Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Pogledaj rezultate ankete: Moj nacin ishrane ?
veganka, vegan 17 10.90%
ovo-lakto vegetarijanka, vegetarijanac 51 32.69%
makrobioticarka, makrobioticar 4 2.56%
frutijanka, frutijanac 2 1.28%
jedem sve 45 28.85%
imam neku svoju dijetu, koju 19 12.18%
ovo pitanje je irelevantno za duhovni razvoj 28 17.95%
Anketa s višestrukim izborom Glasovatelji: 156. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.12.2016., 20:40   #321
Quote:
Dragan kaže: Pogledaj post
Koliko je za vas vazna ishrana u vasoj duhovnoj praksi ili u zivotu uopste ?

Neki makrobioticari sa kojima sam pricao zastupaju cak misljenje da je ona najvaznija jer "covek je ono sto jede" i da cak utice direktno na nasu volju. To bi bilo donekle u skladu sa materijalistickom tezom da je telo (mozak) glavni a da su sve ostale psihicke/duhovne pojave samo nusproizvod njihovog rada (o slobodi volje ima jedna interesantna rasprava na podforumu filozofija - o covekovoj slobodi)

Ne znam da li je ova teza tacna ali meni se ne svidja ideja da hrana vodi moju volju.

Neki drugi pak su isli u drugu krajnost i govorili da je potpuno svejedno kako se hranis jer "vazno je sta na usta izlazi a ne sta na njih ulazi" kao i to da je Duh ionako nadmocan nad telom i materijom te nema problema sa uzivanjem u mesu, duvanu, alkoholu pa cak i drogama.

Znajuci probleme sa kojima se svaki onaj koji hoce spoznati sebe suocava i ova varijanta mi se cini neprihvatljiva. To mi lici na coveka koji hoce da se popne na vrh planine sa rancem punim kamenja. Naravno onaj ko je dovoljno jak moze uspeti, mada bi mu bez ranca svakako bilo lakse.

Ja sam lakto-ovo vegetarijanac vec 23 godine (sa tendencijom ka veganstvu - poceo sam da zamenjujem kozne stvari, kojih i onako nemam puno, sa veganskim: na pr. veganske cipele ) i takav nacin ishrane mi za sada veoma odgovara.
Znam da kasnim sa komentarom 12 godina ali eto da se i ja izjasnim.
Stara grčka kaže u "Zdravom tijelu je i zdrav duh".Naravno da je važno šta jedeš i sa aspekta zdravlja i sa karmičkog aspekta.Istina je da je svijest iliti um nadređen tijelu i da svijest može kontrolirati zdravlje ali samo zdrava svijest.Onaj ko jede meso ne može upravljati svojim tjelesnim funkcijama čak i da želi jer taj nema razvijenu svijest jer da ima ne bi konzumirao meso.Vrlo jednostavno.U istočnjačkim filozofijama i religijama je ne moguće duhovno napredovati ako nisi vegetarijanac ili vegan.To je jedan od glavnih preduvjeta ne samo istočnjačkih nego čak i zapadnih religija i filozofija.
Tu je naravno i zakon karme koji se tiče etike i ljudskih osobina ponajviše one najvrjednije ljudske osobine "suosjećajnost".

Ovaj tvoj primjer sa kamenjem bi ja prokomentirao ovako.Nije bitno koliko će ti biti težak put ako imaš cilj u životu ali bitno je na koji način si došao do tog cilja.Kao taoist i veliki poznavatelj i ljubitelj istočnjačke filozofije i religije ja nisam čuo ni za jednog jogija,gurua,mudraca,avatara itd.. koji se prosvijetlio ili došao do neke duhovne spoznaje ili velike mudrosti ,a da je konzumirao meso.Svi najveći avatari,mudraci,gurui,jogiji su bili ili vegetarijanci ili vegani.Ne samo na istoku nego i kršćanski i muslimanski sveci u zapadnom svijetu.Moje osobno mišljenje je da meso i jaja ne idu zajedno sa duhovnošću i mudrošću.Nema teorije.
WuYa is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2016., 13:29   #322
Quote:
WuYa kaže: Pogledaj post
Ovaj tvoj primjer sa kamenjem bi ja prokomentirao ovako.Nije bitno koliko će ti biti težak put ako imaš cilj u životu ali bitno je na koji način si došao do tog cilja.Kao taoist i veliki poznavatelj i ljubitelj istočnjačke filozofije i religije ja nisam čuo ni za jednog jogija,gurua,mudraca,avatara itd.. koji se prosvijetlio ili došao do neke duhovne spoznaje ili velike mudrosti ,a da je konzumirao meso.Svi najveći avatari,mudraci,gurui,jogiji su bili ili vegetarijanci ili vegani.Ne samo na istoku nego i kršćanski i muslimanski sveci u zapadnom svijetu.Moje osobno mišljenje je da meso i jaja ne idu zajedno sa duhovnošću i mudrošću.Nema teorije.
A ipak, tu je i zapadnjačka duhovnost domorodačkih američkih naroda. Oni su jeli meso, a pritom su gajili veliko poštovanje prema duhovima životinja i majci Zemlji.
pronađena is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2016., 21:36   #323
Quote:
pronađena kaže: Pogledaj post
A ipak, tu je i zapadnjačka duhovnost domorodačkih američkih naroda. Oni su jeli meso, a pritom su gajili veliko poštovanje prema duhovima životinja i majci Zemlji.

Ovisi kojih domorodačkih naroda i plemena.U americi su postojala i vegetarijanska plemena.Neka od njih su bili Choctaw,Tarahumara inače poznati kao najbolji trkači na svijetu ,a navodno su i Zapoteci,Maje i Asteci bili vegetarijanci prije dolaska španjolaca ili još ranije.Cherokee imaju i legendu u kojoj kažu da su ljudi nekada živjeli u miru sa životinjama i da su biljke bila hrana i njima i životinjama.Svima njima je zajedničko da naseljavaju južni dio kontinenta gdje vlada suptropska i tropska klima pa su tamo plodovi osigurani tijekom cijele godine.Sjevernija plemena su naravno uskraćena za hranu jer zimi na sjeveru ne raste ništa tako da bili su prisiljeni da love.Njih je klima odvratila od izvorne ili duhovne prehrane.

Oni su imali i drugačije principe.Oni nisu uzgajali životinje i na taj način mučili ih nego su ih lovili koliko je bilo potrebno.Nisu uzimali više nego je potrebno ,a kada bi ubili životinju zahvalili bi joj se i ispričali na tome ,a to isto rade i bušmani.Ovo danas što ljudi rade to se ne može ni u kojem slučaju uspoređivati sa indijancima jer ljudi danas jedu strvine ,a indijanci su jeli tek ulovljenu životinju koju su odmah termičiki obrađivali.Oni nisu zaleđivali meso ,a nisu niti klali životinje.

Vegetarijanstvo navodno svoje uporište ima na istoku među Vedskom civilizacijom i rano kineskom.Što se dalje odmičemo na zapad praksa je drugačija.Indijanci imaju drugačiji pristup i filozofiju duhovnosti.Oni se bave povezanošću sa prirodom najviše kroz fizički aspekt dok se istočnjaci bave više duhovnom povezanošću sa prirodom.Istočnjaci meditiraju i žive po principima "Ahimse"(nenasilja) ,a Indijanci ne meditiraju nego uzimaju halucogene supstance da bi se povezali sa prirodom i sobom i koliko god oni poštovali životinje ipak ne prakticiraju Ahimsu.Moje mišljenje je da su istočnjaci bliži istini od indijanaca jer oni se koriste alatima u sebi ,a indijanci se koriste alatima iz prirode.Sumnjam da se halucogenom supstancom može doći do samospoznaje.Istočnjačke kulture striktno zabranjuju halucogene supstance jer to smatraju varanjem i krivim pristupom dolaska do samospoznaje.Najlakše je uzeti drogu par puta i misliti da si osviješten.Svaka čast indijancima ali moje osobno mišljenje je da imaju malo krivi pristup ,a i Vedska civilizacija ne neusporedivo starija kultura i filozofija od indijanske.
WuYa is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2016., 23:18   #324
Toma Akvinski je žderao ko svinja.
oposum is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2016., 11:43   #325
Kad vidim koliko ljudi kupuju ovih dana i što sve kupuju da ne usfali zlo mi je...

Od vjerskog blagdana koji je postao državni do žderačkog-stomačkog, mali je korak za čovječanstvo a veliki za žderonje
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2016., 16:23   #326
U nekim civiliziranijim zemljama ljudi za Božić prošeću po gradu, idu u crkvu ako su vjernici, obuku džemper s jelenom, zapale prskalice i zaspu. Kod nas se natječu tko će više požderati prasetine, a pobjednik je onaj koji se zadnji prevrne ispod stola.

Onda satima kupuju poklone koji će stajati u nekoj ladici (kravate tako odurne da se samoubojica ne bi ni objesio njima, šalove miš kaki nijanse, šalice za čaj u koje domaćica posadi kaktus). Sve u svemu prostački i nimalo otjmeno.
Orlandia is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2016., 18:27   #327
Prvo materijalna baza pa duhovna nadogradnja.
oposum is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2016., 22:38   #328
Najpre zidovi pa tapete.
__________________
"Bilo da jezde kosmičkim prostranstvima ili da istražuju dubine okeana, ljudi će ostati kakvi jesu, nepromenjeni, zbog toga što ne mogu zaboraviti na sebe, niti se setiti da u život uvedu milosrđe opraštanja."
yakuzza is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2016., 12:33   #329
Quote:
Orlandia kaže: Pogledaj post
U nekim civiliziranijim zemljama ljudi za Božić prošeću po gradu, idu u crkvu ako su vjernici, obuku džemper s jelenom, zapale prskalice i zaspu. Kod nas se natječu tko će više požderati prasetine, a pobjednik je onaj koji se zadnji prevrne ispod stola.

Onda satima kupuju poklone koji će stajati u nekoj ladici (kravate tako odurne da se samoubojica ne bi ni objesio njima, šalove miš kaki nijanse, šalice za čaj u koje domaćica posadi kaktus). Sve u svemu prostački i nimalo otjmeno.
I to je na neki način punjenje neke praznine psiho ili duhovne, ili jednstavno samo kompulzija uzrokovana, 'normalnosti' ili svi tako rade.

a ono sa džemperom mi je mrak.

Inače navodno je to bio poganski običaj i dan, pa je onda pridodan kršćanstvu, ima veze sa suncem i novim krugom zemlje, iliti godine.
Fantasist is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2016., 13:38   #330
Postoji ono što je zapisano u Bibliji ako je to Isus rekao i ako nije neko drugi izmjenom spisa ubacio i pripisao njegovom govoru. Nije grijeh ono što ulazi u usta (Hrana) jer prođe naravnim putem i izađe iz tijela, nego je grijeh zli govor koji izlazi iz usta (riječi i govor stvaraju karmu isto kao i djela jer oboje su izražene misli). Mnogi nisu svjesni da pisana riječ isto tako stvara karmu kao i ona koja je izgovorena. Osobno sam uvjeren u sledeće ako je Isus postojao kao povijesna ličnost i ako je bio židov onda je jeo meso i pio vino i učestovao u žrtvovanju životinja jer židovska tradicija i sveti spisi imaju stroge propise i zahtijevaju da se na određene dane žrtvuju životinje da bi se zadovoljio Bog njihov.

Ja volim životinje znam da imaju dušu koja je podjednako važna kao i čovjekova. Žao mi je kad se životinje ubijaju isto kao i kad se ljudi ubijaju između sebe. Ne volim nasilje niti na televiziji gledati volio bi da živim u svijetu gdje nema svega toga kad bi imao moć i bio najutjecajnija osoba na svijetu zapovjedio bi da se svo oružje uništi i da se svi resursi koji se izdvajaju za izradu oružja i svega onoga što je štetno i beskorisno usmjere na razvoj poljoprivrede prvenstveno uzgoja raznolike biljne prehrane tako da ljudi ne jedu više meso. Poticao bi razvoj medicine koja bi bila kombinacija duhovnog i fizičkog. Ukinuo bih proizvodnju tehnologije koja nema nikakvu drugu svrhu nego da udaljava čovjeka od njegove prirode. Poticao bi ljude da grade objekte sa prirodnim materijalima u stilu Feng Shui. Ukinuo bi vojsku jer nije više potrebna kada nema oružja jer je osmišljena da destruktivno djeluje. Ljudski rod je bogat neizmjerno zajedno sa planetom zemljom ali smo financije i veliku većinu resursa uložili u ono što služi za destrukciju ili za ono što je beskorisno.

Jednog dana kada ljudi shvate da im nije potrebno više ništa što je izvor podjele u što spadaju religije sve svjetske. Da jedina i univerzalna religija je čista ljubav iz koje svako živo biće se napaja životnom silom plodovi ljubavi su mir i blagostanje.
Sekhem is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2016., 15:13   #331
https://www.youtube.com/watch?v=BeS46weU4ZI


Blagdan Hanuke ima više značenja, a prvenstveno simbolizira pobjedu slabih nad jakima, pobjedu duha nad fizičkom snagom. On također obilježava čudo ulja i pobjedu svjetla slobode nad mrakom tiranije.

Hanuka alegre!
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2016., 17:13   #332
Quote:
Fantasist kaže: Pogledaj post
I to je na neki način punjenje neke praznine psiho ili duhovne, ili jednstavno samo kompulzija uzrokovana, 'normalnosti' ili svi tako rade.

a ono sa džemperom mi je mrak.

Inače navodno je to bio poganski običaj i dan, pa je onda pridodan kršćanstvu, ima veze sa suncem i novim krugom zemlje, iliti godine.
Je, svečanosti koje su poslužile kao model Božiću bile su rimske Saturnalije, keltski blagdan Yule i rimski blagdan Natalis Solis Invicti koji se održavao 25. prosinca. To nije tajna, ali bilo je zgodno namjestiti Božić na poganske svečanosti kako bi im se dao novi smisao i istisnuo stari.

Danas sam čula jednu novu, a to je da obilje hrane priziva obilje tijekom nadolazeće godine.
Prvo će se najest, onda će tražiti kako da se detoksiciraju. Use, nase i podase. Udriiii po malom Isusu u hladnoj štalici okruženom magarčićima, ovcama i devama.
Orlandia is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2016., 23:53   #333
Ljudi sad za ozbiljno, pazite što jedete!

Orlandia is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2016., 10:53   #334
frendica mi dobila ovu sms čestitku

"Na stolu pečen praščić
pored njega oštar nožić
želim ti sretan Božić"


u potpisu
Mevliha

za Božić se ne krmi prase
a Mevliha je nepoznati provokator
koji to ne zna

__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2017., 19:34   #335
Znači li povremeno konzumiranje ribe da zapravo niste vegetarijanac?
pronađena is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2017., 22:17   #336
Quote:
pronađena kaže: Pogledaj post
Znači li povremeno konzumiranje ribe da zapravo niste vegetarijanac?
yep
__________________
"Bilo da jezde kosmičkim prostranstvima ili da istražuju dubine okeana, ljudi će ostati kakvi jesu, nepromenjeni, zbog toga što ne mogu zaboraviti na sebe, niti se setiti da u život uvedu milosrđe opraštanja."
yakuzza is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2017., 19:34   #337
Quote:
Sekhem kaže: Pogledaj post
Postoji ono što je zapisano u Bibliji ako je to Isus rekao i ako nije neko drugi izmjenom spisa ubacio i pripisao njegovom govoru. Nije grijeh ono što ulazi u usta (Hrana) jer prođe naravnim putem i izađe iz tijela, nego je grijeh zli govor koji izlazi iz usta (riječi i govor stvaraju karmu isto kao i djela jer oboje su izražene misli). Mnogi nisu svjesni da pisana riječ isto tako stvara karmu kao i ona koja je izgovorena. Osobno sam uvjeren u sledeće ako je Isus postojao kao povijesna ličnost i ako je bio židov onda je jeo meso i pio vino i učestovao u žrtvovanju životinja jer židovska tradicija i sveti spisi imaju stroge propise i zahtijevaju da se na određene dane žrtvuju životinje da bi se zadovoljio Bog njihov.

Ja volim životinje znam da imaju dušu koja je podjednako važna kao i čovjekova. Žao mi je kad se životinje ubijaju isto kao i kad se ljudi ubijaju između sebe. Ne volim nasilje niti na televiziji gledati volio bi da živim u svijetu gdje nema svega toga kad bi imao moć i bio najutjecajnija osoba na svijetu zapovjedio bi da se svo oružje uništi i da se svi resursi koji se izdvajaju za izradu oružja i svega onoga što je štetno i beskorisno usmjere na razvoj poljoprivrede prvenstveno uzgoja raznolike biljne prehrane tako da ljudi ne jedu više meso. Poticao bi razvoj medicine koja bi bila kombinacija duhovnog i fizičkog. Ukinuo bih proizvodnju tehnologije koja nema nikakvu drugu svrhu nego da udaljava čovjeka od njegove prirode. Poticao bi ljude da grade objekte sa prirodnim materijalima u stilu Feng Shui. Ukinuo bi vojsku jer nije više potrebna kada nema oružja jer je osmišljena da destruktivno djeluje. Ljudski rod je bogat neizmjerno zajedno sa planetom zemljom ali smo financije i veliku većinu resursa uložili u ono što služi za destrukciju ili za ono što je beskorisno.

Jednog dana kada ljudi shvate da im nije potrebno više ništa što je izvor podjele u što spadaju religije sve svjetske. Da jedina i univerzalna religija je čista ljubav iz koje svako živo biće se napaja životnom silom plodovi ljubavi su mir i blagostanje.
E moj utopistu, ti si pravi revolucionar Sanatana Dharme! Prekrasno si to sročio, još kad bi bilo izvedivo u ovom dobu s ovako polusvjesnim i nesvjesnim jedinkama! Moja utopija izgleda isto tako..
__________________
ॐ नमो भगवते वासुदेवाय
Om Tat Sat is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2019., 21:21   #338
Istinska duhovnost se ne može postić bez mesa. To vam je fakta.
Bladimed is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2019., 11:05   #339
Malo duboke meditacije i Gavrilović jetrene paštete
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2019., 15:00   #340
Sve je u mjeri.
Jeli travu ili ubijenu životinju.
Bit je poštovanje prema tome što ulazi u nas.
U smislu da se jede što, kada, kako, i koliko je nužno.
Time poštujemo i hranu i svoje tijelo i duh.
Onda i ubijanje životinje ima svrhu.
Zato religijska zahvala prije jela.
Uzmi samo koliko ti treba.
__________________
A quiet mind is able to hear intuition over fear.
CharleyGrinn is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:11.