Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.03.2017., 22:01   #3781
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Broj izvoda po kojem je plaćen račun.
e meni je to problem, naime iz nekog nepoznatog razloga PBZ meni pošalje izvod samo kad iznos iz EUR prebacim u HRK dio poslovnog računa, i onda taj hrk dio naravno bude po tečaju PBZ-a, a ne HNB-a koji ja upisujem na račune i u KPR. hoću reć, iako je u aplikaciji namješteno da mi izvod stigne po SVAKOJ promjeni na računu, ja je ne dobijem kad mi klijent uplati u EUR, već tek kad mi nešto sjedne u HRK (to nešto = ja koja si prebacim lovu u kune)
Mirnish is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2017., 22:42   #3782
Meni isto to baš nije jasno, jer upišem u KPR i ono što sjedne na Paypal, a ne prebacim nužno cijeli iznos na račun u banci, pa se time ti izvodi rascjepkaju.

I nisam siguran po kojoj sam osnovi ja sada osiguran zdravstveno, budući da prolazi drugi mjesec mog poslovanja, a ja nisam uplatio za doprinose jer nema rješenja.
ImpeccableBlahs is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2017., 23:15   #3783
Ja primam sve na PayPal.

Pod "Broj temeljnice" ne upisujem ništa (jer "službeni" izvod PayPal-a nema broj), a pod "Opis isprava o primicima" upisujem broj mojeg računa na koji se odnosi uplate i "referencu" na Paypal ispis za mjesec u kojem je bila isplata, npr.:
"Račun br. 1-1-1, PayPal mjesec 2017/1"
Negdje sam u jednom primjeru KPR obrasca ispod zaglavlja "Opis isprava o primicima" vidio "uputu" u obliku "[broj računa, bankovni izvod i stavka]", pa sam i ja to stavio kod sebe .

Do kraja 2016. sam PayPal ispise radio kao export transakcija za određeni mjesec u pdf.
Od ove godine koristim Business PayPal "Monthly Statements" exported u pdf. Taj pdf u footeru ima tekst "This statement may serve as a receipt for accounting and tax related purposes.". Ne znam kada se ta opcija pojavila, ali nije je bilo sredinom 2016..

Ti PayPal "izvodi" nemaju brojeva stavki prometa tako da niti nije moguće referencirati se na pojedinu stavku.
Razmišljam da od ove godine u "Opis isprave o primicima" upisujem ime PayPal Monthly Statements pdf filea, npr.:
"Račun br. 1-1-1, PayPal MSR-201701"

Inače, ja sve vodim u Excelu, a KPR, u stvari, generiram automatski iz drugih tablica (ne, ne vodim pravu KPI ).

Porezno Rješenje nisam još dobio i nemam namjeru ništa platiti sve dok mi se ne pojavi zaduženje na ePKK ili dok ne dobijem Rješenje. Prošle godine je Rješenje imalo datum 04.04., dobio sam ga 11.04., a zaduženje se pojavilo tek 10.06. s datumom value 30.06.
lestrt is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2017., 07:14   #3784
Quote:
1530 kn godišnje + prirez pa podijeli s 4 da dobiješ iznos za tromjesečje.
A koliko iznosi prirez za Zagreb? Ima mozda netko tocnu brojku za Zagreb koliko je tromjesecna rata? Uostalom,je li kao do sada ili se mijenjala?
Old 29.03.2017., 07:53   #3785
Quote:
Richeilleu kaže: Pogledaj post
A koliko iznosi prirez za Zagreb? Ima mozda netko tocnu brojku za Zagreb koliko je tromjesecna rata? Uostalom,je li kao do sada ili se mijenjala?
Prirez za Zagreb je 18%.
Iznosi su zapravo isti kao lani (osim za nove razrede, naravno).
Old 29.03.2017., 09:48   #3786
Quote:
451,35 kn tromjesečno.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2017., 11:26   #3787
Quote:
451,35 kn tromjesečno.
Hvala na odgovoru.Pa stvarno su nemarni,ove godine nikakvo rjesenje za 2016. jos nisam dobio, a nisam dobio rjesenje za doprinose za zadnjih par mjeseci 2015.,nit imam kakvo zaduzenje za to. Naime radim jos jedan posao uz to,pa koliko su mi rekli doprinose placam po rjesenju na kraju godine za proteklu godinu.
Old 29.03.2017., 14:21   #3788
Quote:
Hvala na odgovoru.Pa stvarno su nemarni,ove godine nikakvo rjesenje za 2016. jos nisam dobio, a nisam dobio rjesenje za doprinose za zadnjih par mjeseci 2015.,nit imam kakvo zaduzenje za to. Naime radim jos jedan posao uz to,pa koliko su mi rekli doprinose placam po rjesenju na kraju godine za proteklu godinu.
ovde kod mene su rjesenja za 2015.g za obrtike u radnom odnosu pocela dolaziti prije 10ak dana. uzasno kasne s time.
fairy wings is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2017., 15:17   #3789
Obzirom da je tako svake godine, to je onda normalno.
lestrt is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2017., 23:33   #3790
Ok stiglo je na ePKK neko zaduženje, iako nema baš smisla na prvu, pa se pitam hoće li se još to korigirati. Iznosi mi ne štimaju, pa tako za zdravstveno i za mirovinsko postoji zaduženje od 928 kn, a tu je još i parsto kn za "Doprinos za mirovinsko osiguranje na temelju individualne kapitalizirane štednje za osiguranike samostalne obveznike koji plaćaju doprinos temeljem rješenja Porezne uprave", što ne bi trebalo imati veze sa mnom.
ImpeccableBlahs is offline  
Odgovori s citatom
Old Jučer, 00:00   #3791
Pitanje

Radnica – obrtnica uzima komplikacie u trudnoći, hzzo će joj direktno isplaćivati naknadu. Paušalist je i do sada nije ni slala joppd za sebe. Ne treba ni dalje? Isto tako, obveze – doprinosi – za koje ju zadužuje porezna uprava će joj se svaki mjesec stornirati na poreznoj kartici? Od 01.03. također uzima komplikacije – to znači da za ožujak ne treba platiti doprinose (samo porez i komorski jer obrt i dalje radi)? Tko javlja poreznoj isto to kako bi znala obračunavati doprinose i iste stornirati?

Hvala znalcima

Vratite dio novaca s e-baya - https://www.ebates.com/r/ASTRID646?eeid=28187
Astrid10 is offline  
Odgovori s citatom
Old Jučer, 09:48   #3792
Quote:
Astrid10 kaže: Pogledaj post
Radnica – obrtnica uzima komplikacie u trudnoći, hzzo će joj direktno isplaćivati naknadu. Paušalist je i do sada nije ni slala joppd za sebe. Ne treba ni dalje? Isto tako, obveze – doprinosi – za koje ju zadužuje porezna uprava će joj se svaki mjesec stornirati na poreznoj kartici? Od 01.03. također uzima komplikacije – to znači da za ožujak ne treba platiti doprinose (samo porez i komorski jer obrt i dalje radi)? Tko javlja poreznoj isto to kako bi znala obračunavati doprinose i iste stornirati?

Hvala znalcima
Čekiraj odgovor na temi "JOPPD"
Ljubicica is offline  
Odgovori s citatom
Old Jučer, 18:24   #3793
pozdrav

ja se tek spremam otvoriti paušalni obrt pa hvala na svim dosad objavljenim informacijama i novima

imam 2 pitanja, radim online za firmu van EU, sjeda mi zarada na Paypal:
1. oni meni izdaju račun za izvršene usluge - je li bitno je li taj račun naslovljen na mene kao fizičku osobu (tako je dosad) ili mora biti u budućnosti na obrt?
jasan mi je ovaj dio da kao obrtnik (kad to budem) izdajem račun s obrta na njih

2. ako uz paušalni obrt imam i dohodak od plaće ilitiga nesamostalnog rada imam li pravo na možebitni povrat poreza ako mi je poslodavac preplatio porez u toj godini,
nije mi jasno jesu li porezi u slučaju da primam i redovnu plaću odvojeni

hvala unaprijed
Rabarbi is offline  
Odgovori s citatom
Old Jučer, 21:33   #3794
Jesu svi uplatni podaci za pausalni porez predujam ostali isti kao prosle godine?hvala
Old Jučer, 21:48   #3795
Quote:
Astrid10 kaže: Pogledaj post

Hvala znalcima
Neka sama obavijesti svoju referenticu, trebali bi dobiti podatke od HZZO, no to u praksi dosta kasni, najbolje da javi sama i pošalje kopiju doznaka na mail, pa da referent ima u vidu.

Quote:
Rabarbi kaže: Pogledaj post
pozdrav

ja se tek spremam otvoriti paušalni obrt pa hvala na svim dosad objavljenim informacijama i novima

imam 2 pitanja, radim online za firmu van EU, sjeda mi zarada na Paypal:
1. oni meni izdaju račun za izvršene usluge - je li bitno je li taj račun naslovljen na mene kao fizičku osobu (tako je dosad) ili mora biti u budućnosti na obrt?
jasan mi je ovaj dio da kao obrtnik (kad to budem) izdajem račun s obrta na njih

2. ako uz paušalni obrt imam i dohodak od plaće ilitiga nesamostalnog rada imam li pravo na možebitni povrat poreza ako mi je poslodavac preplatio porez u toj godini,
nije mi jasno jesu li porezi u slučaju da primam i redovnu plaću odvojeni

hvala unaprijed
1) nebitno oni izdaju selfbilling koji našoj Poreznoj ne znači ništa, ti ćeš njima izdavati račun prema našim zakonima.

2) nemaš pravo na povrat poreza jer je paušal konačni porez, i ne zbraja se s plaćom.

Quote:
Jesu svi uplatni podaci za pausalni porez predujam ostali isti kao prosle godine?hvala
Jesu.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old Jučer, 23:09   #3796
Može kratko pitanjce? Aj super!

Može li paušalni obrtnik pored djelatnosti koje obavlja kroz obrt odraditi nešto na autorski ugovor? Ili svi poslovi moraju ići kroz obrt?
DannyHR is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum

Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:33.