Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Magija i mistika

Magija i mistika Od parapsihologije do metafizike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.01.2017., 00:54   #221
Eheeeej, zaš je zamrla zanimljiva tema?

Bila je spomenuta knjiga, "Anastazija zvonki sibirski cedar" ,o djevojci koja je rođena u ruskoj tajgi, odgojena u divljini, i živjela životom odvojenim od civilizacije, kao njeni roditelji, a i prapradjedovi i bake, prarusi.

Zašto sam odustao od čitanja.

Uz zanimljivu tematiku o životu Anastazije, njenih "nadljudskih" fiz. i mentalnih sposobnosti, priča o tome, kako je spavala u jazbini od grančica, te svom prijatelju kome je bilo hladno po noći na spavanju,  dovela medvjeda da ga grije po noći, što je on shvatio tek ujutro.
Zatim , kako se ujutro utrkivala sa vukovima i igrala igre,  i kako su joj vjeverice, kada bi ona pucnula prstima donosile hranu (orahe od cedra, i suhe pećurke) mi djeluje, čak i meni kao bajka, pretjerano.
Mislim, u svijetu životinja i zvjeri, baš to tako i ne funkcionira.
Zatim, mogla je čitati misli drugih ljudi, te čak preko njihovih misli vidjeti i upoznati na daljinu druge ljude, o kojima su oni razmišljali, te mentalno na daljinu djelovati na te druge ljude, mislim i to mi je pretjerano, ili nije, neznam, no ono sa životinjama je.
Smatrao sam u početku da je knjiga ozbiljna, no kako sam je počeo doživljavati kao bajku, onda ću radije uzeti neki dobar sf.

Tako da eto, previše bajkovita knjiga.
Rorion is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2018., 16:19   #222
Čovjeku su rogovi odbojni jer je tako programiran.

Inače,čovjek je zaboravno biće i to mu je najveći problem,i moj osobno.

Odvajan je od (svoje) Prirode kroz doba od nekoliko tisuća godina.

Kad pogledaš zodijak,zadnjih pet,šest doba bila je vladavina malefika.

Točnije pet,jer ih pet pripada mjesečevom matriksu.

Ljudska esencija (Bogovi smo) je bila u zatvoru doslovno.
Fingol is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2018., 16:40   #223
Zašto paganizam nema nikakvu ozbiljnu snagu?
Zato jer je involviran u kršćanstvo.
Svi paganski rituali imaju na ovaj i na onaj način nastavak u kršćanstvu.
Najveći i najvidljiviji je kult Velike majke ( neki govore i kult božice Dijane, neki kult božice Izide, zatim Hator itd.. itd...)
Kako bilo, Velika majka je tu.
Na Trsatu, Mariji Bistrici, Sinju, Međugorju.....
Ima titulu Regina Croatia...
Da, ta božica nam je kraljica.
King Elvis is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2018., 14:19   #224
Kaje sa Panom i njegovom panfrulom ili panflautom kojom je hipnotizirao koga je htio ?
Rorion is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2018., 12:52   #225
Zašto paganizam danas nema nikakvu ozbiljnu snagu? Dobro pitanje.
Tomislav B is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2018., 12:49   #226
Nema dovoljno moći i novaca za pojavljivanje u medijima. Drugi razlog je što je kršćanstvo pustilo duboke korjene uništavajući silom paganizam.
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2018., 23:26   #227
Pa fino zivi na po srednjoj i istocnoj Aziji te dobrom djelu Afrike.

Prezivjeli su oni koji su bili bolje organizirani i bolje prepoznali i iskoristili neki politicki trenutak. U velikom djelu svijeta su to bile abrahamske religije, poglavito islam i krscanstvo, iako se moze govoriti i o njihovom paganskom porjeklu (i samog zidovskog izvora i njihovih dodatnih elemenata).

Oni koji su ostali organiski i neorganizirani u vrijeme drustvenog i razvoja pismene kulture su prezivjeli tamo gdje dominantne organizirane religije nisu imale probleme sa njima pa ih vise manje ignorirale i/ili pomijesale sa sobom.

Npr u dobrom djelu dalekog istoka budizam nema interesa prema animistickim i inim praksama, stogod, ali ih esto i prihvaca pa u samostanima postoje i mali hramovi kakvom lokalnom bozanstvu planine isl.

S druge strane na Tibetu je postojao sukob predbudistickog samanizma i budizma, mistificiran u mitoloiju velikih jogija koji su ih magijski nadjacali. No istovremeno su u sebe inkorporirali dobar dio tog samanizma koji je i dosta blizak tom tantrickom ritualiziranom budizmu.

S druge strane sa krscanskog stanovista svi su oni ionako pagani... sa trece i crkva je radila slicne stvari ovim tibetancima u inkorporiranju paganizma...

Tako da se sve u svemu radi o nekakvom razvoju i drustvenoj prilagodbi prijje nego ostrim podjelama. Negdje je politeizam/animizam opstao, negdje se pretvorio u monoteizam, a ovaj opet negdje pomjesan kod sirenja sa lokalnim predmonoteistickim obicajima.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2018., 14:23   #228
Kada god kažem paganizam, mislim na europski paganizam...
Nije da takve ideje ne kolaju internetom, eto, izašle su i te knjige.
Ali opet, to čini se da nije pustilo nikakvog korijena, osim među nekolicinom hipija, new- agera, ljudi sklonih maštanju i role- playingu.
Ako je pagansko razmišljanje nekako, ajmo reći, "prilagođeno" europskom umu i nasljeđu, ne bi li onda to počelo nekako rezonirati s ljudima. Ali eto, čini se da rezoniraju religije i duhovnosti koje pojeću sa Bliskog istoka...
Tomislav B is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2018., 21:20   #229
Nisam u to previse uvjeren, prilagodjeno je antickom europskom ruralnom. Cak i kada preuzmu alter-urbani moderni zapadnjaci to rade iz nekih drugih motiva i u drugim kontekstima.

Da je taj aganizam prezivio danas bi izgledao vjerojatno dosta drugacije.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2020., 18:55   #230
Quote:
Baphomet kaže: Pogledaj post
Za simboličke i psihološke aspekte paganizma obratiti ću se nekom antropologu.

Mene baš zanimaju recepti za "letenje", vještice i slične stvari.
Takve teme su pokrivene u brojnim knjigama. Zadnja knjiga koju sam nabavio na temu vještica je "Vještičje umijeće" R. Bucklanda. Nije me se osobito dojmila, ali u njoj se nalazi djelomično i letimično nešto od otga što te zanima.
__________________
Čovjek ne može poludjeti kad vidi đavla, zato što prije nego što ga prizove, on mora već biti lud.
zuni9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2020., 11:26   #231
Quote:
zuni9 kaže: Pogledaj post
Takve teme su pokrivene u brojnim knjigama. Zadnja knjiga koju sam nabavio na temu vještica je "Vještičje umijeće" R. Bucklanda. Nije me se osobito dojmila, ali u njoj se nalazi djelomično i letimično nešto od otga što te zanima.
Šta se u toj knjizi nalazi a što mene zanima?

Prvo izdanje objavljeno je 1986 godine, u vrijeme bez interneta i u to vrijeme bila je sigurno odličan izvor informacija. Danas, više od 30 godina kasnije, sve se te informacije mogu naći na internetu. I može se vidjeti da je autor pokušao svo znanje koje ima o okultnom i duhovnosti stisnuti u jednoj knjizi. Naslov je takakv kakav je samo kako bi privukli kupce.

Knjiga poput "Paganizam u teoriji i praksi" je gubljenje vremena jer kasni sa izdavanjem 30 godina. Evenutalno može zgodno izgledati na polici za knjige.
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2020., 12:52   #232
Quote:
Baphomet kaže: Pogledaj post
Šta se u toj knjizi nalazi a što mene zanima?

Prvo izdanje objavljeno je 1986 godine, u vrijeme bez interneta i u to vrijeme bila je sigurno odličan izvor informacija. Danas, više od 30 godina kasnije, sve se te informacije mogu naći na internetu. I može se vidjeti da je autor pokušao svo znanje koje ima o okultnom i duhovnosti stisnuti u jednoj knjizi. Naslov je takakv kakav je samo kako bi privukli kupce.

Knjiga poput "Paganizam u teoriji i praksi" je gubljenje vremena jer kasni sa izdavanjem 30 godina. Evenutalno može zgodno izgledati na polici za knjige.
Da, "Paganizam..." doista dobro izgleda na polici i to je manje-više to. Inače, hrvatsko društvo je suviše konzervativno, a Katolička crkva diktira što je društveno poželjno, a što nije. Kada se uz to doda da je Hrvatska jako malo tržište, onda se jasno naslučuje zaključak da ni u budućnosti ne treba očekivati bilo kakav proboj knjiga okultne tematike u hrvatski izdavački prostor. Naravno, tu je internet, ali unatoč sasvim solidnom baratanju engleskim jezikom, draže mi je čitati na hrvatskom jeziku.
__________________
Čovjek ne može poludjeti kad vidi đavla, zato što prije nego što ga prizove, on mora već biti lud.
zuni9 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:37.