Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Putovanja > Hrvatska i turizam

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.03.2017., 11:55   #1001
Quote:
water strider kaže: Pogledaj post
a najbolje bi bilo da drzava jednostavo presjece kao sa fiskalnim blagajnama recimo i kaze od 01.01. krecemo u temeljitu kontrolu i sankcioniranje neplatisa.
to će se prije ili kasnije sigurno dogoditi, ali isto je tako sigurno da onda kontrola neće ići na rezervacije od 01.01. nego će kontrolirati i unazad

a koliko ono netko reče da je zastara za poreze... 10 godina
__________________
.
Opal Zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2017., 13:00   #1002
Ove godine kreću u akciju!
Nele26 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2017., 13:11   #1003
ovakvom narodu nema spasa
Patrice is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2017., 20:45   #1004
Quote:
Opal Zg kaže: Pogledaj post
to će se prije ili kasnije sigurno dogoditi, ali isto je tako sigurno da onda kontrola neće ići na rezervacije od 01.01. nego će kontrolirati i unazad

a koliko ono netko reče da je zastara za poreze... 10 godina
Mozda je i 5 godina, nisam siguran, nit sam se raspitivao kad placam. Sto znaci da prva godina 2013. te obveze ide u zastaru iduce godine 2018.
Ono sto su mi rekli u Fina, da neki ljudi nose sve racune od zadnjih godina i placaju sve odjednom, ali fina po zakonu mora zaracunat kamatu na taj dug. Ako ikad bude kontrole onda ce neplatisama uz kamatu vjerojatno biti i kazna.
texans is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2017., 21:44   #1005
ma nisu toliko ni krivi iznajmljivači koji ne plaćaju, niti su blesavi. Jednostavno se to ne gleda i ne prati i nema sankcija. A sistem je glup do boli, bez obzira što je po zakonu tako. Glupo je. Meni su isto u Poreznoj rekli da se to treba plaćati, ali nisu zaboravili pripomenuti da to nitko ne radi...rekli su kako jest i nemam im što zamjeriti, dapače, bili su iskreni. Ja sam sav PDV platila na rezervacije od tih stranih portala (kojih doduše nije bilo ni puno), kako drugi rade, to me ne interesira. Jučer mi je došla rezervacija od neke cure za jedno noćenje u najmanjem apartmanu u nekom žnj danu u šestom mjesecu preko Aira. Mislila sam da je neka prevara u pitanju Ali eto, prošla je. I provizija im ispada 0.96 eura a ja bih sada trebala potegnuti neke formulare, platiti i maltretirati računovodstvo kako bih uplatila znači 24 centa za tu blesavu rezervaciju... 24 centa, odnosno 1 kuna i 77 lipa!
Ma neću bogami, na ovo ću se i ja napraviti blesava. Trebalo bi staviti da se ovaj obračun pdv-a radi i plaća na godišnjoj bazi. Manje troška, manje zafrkancije, više smisla. Ovo je preretardirano, majke mi. Mogu misliti kako je još ljudima koji rentavaju u većim gradovima, pune ih uglavnom ti portali i još imaju većinom kratke ostanke. Ja bih izludila
vikky is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2017., 23:56   #1006
To mozes pripojiti iducem mjesecu bez problema
masaccio is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2017., 05:57   #1007
Ne znam kakav je sad slučaj s prijavom na B.com, ali znam da je ranije ipak trebalo priložiti rješenje o kategorizaciji, pa nije bilo jednostavno samo tako uvrstiti nekategorizirani objekt. Također, B.com ne zaračunava PDV, već tu obvezu prebacuje na iznajmljivača (ne znam kako je kad isti vrši naplatu, pa ako netko zna, neka me ispravi ili nadopuni).

Kod Air-a od prvog dana prilikom postavljanja objekta, ne traže nikakva rješenja (neću sada o tome što sve piše u uvjetima poslovanja), tako da na Air-u ima masa objekate iz sive zone koji nisu nigdje kategorizirani, za koje se ne plaća nikakav paušal boravišne ili poreza; a Air i njima zaračuna proviziju i na istu naplati 25% PDV-a, a taj iznos uplati u proračun RH.

Znači RH dobije svoj dio kolača, bez da se mora obračunavati sa svakim neprijavljenim objektom (odnosno vlasnikom istog) zasebno. Ne znam da li je zbog toga u dobitku ili gubitku, nemam konkretne brojke, ali novci svakako kapaju (ni orali ni kopali) i to kapaju sada, a ne kroz neko buduće razdoblje.

Koliko je sve to normalno, moralno, ispravno ...; ne znam, ali da puno toga u ovoj državi ne štima, to već i ptice na granama znaju.
__________________
"Do what you like. Like what you do. Optimism can take you anywhere."
evelina is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2017., 10:09   #1008
Quote:
masaccio kaže: Pogledaj post
To mozes pripojiti iducem mjesecu bez problema
Mogu, ako uleti rezervacija a šanse za to su oko 1% u mom slučaju, jer meni te stranice rade katastrofalno loše.

Quote:
evelina kaže: Pogledaj post
Ne znam kakav je sad slučaj s prijavom na B.com, ali znam da je ranije ipak trebalo priložiti rješenje o kategorizaciji, pa nije bilo jednostavno samo tako uvrstiti nekategorizirani objekt.
Ja sam se prošle godine išla registrirati na booking i tražili su samo potvrdu adrese objekta - slali su mi kod na adresu koji sam morala naknadno unijeti da bih aktivirala oglase. S obzirom da mi nisu odobrili plaćanje unaprijed s pologom, oglase nikad nisam ni aktivirala, pa ne znam kako rade sada, no tada nisu provjeravali ni kategorizaciju niti išta s čim bi se dokazalo da su apartmani uredno prijavljeni.
vikky is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2017., 14:18   #1009
Quote:
evelina kaže: Pogledaj post
Ne znam kakav je sad slučaj s prijavom na B.com, ali znam da je ranije ipak trebalo priložiti rješenje o kategorizaciji, pa nije bilo jednostavno samo tako uvrstiti nekategorizirani objekt. Također, B.com ne zaračunava PDV, već tu obvezu prebacuje na iznajmljivača (ne znam kako je kad isti vrši naplatu, pa ako netko zna, neka me ispravi ili nadopuni).
@Evelina: B.com kod nas vrši naplatu i urednu za svaku rezervaciju šalje račun za svoju proviziju ( kao da si njima dužan), te samim time jasno prebacuje poreznu obavezu na iznajmljivača

Predlažem i kladionicu:
naplata i kažnjavanje za neplaćanja počinje u sljedećih:
1.) 30 dana
2.) 45 dana
3.) 60 dana

P.S. obratiti pažnju da stavka 4. ne postoji...

Zadnje uređivanje Nica : 09.03.2017. at 17:12. Reason: Q
lumani is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2017., 18:27   #1010
Pa nisam nigdje niti napisala drugačije.

Jasno je meni da je to naša obveza i osobno je već par godina izvršavam. Premda mi je veća glupost da iznajmljivač mora to sam nositi na početku na poreznu, a sada preko fine opet na poreznu, ako se na primjeru Air-a vidi da se sve to ipak može uplatiti i na drugačiji način.

U tome i je cijela razlika B.com-a i Air-a; jer B.com obračuna svoju proviziju i dalje ostavlja iznajmljivaču da izračuna pdv i isti uplati u proračun, dok Air od početka, ukoliko nema unesenog pdv-broja, naplati proviziju, na istu obračuna pdv i proslijedi ga u proračun RH (samo što očito nije bitno da je pdv uplaćen, već je bitno tko je taj isti uplatio).

Sada, ono što mene stvarno zanima je da li je država spremna ulaziti u cijeli ovaj problem sivog tržišta ili će se pak po tko zna koji put ići linijom manjeg otpora i zadovoljiti se kapanjem pdv-a s Air-a, pa i od strane onih koji rentaju na crno.
__________________
"Do what you like. Like what you do. Optimism can take you anywhere."

Zadnje uređivanje evelina : 09.03.2017. at 18:41.
evelina is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2017., 20:59   #1011
Quote:
evelina kaže: Pogledaj post

Sada, ono što mene stvarno zanima je da li je država spremna ulaziti u cijeli ovaj problem sivog tržišta ili će se pak po tko zna koji put ići linijom manjeg otpora i zadovoljiti se kapanjem pdv-a s Air-a, pa i od strane onih koji rentaju na crno.
Da državi nije bitno da popiše sitno... ne bi nikad dala da porez na iznajmljivanje u domaćinstvu bude nula zarez nula...s time da praktički nema poreza u usporedbi s dugim djelatnostima, daje nišu i dobru volju... stalno se zaboravlja da tu skoro da nema poreza u usporedbi sa bilo kojom, drugom djelatnoscu, i onaj tko nije u sustavu i iznajmljuje na crno je stvarno dno.
__________________
Asti miša.

Zadnje uređivanje Nica : 16.03.2017. at 00:20. Reason: Q
papi73 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2017., 00:37   #1012
može samo kratka provjera, PDV na proviziju od booking li air i ostalih posrednika je 25 % na osnovicu a ne 13 % ?
krkdiving is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2017., 08:57   #1013
da, 25%
fairy wings is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2017., 17:25   #1014
Quote:
krkdiving kaže: Pogledaj post
može samo kratka provjera, PDV na proviziju od booking li air i ostalih posrednika je 25 % na osnovicu a ne 13 % ?
Točno. Jer to nije porez na turizam nego porez na uslugu.
__________________
Lijep pozdrav iz Dioklecijanovog grada :)
Kornija is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2017., 12:17   #1015
Quote:
fairy wings kaže: Pogledaj post
siva kornjaca jesi mozda trazila da ti daju napismeno da se to ne placa?
vjerujem da ti to niko nebi dao. PU je izdala i knjizicu o placanju PDV-a na proviziju, ne mogu naci link, izbacuje samo u PDF-u kad trazim na googlu pa probaj i ti izguglat.
Muškarac sam. Oprosti što kasnim sa odgovorom, tek danas otvorio temu od mog zadnjeg posta. Da, i prvi i drugi put sam tražio bilo kakav dokument s njihove strane na što su mi se oba puta obje gospođe samo nasmijale u stilu "nu malog kako je šašav". I isti odgovor - ne brini, na airbnb ne plaćaš PDV na proviziju.

Da, Nele26 je stavio onaj link gdje je sve lijepo objašnjeno. Ali stani malo - jeli ja po zakonu moram biti kompjuterski pismen? Ne moram. Moram li po zakonu uopće imati kod kuće komp/laptop i internet? Ne moram. Uputio sam se u instituciju koja bi trebala biti kompetetna za moj upit da dođem do odgovora. Jeli tj. bili njihova dužnost trebala biti da mi daju točan odgovor, a ako ga već ne znaju, da mi bar isprintaju npr ono Što je Nele26 linkao? Da, to bi trebala biti njihova dužnost. Nisu napravili ni jedno ni drugo. E pa brate, ja ne vidim niti jedan razlog da se ne napravim gluplji od njih i da ne činim onako kako su mi rekli. Znam da mi sve ovo neće pomoći u eventualnom pokušaju sankcioniranja, ali još bolje znam da nisam jedini, dapače, mi koji "ne plaćamo" PDV na airbnb proviziju smo u debeloj većini. A kolika bi banalnost bila to eventualno sankcioniranje i zašto ovo "ne plaćamo" stavljam u navodnike, pokazat će se u daljnjem tekstu.

Quote:
evelina kaže: Pogledaj post

Kod Air-a od prvog dana prilikom postavljanja objekta, ne traže nikakva rješenja (neću sada o tome što sve piše u uvjetima poslovanja), tako da na Air-u ima masa objekate iz sive zone koji nisu nigdje kategorizirani, za koje se ne plaća nikakav paušal boravišne ili poreza; a Air i njima zaračuna proviziju i na istu naplati 25% PDV-a, a taj iznos uplati u proračun RH.

Znači RH dobije svoj dio kolača, bez da se mora obračunavati sa svakim neprijavljenim objektom (odnosno vlasnikom istog) zasebno. Ne znam da li je zbog toga u dobitku ili gubitku, nemam konkretne brojke, ali novci svakako kapaju (ni orali ni kopali) i to kapaju sada, a ne kroz neko buduće razdoblje.
Quote:
U tome i je cijela razlika B.com-a i Air-a; jer B.com obračuna svoju proviziju i dalje ostavlja iznajmljivaču da izračuna pdv i isti uplati u proračun, dok Air od početka, ukoliko nema unesenog pdv-broja, naplati proviziju, na istu obračuna pdv i proslijedi ga u proračun RH (samo što očito nije bitno da je pdv uplaćen, već je bitno tko je taj isti uplatio).
Bravo Evelina, ovim si savršeno objasnila koliko je besmisleno peglati se oko PDV-a na airbnb proviziju. Ja spadam u slučaj gdje je sve legalizirano, kategorizirano i gdje imam sve potrebno da legalno radim. Međutim, nikad na airbnb-u nisam upisao taj PDV broj iz čistog razloga jer mi je objašnjeno da ne treba. A ovo da u tom slučaju airbnb naplati proviziju i obračuna pdv je apsolutno točno. Npr. ja imam gross earning na jednom primjeru 80 eura. 3% od toga bi bilo 2,4 eura. Međutim, airbnb mi je oduzeo cijela 3 eura što znači da su obračunali i pdv (2,4 + 25% od tih 2,4 iznosi točno 3 eura). Ovo je znači samo jedan primjer, sa svim ostalim rezervacijama je ista stvar što znači da ja (i svi ostali koji rade poput mene) itekako plaćamo taj PDV s jedinom razlikom da ga ne plaćamo direktno već nam ga airbnb u obračunu oduzima. E sad, s obzirom da će taj PDV stići u RH proračun i s obzirom da se ja nisam ni jedne lipe okoristio time što nisam direktno plaćao PDV na airbnb proviziju nego su mi ga oni oduzeli, može li mi netko reći s pravnog aspekta koji sam ja to prekršaj napravio? Dakle, država neoštećena, ja nikakve protupravne koristi, što je problem???

Usput, ako se već misle hvatati u koštac s ovom glupošću (a siguran sam da neće jer jako dobro znaju da im taj "neplaćeni" PDV na proviziju svejedno stiže u proračun), bilo bi lijepo da nam naprave neki jednostavan sistem po kojem će se taj PDV automatski oduzimati, a ne da se treba peglati sa uplaćivanjem i svom tom bespotrebnom papirologijom. Evo, neka se dogovore sa airbnb-em da svi iznajmljivači iz Hr MORAJU dati taj PDV broj kako bi uopće mogli biti tamo oglašavani. Super, svi ćemo dati taj jebeni broj. E onda će iz onog mog gore primjera sada na moj devizni žiro račun stići 77,60 eura, a ne 77,00 kao dosad. Super. Sad neka država po automatizmu uzme sebi tih 0,60 eura i nitko sretniji od mene - em znam da sve štima u smislu legalnosti, em nema peglanja sa dodatnom papirologijom.

Zadnje uređivanje Siva Kornjaca : 10.04.2017. at 12:45.
Siva Kornjaca is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2017., 17:35   #1016
Vise me dodje papirologija u Fini nego iznos poreza na airbnb proviziju.
__________________
Jsi2i2828eudhxbdbjsjwjwnwn2b2bjwiwiwj
Gilmour is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2017., 22:03   #1017
na koji iznos kod Tripadvisora ide porez?
i d li uopce ide porez kod njih
krkdiving is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2017., 06:46   #1018
Ide porez na proviziju kao i kod drugih, pise ti na racunu.
fairy wings is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2017., 07:30   #1019
Bio neki dan raspitat se o nečemu kod visoko pozicioniranog u poreznoj, pa sam se dotaknuo i ove teme, rekao kako je prilična gnjavaža ovaj PDV, složio se čovjek sa mnom, rekao je da nisu htjeli, da je cijelu stvar pokrenuo booking.com, a na to je došla naredba s vrha da se ovako radi, rekao je da znaju da ih ima dosta koji ne plaćaju, ali da je upravo u tijeku izrada lista evidentiranih iznajmljivača da se vidi tko plaća, tko ne plaća. Kaže kad krene kontrola nekima će doći dosta da plate. Još mi je rekao jednu zanimljivu stvar, da oni koji su u booking.comu po novom režimu da im booking isplati, a ne gosti, da ne moraju plaćati, porezna će to tretirati kao nadogradnju na iznajmljvačevu cijenu, a ne kao proviziju, iznenadila me ta susretljivost. Ovo nije bilo koji službenik, već jedan od onih koji odlučuju kako će se stvari provoditi.
Kexx is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2017., 07:54   #1020
Quote:
Kexx kaže: Pogledaj post
Bio neki dan raspitat se o nečemu kod visoko pozicioniranog u poreznoj, pa sam se dotaknuo i ove teme, rekao kako je prilična gnjavaža ovaj PDV, složio se čovjek sa mnom, rekao je da nisu htjeli, da je cijelu stvar pokrenuo booking.com, a na to je došla naredba s vrha da se ovako radi, rekao je da znaju da ih ima dosta koji ne plaćaju, ali da je upravo u tijeku izrada lista evidentiranih iznajmljivača da se vidi tko plaća, tko ne plaća. Kaže kad krene kontrola nekima će doći dosta da plate. Još mi je rekao jednu zanimljivu stvar, da oni koji su u booking.comu po novom režimu da im booking isplati, a ne gosti, da ne moraju plaćati, porezna će to tretirati kao nadogradnju na iznajmljvačevu cijenu, a ne kao proviziju, iznenadila me ta susretljivost. Ovo nije bilo koji službenik, već jedan od onih koji odlučuju kako će se stvari provoditi.
e pa ako su oni koji odlučuju ovoliko mentalo potkapacitirani, onda stvarno ne znam što reći
__________________
"Do what you like. Like what you do. Optimism can take you anywhere."
evelina is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:29.