Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.10.2009., 14:36   #1
Post Naknada za nezaposlene - tehnička pitanja

Dobio sam otkaz, onaj poslovno uvjetovani otkaz i imam pravo na naknadu s burze.
Radio sam u ovom poduzeću skoro dvije godine. Sve ukupno imam 4 i pol godine rada.

Zanima me da li je još uvijek ono da se prima prva tri mjeseca 70 posto od plaće?





MODERATORSKA OBAVIJEST

Zbog razlike u pristupu, ova tema služi za konkretna pitanja, odgovore i razmišljanja, a pitanja o točnom datumu isplate, je li sjelo i sl., potražite na drugoj temi. Hvala na razumijevanju.

Zadnje uređivanje drot13 : 07.05.2012. at 15:28. Reason: MOD obavijest
Webeto is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2009., 22:30   #2
Djelomično točno... Naime, naknada se utvrđuje u visini od 70% osnovice za prvih 90 dana korištenja, a za preostalo vrijeme 50 % osnovice.

Osnovica je prosjek obračunate plaće za posljednja tri uzastopna puna mjeseca koje je osoba provela na radu i to u iznosu bruto umanjen samo za doprinose za mirovinska osiguranja.

Od 1.8. je najviša naknada za prvih 90 dana ograničena na 2251,20 kuna mjesečno, a za preostalo vrijeme na 1800 kuna mjesečno.

Recimo da je prosječna obračunata plaća 5000 kuna. 70% od 5000 je 3500 kuna, što premašuje zakonski maksimum pa osoba mjesečno prima 2251, 20 kuna. 50% od 5000 je 2500, što opet premašuje zakonski maksimum pa će osoba za preostalo vrijeme primati 1800 kuna mjesečno.

Dalje, ako je prosjek 3500 kuna, 70% iznosi 2450 kuna što prelazi zakonski maksimum pa se za prvih 90 dana isplaćuje zakonski maksimum (2251,20 kuna), a 50% iznosi 1750 kuna koji ne prelaze zakonski maksimum (1800 kuna) pa je to i iznos naknade za preostalo vrijeme nakon 90 dana.

Ako se radi o prosječnoj obračunatoj plaći u visini 3000 kuna, 70% je 2100 kuna što ne premašuje zakonski maksimum, pa se naknada utvrđuje u visini 2100 kuna za prvih 90 dana, a za preostalo vrijeme u visini od 1500 kuna mjesečno (50% od 3000 je 1500, što je niže od zakonskog maksimuma).
Jet Lee is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2009., 09:33   #3
Hvala ti puno.
Webeto is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2009., 14:43   #4
Znači li to da ako imaš veću plaću od države dozvoljenih 70 % da ti se neće to priznat, tj. isplatiti tih 70% nego manje. To znači u slučaju gubitka posla više gube oni koji su imali veću plaću jer je naknada otprilike skoro svima ista, neovisno o plaći. Odnosno, u tom slučaju se isplati imati manju plaću jer ti je nadoknada od 70% tada bliža stvarnoj plaći, zar ne??
Pretpostavljam da je to uvjetovano s tim državnim prosjekom po kojem se određuje nadoknada. Trebalo bi biti barem 70% od one koju si imao i gotovo.
ducilud is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2009., 17:30   #5
Quote:
ducilud kaže: Pogledaj post
Znači li to da ako imaš veću plaću od države dozvoljenih 70 % da ti se neće to priznat, tj. isplatiti tih 70% nego manje. To znači u slučaju gubitka posla više gube oni koji su imali veću plaću jer je naknada otprilike skoro svima ista, neovisno o plaći. Odnosno, u tom slučaju se isplati imati manju plaću jer ti je nadoknada od 70% tada bliža stvarnoj plaći, zar ne??
Pretpostavljam da je to uvjetovano s tim državnim prosjekom po kojem se određuje nadoknada. Trebalo bi biti barem 70% od one koju si imao i gotovo.
Slažem se s tobom. Više gube osobe kojima je plaća viša. Ali moramo uzeti u obzir da je do 31.12. 2008. najviša naknada iznosila 1200 kuna. Kad ljudi saznaju da će im naknada biti 2200 kuna svi kukaju, a postoji masa ljudi koji primaju naknade po starim rješenjima iz prethodnih godina kojima se visina naknade nije korigirala... Tako da je i 2200 dosta iznad 1200. Znam da je i jedno i drugo malo i nedovoljno za preživljavanje, ali je razlika znatna.

Također se slažem sa navodom da treba svakome utvrditi naknadu u skladu s visinom prosječne plaće, bez ograničavanja na neki maksimalni iznos. Samo, za tako nešto treba imati sredstva.
Jet Lee is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2009., 21:26   #6
Ili još u dodatku, bilo bi fer omogućiti otpuštenim djelatnicima koji su imali izrazito niska primanja, ako su već i sama ispod tog državnog minimuma (otprilike ispod 2000 kn) da zadrže sav iznos 100 % plaće u naknadi za "trenutnu" nezaposlenost.
Iako već vidim prostor za moguće manipulacije tipa "bolje mi primat naknadu nego radit" posebno ako bi ikad bila ovakva kako sam predložio. No tu trebaju raditi neki državni mehanizmi koji neće poticati nezaposlenost tj. lijenost u ovom slučaju i zlouporabe socijalnih prava, a opet da ne preopterete ionako već opterećenu državu socijalnim davanjima zbog nezaposlenosti, puno prijevremenih umirovljenika i vojnih umirovljenika...
no sad sam već debelo otišao off topic...
ducilud is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2009., 23:41   #7
da li se prima ikakva naknada ako si samo nezaposlen, bez da si ikad prije radio?
__________________
* youtube make-up channel * facebook:)
mladi_luk is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2009., 00:10   #8
Može li mi netko objasniti zašto obrtnici, dakle vlasnici obrta nakon što zatvore obrt (za stalno, ne privremeno) nemaju pravo na naknadu sa burze?
Znam da inače u našoj državi obrtnici nemaju pravo apsolutno ni na šta, ali kada sam ovo čula nisam mogla vjerovati.
__________________
kiss .. kiss
Tina406 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2009., 09:30   #9
Quote:
mladi_luk kaže: Pogledaj post
da li se prima ikakva naknada ako si samo nezaposlen, bez da si ikad prije radio?
Ne prima.
ONeill is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2009., 21:22   #10
Quote:
Tina406 kaže: Pogledaj post
Može li mi netko objasniti zašto obrtnici, dakle vlasnici obrta nakon što zatvore obrt (za stalno, ne privremeno) nemaju pravo na naknadu sa burze?
Znam da inače u našoj državi obrtnici nemaju pravo apsolutno ni na šta, ali kada sam ovo čula nisam mogla vjerovati.
1. Pravo na novčanu naknadu sa Zavoda imaju osobe koje dolaze iz radnog odnosa.

2. Obrtništvo nije radni odnos.

3. Vrijeme koje je osoba provela kao obrtnik se ne uzima u obzir pri izračunu trajanja novčane naknade (nije radni staž), ali se svakako uzima u obzir prilikom izračuna mirovine (mirovinski staž).

4. Novčana naknada se financira iz doprinosa za slučaj nezaposlenosti koji uplaćuju poslodavci iz plaće radnika i iznosi 1,70% osnovice.

5. Obrtnici prema Zakonu o doprinosima nemaju obvezu uplaćivanja tog doprinosa za slučaj nezaposlenosti.
Jet Lee is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2009., 17:29   #11
trebam pomoc iskusnih. imam 7 mjeseci radnog staza i sad mi tece osmi mjesec.
zaposlio sam se 6.4. i planiram radit do kraja 12 mjeseca. dakle do 1.1.2010. nakon toga planiram napraviti neku moralno upitnu pizdariju da dobijem otkaz. dakle ono..."zaboravio sam" da cu tako napravit stetu.

Razlog je taj sto imam siguran posao od 4. mjeseca 2010 godine a ovdje vec pizdim na zivce, poslodavac me zajebava vec 8 mjeseci me drzi na probnom roku, a dogovor je bio 3 mjeseca.
Ovaj novi posao koji dobijam je nesto sto vec dugo ganjam, sigurno godinu dana.

Ja bi htio pokupit otkaz i pobirat naknadu s burze jos 2 mjeseca dok me ovi drugi opet, normalno, ne prijave.
Mene sad interesira koliko je tesko pokupit tu naknadu. Jel kompliciraju previse oko toga ili ide rutinski? Sto sve treba donijeti i pokazati da se dobije naknada?
Stvarno vise ne mogu izdrzati ovdje, a struka mi nije takva da moram trpiti necije musice za novac.
__________________
bok
markotros is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2009., 17:45   #12
Quote:
markotros kaže: Pogledaj post
trebam pomoc iskusnih. imam 7 mjeseci radnog staza i sad mi tece osmi mjesec.
zaposlio sam se 6.4. i planiram radit do kraja 12 mjeseca. dakle do 1.1.2010. nakon toga planiram napraviti neku moralno upitnu pizdariju da dobijem otkaz. dakle ono..."zaboravio sam" da cu tako napravit stetu.

Razlog je taj sto imam siguran posao od 4. mjeseca 2010 godine a ovdje vec pizdim na zivce, poslodavac me zajebava vec 8 mjeseci me drzi na probnom roku, a dogovor je bio 3 mjeseca.
Ovaj novi posao koji dobijam je nesto sto vec dugo ganjam, sigurno godinu dana.

Ja bi htio pokupit otkaz i pobirat naknadu s burze jos 2 mjeseca dok me ovi drugi opet, normalno, ne prijave.
Mene sad interesira koliko je tesko pokupit tu naknadu. Jel kompliciraju previse oko toga ili ide rutinski? Sto sve treba donijeti i pokazati da se dobije naknada?
Stvarno vise ne mogu izdrzati ovdje, a struka mi nije takva da moram trpiti necije musice za novac.
Moraš imati sve skupa 9 mjeseci staža u 2 godine, i zadnji radni odnos ne smije biti prekinut sporazumno ili tvojom krivnjom i sl. Ako radiš na ugovor na određeno vrijeme, i ako je ugovor istekao isto imaš pravo na naknadu. Treba se javiti Zavod u roku 30 dana od prekida radnog odnosa sa radnom knjižicom, osobnom iskaznicom i odlukom o prekidu. Ako imaš pravo na naknadu onda će ti trebati i prosjek zadnje tri plaće, preslika kartice tekućeg računa (i naravno radna knjižica, osobna isk., odluka o prekidu radnog odnosa i ugovor o radu, ako je radni odnos bio na odrešeno)
alison is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2009., 17:54   #13
Hvala

Moze jos samo nesto...jel problem kao nisam radio punih 9 mjeseci? recimo da mi fali 5 dana iz prvog mjeseca i 10 dana iz zadnjeg mjeseca...jel to problem?
__________________
bok
markotros is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2009., 18:03   #14
A jel se i dalje prima naknada koliko godina staža toliko mjeseci naknada ili se naknada prima do novog zaposlenja?
Gustavo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2009., 18:41   #15
koliko čovjek mora najmanje raditi da bi imao pravo na ikakvu naknadu sa burze?
__________________
Ljubav je psihičko stanje poremećenosti ljudskog uma.
GoGs is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2009., 18:46   #16
Quote:
GoGs kaže: Pogledaj post
koliko čovjek mora najmanje raditi da bi imao pravo na ikakvu naknadu sa burze?
Mislim da je nekih 9 mjeseci radnog staza u zadnje dvije godine.
dodo666 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2009., 19:14   #17
Quote:
Gustavo kaže: Pogledaj post
A jel se i dalje prima naknada koliko godina staža toliko mjeseci naknada ili se naknada prima do novog zaposlenja?
ako se ima od 9 mj.staža do 2 godine staža je naknada 3mj., za više od 2 god.staža je 4 mj.naknade, za više od 3 god.staža naknada traje 5mj., itd...maximalno je mislim oko 14 mj. naknade(osim onih koji imaju do mirovine)
Naknada se prekida kad se zaposliš.
alison is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2009., 19:17   #18
Quote:
markotros kaže: Pogledaj post
Hvala

Moze jos samo nesto...jel problem kao nisam radio punih 9 mjeseci? recimo da mi fali 5 dana iz prvog mjeseca i 10 dana iz zadnjeg mjeseca...jel to problem?
problem je, moraš imati baš 9 mj.staža u 2 godine (ne manje od toga ), ali ako imaš možda još nekog staža iz prethodne god. i to bi se ubrajalo
alison is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2009., 20:33   #19
znaci ako me poslodavac prijavio 5.3.2009 recimo i 6.12.2009 izgubim posao naknada stize, a ako izgubim posao 4.12.2009 naknada ne stize. zabavno.
Hvala puno!
__________________
bok
markotros is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2009., 21:18   #20
Quote:
markotros kaže: Pogledaj post
znaci ako me poslodavac prijavio 5.3.2009 recimo i 6.12.2009 izgubim posao naknada stize, a ako izgubim posao 4.12.2009 naknada ne stize. zabavno.
Hvala puno!
tako otprilike, samo pazi da odluka o prekidu štima, jer inače...nema naknade
alison is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:46.