Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.08.2009., 21:35   #81
Quote:
VedranO kaže: Pogledaj post
Imam jedan "problem". Moj stari je prije jedno 20 godina posadio nasad oraha, cca 100 sadnica. Nedavno je dobio ponudu da taj nasad proda ali kupac nije napravio ponudu nego ceka mog starog da smisli neku cijenu.
Moje pitanje je koliko taj nasad vrijedi i kako se vrednuje. Sadnice nisu kupovane nego je moj stari sadio divljake i kalemio sam. Ne bere ih za prodaju ali ih redovito odrzava i prignojava. Obzirom na velicinu krosnje i visinu samih stabala ne vjerujem da ce ikad od njih biti gradje nego jedino nasad koji ce davati plod. Sam nasad se nalazi u slavoniji u blizini Pakraca ako lokacija ista znaci kod ovakvih stvari.

Puno hvala.
Izracunaj prvo neto cash flow koji mozes ostvariti od toga. Daklem, (urod oraha x otkupna cijena) - troskovi.
U troskove uracunaj i rad potreban za odrzavanje (znaci kao da placas nekoga da ti napravi sve potrebno).
To je prvi korak.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is online now  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2009., 14:13   #82
kako se sade orasi..kolike su rupe? koliko daleko jedna od druge sadnice? 4X4??

da li troput raditi pri sadnji?
ferdinand1234 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2009., 10:26   #83
Orah se sadi 8x8 do 10x10. Nesto sam cuo da se sadi ekstremno gusce kada je cilj drvo, ali to mi nekako ne drzi vodu.
Smiljan_HR is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2009., 14:19   #84
Quote:
Jaranka kaže: Pogledaj post
Sorry sto otvaram zastarjelu temu al ako nekoga bude ikad zanimalo
Mi imamo u okolici Čazme sad vec šumu oraha...ima tocno 1000 stabala... svake godine se nabere oko cc 900kg oraha
i to samo u periodu "kad ti se da"...tako da si mozete racunati
Jaranka,
gdje si u okolici Čazme? Zanima me jer smo i mi u okolici točnije u selu Dapci.
Možda ne bi bilo loše da se možda i nađemo negdje kod tebe ako nije problem da vidim tvoje orahe jer i mi planiramo posaditi orahe ...
jellenna is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2009., 09:38   #85
Molio bih vas pomoć po pitanju sadnje oraha za namještaj. Po pitanju svega od početka jer ne znam ništa o tome.
Ja sam u Donjem Miholjcu i imam cca 8000m2 zemlje. Nekakvu savjetodavnu službu ili direktan kontakt!
Baka mi je još živa i htio bih njoj pomoći na način da ima nekakvu zanimaciju i da njezina djedovina ne zjapi prazna!!

unaprijed hvala svima na pomoći!!
pero58 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2009., 15:36   #86
Quote:
pero58 kaže: Pogledaj post
Molio bih vas pomoć po pitanju sadnje oraha za namještaj. Po pitanju svega od početka jer ne znam ništa o tome.
Ja sam u Donjem Miholjcu i imam cca 8000m2 zemlje. Nekakvu savjetodavnu službu ili direktan kontakt!
Baka mi je još živa i htio bih njoj pomoći na način da ima nekakvu zanimaciju i da njezina djedovina ne zjapi prazna!!

unaprijed hvala svima na pomoći!!


evo ti link za savjetodavnu službu http://www.hzpss.hr/


a ako misliš baki naći zanimaciju nađi joj nekog dedu. Orah za namještaj raste od 30 - 50 godina...
__________________
sitna duša, sitno zadovoljstvo
brzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2009., 16:26   #87
Ljudi pozdrav,mene zanima dal netko ima stroj za čišćenje oraha?Imam malo više oraha za drobit paa ako ima neko neka mi se javi na pp
goran12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2009., 11:51   #88
da pitam, imam u dvoru orah star preko 50 godina, već je više pola srušeno, ali debele grane su ostale u komadu zbog prodaje...

još dok trupac i ostatak srušim...

zanima me koju cijenu mogu očekivati, po 1m3, jer nije nigdje trul?
__________________
"Čovjek se zaljubi gledajući ženu, a žena se najčešće zaljubi slušajući čovjeka."
CottonEyeJoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2009., 13:11   #89
ja sam zainteresiran za uzgoj oraha kao drvne sirovine. zanima me dali netko ima kakvi su uvjeti za uzgoj oraha u Hercegovini?
imam cca. 15 hektara, nije prevelik krš, jedan veći dio je pod šumom.
znam da su poticaji nikakvi ali ni ne planiram za početak posadit više od 150 sadnica
drugi_način is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2009., 21:25   #90
Kad bi mene zagorca neke pitali na tu temu ja bi uzel poticaj i orehe nebi ni posadili, onda sigurno nebi propal sve ostalo je u poljoprivredi veliki rizik.
JožaZagorec is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2009., 13:44   #91
a nije to baš tako lako a i bolje je te pare uložit u nešto pametno. A svejedno na kraju moraš priložit račune da se vidi gdje si potrošio te novce, iako je i to lako lažirat ali eto..
drugi_način is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2009., 20:14   #92
Mi smo rušili orah u dvorištu, ogromam je bio, visok nekih 20-ak metara. Sad trebamo izvaditi korijen. Imate savjet kako možemo to sami napraviti? Postoji li način da nekako uništimo korijen? Rekli su nam da u panj koji je ostao ulijemo rabljeno motorno ulje pa će istrunuti, ali mi se čini da je orah vrlo žilav.
Orleanska I. is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2009., 08:47   #93
Quote:
Orleanska I. kaže: Pogledaj post
Mi smo rušili orah u dvorištu, ogromam je bio, visok nekih 20-ak metara. Sad trebamo izvaditi korijen. Imate savjet kako možemo to sami napraviti? Postoji li način da nekako uništimo korijen? Rekli su nam da u panj koji je ostao ulijemo rabljeno motorno ulje pa će istrunuti, ali mi se čini da je orah vrlo žilav.
Kako sam već pisao da sam u martu ove godine vadio orah i to na ruke. Najprije sam stablo, grane sve izrezao do panja, a onda sam ručno okopao oko panja i izrezao sve debele korjenje koje se povezalo na njega. Nisam ga mogao ručno izvaditi a sreća je bila da su obavljali radove pored kuće na cesti i bagrerist je uspio preko ograde ispružiti "ruku" bagera i povući panj. Kada ga je izvuko van imao sam što vidjeti, shvatio sam da ga nebih nikad ručno izvadio jer je imao debeli središnji korijen koji je išao ispod njega. Taj panj je još dan danas u vrtu i mislim ga za uspomenu nekako ukomponirati i ostaviti ali nemam još ideju kako izvesti.
Ovo sa uljem sam i ja čuo pa je moguće primjeniti ali ja bih ipak prvo ručno barem sve korjenje sa panja sjekirom precvikao.
kodeks1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2009., 16:25   #94
koliko često je potrebo navodnjavati sadnice u prve dvije godine?
drugi_način is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2009., 20:42   #95
Quote:
CottonEyeJoe kaže: Pogledaj post
da pitam, imam u dvoru orah star preko 50 godina, već je više pola srušeno, ali debele grane su ostale u komadu zbog prodaje...

još dok trupac i ostatak srušim...

zanima me koju cijenu mogu očekivati, po 1m3, jer nije nigdje trul?
do 300 E
__________________
tkošto
salel is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2009., 21:12   #96
Nama je problem što nam nešto poput bagera ne može ući u dvorište.
Mi smo mislili, ako ga ne uspijemo izvaditi, eventualno ga nekako izdubiti u srediti pa da nam taj panj glumi kalić i da unutra posadimo neko cvijeće ili jednostavno da nam glumi stolicu.
Orleanska I. is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2009., 17:53   #97
Ja ti imam pilanu u blizini i imao sam isto tako orah OBUJMA 190 cm, visina oko 2 m, star ko biblija.
I raspitam se , jer sam čuo od prije , da se orah može dobro prodati , da li netko otkupljuje orah u ovo vrijeme, prije 3-4 mjeseca, i dobim odgovor , DA, ako imam šleper trupaca, ali sad nije vrijeme za prodaju , jer je mala krizica u svijetu. OK, dogovorim ja rušenje i dam ga spilit' u pilanu na 5 cm daske, te su mi ih for free i osušili. stavil sam ga pod strehu na suho i čekam bolje dane. Ali 300E je super cijena.Misliš da ide za to ?
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2009., 20:23   #98
ja sam posadio 100 sadnica oraha na 4x4 udaljenosti u Slavoniji

50kn/sadnica. . .(kupio u okolici zg u nekom rasadniku)

odrzavanje pfff prava sitnica samo pokosis travu ili das nekom

da ti izmedju obradjuje zemlju(najbolja opcija)

planiram jos 100-300 koamda posadit sve ovosi o financijama

heben je to posao. . .ali znam da necu uzivat u tome. . .

ali barem ce neko. . .
chiEEEF is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2009., 18:03   #99
Ja sam sasvim slučajno naletio na ove vaše priče o orasima. Ne znam gdje ste vi koji danas imate orahe, bilo jedan-dva, bilo cijelu plantažu, ali moram vam nešto napisati o "teškom sranju" s plodovima oraha u zapadnom dijelu zemlje. To se sranje pojavilo lani a ove godine totalna koma. Naime, ove jeseni svi su plodovi pocrnjeli i ništa se na prvi pogled nije dalo iskoristiti.

O čemu se radi? Koliko sam čuo i pročitao riječ je o "orahovoj muhi". Tko voli googlati može pokušati a probati i s "orehova muha". Kažu da se ta muha širi kod nas od zapada prema istoku, i po pričama stigla je iz Slovenije (zato googlati po slovenskim www stranicama!), a k njima iz Italije, a u Europu iz Amerike. To je neka sitna prugasta muha, koja nese jajašca u zelene plodove, u njima se razviju crvi i eto ti sranja.

Dosta redovito slušam Radio Sljeme i tamo ima četvrtkom u pola dva emisija koju vodi jedan stručnjak za voćarstvo (dr. Krpina). On već drugu godinu priča o toj muhi, a kao jedino protusredstvo spominje žute ljepljive ploče, koje se povješaju po stablima u vrijeme kada ta muha počinje nesti jajašca. Onda se te muhe zalijepe i krepaju - to je lijepo, ali zamislite sada koliko bi ih trebalo za malo veći nasad oraha. Btw - te se ploče inače vješaju i po stablima voćaka, a eto sada bi trebalo i po stablima oraha. Ovaj dr. Krpina za sada ne navodi da su poznata nekakva sredstva (otrovi!) kojima bi se prskalo. Inače ta muha se pojavljuje koncem lipnja i ima nekoliko generacija, što još otežava stvar. Ja sam pokušao ove godine s ljepljivim pločama i povješao ih po svom, jedinom, orahu - ali, na njih se nalijepilo kojekakve druge leteće gamadi, pa valjda za te muhe nije više ni bilo mjesta. Kažu da kada se te ploče "popune" gamadi, onda treba vješati druge i tako sve negdje do konca kolovoza. Sada si vi razmislite o sadnji oraha radi prodaje plodova - možda će za koju godinu biti bolje kada se pojave prirodni neprijatelji te muhe, no tko zna; ili će se pojaviti kakav otrov, ali problem je prskanje visokih stabala, ili ako je u pitanju koji hektar nasada.

Još sam ove godine dodatno "popušio", jer na vrijeme nisam čuo priču da se plodovi ipak mogu iskoristiti, ako su se crvi raširili samo u ljusci (onoj vanjskoj, nekada zelenoj), a nisu ušli i unutar ploda. Ja sam svoje spalio prije, pa nisam probao očistiti poneki, ali tako su gadno / gadljivo / ljigavo izgledali da mi nije bio gušt.

Kao zadnje, kada se ta muha pojavi, onda se u jesen treba riješiti otpaloga lišća i plodova - kako drugačije nego spaliti ih - i zemlju ispod stabala prekopati ili preorati. I što je još važno, to bi trebali učiniti svi u susjedstvu.

Pa vi sad razmislite ....
charugga is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2009., 23:49   #100
stavis malo koma od rakije u polu odrezanu bocu kraj stabla i da vidis kako se ljepe i muvaju

ja nemam problema s tim muhama dosad ih nisam uocio
chiEEEF is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:14.