Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.03.2016., 13:31   #121
Pozdrav, imam dracenu. Nemam pojma koja je. 2 stabljike ili stupica kako ja to zovem

Jedno visoko drugo kratko

Presadila sam ju u vecu teglu cim sam ju kupila i stavila u kutu dnevnog
Zaljevala su svaka 2 tjedna s litrom vode jer mi je tako receno u cvjecarni
Poceli su se listovi susiti pa sam pomislila da fali svjetlosti jer je taj kut mracniji
Premjestila sam ju na sredinu dnevnog di ima svjetlosti, nije vruce, nije blizu radijatora.

Procitala sam ovdje da mozda dajem previse vode pa sam provjerila ali nema nista viska vode u ukrasnoj tegli

Ne znam kako joj pomoci?
Kupila sam sad drugu malu ali nju sam namjerno stavila u drugu sobu pa me zanima sto ce biti s njom

Inace kod mame imamo drvo zivota do stropa je naraslo. Na balkonu je na direktnom suncu i vrucini i odlicno raste pa mi sad vise nis nije jasno
__________________
"Lakoća kojom određena mišljenja postaju opća, proizlazi iz nesposobnosti većine ljudi da stvore vlastito mišljenje osnovano na vlastitom razmišljanju".
bitchy-as-usual is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2016., 20:21   #122
Prvo nisi trebala odmah presađivati biljku. Nakon što je kupiš pričekaj koji tjedan da se prilagodi novim uvjetima pa je onda presadiš.
Drugo, litra vode je previše. Još ako nema drenaže na dnu tegle ode korijenje.
Treće, ja ipak nebi dracenu držao na direktnom suncu. Iako traži dosta svjetla direktno sunce može oštetiti listove pa bi je ipak trebalo zasjeniti.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2016., 16:55   #123
To mi zena nije rekla. Pustit cu onda ovo novo drvo tjedan dana na miru pa cu presaditi
Drvo je u ukrasnoj tegli
Digla sam ga van da vidim ima li na dnu viska vode ali nema
Ne djeluje mi da ista trune osim sto listovi zute ali zasad ne padaju

Cudi me sve to jer znam da je kod mame godinama na suncu i super je
__________________
"Lakoća kojom određena mišljenja postaju opća, proizlazi iz nesposobnosti većine ljudi da stvore vlastito mišljenje osnovano na vlastitom razmišljanju".
bitchy-as-usual is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2016., 23:11   #124
Quote:
bitchy-as-usual kaže: Pogledaj post
To mi zena nije rekla. Pustit cu onda ovo novo drvo tjedan dana na miru pa cu presaditi
Drvo je u ukrasnoj tegli
Digla sam ga van da vidim ima li na dnu viska vode ali nema
Ne djeluje mi da ista trune osim sto listovi zute ali zasad ne padaju

Cudi me sve to jer znam da je kod mame godinama na suncu i super je
Listovi žute od viška vode.
Najbolje je prije zalijevanja prstom probati kakva je zemlja.
Ta dracena je posađena u ukrasnoj tegli ili u običnoj koja je u ukrasnoj?
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2017., 16:30   #125
Ima li joj spasa?

Bok svima,

prvi put pišem na ovom podforumu. Imam jednu dracenu, kaže ceduljica massangeana. Imam ju već par godina, ali zadnjih mjeseci je sve lošijeg izgleda. Zalijevam ju svakih 10-15 dana. Znala sam ju tuširati (pa je možda previše vode ušlo u rozetu). Prehrana nekim univerzalnim gnojivom cca svaka 2 mj. Mjesto na kojem stoji je poluosvjetljeno. Čitala sam po internetu i svugdje piše koliko je lako uzgajati, međutim, meni je nešto pošlo po zlu.
Moje pitanje: mislite li može li se ova biljka spasiti ili je mogu baciti?
slike su tu : http://imgur.com/a/fHEo4

Hvala i lp,
Josipa
josipa.jopy is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2017., 17:12   #126
To je osjetljiva biljka ne prekomjernu vlagu. Bolje je zanemariti biljke nego ih pretjerano zaliti. Neke i same pokažu kad trebaju vodu.
Vrlo moguće da si je tuširanjem prenatopila. Bolje nekad obrisati samo listove. Mislim da te vrste biljaka i ne preferiraju tuširanja.
Evo baš gledam u jednu uputu u knjizi da se listovi ne smiju močiti i da se samo brišu vlažnom krpom.

Iskreno ja se ne mučim oko biljke kad je u takvom stanju, zamjenim je još ljepšom.
__________________
http://www.index.hr/lajk/poster/151946/the-truth

“Bez obzira koliko si talentiran, inteligentan ili bogat, način na koji se odnosiš prema životinjama govori sve što treba znati o tebi.”
petra00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2017., 17:18   #127
Quote:
josipa.jopy kaže: Pogledaj post
Bok svima,
Bok,

Živa je, ima nade za nju.

Po zemlji bi se rekla da je voda jako tvrda, ima kamenca pa prvo biljku presaditi u dva broja veći lonac u svježu zemlju.

Kasnije probaj zalijevati kišnicom. Ili ostaviti ovu vodu da odstoji par dana prije zalijevanja.

Univerzalno gnojivo je vjerojatno dobro no radije kupi za lisnate biljke i sad od proljeća je prihranjuj jednom tjedno.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2017., 12:20   #128
Hvala vam na pomoći!
Dat ću joj još jednu priliku, presaditi ju i zalijevati kako treba.
I ubuduće se držati savjeta "manje je više"
Ja sam ju nažalost tuširala skupa s orhidejama, misleći da joj ne može naštetiti. Premda je to možda razlog zašto mi je i jedna d.marginata sva posvijetlila..
Hvala još jednom!
josipa.jopy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2018., 20:44   #129
Dracaena sobna biljka, molim pomoc

Lijepi pozdrav svima

Imam sobnu biljku Dracaen-u vec godinu dana, visoka je metar i nesto sitno. Do sada je bila u perfekton stanju, ne zaljevam ju precesto i ne drzim na direktnom suncu. U zadnje vrijeme, tocnije zadnjih mjesec dana mi se kao osula bijelo-smedim tockicama, oronula i totalno spustila, vidno umire Moje misljenje je da je oboljela od necega, ali ne znam od cega i zasto te kako ju tretirati i lijeciti. Moze li mi netko dati nekakav savjet, pomoci mi ili nesto trece Da li netko zna da li se radi o bolestim ako se radi o kojoj i kako ju lijeciti, sto mogu promjeniti ili bilo kakav naputak jer mi je zbilja draga biljka i zao mi je da mi umre

Slike su u prilogu, svima zahvaljujem na pomoci





magla- is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2018., 09:48   #130
Na fotografijama biljka izgleda posve zdravo.
Pjege po lišću mogu biti simptom nedostatka makroelemenata a koliko vidim, čini mi se da je i tegla premala. Probaj biljku presaditi u veću teglu i novu zemlju. Mjesec dana nakon presađivanja počni ju prihranjivati tekućim gnojivom za lisnate biljke. Još bolje bi bilo tretirati je folijarnim gnojivom (Folifertil T).
Moguće da je biljku napala neka virusna bolest a za to nema lijeka.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2019., 17:32   #131
Možete li mi pomoći kako spasiti dracenu? Suši se. Zalijevam je jednom tjedno i nije na direktnom suncu. Što učiniti? Hvala!

Poslano sa mog LYA-L29 koristeći Tapatalk
allofme is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2019., 09:44   #132
Nekako mi se čini da je to zbog prevlažne zemlje. Jel se nakon zalijevanja zadrži voda u ovom crnom loncu?
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2019., 13:25   #133
Ne, pokušavam zaliti tek toliko da navlažim zemlju. Da je sad pustim bez vode neko vrijeme?

Poslano sa mog LYA-L29 koristeći Tapatalk
allofme is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2019., 13:38   #134
Suhi vrhovi na dracenama su znak premalo vode, ne previše.
Cranesbill is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2019., 21:44   #135
Upravo prevlažna zemlja. Dracenu teško može ugroziti suha zemlja, bolje suhlja nego vlažnija. Kod suhe zemlje se samo objese listovi. I kad tušrate dracenu pazite da se u pazusima listova ne zadržava voda.

Kad se dracena zaljeva treba prstom provjeriti zemlju u dubini. Moja dracena u centralno grijanju i to veliki primjerak se rijetko zaljeva.



.
__________________
http://www.index.hr/lajk/poster/151946/the-truth

“Bez obzira koliko si talentiran, inteligentan ili bogat, način na koji se odnosiš prema životinjama govori sve što treba znati o tebi.”
petra00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2019., 10:58   #136


pomoc molim, kupila sam je ima 4mj, presadila, stavljam supstrakt jednom na tjedan s decilitrom vode...mislim da je ne zalijevam puno ali ona se cijela objesila, bila je cak malo i zuta u sredini, ali sad se popravilo stanje. . Makla sam je malo od vrata misleci da je na promaji, pratim stanje. Zasto su se listovi objesili i da li je moguc oporavak?
Mislila sam da sam je ljeti mozda puno prskala (2x tjedno) malo listove i zalila bi je isto tako 2x s decom vode, pa sam smanjila na jednom tjedno...u cemu grijesim ?
Gorgo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2019., 11:11   #137
Quote:
Gorgo kaže: Pogledaj post


pomoc molim, kupila sam je ima 4mj, presadila, stavljam supstrakt jednom na tjedan s decilitrom vode...mislim da je ne zalijevam puno ali ona se cijela objesila, bila je cak malo i zuta u sredini, ali sad se popravilo stanje. . Makla sam je malo od vrata misleci da je na promaji, pratim stanje. Zasto su se listovi objesili i da li je moguc oporavak?
Mislila sam da sam je ljeti mozda puno prskala (2x tjedno) malo listove i zalila bi je isto tako 2x s decom vode, pa sam smanjila na jednom tjedno...u cemu grijesim ?
Predpostavljam da je supstrakt neko gnojivo ali ako količinu predviđenu za litru vode otopiš u decilitru onda je prejaka koncentracija pa joj nije dobro.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2019., 11:14   #138
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Predpostavljam da je supstrakt neko gnojivo ali ako količinu predviđenu za litru vode otopiš u decilitru onda je prejaka koncentracija pa joj nije dobro.
to sam joj tek danas dala prvi put, ubacila sam dozu cepa na litru, ali sam joj dala samo decilitar, tako da nije do toga...ovo je pokusaj da je malo reanimiram sa gnjojivom
Gorgo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2019., 21:53   #139
Imam dracenu staru tri i po godine, dvije godine je bila odlično, rasla uz minimalnu njegu. Lani u proljeće joj je istrunuo korijen. Dvije grančice s listovima su bile u dobrom stanju i presadila sam ih u dvije lončanice ali od tada nisu narasle, ostale su iste veličine kao kad sam ih presadila, stavljala tekuće gnjojivo, a zalijevam ih tek kad je zemlja potpuno suha. Stoje na mjesto gdje nema puno prirodnog svijetla. Kako da ih pokrenem da opet rastu
Felicita1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2020., 22:06   #140
Pozdrav, imam Dracenu staru cca 2 godine. U kalicu je jedna velika i jedna mala.
Kao i neki gore sam imao bijele flekice(usi) po stabljici i listovima no to sam rijesio tako da sam ju maknuo s prozora(propuha).
Nakon dvije godine dosao je dan za presadjivanje, otvaram google da vidim sta i kako i skuzim da je moja dracena, u usporedbi sa slikama na internetu, objesena. Izgleda jako opusteno i "napuseno".

Internet Dracena: https://img.crocdn.co.uk/images/prod...940&height=940
https://www.parentium.com/clanci/data/53/3/53315/10.jpg

Moja Dracena: https://i.imgur.com/JMfEwji.jpg

Sto krivo radim? Dobije vode tu i tamo, ovisi o zemlji, po 2-3dcl. Do trenutka fotkanja je stajala u osvjetljenom kutu sobe, bez propuha i direktnog sunca.
Slika je nakon sto sam presadio tj. razdvojio te dvije jednu od druge. Da napomenem da su obje bile u ovom desnom kalicu, mala je ostala, a velika je presadjena.
Procitao sam da je dobro otkinuti nekoliko donjih listova kako bi se vise energije usmjerilo na rast novih listova, to sam i napravio. Vjerujem da im razdvajanje nije skodilo jer su obje nastavile rasti, a objesene su bile jos prije razdvajanja.

Hvala vam na pomoci, noob sam u ovom podrucju
Roberto V is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:36.