Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.07.2013., 23:58   #41
Quote:
Afro Dita kaže: Pogledaj post
To sam znala. Gledala sam neki dokumentarac o njemu prije nekih mjesec dana.
Ja sam to saznao u onom dokumentarcu, zvanom "Ratnici", gdje je jedna Zelena beretka predstavljala ratničke kulture .U toj epizodi se prilično zabavljao sa balistama .
__________________
Bolje da te Turčin goni mačem nego Nijemac sa perom.
Zagorski Križar is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2013., 01:12   #42
Quote:
trpe grozni kaže: Pogledaj post
Pa i severnjaci su osvojili oko 97-98% Juzne Koreje, ali to ne znaci da su osvojili celu Juznu Koreju.

Zanimljivo je da su UN/USA/JK snage osvojile i 80% Sjeverne Koreje, da bi na kraju rat zavrsio tamo gdje je i poceo, na 38 paraleli.
antet is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2013., 06:07   #43
Quote:
mozak_free kaže: Pogledaj post
Eto nisam znao da mali George Alexander Luis ima i hrvatske krvi.
Ima li uopce istine u ovome?
master_mind_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2013., 08:48   #44
Quote:
spiritual beggar kaže: Pogledaj post


Riječ jo Milanu Prelogu, knjiga je izdata 1910 god.
Lapsus mozgus , no razlog je vjerovatno isti.... zaključak iz narodne pjesme... no pouzdano se zna da je Stojan bio kršćanin...

Hebi ga čim vidim neko baljezganje o Muslimanima na Balkanu odmah mi na pamet padne Malcolm....
demon is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2013., 08:50   #45
Quote:
master_mind_ kaže: Pogledaj post
Ima li uopce istine u ovome?
Vjerovatno ima. Kad su zadnji ruski carevi imali u sebi krvi Alfreda Velikog, zašto ne bi i ovi sad engleski kraljevi imali mrvu hrvatske krvi.
demon is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2013., 09:05   #46
Quote:
antet kaže: Pogledaj post
Zanimljivo je da su UN/USA/JK snage osvojile i 80% Sjeverne Koreje, da bi na kraju rat zavrsio tamo gdje je i poceo, na 38 paraleli.
Zapravo je čak i Seul pao nakon povlačenja i intervencije Kine, ali su ih onda opet odbacili sjeverno, i Južna Koreja dobila nešto teritorija sjeverno od pararele

http://www.google.hr/imgres?imgurl=h...HHPd15DBo0M%3A
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2013., 11:15   #47
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Za Napoleona priznajem prvi puta čujem,
Možda nisi ni čuo za pismo Napoleona koje je po tekliču poslao ženi uoči povratka sa svoje vojne kampanje. Bilo je vrlo kratko a po jednoj svojoj rečenici i upečatljivo.
Zamolio ju je da se ne pere jer uskoro dolazi.
Sto ljudi, sto ćudi.
Ber is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2013., 11:25   #48
Kada pomislite na američke indijance uoči dolaska europljana tamo, zamislite njihov već klasični šator od bizonske kože poduprt dugim granama, ognjiše nasred raštrkanog šatorskog naselja i totem.
Tipična predrasuda koju su stvorili stotine akcijskih kaubojskih filmova iz tog vremena.
Takva šatorska naselja su specifična samo za nomadska plemena velikih ravnica, Siuxe npr.

Naselja koja su vidjeli prvi europski doseljenici na tlo Amerika su znatno drugačija, i razvijenija.

To su bili mali drveni gradovi.
Iza palisada od debala koja su potpuno zaokruživala naselja, smještena obično na otoku ili poluotoku (izvor vode ali i prirodna fortifikacija), nalazile su se prilično velike duguljaste kolibe u kojima je nekoliko porodica spavalo na tlu, a hranu i ostale potrepštine su uglavnom čuvali u konstrukciji krova.
U takvim naseljima opkoljenim drvenim zidinama je znalo živjeti i do tisuću ljudi.
Ber is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2013., 11:30   #49
Quote:
Ber kaže: Pogledaj post
Kada pomislite na američke indijance uoči dolaska europljana tamo, zamislite njihov već klasični šator od bizonske kože poduprt dugim granama, ognjiše nasred raštrkanog šatorskog naselja i totem.
Tipična predrasuda koju su stvorili stotine akcijskih kaubojskih filmova iz tog vremena.
Takva šatorska naselja su specifična samo za nomadska plemena velikih ravnica, Siuxe npr.

Naselja koja su vidjeli prvi europski doseljenici na tlo Amerika su znatno drugačija, i razvijenija.

To su bili mali drveni gradovi.
Iza palisada od debala koja su potpuno zaokruživala naselja, smještena obično na otoku ili poluotoku (izvor vode ali i prirodna fortifikacija), nalazile su se prilično velike duguljaste kolibe u kojima je nekoliko porodica spavalo na tlu, a hranu i ostale potrepštine su uglavnom čuvali u konstrukciji krova.
U takvim naseljima opkoljenim drvenim zidinama je znalo živjeti i do tisuću ljudi.
a tu su i ovi Indijanski gradovi, isto iz Sjeverne Amerike

http://bashapedia.pbworks.com/f/1332128083/cro02.jpg
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2013., 11:36   #50
Jedan stranac je negdje u 18. stoljeću iznenađen zapisao dojmove kada je došao u kuću jednog krajiškog nižerangiranog lokalnog plemića, Hrvata.
Tamo ga je kršćanski plemić dočekao u dimijama (turske hlače) i pozvao ga da sjednu na tepih i popiju nešto.
Stranac je bio iznenađen jer se u kršćanskoj krajiškoj kući osjećao kao na orijentu.

Hrvati su inače jedini kršćani koji su u svojoj vojsci koristili i jatagan, turski mač.
Ber is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2013., 11:38   #51
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
a tu su i ovi Indijanski gradovi, isto iz Sjeverne Amerike

http://bashapedia.pbworks.com/f/1332128083/cro02.jpg
Ovi indijanci sa krajnjeg juga su posebna priča.
U filmovima Apachi, a u stvari jedna do sada nedovoljno istražena a prilično razvijena kultura.
Ber is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2013., 11:52   #52
Još jedan detalj o američkim indijancima.

U međusobnim ratovima, pljačkaškim pohodima, koji uopće nisu bili rijetki bilo je i zarobljenih, naravno.
Zarobljenu djecu bi jednostavno posvojili i asimilirali i bili su tome vrlo skloni. Time bi krpali svoju populacijsku politiku.

Zarobljeni muškarci bi bili:
ili ubijeni,
ili ubijeni i pojedeni
ili pretvoreni u robove

A bila je još jedna podvarijanta. Zarobljenog muškarca je mogla odabrati neka žena udovica (muž vjerojatno poginuo u vojnom pohodu ili lovu), za muža.
Kako se osigurala da joj ne pobjegne kad ulovi priliku, nemam pojma.
Ber is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2013., 12:18   #53
Quote:
Ber kaže: Pogledaj post
Jedan stranac je negdje u 18. stoljeću iznenađen zapisao dojmove kada je došao u kuću jednog krajiškog nižerangiranog lokalnog plemića, Hrvata.
Tamo ga je kršćanski plemić dočekao u dimijama (turske hlače) i pozvao ga da sjednu na tepih i popiju nešto.
Stranac je bio iznenađen jer se u kršćanskoj krajiškoj kući osjećao kao na orijentu.

Hrvati su inače jedini kršćani koji su u svojoj vojsci koristili i jatagan, turski mač.
Druga polovina 20. st., ja klinac na ljetovanju kod bake u jednom slavonskom selu. Od susjeda s kojim sam se igrao djed i baka u dimijama, a pomalo mu i mater. Jeli su iz jedne zdjele sjedeći u krug na podu. Došli u Slavoniju poslije ww2 negdje iz srednje Bosne. Katolici
Pittman is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2013., 12:27   #54
Quote:
Ber kaže: Pogledaj post

A bila je još jedna podvarijanta. Zarobljenog muškarca je mogla odabrati neka žena udovica (muž vjerojatno poginuo u vojnom pohodu ili lovu), za muža.
Kako se osigurala da joj ne pobjegne kad ulovi priliku, nemam pojma.
Koliko muškaraca kojima je sudbina namjenila seksualno ropstvo za ženu uopće razmišlja o bijegu?
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2013., 13:08   #55
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Koliko muškaraca kojima je sudbina namjenila seksualno ropstvo za ženu uopće razmišlja o bijegu?
Na prvi pogled (zbog idealističke primisli) nitko ali, s vremenom (iako ćuna nije od sapuna), mnogi. Zamisli, dopadne te nekakva mlohava i balava baba koja bi triput dnevno...



Imam ti ja prijatelja ginekologa kojem sam ne jednom rekao: blago tebi na tvom poslu....

A, onda je, jednom prilikom, lik pukao i poslao me u PM s komentarom: budalo, zamisli to kako ti je kad ti dođe baba cca. 72 godine s pričom kako je već godinama peče i svrbi a uz to se iz nje cijedi i nekakav gnjus. Misliš da meni dolaze samo misice i maloljetnice....
fgzcvijetic is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2013., 13:20   #56
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Koliko muškaraca kojima je sudbina namjenila seksualno ropstvo za ženu uopće razmišlja o bijegu?
Majki, misliš samo na sex.
Je li ti palo na pamet da sqvo osim sexa treba netko i okopavati indijanski krumpir, popraviti grablje, uloviti kakvog jelena.
U biti mi taj dio nije pretjerano jasan jer zarobljenik iz protivničkog saveza plemena postaje slobodni član neprijateljskog plemena.
Možda su u tome imali nekakve statuse koje je trebao proći do slobodnog člana plemena.

Sveukupno sam se jako iznenadio američkim indijancima kada sam došao do nekoliko neprevedenih knjiga koje su se time ozbiljno pozabavile i nisu ni malo robovale klišejima iz westerna. Vrijedno teme.
Ber is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2013., 13:23   #57
Sladoled su izmislili Arapi.
I sigurno nemate pojma gdje.
Ber is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2013., 13:24   #58
Quote:
Ber kaže: Pogledaj post
Sladoled su izmislili Arapi.
I sigurno nemate pojma gdje.
Nije li Neron kusao kombinaciju snijega, meda i začina?
fgzcvijetic is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2013., 13:38   #59
Quote:
fgzcvijetic kaže: Pogledaj post
Nije li Neron kusao kombinaciju snijega, meda i začina?
Sladoled je prisutan jos od neolitika s obzirom da su apsolutno sve kulture znale zasladjivati snijeg pred kraj zime i pocetka proljeca.

Inace, Sumerani su za svadbene darove uglavnom dobivali najvrijedniji dar onog doba; med.
Toliko bi meda dobili mladenci za svadbu da bi obicaj bio da poslije vjencanja provedu cijeli sljedeci mjesec radeci djecu i utapajuci se u medu, odkud i danasnji termin:

Medeni mjesec
Rocketman is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2013., 13:49   #60
Quote:
Ber kaže: Pogledaj post
Majki, misliš samo na sex.
Je li ti palo na pamet da sqvo osim sexa treba netko i okopavati indijanski krumpir, popraviti grablje, uloviti kakvog jelena.
.
Što i rad?

E onda bježanija, ta ovo je onda samo brak
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:19.