Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente > Upomoć, spašavajte!

Upomoć, spašavajte! Za sve one koji su zaglavili na nekom detalju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.05.2012., 09:58   #1
Angry Pomoć s pisanjem sastavaka (hrvatski jezik)

'Jutro ljudi!

Evo ovako, dobio sam za domaći rad iz hrvatskog jezika da napišem sastav na temu: "Ništa ne priječi čovjeka da smijući se govori istinu (Horacije)".
E sad, kako i što da napišem na ovu temu?! Razmišljam već dugo i nikako da smislim nešto pametno. Upomoć ljudi! Ako dobijem 1 gotov sam

Spašavajte
SoundMasterDZ is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2012., 22:12   #2
Exclamation sastavak grčka tragedija

pozdrav svima
evo ovako..iz hrvatskog moram napisati sastavak na teme:antički ratnik u 21.stoljeću , junačka epika u antičkoj književnosti , osjećaj dužnosti i pripadnosti narodu kao opća značajka motiva ratnika u književnom djelu , epska tehnika u najvećim antičkim epovima(ilijada,odiseja,eneida)..jednu od tih tema trebam napisati za zaključnu ocjenu 5...a kako meni sastavci nikad nisu dobro išli dobit ću vjerojatno 2 ili 3 i imat ću 4 i neću proći s 5
ako tko zna kako napisati ili napisati cjeli sastavak neka mi pomogne jer mi stvarno puno to znači za zaključnu ocjenu
__________________
dinamo!!!
disco76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2012., 08:19   #3
moze mi netko pomoci samo da mi odgovori na ova pitanja,a sastavak cu ja sastaviti. Meni to treba do 11:30
u prilogu je tekst i pitanja,unaprijed hvala
Hvalospjev ljubavi
Kad bih ljudske i anđeoske
jezike govorio,
a ljubavi nebih imao,
bio bih mjed što ječi,
ili cimbal što zveči.
Kad bih imao dar proricanja
i znao sve tajne
i sve znanje;
kad bih imao puninu vjere,
tako da bih brda premještao,
a ljubavi ne bih imao,
bio bih ništa.
Kad bih na hranu siromasima
razdao sve svoje imanje,
kad bih tijelo soje predao
da se sažeže,
a ljubavi ne bih imao,
ništa mi koristilo ne bi.
Ljubav je strpljiva,
ljubav je dobrostiva;
ljubav ne zavidi,
ne hvasta se,
ne oholi se.
Nije nepristojna, ne traži svoje,
ne razdražuje se,
zaboravlja i prašta zlo;
ne raduje se nepravdi,
a raduje se istini.
Sve se ispričava,sve vjeruje,
svemu se nada,sve podnosi.
Ljubav nigda ne prestaje.
Proroštva? Ona će išćeznuti!
Jezici? Oni će umuknuti!
Znanje? Ono će nestati.
Jer, nesavršeno je naše znanje,
i nesavršeno naše proricanje.
Kada dođe što je savršeno,
išćeznut će što je nesavršeno.
Kad sam bio dijete,
govorio sam kao dijete,
mislio kao dijete,
sudio kao dijete.
Kad sam postao zreo čovjek,
odbacio sam što je djetinje.
Sa vidimo u ogledalu, nejasno,
a onda ćemo licem u lice.
Sada nesavršeno poznajem,
a onda ću savršeno spoznati
kao što sam spoznat.
Sada ostaje vjera,ufanje i ljubav
-to troje- ali je najveća među njima
ljubav.

Pitanja:
1.Podijelite Hvalospjev ljubavi na 4 misaono cjelovita dijela.
2.Otkrijte koji se motivi u prom dijelu suporstavljaju motivu ljubavi.
3.Ljubav je u drugom dijelu personificirana. Uočite koje joj se osobine pridaju. Možete li zamisliti osobu koja ima sve te osobine?
4.U trećem dijelu ljubav suporstavlja prolaznost. Na koji način? Kako usporedba djeteta i odraslog čovjeka produbljuje prethodne stihove?
5.U četvrtom se dijelu kontrastom sada i onda suporstavlja nesavršeno i savršeno, ljudsko i božansko. Kako se to povezuje s motivom ljubavi?
6.Analizirajte ulogu stilski izražajnih sredstava, posebice anafore i epifore, u obogaćivanju značenja i stvaranja ritma.
MijaArijana is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2012., 08:03   #4
Pisanje eseja (pomoć)

Znam da postoji tema upravo za pomoć u pisanju eseja al' tamo nitko ne odgovara pa ću pokušati ovdje potražiti pomoć. Naime, trebam protumačiti značenje stiha sad bi bila draga i da nije takva, a ujedno i napisati kako se u opisu Laure(iz Kanconijera) i pjesnikovih(Petrarkinih) osjećaja isprepleće svjetovno i duhovno, realno i idealno te kako se u pjesmi suprostavljaju prošlost i sadašnjost, a sve to u obliku eseja. Molim poznavaoce Petrarkinog Kanconijera da pomognu.
__________________
Mens sana in corpore sano.
Iosephus1702 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2012., 11:42   #5
Quote:
Iosephus1702 kaže: Pogledaj post
Znam da postoji tema upravo za pomoć u pisanju eseja al' tamo nitko ne odgovara pa ću pokušati ovdje potražiti pomoć. Naime, trebam protumačiti značenje stiha sad bi bila draga i da nije takva, a ujedno i napisati kako se u opisu Laure(iz Kanconijera) i pjesnikovih(Petrarkinih) osjećaja isprepleće svjetovno i duhovno, realno i idealno te kako se u pjesmi suprostavljaju prošlost i sadašnjost, a sve to u obliku eseja. Molim poznavaoce Petrarkinog Kanconijera da pomognu.
Žao mi je, ali pitanje smiješ postavljati samo u prikladnoj temi, inače ga moram ovako preseliti u prikladnu temu. Mislim da će biti veće šanse da dobiješ pomoć ako napišeš koja je to pjesma (redni broj soneta ili kopiraj/prepiši cijeli tekst).
__________________
streberica.gimnazijalkaATyahoo.com Za državnu maturu I ovdje
Štreberica is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2012., 14:15   #6
Quote:
Štreberica kaže: Pogledaj post
Žao mi je, ali pitanje smiješ postavljati samo u prikladnoj temi, inače ga moram ovako preseliti u prikladnu temu. Mislim da će biti veće šanse da dobiješ pomoć ako napišeš koja je to pjesma (redni broj soneta ili kopiraj/prepiši cijeli tekst).
U redu.

Bjehu zlatne vlasi na vjetru rasute,
što ih je u tisuć plela kovrčica,
divno svjetlo joj je sjalo iznad lica,
iz očiju, što su sad spram mene krute.

A činilo se, ne znam s kol’ko vjere,
da joj se na licu i samilost budi,
onda nije čudo, da je žar sred grudi
buknuo u meni odmah preko mjere.

Hod joj nije bio ljudskoga oblika
neg anđeoskog, a riječ zvuka, kakva
ne pozna govor ostalih smrtnika.

Što vidjeh duh bje, Sunce, koje živi,
sad bi bila draga da i nije takva,
jer ne liječi ranu strijela na tetivi.

--> tako sam pronašao na internetu jer u udžbeniku iz književnosti ne mogu naći taj sonet tj. stih, a u zadatku u R.B. traži gore^ navedeno
__________________
Mens sana in corpore sano.
Iosephus1702 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2012., 15:49   #7
Quote:
Iosephus1702 kaže: Pogledaj post
trebam protumačiti značenje stiha sad bi bila draga i da nije takva, a ujedno i napisati kako se u opisu Laure(iz Kanconijera) i pjesnikovih(Petrarkinih) osjećaja isprepleće svjetovno i duhovno, realno i idealno te kako se u pjesmi suprostavljaju prošlost i sadašnjost, a sve to u obliku eseja. Molim poznavaoce Petrarkinog Kanconijera da pomognu.
Laura je umrla mlada, je li tako? Taj stih onda vjerojatno znači da bi mu sad (dok je pisao te stihove, jel) bila draga bilo kakva (da više nije onako lijepa kako opisuje, nego da je ostarila itd.), samo da je živa. Ispreplitanje svjetovnog i duhovnog najbolje se vidi u "Hod joj nije bio ljudskoga oblika / neg anđeoskog" (antiteza ljudsko/anđeosko). Idealno i realno - Laura kakvu zamišlja i opisuje (hiperbole, opet ovo anđeosko...), i kakva je stvarno bila (samo lijepa plavokosa djevojka). Prošlost i sadašnjost - vjerojatno njegovi nekadašnji osjećaji prema Lauri dok je bila živa ("žar sred grudi") i njegova bol otkad je mrtva (zadnji stih); njena životna energija, a sada beživotnost ("...iz očiju, što su sad spram mene krute"). Probaj to oblikovati, ubaciti u esej (ne znam koliko opširno, koliko riječi trebate, ali vjerojatno uobičajenu analizu pjesme, samo s naglaskom na te detalje).
__________________
streberica.gimnazijalkaATyahoo.com Za državnu maturu I ovdje
Štreberica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2012., 10:04   #8
Quote:
Štreberica kaže: Pogledaj post
Laura je umrla mlada, je li tako? Taj stih onda vjerojatno znači da bi mu sad (dok je pisao te stihove, jel) bila draga bilo kakva (da više nije onako lijepa kako opisuje, nego da je ostarila itd.), samo da je živa. Ispreplitanje svjetovnog i duhovnog najbolje se vidi u "Hod joj nije bio ljudskoga oblika / neg anđeoskog" (antiteza ljudsko/anđeosko). Idealno i realno - Laura kakvu zamišlja i opisuje (hiperbole, opet ovo anđeosko...), i kakva je stvarno bila (samo lijepa plavokosa djevojka). Prošlost i sadašnjost - vjerojatno njegovi nekadašnji osjećaji prema Lauri dok je bila živa ("žar sred grudi") i njegova bol otkad je mrtva (zadnji stih); njena životna energija, a sada beživotnost ("...iz očiju, što su sad spram mene krute"). Probaj to oblikovati, ubaciti u esej (ne znam koliko opširno, koliko riječi trebate, ali vjerojatno uobičajenu analizu pjesme, samo s naglaskom na te detalje).
Hvala na pomoći!
__________________
Mens sana in corpore sano.
Iosephus1702 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2012., 19:04   #9
Angry Kako se piše osvrt?

Bok
Može mala pomoć Kako se piše osvrt? Pliz, odgovorite brzo
hvala
__________________
"Ima nečeg utješnog i radosnog u prizoru sreće običnog, malog čovjeka." Tracy Chevalier
ajdontnow is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2012., 04:19   #10
Pa...prvo je bitno da nam kažeš na što trebaš napisat osvrt? (knjigu, pjesmu, kazališnu predstavu, koncert...?)
__________________
Is it ever gonna be enough?
Eido is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2012., 18:35   #11
Osvrt na film
__________________
"Ima nečeg utješnog i radosnog u prizoru sreće običnog, malog čovjeka." Tracy Chevalier
ajdontnow is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2012., 23:45   #12
Oukej.

Pravilo svakog osvrta je da se radi o tvom vlastitom, kritičkom iznošenju mišljenja/ opažanja, tralala. Dakle subjektivnost .
Znači ako ideš pisat osvrt na film, nećeš prvih pola stranice suhoparno prepričavat radnju i onda završit sa: Film mi se jako svidio.
Moraš imati glavu i rep. Ne znam o kojem se filmu radi pa ne mogu konkretno reći, ali npr. Film pripada tom i tom žanru, redatelj, bla bla. Glavni glumac/glumica - ako ima nešto zanimljivo o njima možeš i to napisat. Nadalje krećeš od onoga što ti se svidjelo/nije svidjelo. Spomeneš npr. scenu pa je iskomentiraš. Općenito što se s filmom htjelo postići (u književnosti poznato kao: 'Što je pisac htio reći?' ). Prokomentirati da li si ti to tako shvatila, ako jesi, zašto jesi, ako nisi opet zašto nisi i sl. Ako film ima neku poznatu /posebnu scenu osvrnuti se i na to. Na kraju sumirati najsnažnije dojmove i voila!
__________________
Is it ever gonna be enough?
Eido is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2012., 09:25   #13
Ajmeee
Hvala puno
__________________
"Ima nečeg utješnog i radosnog u prizoru sreće običnog, malog čovjeka." Tracy Chevalier
ajdontnow is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2012., 09:29   #14
Esej

Idem u 1. razred srednje skole i trebam napisati esej od Georgea Orwella "Zivotinjska farma" za ponedeljak. Problem je u tome sto jos nikad nisam pisao esej niti sam vjest u takvim stvarima. Moze li mi neko upute dati kako da napisem taj esej ili ako ima vremena i volju da mi ga napise ovdje ili posalje na e-mail?

Hvala unaprijed!
Dari0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2012., 12:19   #15
Bakreni Petar

Drustvo, hitno potrebna pomoc u obradi lektire Bakreni Petar. Ima li tko obradjen kratki sadrzaj. Gori pod nogama.
rujanski is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2012., 20:25   #16
Otac Goriot

Imam za napisat esej o Ocu Goriotu i piše mi u jednoj smjernici :˝na koji način Balzac ostvaruje doživljaj vanjskog opisa likova i prostora?˝,zna li netko odgovor na to? bila bih stvaaaarno zahvalna kad bi mi netko odgovorio
strawberry1295 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2012., 16:57   #17
Pozz, evo meni hitno treba sastavak iz hrvatskog na temu:
1.U mladosti treba uspijevati, u starosti biti mudar (Bijant)
ili
2.Biti svoj, biti slobodan....

Bio bih vam zahvalan na bilo cemu, neka natuknica, upute, bilo sta, jako mi je hitno, pa ako moze cim prije ako ima netko voljan pomoci
joj10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2013., 17:38   #18
Question Interpretacijski esej-pomoć!!

Pozdrav svima
Može li mi netko pomoći oko pisanja interpretacijskog eseja
Naime, radi se o ulomku iz djela "Lovac u žitu":

Ja predstave uopće ne volim, ako već želite znati istinu. Općenito nisu tako loše kao film, ali sigurno nisu ni nešto za čim treba ludovati. U prvom redu, mrzim glumce. Oni se nikad ne ponašaju kao ljudi. Oni samo misle da se tako ponašaju. Neki od onih ponekad doista dobrih, i to na veoma blijed način, u svakom slučaju na način koji nije nimalo zabavno promatrati. A ako je neki glumac doista dobar, onda se uvijek jasno vidi da on zna daj e dobar, pa to sve kvari. Uzmite, na primjer, sira Laurencea Oliviera. Gledao sam ga u Hamletu. D.B. je lani poveo Pheobe i mene da ga vidimo. Najprije nas je pozvao na ručak a onda nas je odveo da gledamo Hamleta. On ga je već prije toga gledao, prema načinu na koji je govorio o njemu za ručkom. Bio sam nestrpljiv kao sam vrag da ga vidim. Nije mi se, međutim, baš bogzna kako svidio. Jednostavno ne vidim što je tako čudesno u sir Laurenceu Olivieru, to je sve. Ima fantastičan glas, a osim toga je vraški lijep muškarac, i veoma je lijepo promatrati ga kad hoda, ili se mačuje, ili tako nešto, ali nije uopće bio onakav kako je D. B. opisao Hamleta. Previše je podsjećao na nekog prokletog generala, a previše malo na nekog tužnog, sumornog, sumnjama izjedanog čovjeka. Najbolji trenutak u cijelom komadu bio je onaj kad Ofelijin brat – onaj koji na samom kraju vodi dvoboj s Hamletom – odlazi na put a njegov ga otac obasipa savjetima. I dok ga njegov otac obasipa savjetima, stara Ofelija se zeza sa svojim bratom, izvlači mu onaj bodež iz korica, zadirkuje ga, i sve, dok on pokušava da izgleda jako zainteresiran za očeve bezvezne prodike. To je bilo lijepo. Ta me stvar doista oduševila. Ali takve stvari ne mogu se vidjeti tako često. Stvar koja se svidjela Pheobe bila je ona scena kad Hamlet miluje svog psa po glavi. To je, po njezinu mišljenju, bilo zabavno i lijepo, i doista jest. Što ću morati učiniti, morat ću pročitati tu dramu. Nevolja sa mnom je u tome što takve stvari uvijek moram sam pročitati. Ako ih igra neki glumac, jedva ih mogu slušati. Stalno me muči bojazan da će sljedeće minute učiniti nešto usiljeno i neprirodno.

Jerome David Salinger, Lovac u žitu, preveo Nikola Kršić

SMJERNICE
Dokaži na primjerima iz ulomka, ali i cjelovitog djela, da je Holden Caulfield, osjetljiv i inteligentan mladić koji unatoč svojoj mladosti nastoji svijetu pristupati kritički.

Što je tema ponuđena ulomka? Zašto glavni lik ne voli glumce? Što mu se svidjelo u interpetaciji Hamleta slavnoga glumca sir Laurencea Oliviera, a što ne? Zašto je Holden u predstavi zamijetio jedan detalj, a Pheobe drugi? Protumači to iz konteksta čitavoga djela s obzirom na starost likova i njihove interese. Na primjeru ponuđena ulomka objasni odnose među licima – D.B.-om, Holdenom i Pheobe- objasni tko su oni, zašto su zajedno izašli na ručak, tko se kome divi i sl, i potkrijepi još nekim primjerima iz djela u cjelini.

Kakvim rječnikom iznosi svoj osvrt na predstavu Holden? Izdvoji rječnik karakterističan za tzv. "prozu u trapericama" i navedi ostale osobine tog tipa proze i objasni kad je i kako nastala.


Hvala svima unaprijed!!!
Dpbp15 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2013., 16:35   #19
Pozdrav ,pisala sam esej na temu "Lovac u žitu" ,vježbam za maturu,znam da ima grešaka i da trebam još primjera napisati
pa ako mi netko može ispraviti i reci sto ne valja,hvala )

SMJERNICE

Kojemu književnom razdoblju 20. stoljeća pripada roman
Objasni naslov djela.
U kojem je licu pripovjedač i na koji to zaokret u literaturi upućuje?
U kojem se gradu zbiva radnja odlomka?
Kako Holden prosuđuje djevojke u društvu? Koji su njegovi kriteriji?
Kojih ih izrazima opisuje? Istakni izrazite tipične za adolescentski žargon.
Koje je njegovo životno stajalište? Zašto je tako radikalan u svojim stajalištima?
Opiši situaciju u kojoj je glavni lik u romanu.
Koje su njegove životne nedoumice? Je li promišljen ili kaotičan?
U kojim su riječima prepoznatljivi ironija i cinizam?
U kojim se presudnim životnim situacija nalazio Holden, kako reagira i kako je to utjecalo na njegovo sazrijevanje?
Kako je njegov odnos i držanje prema obitelji i je li taj odnos presudan za kvalitetu njegove ličnosti?
Može li Holden biti uzor svojim vršnjacima?
Koje su njegove osobine tebi prihvatljive i zašto, a koje nisu?

POLAZNI TEKST
Jerome David Salinger, Lovac u žitu

S cigaretama i ostalim, račun je izašao oko trideset dolara. Mislim da je
bar trebalo da ponude da plate ono što su popile pre nego što sam se
pridružio - ne bih im dozvolio, naravno, ali trebalo je bar da ponude. Nisam
se, ipak, pretjerano uzbudio zbog toga. Bile su takve ćurke, ništa nisu znale, a
nosile su i te žalosne, cirkuske šešire i sve. Deprimiralo me i to sa
ustajanjem rano ujutro da bi vidjele tu reviju u Radio-sitiju. Ako neko, neka
djevojka s idiotskim šeširom, recimo, dođe čak u New York - iz Seatlea, Isuse - i
završi ustajući rano ujutro da bi vidjela prokletu reviju u Radio-sitiju, to
stvarno deprimira. Platio bih po sto pića svakoj od njih samo da mi to nisu
rekle.
Otišao sam iz tog Lavanda-salona ubrzo posle njih. Ionako su zatvarali,
a orkestar je davno prestao da svira. To je, prije svega, bilo jedno od onih
mjesta u kojima se grozno osjećaš osim ako si s nekim ko dobro igra, ili ako
kelner dozvoljava da naručuješ prava pića, a ne samo Coca-Cole. Nema
nijednog noćnog kluba na svetu u kojem bi mogao da sjediš ako ne možeš da
naručiš neko piće i napiješ se. Ili ako nisi s nekom djevojkom koja te stvarno
baca u nesvijest.


J.D. Salinger američki je književnik, romanopisac i pripovjedač rođen 1. Siječnja 1919. godine.
Roman Lovac u žitu pripada kasnom modernizmu (1940-1970) ,napisano je u jeans prozi i objavljeno 1951 godine.Ostala Salingerova poznata djela su zbirka novela Devet dana te zbirka pripovijetki Frannny i Zooey.
Naslov djela dolazi iz krivo zapamćenog stiha pjesme Roberta Burnsa „ako netko nekog ulovi dok kroz žito ide“.Dok su sjedili na vrtuljku Holden je rekao Phoebe kako jednog dana želi postati lovac u žitu.Zamišljao je kako stoji u polju u kojemu se djeca igraju i kada se ona približe rubu na kojem se nalazi provalija ,on ih tada uhvati.Provalija predstavlja svijet odraslih i zrelost od čega je on htio spasiti ostalu djecu jer je smatrao da su svi odrasli pokvareni,lažljivci,licemjeri i prevaranti dok je žito predstavljalo dobrotu,čistoću,mladost i sreću.

Pripovjedač govori u prvom licu prepričavajući nam svoje događaje.
Djelo nije počinjalo dugim opisima kako obično počinju i nema kronološki slijed.
Holden luta New Yorkom u predbožićno vrijeme izbačen iz škole po treći puta. Ne želi se
Vratiti kući i reći roditeljima kako je ponovo pao razred. Tako hoda gradom, zalazi u klubove i nailazi na djevojke koje su ko' „ćurke“ sa „cirkuskim“ šeširima. Naziva ih takvim imenima jer ih smatra
glupima i čudnima,pogotovo jer su se ustale rano samo kako bi vidjele reviju u Radio-sitiju: „Ako neko, neka djevojka s idiotskim šeširom, recimo, dođe čak u New York - iz Seatlea, Isuse - i
završi ustajući rano ujutro da bi vidjela prokletu reviju u Radio-sitiju, to
stvarno deprimira.“Postaje i ironičan: „Platio bih po sto pića svakoj od njih samo da mi to nisu
rekle.“ Uvijek je kritizirao ljude oko sebe i nazivao ih pogrdnim imenima adolescentnog žargona kao „ćurke“ , „Bile su takve ćurke, ništa nisu znale, a nosile su i te žalosne, cirkuske šešire i sve..“
Holden baš i nije imao životni stav i sve je odluke donosio bez razmišljanja o posljedicama, svijet
je gledao na svoj način kao i ljude oko sebe. On je podsvjesno opterećen smrću mlađega brata Allieja. Ironija njegove situacije je što i sam srlja u provaliju od koje želi spasiti djecu u svojoj fantaziji.
Zbog svoje je tvrdoglavosti i gledajući samo kakvi su učenici u školi,kako se ponašaju i bio izbačen iz škole. Zanimaju ga nebitna pitanja kao što se događa sa patkama kada se zaledi jezero u Central Parku. Bio je kaotičan i ironičan. „Nema
nijednog noćnog kluba na svetu u kojem bi mogao da sjediš ako ne možeš da
naručiš neko piće i napiješ se. Ili ako nisi s nekom djevojkom koja te stvarno
baca u nesvijest.“ Nezrelo je reagirao u bitnim životnim situacijama. Prvo uzmimo to što je odlučio lutati New Yorkom par dana umjesto da se vrati kući i prizna roditeljima što se dogodilo i kako stvari stoje. Iz toga također vidimo da je bio kukavica,što je i on sam nekoliko puta priznao. Kada ga je u hotelskoj sobi napao Mauricio jer je platio prostitutki manje nego što je trebao,htio ga je udariti, ali nije jer mu se kao nije dalo svađati. Njegov bijeg na zapad bio je jako nepromišljen i brzoplet te je to vidio kao jedino rješenje problema,a sva njegova rješenja problema bila su „bijeg“. Koliko je bježao od svijeta odraslih toliko je bježao i od stvarnosti i svih oko sebe. Jedine osobe koje je u svom životu poštovao bili su braća i desetogodišnja sestra koju je obožavao i uvijek govorio kako nema inteligentnijeg i boljeg djeteta od nje. D.B se bavio pisanjem u Hollywoodu i u tome je bio prilično uspješan, no Holden nije toliko bio vezan za njega koliko za pokojnog mlađeg brata Allija, koji je preminuo zbog leukemije dok je njemu bilo 13 godina. Čuvao je njegovu ispisanu bejzbol rukavicu,prisjećao ga se i spominjao mnogo puta. Allijeva smrt bila je razlog njegove nesigurnosti i izrazite osjećajnosti. Majku i oca je poštovao jer su kako kaže bili fini ljudi, samo previše osjetljivi. Smatrao je da je on jedini u obitelji koji je nesposoban i ništa ne zna,no on je bio prilično inteligentan ali to nije znao iskoristiti,bio je neiskvaren u duši,dobro se slagao sa djecom i stalo mu je do drugih ( ne samo do sebe), ali što se tiče škole, učenja, autoriteta i nekih odluka u bitnijim životnim situacijama ne može biti primjer svojim vršnjacima.
Prihvatljivo mi je to njegovo kritiziranje bahatih i umišljenih dječaka i djevojčica, ponašanje prema djevojkama (nije ih nikada htio povrijediti i bilo mu je stalo samo do jedne djevojke,Jane Gallaghel koju nikada nije nazvao jer je svaki put odustao od te ideje. Stalne brze i nepromišljene odluke kao da će otići na zapad i neće se vratit kući,odustajanje od škole mi nisu uopće prihvatljivi. Holden je tipičan buntovni tinejdžer koji živi u nekom svojem svijetu ne razlikujući stvarnost od želja smatrajući kako je život samo igra i svejedno mu je hoće li pobijediti ili izgubiti.
MDan is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2013., 16:36   #20
Question esej - lektira emma bovary

zanima me može li mi netko napisat esej i pomoć za školu, potrebno mi je jako jer ne znam pisat eseje ići ću na nižu razinu.. ali trenutno po školskom programu pišemo svi eseje, logično..
imam smjernice i sutra ujutro pišem esej, pa ako postoji netko tko bi mi htio pomoći bio bih jako jako jako zahvalan !
neka mi se javi na PM jer ne mogu upload-at word jer ima 27 kb... svast..

Zadnje uređivanje borntobewinner : 15.12.2013. at 16:42. Reason: uklonjen link na FB profil
dubleo7 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:00.