Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.03.2007., 14:02   #41
Quote:
MiGo kaže: Pogledaj post
Hm, zar nisu i ovako te plaće prevelike, zar još dodatno moraju zaduživat državu da plaćaju neradnike. Istinu na srce, u javnoj službi maximalno efektivnog posla ima 4 sata.
O čemu ti? SSS ima u razini prodavača u osrednjem dućanu (do 3.500 kn), tek viši savjetnici probiju državni prosjek, a posebni položaji tipa savjetnika ministra ili premijera (na kojima radi jako malo ljudi) su 7-8.000 kn, dakle u razini prosječnog VSS-a u relativno uspješnoj firmi. Magisterij znanosti donosi 8, a doktorat 15%...

I zna se raditi puno više od 4 sata.

Quote:
MiGo kaže: Pogledaj post
Umjesto da , u intersu građana, smanje prevelik činovniči aparat, oni ulažu u rupu bez dna.
Na osnovi kojih konkretnih podataka misliš da je preveliki? Postotno je točno u razini (par promila razlike) prema drugim tranzicijskim državama, a negdje 3x manji nego u jednoj Francuskoj.

Većina državne službe je ionako vojska i policija, kod kojih se ne mogu napraviti neka smanjenja bez ozbiljnog utjecaja na samu državu.

Quote:
MiGo kaže: Pogledaj post
I dok se u proizvodnom držćavnom sektoru plaće smanjuju, tu se povečavaju!
Plaće u privredi su veće od onih u neprivredi, već nekoliko godina barem...
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2007., 14:05   #42
Quote:
Billi kaže: Pogledaj post
nisu place prevelike nego masa placa. nek se otpusti visak, nek ostatak postane ucinkovit.
Nije ni to. Malo im je problem struktura, previše referenata, premalo VSS-a, ali promjena odnosa (uza sve socijalne probleme koje bi iznijela) ne bi promijenila masu plaća - jer stručnjaci koštaju. Naš problem kao države i jest u tome što nedostaje stručnjaka u državnoj upravi, jer ih država ne može platiti.

Veći višak je u raznim zavodima, npr. Zavod za zapošljavanje nije smanjio svoj aparat unatoč činjenici da danas 80% nezaposlenih nalazi posao bez posredovanja Zavoda.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2007., 14:20   #43
ma koji to prodavači imaju plaću 3.500?
I to kao prosječna plaća.
Nikad nisam čuo u ni jednom lancu da prodavači imaju plaću 3.500
Maksimalno tri tisuće.
I za razliku od onih u državnoj službi, koji mnogi sa srednjom rade na poslovima za koje je potrebna VSS, u privatnom se sektoru dešava obratno (previše je visokoobrazovani).
Npr profesori, masu njih nema ni fakultet, a ureno dobivaju plaću kao da imaju.

I ne stoji ti usporedba sa Francuskom, jer oni koji žive u Francuskoj imaju mnogo veće troškove od onih koji žive u Hr!

A šta se tiče stat. podataka oko plaći u privatnom sektoru, taj prosjek i te kako dižu menedžerski ugovori!
 
Odgovori s citatom
Old 14.03.2007., 17:18   #44
iz mog iskustva, nekih 30% radi pristojno, učinkovito
60% ih radi 4 sata dnevno, 2 ipo ispija kavu (jednu kad dođu, i jednu tokom dana), uru potroši na gablec, po ure na novine a po ure na telefonsko ćaskanje sa rodbinom
ostalih 10% je većinu godine na bolovanju

napominjen, ovo čisto iz okruženja u kom sam ja radila
i btw, uglavnom se junački trse oni sa SSSom
__________________
krhko je znanje
vaci is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2007., 21:59   #45
Quote:
R*s kaže: Pogledaj post
ma koji to prodavači imaju plaću 3.500?
I to kao prosječna plaća.
Nikad nisam čuo u ni jednom lancu da prodavači imaju plaću 3.500
Maksimalno tri tisuće.
DM ima 5500.

Quote:
R*s kaže: Pogledaj post
I za razliku od onih u državnoj službi, koji mnogi sa srednjom rade na poslovima za koje je potrebna VSS, u privatnom se sektoru dešava obratno (previše je visokoobrazovani).
Takvih u državnoj službi nema. Mogućnost da SSS ima radno mjesto savjetnika, dakle ono VSS-a je ukinuta prije nekih 6 godina. Nema šanse da bi takvo rješenje prošlo Središnji državni ured za upravu (koji prima sva rješenja o radnim mjestima).

Usput, masu VSS-a radnih mjesta u državnoj službi je - slobodno. Zamisli, nitko neće radit. Jednostavno - dobri stručnjaci kod privatnika dobivaju 2-3x više. Javi konkretno za kakvog dobrog diplomiranog inženjera ili pravnika s pravosudnim, raspisati će natječaj u roku odmah.

Quote:
R*s kaže: Pogledaj post
I ne stoji ti usporedba sa Francuskom, jer oni koji žive u Francuskoj imaju mnogo veće troškove od onih koji žive u Hr!
A kakve troškovi imaju veze s ukupnim brojem službenika prema broju stanovnika?

Quote:
R*s kaže: Pogledaj post
A šta se tiče stat. podataka oko plaći u privatnom sektoru, taj prosjek i te kako dižu menedžerski ugovori!
To nije istina. Velikih plaća u privatnom sektoru ima veoma malo, ono 2000 preko 20.000 kn (što se radi porezne grupe lako dobije statistički).

Hrvatska je po pitanju iznosa plaća iznimno socijalna država, jer je medijan, točka gdje je 50% plaća iznad a 50% plaća ispod, svega 400 kuna ispod državnog prosjeka. Prosjek je 4600, a točka 50/50 je prema podacima koje je netko baš na Dijaspori iznio (fino pitao DSZ) je 4200, i čak se u odnosu prema prosjeku smanjivao - što znači smanjenje socijalnih razlika.

A sada da vidimo tvoje konkretne brojeve.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2007., 22:01   #46
Quote:
vaci kaže: Pogledaj post
iz mog iskustva, nekih 30% radi pristojno, učinkovito
60% ih radi 4 sata dnevno, 2 ipo ispija kavu (jednu kad dođu, i jednu tokom dana), uru potroši na gablec, po ure na novine a po ure na telefonsko ćaskanje sa rodbinom
Imaš i 5% što rade po 10-12 sati, posebno priprema prilagodbe za EU i slično.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2007., 22:56   #47
Evo ja sam u fazi traženja posla. Završila sam fakultet, tražim pripravnički i situacija je takva, da kad bih mogla birati (a naravno ne mogu) ne bih išla u državnu službu baš zato jer su plaće male. Pripravnik VSS dobije netto oko 3500kn, po mojim saznanjima, a u privatnom sektoru dobije 5000kn, pa na više. Tako da pozdravljam povečanja, ako uopće dođe do njih.
Prodavačica većinom ima plaću oko 2500kn, što se kao smatra i boljom plaćom jer neke blagajnice zarađuju i 1800kn. Dm je iznimka. Ali mislim da ne bi trebali miješati neke stvari- prodavači i VSS su dvije različite stvari i nije ih dobro uspoređivati, pogotovo plaće.
Newbiee is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2007., 13:29   #48
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Imaš i 5% što rade po 10-12 sati, posebno priprema prilagodbe za EU i slično.
istina, doduše u nas je bilo samo jedna takva u upravi (čelna ), al ima ih, vjerojatno u onim upravama di je prosjek godina manji a atmosfera zdravija pa je samim time i ugodnije okruženje za radit i takve stvari ti ne padaju teško
__________________
krhko je znanje
vaci is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2007., 16:11   #49
Ajde Voyki i sam znaš da lupetaš. Koliko samo pravnika i ekonomista ima nezaoposlenih. Šta misliš da oni ne ti htjeli radit za 4, 5 tisuća da mogu. Plus godišnji, bolovanje i sl....
 
Odgovori s citatom
Old 16.03.2007., 16:12   #50
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Imaš i 5% što rade po 10-12 sati, posebno priprema prilagodbe za EU i slično.
Ali ti su i specialno plaćeni.
Kod privatnika je 10-12 sati dnevno kao dobro jutro za fuiksu plaću...
 
Odgovori s citatom
Old 16.03.2007., 19:25   #51
Quote:
DrougArt kaže: Pogledaj post
Ajde Voyki i sam znaš da lupetaš. Koliko samo pravnika i ekonomista ima nezaoposlenih. Šta misliš da oni ne ti htjeli radit za 4, 5 tisuća da mogu. Plus godišnji, bolovanje i sl....
Pričaš nešto što jednostavno nije istina. Oni koji su kvalitetni i deficitarni - u pravilu ne žele u državnu službu. Pravnici s pravosudnim, inženjeri s iskustvom, ekonomisti s iskustvom, dobri knjigovođe... Dobiju kod privatnika duplo u odnosu na državnu službu. Govorim naravno za središte državne službe - Zagreb.

Samo broj građevinskih inspektora je 1/2 od potrebnog broja. Informatičara doslovno - nema, kućice u sistematizaciji su prazne. Evo ti Vaci (koja je nedavno napustila državnu službu), kaže da pravnike skoro na ulici traže.

A godišnji i bolovanje imaš i kod privatnika, nije to nikakva specifičnost državne službe. Štoviše, kako se privatnici ne uključuju u formalne EU-procese, radnici neće dobiti naređenje čelnika da nema godišnjeg dok se neki otvoreni proces pregovaranja ne sredi.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2007., 19:28   #52
Quote:
DrougArt kaže: Pogledaj post
Ali ti su i specialno plaćeni.
Kod privatnika je 10-12 sati dnevno kao dobro jutro za fuiksu plaću...
Specijalno plaćeni? Je li ti uopće znaš koliko je toga potrebno za dati prekovremene ljudima u državnoj službi? Čelnik se mora doslovno slomit da mu ljudi dobiju nekoliko stotina kuna.

Kod dobrog privatnika radiš za bitno više od savjetničkih 4.500 kuna.

Hrvatska državna služba je u lošem stanju jer su je zadnjih godina napustile doslovno tisuće ljudi i to često jako kvalitetnih ljudi. Kvalitetna državna služba mora biti dobro plaćena, ja prvi ne želim da državu vode oni koji su u državnoj službi zato jer ne mogu drugdje posao naći.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2007., 17:19   #53
80% Hrvata bi radije radilo u državnoj službi nego privatnoj firmi!
nick4ban is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2007., 23:21   #54
Plaća u državnim službama?

Koliko je sada Koeficijent K=1?

fala!
Dreamer is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2007., 10:55   #55
mislim da je bruto cca 4800kn
__________________
george
georgehrri is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2007., 11:37   #56
Jel mi mozete objasnit te koeficijente?
Nedavno sam se zaposlio al ja nemam pojma o tome.
Kaj znaci taj koeficijent?
Bebac is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2007., 12:37   #57
osnovica se množi sa koeficijentom i taj umnožak ti određuje plaću

osnovica je do nove godine bila 4546kn, sad ne znam kolika je, koliko veća, pretpostavljam 300njak kuna
__________________
krhko je znanje
vaci is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2007., 15:46   #58
Quote:
vaci kaže: Pogledaj post
osnovica se množi sa koeficijentom i taj umnožak ti određuje plaću

osnovica je do nove godine bila 4546kn, sad ne znam kolika je, koliko veća, pretpostavljam 300njak kuna
sada je osnovica 4819 kuna.
znaci ako imas sss onda ti je koeficijent 0,88 pa to pomnozi sa 4819 kuna i tolika ti je placa bruto.
sad ne znam jos druga davanja na placi i poreze koji ti jos pojedu dosta toga
farook is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2007., 15:46   #59
Quote:
vaci kaže: Pogledaj post
osnovica se množi sa koeficijentom i taj umnožak ti određuje plaću

osnovica je do nove godine bila 4546kn, sad ne znam kolika je, koliko veća, pretpostavljam 300njak kuna

Da, mislio sam na osnovicu.

Cura mi je bila nekakvom razgovoru za posao, ima VŠS, pa ju interesiralo kolika bi joj bila plaća kao vježbenice. Kak sam izračunao oko 2.700 Kn ...

fala svima!
Dreamer is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2007., 15:50   #60
Quote:
farook kaže: Pogledaj post
sada je osnovica 4819 kuna.
znaci ako imas sss onda ti je koeficijent 0,88 pa to pomnozi sa 4819 kuna i tolika ti je placa bruto.
sad ne znam jos druga davanja na placi i poreze koji ti jos pojedu dosta toga
VŠS vježbenica. Jel je to 85% od 0.9 a brutto?
Dreamer is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:07.