Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.08.2012., 00:15   #21
Paprika u travi!? Utopija ili realnost.

Prije dosta godina;
Susjeda gleda moju papriku u vrtu i galami; Ljudi gledajte kako dobra paprika u ovolikoj travi.
To se desilo, jer nisam stigao oplijeviti gredicu sa paprikom.

Prošle godine, paprika mi je zakazala kao nikada do tada.
Ništa nisam ubrao a mnogo sam je posadio.
Krivio sam loše sjeme.

Istovremeno, jedna rođakinja iz Slavonije mi je rekla da nikad nije imala bolju papriku nego te godine, a sva je bila u dubokoj travi.

Povezao sam ta dva slučaja i odlučio napraviti eksperiment.
Poslušao sam savjet rođakinje i nakon što je paprika izrasla do visine oko 20 cm prestao plijeviti travu.



Na gornjoj slici u prvom planu vidi se gredica sa paprikom bez trave a iza nje okomito na nju su dvije gredice sa paprikom u travi.



Povremeno sam kidao vrhove trave koji su prekrivali vrhove paprike i onda otišao na more 15 dana. Ostavio sam je ovakvu kao na slici.

Nadao sam se kiši ali ovaj kolovoz ona je potpuno izostala.
Rezultat je vidljiv na donjim slikama.





Trava je prigušila papriku i ona je zaostala u razvoju i, što me najviše iznenadilo, nije se ni zametnula plodovima.
Počupao sam dio trave sa gredica a dio ostavio za dalje promatranje.

Rješenje mora biti negdje između i nastavit ću i dogodine za traganjem.
Paprika sigurno više voli u blizini imati trave nego biti na goloj zemlji, pogotovo kad je još mala, ali koliko, kada, i kako, točno, pitanje je.
__________________
Istina je, tako lijepa..
Haludovo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2012., 08:45   #22
na vrtu sam većinom preko vikenda pa stalno čitam, pričam s ljudima i nastojim što više saznati kako imati dobar urod bez ikakve kemije
imam babure i rog paprike

da mi je neko rekao da ću imati takve debele velike paprike rekla bi mu da je luđak!
ove godine smo poslušali Korneliju i po cijelom vrtu stavili debeli sloj slame oko biljaka
rezultat: paprike ko nikad velike i zdrave, paradajzi visoki, zeleni,rodni, svih vrsta
vrt smo ove godine, iako su strašne vrućine, zalijevali samo par puta i to po noći
bačve napunjene vodom ili kišnicom (koje ove godine ni za lijek) odstajala voda ali ponavljam samo par puta
biljke nisu šokirane hladnom vodom a slama je štitila korijen od prženja na suncu i isušivanja
jednom, u dalekoj budućnosti ću valjda naučiti stavljati slike
nepta is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2012., 20:18   #23
Quote:
nepta kaže: Pogledaj post
na vrtu sam većinom preko vikenda pa stalno čitam, pričam s ljudima i nastojim što više saznati kako imati dobar urod bez ikakve kemije
imam babure i rog paprike

da mi je neko rekao da ću imati takve debele velike paprike rekla bi mu da je luđak!
ove godine smo poslušali Korneliju i po cijelom vrtu stavili debeli sloj slame oko biljaka
rezultat: paprike ko nikad velike i zdrave, paradajzi visoki, zeleni,rodni, svih vrsta
vrt smo ove godine, iako su strašne vrućine, zalijevali samo par puta i to po noći
bačve napunjene vodom ili kišnicom (koje ove godine ni za lijek) odstajala voda ali ponavljam samo par puta
biljke nisu šokirane hladnom vodom a slama je štitila korijen od prženja na suncu i isušivanja
jednom, u dalekoj budućnosti ću valjda naučiti stavljati slike
Papriku i paradajz redovito malčiram i to je ključ uspjeha. Razlika je jedino u tome što paprika voli orošavanje po lišću a paradajz ne.
Umjesto sloja slame može se staviti svježe pokošena trava, slojevi starih novina, reklamni prospekti ili karton od kutija. Bitno je da se spriječi isparavanje vode iz tla oko biljke i rast korova.
panorama is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2012., 23:14   #24
Malčiranje paprike nisam probao zbog problema sa mravima.

Na donjim slikama iz 2010 godine vidi se bujna paprika, koja je usput slikana zbog traženja rješenja za paradajz.

2011. g. je bila na mom vrtu katastrofalna za papriku.
Ove godine pak, lutanje sa travom, dok je par gredica bez trave podnošljivo ali ni izbliza kao 2010.g. kad sam imao roga (ajvar paprika) desetine kilograma.





Prije spominjanu papriku, nakon čišćenja od trave, u međuvremenu sam malčirao (prije vaših spotova) zbog velike vručine i nagle izloženosti istoj.

Padalo mi je malčiranje na pamet, jer sam problem sa mravima uglavnom riješio.
Nakon ovih vaših spotova, mislim da bi tu moralo biti jedno od rješenja.
Iduće godine, jedna gredica ide sigurno pod malč a druga pod crnu foliju kao što neki sade jagode.
Susjeda ima tako i ima odličan urod paprike ove godine.

Jedno je sigurno, paprika ne podnosi golu zemlju izloženu suncu u svojoj blizini.
__________________
Istina je, tako lijepa..
Haludovo is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2013., 12:57   #25
Paprika i pokošena trava!

Na gredicu sa paprikom položim pokošenu travu okolo stabljika, i sve je ok.
Najbolje je travu stavljati u više slojeva tako da na kraju ostanu kanali od trave pa kod dodatnog zaljevanja i kod padanja kliše voda ostaju među redovima biljaka.
U suprotnom voda klizne sa gredice preko položenog sloja suhe trave van.
__________________
Istina je, tako lijepa..
Haludovo is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2016., 20:16   #26
Sutra sadim papriku i rajčicu u svome vrtu.
Koliki je optimalni razmak između sadnica međusobno i između redova?
Tunjica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2016., 01:25   #27
Paprika 25x25cm ili 30x30cm, papriki treba navodnjavanje i to u vrijeme suše 2x na dan, ali ako ćeš štedijeti na vodi onda će ti i razmak 20x20cm dosta jer se nebudu razvile u tolikoj mjeri da budu smetale jedna drugoj. Meni su inače paprike prosječne visine oko 45cm plus minus 10cm. Jedna godina je bila kišna pa su nekoliko njih bile visoke i do 80cm, mjerio sam metrom tako da nema one priče oko me vara. Uglavnom svake godine moram uz svaku papriku stavljati mini kolac jer zbog obilnog roda jednostavno poviju do zemlje.

Paradajz ovisno o sorti koliko je bujna tako ide razmak od 0.5-1x0.5-1m i tako u dva reda, a treći red ako ga ima mora bit malo udaljen od drugog reda za nekih 50cm da se možeš zavući između drugog i trećeg reda radi berbe plodova.
__________________
Stara narodna mudrost koju zanemaruju svi koji glasaju na demokratskim izborima !

Uvijek sumnjajte u velika obećanja. Obećanje ludom radovanje.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2016., 07:29   #28
Quote:
SAS kaže: Pogledaj post
Paprika 25x25cm ili 30x30cm, papriki treba navodnjavanje i to u vrijeme suše 2x na dan, ali ako ćeš štedijeti na vodi onda će ti i razmak 20x20cm dosta jer se nebudu razvile u tolikoj mjeri da budu smetale jedna drugoj. Meni su inače paprike prosječne visine oko 45cm plus minus 10cm. Jedna godina je bila kišna pa su nekoliko njih bile visoke i do 80cm, mjerio sam metrom tako da nema one priče oko me vara. Uglavnom svake godine moram uz svaku papriku stavljati mini kolac jer zbog obilnog roda jednostavno poviju do zemlje.

Paradajz ovisno o sorti koliko je bujna tako ide razmak od 0.5-1x0.5-1m i tako u dva reda, a treći red ako ga ima mora bit malo udaljen od drugog reda za nekih 50cm da se možeš zavući između drugog i trećeg reda radi berbe plodova.
Hvala!
Imam vodu odmah pokraj paprike, postat ću kasnije sliku kad danas sve zasadim!!
Planiram ju malčirat, kao i paradajz...

Zadnje uređivanje Tunjica : 09.05.2016. at 07:43.
Tunjica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2016., 15:20   #29
Quote:
Tunjica kaže: Pogledaj post
Hvala!
Imam vodu odmah pokraj paprike, postat ću kasnije sliku kad danas sve zasadim!!
Planiram ju malčirat, kao i paradajz...
Onda za papriku sadi minimun 30x30cm da imas gdje staviti malc, ja ti stavljam sve pod foliju bar mi folija nije skupa kosta nekih 70lipa po duznom metru u Danonu kod Luckog.
No opet sto se tice razmak sadnje dosta ti ovisi i o sorti, recimo paradajz paprika to su one male paprike za kiseljenje nisu nesto bujne takva najvisa mi je bila max do 40cm, a inace 30cm, dok babura do max 50cm, a rog paprika se znala istegnuti sve do 80cm. Zato postoje preporuke sadnje paprike od 25-40cm od biljke do biljke, a izmedu redova je pozeljno malo vise da imas gdje stati nogom prilikom berbe.
__________________
Stara narodna mudrost koju zanemaruju svi koji glasaju na demokratskim izborima !

Uvijek sumnjajte u velika obećanja. Obećanje ludom radovanje.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2016., 22:41   #30
Počinjem polako s prikupljanjem sjemena za slijedeću sezonu.
Ove godine moram imat svoju rasadu!!
Tunjica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2018., 11:28   #31
Koji razlog je najizgledniji za jako spor napredak paprike?

Ne vjerujem da je loša zemlja, jer je u istoj zemlji prošle godine bila bujna.

Dio sam sam iz svoje rasade sadio. Neke americke/meksicke vrste. Vjerujem da je njima klima loša, vrijeme? Neke od njih doslovno zadnjih mjesec i pol dana nisu narasle ni milimetar. Nisu se ni osušile, ali samo stoje i to je to.
Neke domaće vrste od rasade koje sam kupio se jesu trgnile, ali puno lošije nego prošle godine.

Korova nema uopće. Neku generalnu prihranu sam stavljao. Okopavam. Zalijevam.

Da li mogu išta još napraviti?
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2018., 11:34   #32
Quote:
davorradman kaže: Pogledaj post
Koji razlog je najizgledniji za jako spor napredak paprike?

Ne vjerujem da je loša zemlja, jer je u istoj zemlji prošle godine bila bujna.

Dio sam sam iz svoje rasade sadio. Neke americke/meksicke vrste. Vjerujem da je njima klima loša, vrijeme? Neke od njih doslovno zadnjih mjesec i pol dana nisu narasle ni milimetar. Nisu se ni osušile, ali samo stoje i to je to.
Neke domaće vrste od rasade koje sam kupio se jesu trgnile, ali puno lošije nego prošle godine.

Korova nema uopće. Neku generalnu prihranu sam stavljao. Okopavam. Zalijevam.

Da li mogu išta još napraviti?
Na istoj površini nije uputno svake godine uzgajati istu kulturu, trebao si promijeniti mjesto.
Paprika traži jako plodno tlo, prije sadnje trebalo je ukopati dosta stajskog gnoja.
Pokušaj ih prihraniti folijarnim gnojivom zbog brzog djelovanja.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2018., 04:36   #33
Je li pritamin paprika i paradajz paprika jedno te isto ili nije?
Cisco Kid is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2018., 08:36   #34
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Na istoj površini nije uputno svake godine uzgajati istu kulturu, trebao si promijeniti mjesto.
Paprika traži jako plodno tlo, prije sadnje trebalo je ukopati dosta stajskog gnoja.
Pokušaj ih prihraniti folijarnim gnojivom zbog brzog djelovanja.
Hvala!

Pa nije doslovno isot mjesto. Mislim, vrt smo smanjili na samo 100m2. I sadimo sve na tih 100m2. Ali nije sama paprika na istom mjestu gdje je bila prošle godine.

Probat ću sa tim gnojivima, hvala! Bio sam stavljao neku zemlju za start i u to sadio, ali ocito je to samo za iz sjemena dok ne nikne, doslovno start
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:30.