Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Hardver > Prijenosna računala

Prijenosna računala Omnia mea mecum porto

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.03.2017., 19:42   #1
Novi laptop za 4000 ~ 6000kn

I tako, nakon 11 vjernih godina služenja, mislim da je napokon došlo vrijeme da se oprostim od svojeg HP Compaq nx7300. A to može značiti samo jedno, noćna mora oko kupovine novoga i na što sve danas treba paziti. Stoga vam se obraćam da pomognete sa savjetima i prijedlozima. Laptop bih koristio za casual korištenje - pisanje, surfanje, gledanje filmova, programiranje. Velika mi je želja jedino napokon zaigrati neke od modernijih igara, a koje sam dugo imao želju isprobati, ali eto, sranjski laptop. Na starom sam jedva derao Rome Total War 1 i Sid Mier's Civilization IV . Tako da volio bih nadoknaditi igre poput Bioshocka, Civilization V, VI, Shogun 2: Total Wara, Alien Isolationa, Death Space itd. Cjenovni rang laptopa bi bio između 4000 i 6000 kn, no neću dramiti ako bude i 200, 400kn skuplji.

1. Brand

Nikad nisam patio na to koje brendove kupujem. No u moru Lenova, HP-a, Toshiba, Dellova, Asusa, Acera; koja marka se po vama čini najkvalitetnijom. Evo ovaj moj HP u 11 godina skoro nikakvih problema. Jest da je kako je istekla 2,5 godišnja garancija, nakon 3 tjedna otišao hard. Pred dvije godine sam nabavio novo napajanje, baterija ne radi kako bi trebala već 6 godina. No u 11 godina to je zaista sve. Buraz bio kupio neki HP-ov Pro Book i nakon isteka garancije to je otišlo kvragu sve živo. Čuo sam nekoliko puta jedino za Toshibu da se iz nekog razloga jako pregrijavaju pa vrlo brzo odu. Za ostale marke nemam zaista pojma.

2. Procesor

Volio bih da bude Intelov jer sam za AMD-ove čuo da nije baš kvaliteta, da su jeftiniji, no zato skloniji kvarenju. Također sam čuo da nije dobro miješati procesor i grafičku od ove dvije firme. Tipa Intelov procesor, AMD grafička. Što se tiče procesora volio bih da bude Intel i5, no ajde pristat ću i na i3 u stisci s budžetom. Eh sad koji god model laptopa idem gledati, to pišu sasvim drukčiji brojevi uz naziv procesora. Znam, ili barem mislim da znam, da po jakosti idu i3, i5 pa i7. Al da me ubijete nemam pojma što bi mi trebalo značiti 4005U uz i3, ili 5005U, ili 6300HQ uz i5. Je li veći broj označava jači/bolji procesor? Koliko jači/bolji?

3. Grafička

Još jedna stvar o kojoj dosta malo znam. Znam da su NVIDIA GeForce dosta kvalitetne grafičke, ili opet barem mislim da znam. Pa u svakom slučaju za moj cjenovni rang. No opet ne znam uz naziv grafičke što označava npr. 920M, a što 2GB (npr. nVidia GeForce 920M 2GB). Kod nekih modela ne bih npr. naišao na vrijednost GB.

3. RAM

Znam da veći broj RAM-a znači da će laptop biti brži. No ne znam što znači DDR3 i DDR4 i koja je razlika između njih. Pretpostavljam da su DDR4 bolji od DDR3, budući da sam vidio laptop koji ima 12GB DDR3, a puno je jeftiniji od onoga s 8GB DDR4.

5. Memorija

Gledam modele i vidim da je sad uglavnom 1TB postao većinom standard. Jedino mi je nepoznanica što ovo novo SSD točno znači za memoriju laptopa (npr. 128 GB M.2 SSD, 1TB SATA 7200rpm).

6. Veličina ekrana
15,6" mi se čini kao najidealniji. Sve manje je premalo, a 17,3" mi je preogromno.

7. OS
Ne treba imati nikakav operativni sustav, imam originalne Windowse.

Znam da je dosta pitanja, ali nadam se da će netko odvojiti barem malo vremena da mi neke stvari razjasni i pomogne s kojim savjetom il dva. Biti ću iznimno zahvalan .

Zadnje uređivanje Nick7 : 17.03.2017. at 19:57.
Nick7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2017., 00:17   #2
Mnogo si ti tu mitova i predrasuda naveo...

AMD procesori se kvare? Procesori se gotovo uopće ne kvare, veća je vjerojatnost da te meteor pogodi nego da ti se procesor pokvari.
Za te novce možeš dobiti neki punokrvni i5 HQ i te ULV procesore ne bih gledao.

Što se grafičke tiče, tu Nvidia daje više i uglavnom je jedini izbor za igranje. AMD je preskup i slabiji. Za ozbiljnije igranje potrebna je minimalno GTX950, a preporučljivo i jača. Najnovija i najjača u tom rangu je 1050. Razlika u količini memorije na grafičkoj je u potpunosti nebitna (kad uzmemo u obzir koje se količine sve nude) i na to se ne trebaš osvrćati.

RAM, što više to bolje, no opet neće laptop raditi sve brže povećavanjem RAMa u beskonačnost ako je za tvoju namjenu dovoljna i manja količina. Dakle, potrebno je onoliko koliko će biti dovoljno za ono što se radi na laptopu, neiskorišten RAM ne služi ničemu i ne ubrzava laptop. 8GB u pravilu zadovoljava i one zahtjevnije. Brzina je također nebitna.

HDD vs. SSD? SSD je mnogo brži od HDDa, omogućuje znatno brže potizanje OSa i aplikacija, kopiranje datoteka, spremanje i otvaranje velikih datoteka... Danas uglavnom must have za neki ozbiljniji stroj. Laptopi više klase u sebi imaju poseban slot (m.2) u koji se može ubaciti SSD, kako bi imao i SSD i HDD, pošto su SSDovi relativno skupi i u laptopima dolaze uglavnom u manjim kapacitetima, dovoljnima za OS i programe.

Za tvoje potrebe, ok bi bio ovaj:
https://www.nabava.net/search.php?q=80RU00S7SC
Ima odličan procesor, kvalitetan IPS ekran, solidnu grafičku, RAMa i viška, relativno veliki SSD, dosta RAMa...

Još jači je Lenovo Legion, no za te novce ide samo sa HDDom.
https://www.nabava.net/search.php?q=80WK0097SC
redscro is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2017., 23:13   #3
redscro hvala na odgovorima .

Quote:
redscro kaže: Pogledaj post
Za te novce možeš dobiti neki punokrvni i5 HQ i te ULV procesore ne bih gledao.
Znači najbolji su ti HQ procesori? Ovi ULV su nekakve slabije inačice? Je li jako drastična razlika?
Quote:
redscro kaže: Pogledaj post
Što se grafičke tiče, tu Nvidia daje više i uglavnom je jedini izbor za igranje. AMD je preskup i slabiji. Za ozbiljnije igranje potrebna je minimalno GTX950, a preporučljivo i jača. Najnovija i najjača u tom rangu je 1050. Razlika u količini memorije na grafičkoj je u potpunosti nebitna (kad uzmemo u obzir koje se količine sve nude) i na to se ne trebaš osvrćati.
OK gledam uglavnom ove od GTX950. Ma zbunilo me ovo sad nešto novo na što sam naišao, a to je da pored još piše određeni GB. Al dobro ak to nije nešto bitno neću obraćati pažnju na to.
Quote:
redscro kaže: Pogledaj post
RAM, što više to bolje, no opet neće laptop raditi sve brže povećavanjem RAMa u beskonačnost ako je za tvoju namjenu dovoljna i manja količina. Dakle, potrebno je onoliko koliko će biti dovoljno za ono što se radi na laptopu, neiskorišten RAM ne služi ničemu i ne ubrzava laptop. 8GB u pravilu zadovoljava i one zahtjevnije. Brzina je također nebitna.
Thanks, ma da tako sam si i mislio da bi 8GB trebalo biti čisto OK. Vjerojatn će se kod većine dati i proširiti, ako će trebati jednog dana. Nego što je s ovim DDR3 i DDR4 RAM-ovima?
Quote:
redscro kaže: Pogledaj post
HDD vs. SSD? SSD je mnogo brži od HDDa, omogućuje znatno brže potizanje OSa i aplikacija, kopiranje datoteka, spremanje i otvaranje velikih datoteka... Danas uglavnom must have za neki ozbiljniji stroj. Laptopi više klase u sebi imaju poseban slot (m.2) u koji se može ubaciti SSD, kako bi imao i SSD i HDD, pošto su SSDovi relativno skupi i u laptopima dolaze uglavnom u manjim kapacitetima, dovoljnima za OS i programe.
Aha. Pretpostavljam da je OS onda instaliran na SSD-u radi bržeg podizanja sustava i rada u njemu?

Eh još jedno pitanje vezano za OS kad smo već kod tog. Windows 10, jel vrijedi što, ili je to nova Vista? Nisam se susreo još sa najnovijom inaćicom, a ni nitko od frendova pa da pitam za mišljenje.
Nick7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2017., 06:32   #4
HQ procesori rade na višoj voltaži i imaju bolje performanse od ULV procesora (koji imaju sufiks U). Razlike su uglavnom prilično velike. Uz to je npr. i5-6300HQ četverojezgreni, a njegov ULV pandan dvojezgreni, tako da je razlika ogromna.

DDR4 dolazi u novijoj generaciji laptopa. Sama razlika DDR3 vs. DDR4 nije bitna, ali s novijim dolazi i noviji procesor.

OS se naravno instalira na SSD.

Win10 sam koristio kraće vrijeme, sad sam na Win7. Win10 je brži, ali na mom nešto starijem laptopu je stvarao određene probleme. Za novije računalo - Win10.
redscro is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2017., 23:22   #5
Sve je sad jasno, hvala ti .

Netko tko se ne razumije se totalno pogubi u svim tim brojevima i slovima vezano za određene modele procesora i grafičkih.

Eh zaboravio sam još pitati vezano za hard disk. Negdje bih vidio da piše npr. HDD 500GB 7mm 5400rpm, a negdje bi pisalo 7200rpm. Što točno znače ti rpm-ovi i je li to nešto što je značajno bitno da je bolje/lošije veći ili manji broj?
Nick7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2017., 23:37   #6
Quote:
Nick7 kaže: Pogledaj post
Sve je sad jasno, hvala ti .

Netko tko se ne razumije se totalno pogubi u svim tim brojevima i slovima vezano za određene modele procesora i grafičkih.

Eh zaboravio sam još pitati vezano za hard disk. Negdje bih vidio da piše npr. HDD 500GB 7mm 5400rpm, a negdje bi pisalo 7200rpm. Što točno znače ti rpm-ovi i je li to nešto što je značajno bitno da je bolje/lošije veći ili manji broj?
5400 i 7200 je brzina (rpm, revolutions per minute) kojom se okreću ploče hard diska i više je bolje ali ako je moguće kupi laptop sa SSDom ili u nekoj varijanti zamijeni kupljeni klasični HDD sa SSDom.

A za cifru koju si naveo može se kupiti dobar laptop, ako se možeš toliko rastegnuti uzmi ovaj drugi koji ti je stavio link redscro (Legion), stavi m.2 SSD i imaš dobru mašinu.
__________________
..Tako je dirljiva ta briga neutralnih objektivnih i zabrinutih treba pregovarati za Ukrajinu, rastopim se od te empatije.
Roy is online now  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2017., 15:29   #7
Hvala na odgovoru Roy .

Mislim da je to to sad.
Nick7 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:08.