Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.11.2016., 20:17   #2661
Pozdrav,

javljam se nakon nekog vremena.
Otvorio sam paušalni obrt sa 01.06.2016. Dobio rješenje i porezno rješenje sa navedenim mjesečnim paušalnim porezom i prirezom na dohodak (150,45 kn).
Navedeno mi je da se porez i prirez plaća zadnjeg dana svakog tromjesečja, što sam i krajem 08.mjeseca i napravio.
Sada to isto planiram napraviti krajem ovog mjeseca.

Nadam se da tu nigdje ne griješim (molim savjet).

Druga stvar je ta, da sam bio na mirovinskom i zdravstenom osiguranju.
Oni su mi rekli da nisam obvezan, te da nema potrebe, plaćati dodatno doprinose (zaposlen sam za stalno).
Čitam tu po forumu da svi plaćaju doprinose, bili zaposleni negdje ili ne.

Ne želim da mi se skupljaju kamate zbog ne plaćanja, a najmanje da mi sjedne ovrha zbog toga.
Nigdje ne mogu naći na koji bi se žiro račun taj doprinos platio.
Niti koliko on iznosi.

i treće, molio bih onoga tko posluje samo sa strancima (uplate virmanom) da mi se javi na PM u vezi ispunjavanja KPR-a.

Hvala Vam!
RavenD is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2016., 20:32   #2662
Ulogiraj se u E-građani pa pogledaj, trebao bi plaćati doprinose, iako manje.. a sa strancima, trebaš VAT i to je to..
__________________
Candy Candy Candy I Can't Let You Go
Hard Candy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2016., 20:47   #2663
Quote:
RavenD kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

javljam se nakon nekog vremena.
Otvorio sam paušalni obrt sa 01.06.2016. Dobio rješenje i porezno rješenje sa navedenim mjesečnim paušalnim porezom i prirezom na dohodak (150,45 kn).
Navedeno mi je da se porez i prirez plaća zadnjeg dana svakog tromjesečja, što sam i krajem 08.mjeseca i napravio.
Sada to isto planiram napraviti krajem ovog mjeseca.

Nadam se da tu nigdje ne griješim (molim savjet).

Druga stvar je ta, da sam bio na mirovinskom i zdravstenom osiguranju.
Oni su mi rekli da nisam obvezan, te da nema potrebe, plaćati dodatno doprinose (zaposlen sam za stalno).
Čitam tu po forumu da svi plaćaju doprinose, bili zaposleni negdje ili ne.

Ne želim da mi se skupljaju kamate zbog ne plaćanja, a najmanje da mi sjedne ovrha zbog toga.
Nigdje ne mogu naći na koji bi se žiro račun taj doprinos platio.
Niti koliko on iznosi.

i treće, molio bih onoga tko posluje samo sa strancima (uplate virmanom) da mi se javi na PM u vezi ispunjavanja KPR-a.

Hvala Vam!
Ako si zaposlen negdje, tada ti je paušal tzv. druga djelatnost i doprinose plaćaš na godišnjoj bazi, znači kad predaš PO-SD obrazac za 2016.godinu, dobit ćeš rješenje za doprinose.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2016., 18:03   #2664
Quote:
robot jura kaže: Pogledaj post
U obzir moraš uzeti još i doprinos za obrtničku komoru (trenutno je to 624 kn godišnje, ali se plaća tek od druge godine poslovanja), porez na tvrtku (koliko vidim, prijedlog je da se to ukine), doprinos za šume i turističku zajednicu. Porez na tvrtku i doprinos za turističku zajednicu ovise o općini/gradu u kojima si registriran, za šume nisam još sigurna (do tog još nisam došla)...

Da, ne zvuči loše, ako nemaš velikih ulaznih troškova (osim davanja).
Ma dobro, to ovako odokativno računam.

Znači, mogu slobodno računat da bi mi, kao nezaposlenom, sva moguća davanja i troškovi na 100 000 kn zarade bili do 20 tisuca kuna i ostaje mi cistih 80 000 porezno cistih? Koliko bih trebao izdvojiti novaca za knjigovodstvo za tako jednostavan obrt, ovo sve radim da bi izbjegao ugovor o radu- firma mi plati projekt obrtu i samo s njima radim.
JZT- is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2016., 21:26   #2665
Negdje gore u postovima imaš link na excel s izračunima. Potraži.

Za paušalni obrt ne trebaš knjigovodstveni servis jer je vođenje knjiga jednostavno.
zdolfi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2016., 23:43   #2666
Hvala,


zanima me i imam li pravo koristiti ove popuste partnera obrtničke komore kao paušalac, tj. postoji li nešto na što trebam paziti ako točim gorivo s ininom karticom na obrt?
JZT- is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2016., 14:06   #2667
Kao paušalac ne moraš paziti na ništa osim da vodiš knjigu prometa, ne prijeđeš 149k i plaćaš uredno davanja i doprinose.
__________________
Candy Candy Candy I Can't Let You Go
Hard Candy is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2016., 22:24   #2668
Pitanje nije usko vezano uz paušalni obrt, ali ima veze sa softverom koji koristite unutar jednog. Vezano za Windows, ako je vjerovati onome što sam pročitao na drugom forumu, (legalna) Home edicija se može koristiti u ove svrhe? I još nešto, a to je ako netko zna koji je najpovoljniji način za nabavku Adobe paketa (Illustrator, Premiere...). Znam da ima opcija pretplate na te programe (onoliko mjeseci koliko trebaš), pa koristi li to netko?
ImpeccableBlahs is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2016., 12:23   #2669
Windowsi za potrebe obrta ili trgovine trebaju biti legalni jer znam slučajeve gdje inspekcija traži da vidi instalacijski cd i naljepnicu na kompjuteru. Nema veze da li je Home verzija ili neka druga.
Za Adobe paket neznam cijene jer to nisam kupovao ali mislim da se može uzeti u Span-u i preko Hrvatskog telekoma.Isto tako dobre trgovine sa softverom su Links i Hgspot.
dragec84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2016., 22:05   #2670
Je li je itko koristio onu exel tablicu koju ima skinuti sa pokreniposao.hr? Naime tamo je sve posloženo super, samo imam problem što mi neće dalje od frakture br 24 u sheetu imena "Faktura". Hvala
Lost_Cojones is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2016., 00:24   #2671
Quote:
Lost_Cojones kaže: Pogledaj post
Je li je itko koristio onu exel tablicu koju ima skinuti sa pokreniposao.hr? Naime tamo je sve posloženo super, samo imam problem što mi neće dalje od frakture br 24 u sheetu imena "Faktura". Hvala
u sheetu Faktura ideš na ćeliju broja računa. Na tabu Data klikneš na Data validation i tada se otvori kartica gdje na tabu Settings trebaš definirati Source, koji te onda vodi na sheet Baza faktura i povećaš/produljiš broj redova, stisneš enter i tada bi sve trebalo biti ok.

valjda sam bio jasan.
zdolfi is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2016., 08:18   #2672
Vidim da je netko gore pitao da koliko treba placati doprinose za obrt ako vec radi negdje,pa su mu rekli da odrezu na kraju godine.Zanima me o kolikim iznosima se radi?
__________________
Quid quid latinae dictum set, altrum sonar
Nadbiskup is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2016., 08:57   #2673
Ovdje je devilgirl stavila izračun po postojećem i novom (porezns reforma) obračunu za Zagreb
https://www.forum.hr/showthread.php?p=61059003

A tu imaš link na excel pa možeš promijeniti prirez, ako nisi iz zgb.

http://www.pokreniposao.hr/pausalni-...o-se-odlucite/
zdolfi is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2016., 06:41   #2674
Moraju li oni koji rade i uz to imaju pausalni obrt predavati poreznu prijavu na kraju godine ili kao sto mi je receno samo onaj PO SD ili kako se vec zove obrazac.
__________________
Quid quid latinae dictum set, altrum sonar
Nadbiskup is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2016., 15:00   #2675
Quote:
Nadbiskup kaže: Pogledaj post
Moraju li oni koji rade i uz to imaju pausalni obrt predavati poreznu prijavu na kraju godine ili kao sto mi je receno samo onaj PO SD ili kako se vec zove obrazac.
Svi Paušalci predaju samo PO-SD bez obzira na radni odnos.
lady G is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2016., 13:53   #2676
jel se može otvoriti paušalni obrt za djelatnost trgovine i/ili usluga u trgovini? znam da nije moglo za trgovinu i ugostiteljstvo, ali netko mi je rekao da se nešto mijenjalo?
chloe jay is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2016., 14:19   #2677
U opisu "efekata" prijedloga novog zakona se spominje i trgovina (ovdje, traži riječ "trgovine").

Zakon još nije donešen. Ili je?
lestrt is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2016., 09:00   #2678
Quote:
zdolfi kaže: Pogledaj post
u sheetu Faktura ideš na ćeliju broja računa. Na tabu Data klikneš na Data validation i tada se otvori kartica gdje na tabu Settings trebaš definirati Source, koji te onda vodi na sheet Baza faktura i povećaš/produljiš broj redova, stisneš enter i tada bi sve trebalo biti ok.



valjda sam bio jasan.


Hvala riješio sam u međuvremenu. Pretpostavljao sam da je takav neki problem.
Lost_Cojones is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2016., 19:27   #2679
razmišljam otvoriti paušalni obrt. Posao koji mislim obavljati je sporadičan, što znači da mjesečno imam 1-4 dana posla. Mogu li ja raditi prijavu/odjavu u dane kada radim, odnosno ne radim?
Razlog zašto bih to prijavljivao/odjavljivao je da smanjim doprinose na što manju mjeru, odnosno nije mi isplativo raditi uz plaćanje punih iznosa.
_Mystical_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2016., 11:09   #2680
pa paušal je upravo to, paušalno plačaš bez obzira na tvoj promet (naravno do one famozne granice) i koliko dana si radio taj mjesec..
turboCRO is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:33.