Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.08.2007., 17:19   #41
Ma nisam zbog toga,nego da bi se bolje vidjelo.
WONG FEI HONG is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2007., 17:22   #42
pa covjece odakle si ti?? i japanski govoris??? Poliglota no?
__________________
Es más fácil llegar al sol que a tu corazón
Rafa Estranged is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2007., 17:25   #43
Ja sam ti fanatik za jezike,ali samo one koje volim kao španjolski,kineski,japanski.Engleski znam,ali ga ne volim nešto,a grčki znam također dobro,a inače čitam i arapski hamze i korejanski hangul,kao i japansku hiraganu,katakanu i kanji.
WONG FEI HONG is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2007., 17:26   #44
Quote:
WONG FEI HONG kaže: Pogledaj post
Ma nisam zbog toga,nego da bi se bolje vidjelo.
Svejedno, morao bi znati da je pisanje u CapsLocku, kao prvo, nepristojno.

Na većini bi ti stranih foruma ove postove obrisali, tek toliko da se naučiš pristojno razgovarati.

Dakle, sad bi bilo pristojno od tebe da urediš svoje postove i napišeš ih u normalnim rečenicama.
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2007., 17:42   #45
Prepravio sam postove.
WONG FEI HONG is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2007., 20:28   #46
Dou itadashimashite.Watashitachi wa kono subuhorumu de Nihongo o naraitai.

Nema na čemu.Na ovvom podforumu bi trebali učiti japanski.
WONG FEI HONG is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2007., 11:14   #47
Quote:
WONG FEI HONG kaže: Pogledaj post
Ja sam ti fanatik za jezike,ali samo one koje volim kao španjolski,kineski,japanski.Engleski znam,ali ga ne volim nešto,a grčki znam također dobro,a inače čitam i arapski hamze i korejanski hangul,kao i japansku hiraganu,katakanu i kanji.
Molimm? Je li ista od toga studiras? I kako si ih naucia?
__________________
Es más fácil llegar al sol que a tu corazón
Rafa Estranged is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2007., 12:24   #48
Iz knjiga,slušajući i preko interneta.Jedino još nisam vijetnamski usavršio,ali trudim se.
WONG FEI HONG is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2008., 15:07   #49
Pronašla sam neke zanimljive i korisne stranice za početnike, koji žele da nauče hiraganu i i katakanu, pa možete pogledati: Kana chart i
Objašnjenje hiragane i katakane. Na ovoj stranici možete videti i redosled poteza i tako lako naučiti da pišete oba pisma sami: hiragana i katakana. Ako se i dalje slabo snalazite - pitajte, pa ću vam dodatno objasniti.
Enchantress is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2008., 02:20   #50
Quote:
Atila~ kaže: Pogledaj post
クロソフト ワアド が つかう そして ひらがな で かきますよ。いいですね。
Radi yayz ^.^
M?ikurosofuto waado ga tsukau soshite hiragana de kakimasuyo. Iidesune.

それは本当である。あなたわだれかにみられています。訳していただけないでしょうか。

Zadnje uređivanje dementiapraecox : 22.03.2008. at 02:50.
dementiapraecox is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2008., 03:17   #51
Quote:
Enchantress kaže: Pogledaj post
Pronašla sam neke zanimljive i korisne stranice za početnike, koji žele da nauče hiraganu i i katakanu, pa možete pogledati: Kana chart i
Objašnjenje hiragane i katakane. Na ovoj stranici možete videti i redosled poteza i tako lako naučiti da pišete oba pisma sami: hiragana i katakana. Ako se i dalje slabo snalazite - pitajte, pa ću vam dodatno objasniti.
どうもエンチャンテレス氏。
dementiapraecox is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2008., 18:00   #52
Quote:
dementiapraecox kaže: Pogledaj post
どうもエンチャンテレス氏。
どういたしまして。

Ako ima zainteresovanih, mogla bih ovih dana pokrenuti jedan forumski kurs japanskog jezika za početnike.
Znam da sam to davno obećala, ali tek sada imam malo više vremena (a i volje). Osmislila bih kratke lekcije u kojima bi se savladale osnovne stvari. U početku bismo pisali hiraganom i katakanom, a postepeno bismo usput dodavali i ideograme (kanji). U svakoj lekciji bih objasnila i gramatiku koju bi lekcija sadržala. Ima li zainteresovanih?
Ako ima - onda savetujem buduće učenike da najpre savladaju hiraganu i katakanu, pa bismo mogli da počnemo.
Enchantress is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2008., 18:10   #53
Japanski je pretezak, dobro lagan za izgovor (u usporedbi s kineskim i korejskim) ali jako tezak za pisanje (korejski je prilicno lagan za pisanje jer ima slogovno pismo samo, a kineski piktogrami su izbaceni prije 100g. )
MOLOKAI is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2008., 21:29   #54
Quote:
Enchantress kaže: Pogledaj post
どういたしまして。

Ako ima zainteresovanih, mogla bih ovih dana pokrenuti jedan forumski kurs japanskog jezika za početnike.
Znam da sam to davno obećala, ali tek sada imam malo više vremena (a i volje). Osmislila bih kratke lekcije u kojima bi se savladale osnovne stvari. U početku bismo pisali hiraganom i katakanom, a postepeno bismo usput dodavali i ideograme (kanji). U svakoj lekciji bih objasnila i gramatiku koju bi lekcija sadržala. Ima li zainteresovanih?
Ako ima - onda savetujem buduće učenike da najpre savladaju hiraganu i katakanu, pa bismo mogli da počnemo.
Slažem se sa ovim.Ja se prilično dobro razumijem u neke stvari u japanskom,ali samo zato što sam 5 godina tražio knjige i obijao po internetu.A ipak nisam zadovoljan napretkom.

Treba mi mnogo više vježbe,jer vrlo mi slabo ide to usavršavanje,samim tim jer u blizini nemam osobu koja govori tim jezikom i koja bi mi mogla pomoći u tome.

Inače,odlično se razumijem u sistem pisanja,ateji,ostatke manyogane tipa KEGA-povreda,kao i KUN i ON izgovor.

Tako da,omae wa CLASS wo hajimeru to,ore ga anata no koto wo tetsudaiyoo to omotte iru.
WONG FEI HONG is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2008., 00:18   #55
Quote:
MOLOKAI kaže: Pogledaj post
Japanski je pretezak, dobro lagan za izgovor (u usporedbi s kineskim i korejskim) ali jako tezak za pisanje (korejski je prilicno lagan za pisanje jer ima slogovno pismo samo, a kineski piktogrami su izbaceni prije 100g. )
Da i ne. Sve je klizno, ovisno o točci gledišta.

"neo heui deureun areumdabjiman t'eong pi-eo iss-eo"
dementiapraecox is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2008., 22:42   #56
Ovo što ste spominjali o frazama u japanskom,tj. o kolokvijalnim oblicima.

Dakle,ono što najčešće možete čuti,to su sljedeće kolokvijalne konstrukcije

Ja nai-ja nee

NASTAVAK Kereba-kerya,kya,kucha

NASTAVAK Eba-ya

Te iru no de wa nai-ten ja nee

Anata-anta

No desu-n desu

No de-n de

Mono da-mon da(kad se radi o velikoj emociji ili o iskazivanju zadovoljstva)
WONG FEI HONG is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2008., 23:37   #57
Smile Učimo japanski!

Kao što sam obećala (doduše davno ) otvaram na ovoj temi forumski kurs japanskog jezika za početnike.

Svi zainteresovani su dobrodošli!

Najvažnije za sve buduće 'polaznike' je da najpre instaliraju podršku za japanski jezik. To možete učiniti na sledeće načine:
1) ako imate originalni Windows XP CD kliknite na Control Panel -> Regional and Language Options, zatim pod Regional and Language Options izaberite Language tab, stavite kvačicu na "Install Asian languages" i restartujte kompjuter (hvala matak )
2) ako nemate originalni Windows XP CD, onda možete otići na Microsoftovu stranicu i besplatno skinuti Japanese IME od 52.3 MB, koji ćete kasnije instalirati na kompjuter kao i svaki drugi program
Ovo je neophodno učiniti da biste mogli da čitate japanski tekst, te da sami pišete na njemu.

Udžbenici japanskog jezika za Zapadnjake (pogotovo one sa engleskog govornog područja) su često štampani latinicom - tekstovi su pisani transkripcijom - međutim, moje je mišljenje da jezik treba od samog početka pisati koristeći izvorno pismo. Stoga u ovoj našoj forumskoj školi japanskog jezika nećemo koristiti latinično pismo (osim ako bude neophodno radi objašnjenja), već ćemo od prve lekcije učiti da čitamo i pišemo hiraganom i katakanom. Kada budete savladali ova dva pisma - polako ćemo početi da uvodimo i ideograme.

Verujem da će vam isprva biti teško, pogotovo što ćete morati da učite sami, te stoga nemojte da žurite. Fokusirajte se najpre na to da naučite da prepoznate znakove i da ih čitate, a pisanje možete lagano da vežbate sami kod kuće kada za to budete imali volje i vremena.
Enchantress is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2008., 00:37   #58
Smile O pismu i izgovoru (ukratko)

U japanskom jeziku se paralelno upotrebljavaju tri pisma - hiragana, katakana i ideogramsko pismo. Hiragana i katakana su pisma nastala pojednostavljivanjem ideograma (karaktera) preuzetih iz Kine. Hiragana se koristi za pisanje reči japanskog porekla (obično reči koje imaju gramatičku funkciju: nastavci glagola, pomoćne rečce...), katakanom se pišu reči stranog porekla (između ostalog i naša imena ), a ideogramsko pismo se koristi za većinu japanskih reči (imenice, koren glagola i prideva...). Ideogramsko pismo je preuzeto iz kineskog jezika, znakovi su dobili japanska čitanja i premda su pojedini donekle ili sasvim izmenjeni značenje mnogih je ostalo isto. Sve reči koje se po pravilu pišu ideogramima, mogu se napisati i hiraganom i tako ćemo pisati u prvim lekcijama.

Hiragana i katakana imaju po 46 osnovnih znakova (5 znakova za samoglasnike (a, i, u, e, o), 2 znaka za po jedan glas (n, o (ili: wo)) i 39 znakova koji označavaju slogove (suglasnik je uvek praćen po jednim samoglasnikom: ka, ki, ku, ke, ko, sa, shi, su, se, so...). Od ovih osnovnih znakova izvedeni su još neki znakovi (npr. slog ha (は) dodavanjem kružića postaje: pa (ぱ), a dodavanjem dve crtice sa desne gornje strane: ba (ば) ili - dodavanjem malog ya (や) na ki (き) dobijamo: kya (きゃ)).

Pretpostavljam da vas ovo sve prilično zbunjuje , te stoga pogledajte mapu sa svim osnovnim i izvedenim znakovima: Hiragana i Katakana. Kliktanjem na bilo koji od ovih znakova dobićete mogućnost da pogledate redosled poteza prilikom pisanja znaka i njegov izgovor. Kada budete učili pisanje - vrlo je važno da znakove pišete pravilnim redosledom poteza! Nemojte ih pisati po svojoj želji, već onako kako je prikazano na spomenutim stranicama. Za početak poslušajte izgovor i polako učite da prepoznajete znakove. Evo još jedne slikovite stranice: Hiragana i katakana, koja vam može koristiti.

Još nekoliko reči o produžavanju samoglasnika i dupliranju suglasnika. U japanskom jeziku se samoglasnici u pisanju hiraganom produžavaju dodavanjem još jednog, odgovarajućeg samoglasnika: A -> AA (japanski: あ -> ああ), I -> II (japanski: い -> いい), U -> UU (japanski: う -> うう), E -> EI (japanski: え -> えい), O -> OU, retko OO (japanski: お -> おう (retko: おお)), a u pisanju katakanom dodavanjem duže crte iza odgovarajućeg samoglasnika: (japanski: ア -> アー ). Suglasnici se dupliraju (tzv. geminacija) tako što se malo TSU (japanski: つ) postavi ispred suglasnika koji želimo da udvojimo: TOTTEMO (japanski: とっても).

Možda još treba spomenuti da Japanci pišu na dva načina: odozgo na dole s desna na levo ili kao mi: s leva na desno, a redovi su jedan ispod drugog. Mi ćemo pisati na ovaj drugi način, koji nam je jednostavniji. U japanskom jeziku nema razmaka između reči, a znaci interpunkcije su retki (u upotrebi tek od nedavno) i ograničavaju se na tačku, zarez i znakove navoda. Mi ćemo isprva praviti razmake između reči da biste lakše pratili tekst.

Mislim da je ovo dovoljno za početak. Nemojte se previše opterećivati pamćenjem ovih pravila. Sve ćete to savladati polako kroz lekcije. Javite se ako imate pitanja, a od sutra (nadam se) počinjemo sa prvim osnovnim lekcijama. Lekcije će se sastojati od kratkih tekstova i detaljnog opisa gramatike i značenja reči, a mogu vam davati i dodatna vežbanja ako želite.
Enchantress is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2008., 01:26   #59
Ala je teshko.
MOLOKAI is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2008., 02:48   #60
Ovo je samo mali uvod.

Za početak - dovoljno je instalirati podršku za japanski i malo razgledati stranice sa hiraganom i katakanom.
Enchantress is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:29.