is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2016., 09:29   #100
Quote:
Muljuzator kaže: Pogledaj post
Poravnaj nivoe kljave i gitare u solima.
Nivo prema ostalim instrumentima ili dinamiku samog instrumenta?
d4nz0 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:22.