Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.04.2008., 18:54   #81
Premještanje velikog bora?

Imam 10 metara visok sibirski bjeli bor i trebao bih ga premjestit 30 metara od trenutne pozicije.Zanima me da li je to moguće napraviti i dali će uspjeti nastaviti
rasti nakon premještaja.

Žao nam je tog bora, sjeme je donešeno iz rusije i jedva je uspio narast u toplijim
uvjetima, a premještanje nam se čini isto kao kirurška operacija.
shaahab is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2008., 16:03   #82
moguće je, ali samo s strojem koji je napravljen za to i zagrabi puno zemlje zajedno s korijenom
valjda ga imaju ovi koji uređuju parkove
__________________
blog
go2sleep is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2008., 00:35   #83
10m visok? ne bih se kladio u opstanak,ali...

go2sleep ti spominje korijenje...to je najbitnije. pazi sad: pogledat kolika je širina krošnje tog bora, zabiljezi to. zatim izracunaj CRZ (critical root zone) na nacin: izmjeris promjer stabla na oko 1.5m visine od tla i onda taj broj pomnozis sa 18cm - to je CRZ (npr. stablo promjera 30cm ima CRZ od 540cm = njegovo "kriticno" se korjenje nalazi ~5,4m u svim smjerovima od stabla; polumjer). onu vrijednost koja je veca mozes uzet kao podrucje na kojem lezi "kriticno" korjenje tvog bora (bez tog nikako ne ide). jos 2 puta toliko i to bi otprilike bilo podrucje svog korijenja. ako TAJ promjer mozes presadit na drugo mjesto, onda imas sanse.

(pisao sam iz glave, ispravite me ako sam pogrjesio)
18Delta is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2008., 17:27   #84
Quote:
18Delta kaže: Pogledaj post
10m visok? ne bih se kladio u opstanak,ali...

go2sleep ti spominje korijenje...to je najbitnije. pazi sad: pogledat kolika je širina krošnje tog bora, zabiljezi to. zatim izracunaj CRZ (critical root zone) na nacin: izmjeris promjer stabla na oko 1.5m visine od tla i onda taj broj pomnozis sa 18cm - to je CRZ (npr. stablo promjera 30cm ima CRZ od 540cm = njegovo "kriticno" se korjenje nalazi ~5,4m u svim smjerovima od stabla; polumjer). onu vrijednost koja je veca mozes uzet kao podrucje na kojem lezi "kriticno" korjenje tvog bora (bez tog nikako ne ide). jos 2 puta toliko i to bi otprilike bilo podrucje svog korijenja. ako TAJ promjer mozes presadit na drugo mjesto, onda imas sanse.

(pisao sam iz glave, ispravite me ako sam pogrjesio)
prije je imalo jedno poduzeće za održavanje parkova tu kod mene taj kamion za presađivanje tako velikog drveća, ali propalo je
gle ovaj link:

http://www.lepo-polje.co.yu/srpski/m...osti/index.htm
__________________
blog
go2sleep is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2008., 17:33   #85
sad sam se sjetio, negdje je pisalo o pripremi korijena
otkopa se s jednog kraja jarak, presjeku žile, stavi plastika, pričeka da se oporavi, i tako sa svih krajeva, dok ne bude korijen kao u velikoj tegli
Onda se presadi
__________________
blog
go2sleep is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2008., 20:47   #86
cini se da je puno to posla. ako se on odluci za to, onda mora da mu je jaaaako stalo do tog bora. mozda bi ga jeftinije izaslo da kupi novi.
18Delta is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2008., 08:03   #87
Quote:
18Delta kaže: Pogledaj post
cini se da je puno to posla. ako se on odluci za to, onda mora da mu je jaaaako stalo do tog bora. mozda bi ga jeftinije izaslo da kupi novi.

to je za uređenje parkova, kakav bi to bio park s drvećem velikim pola metra?
__________________
blog
go2sleep is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2008., 14:36   #88
Razmišljm o sadnji običnih jelki. Društvo zna li tko gdje bi se moglo doći do detaljnijih informacija o sadnicama, potrebnoj kvaliteti tla i sl....
Svaka informacija je dobro došla. Hvala
abies alba is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2008., 14:36   #89
split

di ću kupit živi bor u Splitu?
Za kitit.
I ako se zna, pošto.
Zahvaljujem
miljaker is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2008., 16:29   #90
Quote:
osbourne kaže: Pogledaj post
NASAO SAM BOR, u pevecu i kosta 187 kuna kupio sam ga. recitemi dal ga mogu okitit u osbiu gdje je toplo il inegdje na hladnijem? presadit cu ga na proljece van!
a kao kakvog si ga kupio? vec kao zasadjenog u loncu ili onak sa golim korijenjem?
ak je u loncu ja bih ga stavio unutra, ne na previse toplo.
ak je sa golim korijenjem, zasadio bih ga odmah van.
tako bih ja, naravno, pokusaj sto drugo - znat ces bolje za ubuduce!
Quote:
osbourne kaže: Pogledaj post
mi cemo svog vani okitit kako bi bili sigurni da nece poslije uvenuti.
bravo! to je najbolje rješenje!
(tek kasnije sam vidio ovaj post)

Quote:
bela777 kaže: Pogledaj post
... mislim da nordijski se odnosi na vrstu, a ne na zemlju porijekla...
tocno, i to je vjerojatno jela (ne bor). a takva se moze kupit i kod nas. nije potebno uvozit, stvarno...
18Delta is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2008., 10:07   #91
malo sam preletio ovu temu i vidio da vas najviše muči kako da smreka, jela ili bor prežive. Mi smo prošle godine kupili u tegli na placu neku jelku. Prvo smo bili dosta nepovjerljivi prema babi da će se kasnije primiti ali uspjelo je. Najvažnije je da kad skinete kuglice biljku stavite negdje gdje je hladnije (ali ne prehladno), recimo podrum. Tek u 3. mjesecu može ići van na sađenje.
__________________
Nedozvoljena prikrivena reklama - obrisano!
Codegun is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2008., 13:24   #92
Zna li netko di je najbolje kupiti bor ili jelku u tegli? U rasadniku ili kod ovih sto prodaju na placu? Zanimaju me i cijene pa molim info
I kad se pocinju prodavati? Htjela bi sto duze uzivati u lijepom okicenom boru
maya8281 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2008., 14:56   #93
to je pitanje na koje, recimo ja, ne znam sto bih odgovorio...
kupi gdje god pa vidi kak ce bit...
18Delta is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2008., 09:35   #94
Quote:
maya8281 kaže: Pogledaj post
Zna li netko di je najbolje kupiti bor ili jelku u tegli? U rasadniku ili kod ovih sto prodaju na placu? Zanimaju me i cijene pa molim info
I kad se pocinju prodavati? Htjela bi sto duze uzivati u lijepom okicenom boru
MBM ima jako lijep izbor, a nekako su mi bolje spremljeni nego ovi na placu. Prošle godine sam kupio u MBM-u i u proljeće ga presadio i ove godine mu se divim okićenom u vrtu.
Cijene su od 300 kn pa na dalje, ovisno o veličini.baš se danas spremam u nabavu ovogodišnjeg, pa ti mogu javiti nešto točnije o cijeni i izboru.
U svakom slučaju za vrijeme dok ti je unutra za vrijeme blagdana, zalijevaj ga u posudu.Kad ga izneseš van također ga zalijevaj sve dok ga ne presadiš u zemlju. No pazi da mu ne ispereš zemlju iz posude pa ti na kraju u mrežici ostane samo korijenje.
__________________
SVE ZA HRVATSKU, A NAŠU JEDINU I VJEČNU HRVATSKU NI ZA ŠTO (prvi hrvatski predsjednik dr.Franjo Tuđman).
Sve one koji na bilo koji način vrijeđaju hrvatske branitelje ili Domovinski rat, kao i one koji im dopuštaju da to nekažnjeno čine nabijem na *urac.
casio is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2008., 22:49   #95
Ja tri godine za redom kupila posađeni bor, i kad sam ga vani posadila svaki puta mi se osuši
A gledam susjede iz zgrade oni su posadili i odmah im se primio, sad je lijepi veliki...eto ja nemam sreće..
__________________
Moj pas nije Haski, moji pas je Aljaški malamut :)
Hoya is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2008., 22:30   #96
Quote:
Hoya kaže: Pogledaj post
Ja tri godine za redom kupila posađeni bor, i kad sam ga vani posadila svaki puta mi se osuši
A gledam susjede iz zgrade oni su posadili i odmah im se primio, sad je lijepi veliki...eto ja nemam sreće..
Sve zavisi kada si ga sadila i jesi li mu napravila dobru drenažu. Borovi ne vole stajati u vodi ali niti biti bez vlage. Znači uvijek na dno rupe staviti krupnijeg šljunka i tako napraviti drenažu. Poželjno je u rupu staviti zemlju baš za čemprese i borove posebno ako je glina u pitanju. Inače bi se morao primiti bez problema osim ako ima manjak ili višak vode.
__________________
SVE ZA HRVATSKU, A NAŠU JEDINU I VJEČNU HRVATSKU NI ZA ŠTO (prvi hrvatski predsjednik dr.Franjo Tuđman).
Sve one koji na bilo koji način vrijeđaju hrvatske branitelje ili Domovinski rat, kao i one koji im dopuštaju da to nekažnjeno čine nabijem na *urac.
casio is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2008., 11:36   #97
Quote:
Las Legolas kaže: Pogledaj post
problem se vjerojatno javlja zbog temperaturnog soka, biljka je 15ak dana u toplome a onda naglo promijeni temperaturu okoline na par stupnjeva ispod ili iznad nule.
ako tome jos pridodamo da se tih 15-20 dana ne zalijeva velika je mogucnost da ce se vanka osusiti.
pitanje je i da li je uzgajan u pitaru ili je iskopan iz tla pocetkom 12. mjeseca pa postavljen u pitar...
Najveći problem preživljavanja smreka, omorika i jela koje nam služe za praznovati Božić je njihovo nestručno vađenje iz zemlje.
Dakle, kada u bilo koje drugo doba godine dođete u rasadnik kupiti smreku ili jelu za vaš vrt (pretpostavljam da će te tada kupiti najviše dva-tri komada) ljudi-radnici će se potruditi i izvaditi vam biljku sa poštenim grumenom, trudeći se što manje oštetiti korijen.
No, kad dođe vrijeme božićnih blagdana... rasadnici dobiju velike količine naruđbi za smreke i jele sa korijenom... eee, tada ti isti radnici rade kao strojevi i vade ih sistemom da tek toliko liče da imaju grumen oko korijena...
biljka će ionako preživjeti do Sv. tri kralja...
Nakon toga ljudi to sade u svoje vrtove i čude se što se biljke muče ili jednostavno krepaju... kako i ne bi kad im je korjen masakriran u toj božićno-novogodišnjoj žurbi.
Moj savjet je: odite u rasadnik u 3. mjesecu, izaberite si jednu lijepu jelu (npr. Abies Nordmanniana) i posadite ju u svoj vrt, zalijevajte prve godine i sami u prosincu lopatu u ruke, izvadite, u jutenu vreću pa u lonac...
Proslavite Božić sa njom i na Sv. tri kralja natrag u zemlju... nemojte zaboraviti u međuvremenu je zalijevati u kući....
I tako, istu biljku možete koristiti 5-6- puta dok zaista ne preraste gabarite vašeg stana. Mada, i sama će na taj način sporije rasti jer će te svakogodišnjim vađenjem nesvjesno raditi kaptiranje (rezanje korjena)...
__________________
Go, little book, God send thee good passage, And specially let this be thy prayere: Unto them all that thee will read or hear, Where thou art wrong, after their to call, Thee to correct in any part of all.
Blackmore is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2008., 11:42   #98
istina istina.... bilo je slucajeva da su u teglu samo zabili odrezano drvece.....

treba pogledati kakva je korijen....da nije samo iscupan iz zemlje i oblozen zemljom.....
shteva is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2008., 11:46   #99
Uopće treba izbjegavati kupovati "živu" smreku u božićno doba....
Nemreš doći na plac i reći: dajte mi izvadite ovih par komada iz tegle da vidim kakav im je korjen....

__________________
Go, little book, God send thee good passage, And specially let this be thy prayere: Unto them all that thee will read or hear, Where thou art wrong, after their to call, Thee to correct in any part of all.
Blackmore is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2008., 13:17   #100
Obicna smreka, srebrena smreka, panciceva omorika, i domaca jela.....

imam na jednoj i pedesetak komada neke vrste srebrenog ali neznam kako se zove.... to je sadjeno prije 10 godina.... ima duze iglice nego obican srebreni i formom je izudzeniji... ne raste siroko....

imam nesto sitno i ovakvih : http://img528.imageshack.us/my.php?image=bortg8.jpg koji su skoro potpuno plavi....

problem je naci sadnice ovakvih borova da imaju takvu boju... ono sto se da kupiti je srebrena smreka ali vuce na zelenu vise....ako znas di ima sadnica ovih slobodno javi....

Zadnje uređivanje fonemf : 28.12.2008. at 13:44. Reason: brisan offtopic
shteva is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:49.