Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente > Upomoć, spašavajte!

Upomoć, spašavajte! Za sve one koji su zaglavili na nekom detalju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.01.2014., 08:53   #41
pozdrav, ima li netko tko se razumije u statistiku i grafove da mi sredi jedan graf, plaćam koliko treba?
GlitterGirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2014., 16:26   #42
ovako, trebam pomoć sa zadaćom iz statistike. ništa strašno, ne oduzima puno vremena, većinom ju znam sama riješiti no treba mi samo netko tko se kuži u statistiku da mi objasni par pojmova i kako se rješavaju.

Podatci: Učitelj je popisao koliko svaki od njegovih 25 učenika ima braće i sestara:
1 2 1 1 1 2 0 1 1 0 1 1 2 0 1 1 0 1 1 0 1 2 1 0 2

1. Prikažite zadane podatke pomoću frekvencijske tablice - to znam, riješila
2. Nacrtajte histogram ili strukturni krug za dane podatke - to sam isto riješila
3. Odredite:
a) aritmetičku sredinu - riješila
b) varijancu i standardnu devijaciju - riješila
c) mod - ??? što je mod i kako se do toga dođe?
d) medijan - jel to ono kad moram nać dva broja koja su mi otprilike u sredini pa ih zbrojit i podijelit s 2? odnosno, jel bi to ovdje bilo 1+1 / 2 = 1?
e) raspon - riješila
f) donji i gornji kvartil, te interkvartil - eh, ja uopće ne kužim što su ti kvartili, ženska nam baš i nije adekvatno objasnila niti znam kako se do toga dođe
g) koeficijent asimetrije - riješila.

bila bih jako zahvalna kad bi mi netko objasnio ove stvari koje mi nedostaju te kako da to riješim, hvala!
__________________
~ Why am I not like the wind, like the mist; why are there no feathers that float up to the sky? ~
sancchan is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2014., 16:46   #43
Evo ti skripta mog profesora, većina stvari koje tražiš je objašnjena

http://www.uploadmb.com/dw.php?id=1390059955
__________________
Ne očajavamo, zato što se ne nadamo nikom. Ničemu dobrom, ničemu lošem tu ne nada se niko.
I sa tom diplomom, i sa šljakom sam se slik’o. Rintao k'o magarac, sve dok nisam rikn'o.
mr-crime is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2014., 23:43   #44
Quote:
sancchan kaže: Pogledaj post
c) mod - ??? što je mod i kako se do toga dođe?

f) donji i gornji kvartil,
Mod ili najčešća vrijednost. U ovom slučaju 1.
Medijan razdijeli niz podataka na dva podniza podataka. Prvi takav niz podataka ima opet svoj medijan i zove se donji kvartil Q1, a medijan drugog podniza zove se gornji kvartil Q2.
__________________
I tako to!
munshi is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2014., 15:49   #45
Molim ako netko može hitno objasniti kako ovo riješiti. Hvala!


U posudi se nalazi 10 crvenih, 8 crnih i 6 plavih kuglica. Izvlače se 3 kuglice jedna za drugom.
Izračunati vjerojatnost da sve izvučene kuglice budu iste boje.
Vjerojatnost da svaka bude druge boje tj po jedna svake boje.
Vjerojatnost da će jedna izvučena biti crvena.
knobu is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2014., 15:53   #46
Quote:
knobu kaže: Pogledaj post
Molim ako netko može hitno objasniti kako ovo riješiti. Hvala!


U posudi se nalazi 10 crvenih, 8 crnih i 6 plavih kuglica. Izvlače se 3 kuglice jedna za drugom.
Izračunati vjerojatnost da sve izvučene kuglice budu iste boje.
Vjerojatnost da svaka bude druge boje tj po jedna svake boje.
Vjerojatnost da će jedna izvučena biti crvena.
Quote:
mr-crime kaže: Pogledaj post
Evo ti skripta mog profesora, većina stvari koje tražiš je objašnjena

http://www.uploadmb.com/dw.php?id=1390059955
Evo ti skripta, u njoj ima riješeno takvih stvari i objašnjeno što, kako i zašto. Ti ideš na tvz slučajno?
__________________
Ne očajavamo, zato što se ne nadamo nikom. Ničemu dobrom, ničemu lošem tu ne nada se niko.
I sa tom diplomom, i sa šljakom sam se slik’o. Rintao k'o magarac, sve dok nisam rikn'o.
mr-crime is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2014., 22:13   #47
Hvala! nadam se da ću pronaći odgovor unutra.

Nisam s tvz-a, al očito svi profesori statistike dijele ljubav prema kuglicama :P
knobu is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2014., 11:15   #48
moze li mi neko objasniti kad koristimo razlicite nacine grafickog prikazivanja rezultata (box plot, torta dijagram, histogram, kumulativna ogiva).
recimo da na jednoj strani imamo numericke podatke gdje smo koristili intervalnu skalu mjerenja, a sa druge strane imamo kategorijalne podatke gdje smo koristili ordinalnu skalu
hvala unaprijed
PussyLicker is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2014., 21:21   #49
ekipa, trebam pomoć...

za 2 tjedna imam kolokvij iz vjerojatnosti i statistike...

trebam nekog tko će mi ga riješiti...plaćam po dogovoru, naravno...jako mi je važno...

gradivo i primjeri kolokvija, kao i sve ostale informacije dajem u privatnim porukama...
Sunshine19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2014., 12:33   #50
Hitno potrebna pomoć za SPSS

Pozdrav gospodo.

Radim diplomski rad, a kao ''eksperimentalni'' dio imao sam anketu. Ispitanike sam podjelio u dvije grupe, jedna grupa ispitanika iz apoteke i druga grupa ispitanika izvan apoteke.

U 6-7 pitanja (gdje su odgovori sa ''Da'' ili ''Ne'') su mi ove dvije grupe davale prilicno razlicite odgovore (recimo npr. da je od 162 ispitanika prve grupe njih 140 odgovorilo ''Da'', a u drugoj grupi od 150 ispitanika njih 40 odgovorilo ''Da'' - isto pitanje je u opticaju).

Treba mi pomoc kako da izracunam da li je statisticki znacajna razlika u odgovorima ove dvije grupe ispitanika.

Hvala vam unaprijed.
Semir89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2014., 15:38   #51
Mogao si i pripremiti i nešto "kompliciranije" istraživanje s odgovorima na intervalnoj skali, ovako si osuđen raditi neku od "slabijih" statističkih obrada za nominalnu skalu, npr. Hi-kvadrat (Chi-square) test. Podatke ubaci u tablicu koja će imati 2x2 osnovnu ćeliju, da/ne odgovori i ispitanici u apoteci/ispitanici izvan apoteke, u ćelije ćeš upisati frekvencije javljanja odgovora i izračunati proporcije i/ili postotke. Na njima se radi Hi kvadrat test, a tablicu ti može izbaciti i SPSS. Donji linkovi bi ti trebali pomoći kako provesti Hi-kvadrat test u SPSS-u, naravno opisanu situaciju i varijable te tablicu prilagodi vlastitom istraživanju i broju kategorija koje si mjerio upitnikom.

https://statistics.laerd.com/spss-tu...statistics.php

http://www.theanalysisfactor.com/chi...t-proportions/
__________________
What we call rational grounds for our beliefs are often extremely irrational attempts to justify our instincts. +

Zadnje uređivanje Stronger Free : 28.06.2014. at 15:52.
Stronger Free is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2014., 19:22   #52
ljudi je li važno imat dobro predznanje iz matematike za statistiku?
fly-away is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2014., 23:46   #53
Molim vas informaciju da li je ova proširena definicija ispravna:

Standardna greška proporcije je prosječno odstupanje proporcije uzorka od aritmetičke sredine proporcija uzoraka populacije.


Ili je ovako:
Standardna greška proporcije je prosječno odstupanje proporcije populacije od aritmetičke sredine proporcija uzoraka populacije.
m_milica is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2014., 20:27   #54
pozdrav,molim ako ima netko tko bi meni i frendici mogao na području zagreba pomoći oko instrukcija za statistiku u društvenim istraživanjima (sociologija) neka mi se javi na pm,prilično je hitno,hvala
__________________
Sve što sam o životu naučila može se svesti na tri riječi: život ide dalje. sugar
Serena is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2014., 13:47   #55
Statistika

Pozdrav. Imam jedan zadatak za koji nijesam sigurna kako se radi. Ako neko moze da pomogne.
Student sakuplja bodove tokom godine. 60% ocjene cine kolokvijumi, 30% ocjene cini zavrsni ispit, a 10% ocjene cini domaci zadatak. Ako je student skupio 30% od kolokvijuma, 20 % od zavrsnog ispita i 5 % od kolokvijuma, kolika ce biti njegova ocjena?
marijana666 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2014., 14:45   #56
Napisala si dva puta kolokvijum, 5% iz zadaće? Napamet lupam, ali mislim da bi bilo 5,5 od 10.
N3ssaya is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2014., 19:37   #57
Hitno se traži osoba koja je uz novčanu naknadu voljna riješiti nekoliko zadataka iz područja statistike - konkretno se radi o TTF-u.
__________________
✽2.7.2010. - M ✽
orGinaLna is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2014., 20:45   #58
Možemo li na nivou značajnosti 5% tvrditi da su u prosjeku rezultati drugog testa bolji od rezultata prvog testa uz pretpostavku da su rezultati normalno distribuirani. ako znamo

n_1=27, X_1 =22.22, s_1=7.127

n_2=33, X_2 =22.73, s_2=7.133

gdje n predstavlja broj učenika na testu, x aritmetičku sredinu i s standardnu devijaciju.
dakle,trebam pomoc u izradi ovog zadatka sto testiram, cime i kako ?
inja777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2014., 22:40   #59
.
Marra is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2015., 19:00   #60
Zbrajanje vjerovatnosti

Pozdrav, imam kratko pitanje.

Recimo da u kutiji imamo crnu i bijelu kuglicu....i imamo još jednu kutiju isto sa crnom i bijelom kuglicom.

Da bi izvukli nasumično iz prve kutije crnu kuglicu, šanse su nam naravno 50%.
Isto tako da bi iz druge kutije izvukli crnu kuglicu, šanse su nam opet 50%.

No kolike su nam šanse da ćemo iz ta dva izvlačenja (po jednu kuglicu iz svake kutije) izvući barem jednu crnu kuglicu??

Znači kolike su nam ukupne šanse, ako imamo dvije prilike po 50% ??


Do rješenja znam doći jedino nekim okolnim putem i onda mi ispadne 75%...no kako zbrojiti 50+50 da bude 75

Hvala.
bozoou is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:36.