Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.02.2008., 21:11   #21
Quote:
McGrubi kaže: Pogledaj post
a kad sam u Šibeniku ...
ostala mi je samo 1 poljoapoteka u kojoj nisam bila
ima u Zadru, ako ti nije predaleko, a lako je moguće da se šetajući kroz Ši zagledaš u neki vrt pa ćeš vidit i to...možda ti neko i da koji gomolj za presad pa možeš i tako . dobit ćeš ih već za godinu dana...tako su od nas uzimali susjedi...

Zadnje uređivanje chilimama : 11.02.2008. at 21:12. Reason: add
chilimama is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2008., 21:19   #22
tnx
zamoliti ću teto da pogleda u zadru
McGrubi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2008., 10:43   #23
Jel netko uzgaja šparogu na kontinentu (zg)? Jel uopće može uspjevati ovdje? Ja ih obožavam, al bojim se da ne bi uspjela ovdje.
vikica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2008., 12:21   #24
mislim da može,
samo trebaš preko zime zaštiti sa slamom protiv smrzavanja
McGrubi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2008., 16:54   #25
Quote:
vikica kaže: Pogledaj post
Jel netko uzgaja šparogu na kontinentu (zg)? Jel uopće može uspjevati ovdje?
Uzgajam ih na kontinentu (sasvim na sjeveru HR), nikad ih ničim ne zašitim i uvijek ih ima.
kavica133 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2008., 18:03   #26
Kavica133
Još mi samo reci kako si ih zasadila? Iz sadnica, sjemena? I gdje si ih nabavila?
vikica is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2008., 17:38   #27
Quote:
vikica kaže: Pogledaj post
Kavica133
Još mi samo reci kako si ih zasadila? Iz sadnica, sjemena? I gdje si ih nabavila?
Sijala sam ih. Prvo sjeme sam kupila (davno) u Austriji, a kasnije kod nas u HR.
Evo na slici, u pozadini, vide se one kaj su ostale nepojedene.




kavica133 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2009., 18:32   #28
di se kod nas može kupit sjeme šparoga? u specijaliziranim poljoprivrednim dućanima ili i drugdje?
oulu is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2009., 18:30   #29
Quote:
oulu kaže: Pogledaj post
di se kod nas može kupit sjeme šparoga? u specijaliziranim poljoprivrednim dućanima ili i drugdje?
za sjeme ne znam, ali možeš kupiti mlade biljke od uzgajivača. ja prošle godine tražila od čovjeka iz zagorja (imaš u oglsniku oglase) . ne sjećam se više, ali mislim da su bile 1 ili 2 god stare biljek..dakle taman prije nego li dobiju onaj fini "plod"
vikica is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2009., 23:30   #30
Quote:
vikica kaže: Pogledaj post
za sjeme ne znam, ali možeš kupiti mlade biljke od uzgajivača. ja prošle godine tražila od čovjeka iz zagorja (imaš u oglsniku oglase) . ne sjećam se više, ali mislim da su bile 1 ili 2 god stare biljek..dakle taman prije nego li dobiju onaj fini "plod"
thanks
oulu is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2009., 08:50   #31
Šparoga

prije par dana sam posadio sjeme zelene šparoge u posudu i ostavio u podrumu na prozoru,temperatura podruma je oko 18C...na godinu u isto ovo razdoblje se presadjuje na otvoreno.....
medjutim ono sto me zanima je gdje se moze pronaci za kupiti sjeme bijele šparoge koja je po meni puno rodnija i ukusnija?
spoki007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2009., 10:28   #32
Quote:
spoki007 kaže: Pogledaj post
prije par dana sam posadio sjeme zelene šparoge u posudu i ostavio u podrumu na prozoru,temperatura podruma je oko 18C...na godinu u isto ovo razdoblje se presadjuje na otvoreno.....
medjutim ono sto me zanima je gdje se moze pronaci za kupiti sjeme bijele šparoge koja je po meni puno rodnija i ukusnija?
Sjeme je od divlje šparoge ?

O ukusima se raspravlja i, nadam se da nije apsolutna istina da ti je šparoga iz uzgoja boljeg okusa od divlje.
CocoRocha is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2009., 10:49   #33
ma ne divlja....
ovakova
spoki007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2009., 11:29   #34
Quote:
spoki007 kaže: Pogledaj post
ma ne divlja....
ovakova
Uzgoj.
CocoRocha is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2012., 12:47   #35
Olla!! .. Osobno, nemam iskustva u uzgoju šparoga, ali ih obožavam jesti .. =) ... pa evo link o njihovom uzgoju za sve one koji ih žele proizvoditi ... tako da ih ja mogu papati ... hahahaha ... http://www.agroklub.com/sortna-lista...e/sparoga-133/
Zeleni dašak is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2013., 16:50   #36
Pozdrav forumaši, neki dan sam ubrao prve divlje šparoge ove sezone, ma me zaintrigiralo može li se na koji način uzgojiti divlje šparoge. Znam jedino da je zabranjena presadnja korjena iz šume.. Da li se netko susreo s time???

Možda sam malo zalutao sa mjestom gdje postavit pitanje, ali svaka pomoć bi dobro došla. Hvala.
nino77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2015., 12:25   #37
Pozdrav!
Prije 5 godina sam posijala sjeme zelenih šparoga, slijedeće proljeće ih rasadila uz rub vrta. Svake godine ih malčiram slamom i pognojim. Urod je odličan. Problem mi zadaje pirika. Naime, šparoge su posađene iz rub vrta i ta pirika se počela širiti preko njih.

Prošle godine sam pokušala malo okopati i počupati piriku (znam da je to nemoguća misija ali ipak..) a onda sam skužila da šparoge imaju gotovo isto korjenje pa sam odustala da ih ne uništim.

Zanima me da li mogu šparoge ostaviti tak kak jesu u toj pirici, tj da li će ih pirika "ugušiti"
ili da posijem nove?
aneri1008 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2015., 18:52   #38
prošle godine sam kupio preko oglasnika 10ak sadnica, bile su dosta sitne (iako su mi prodane kao dvogodišnje) i prošle godine su imale po nekoliko sitnih izboja visokih do max 50 cm.

zimu nisam ništa dirao niti sam ih štitio, prošli tjedan sam potrgao prošlogodišnje suhe izboje i posipao par šaka šumskog humusa tamo gdje su rasli i gdje očekujem nove izboje.

napravio sam glupos, jer sam vidio da su šparogama dobi susjedi salate pa sam u jesen oko njih sijao matovilac koji sad lijepo raste pa ne mogu kopati oko njih da bi stavio stajnjak.

ima netko neku ideju ima li smisla čekati izboje (pošto ih nisam štitio) ili da lagano tražim nove sadnice?
jeeeRajt is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2015., 09:22   #39
Quote:
jeeeRajt kaže: Pogledaj post
prošle godine sam kupio preko oglasnika 10ak sadnica, bile su dosta sitne (iako su mi prodane kao dvogodišnje) i prošle godine su imale po nekoliko sitnih izboja visokih do max 50 cm.

zimu nisam ništa dirao niti sam ih štitio, prošli tjedan sam potrgao prošlogodišnje suhe izboje i posipao par šaka šumskog humusa tamo gdje su rasli i gdje očekujem nove izboje.

napravio sam glupos, jer sam vidio da su šparogama dobi susjedi salate pa sam u jesen oko njih sijao matovilac koji sad lijepo raste pa ne mogu kopati oko njih da bi stavio stajnjak.

ima netko neku ideju ima li smisla čekati izboje (pošto ih nisam štitio) ili da lagano tražim nove sadnice?
Neće im ništa biti. Ja svoje nikad ne štitim i rastu super. Gnojim ih u jesen i u jesen (polovicom10 mj)ih odrežem na nekih 10 cm od tla. Treba ih i malo nagrtati. Ja prošle godine nisam ali ove hoću. Kad ih prestanem brati, u 6. mj onda ih malčiram slamom.
aneri1008 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2015., 20:14   #40
hvala ti na odgovoru, nadam se da će tako i biti i da će ipak izići i ove godine
ne mogu ih nagratiti i ne planiram, jer imam jako lošu zemlju u vrtu (a ne mogu je zamijeniti jer nema pristupa mehanizaciji pa popravljam po malo iz godine u godinu tako da ću ih samo nasipati šumskom zemljom, nadam se da će i to biti ok
jeeeRajt is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:43.