Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Za napredne korisnike > Networking

Networking Mreže i sve oko njih. Žično, bežično, protokoli, servisi, administriranje mreža, serveri, ...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.07.2015., 15:54   #41
Quote:
X-Plosiv kaže: Pogledaj post
Isprika, trebao sam podrobnije objasniti, ali vidim da je njub iznad mene to savršeno objasnio

Laički, može se desiti ovo:

Igraš online..i svaka tvoja akcija reagira tek nakon 0,5-1sec...ili ti se zamrzne slika na koju sec..a to kada igraš online, pogotovo ako igraš igre koje zahtijevaju određenu reakciju...može biti pogubno za gamepad :klap:

Koliko mali btw? Ako ne razumije to slobodnu mu tutni wireless
Ima 9 g. Dovoljno da mu ne mozes nista podmetnuti. A i zahtjevan je igrac jer se bavi playstationom godinama, otkad je navrsio trecu godinu.
__________________
Na tom poslu sam se susreo i s time da me čovjek laže u oči, i to prilično uvjerljivo. Jedan radnik nije došao na posao i ja pitam što je s njime. Kaže drugi radnik Mirko."Ti ne znaš? On je umro.""Umro??" pitao sam."E, je. Ja sam bio posljednji put ispratit svog prijatelja. Sklupčo se mali, kao crnac mali. Puno je on pio, znaš."Dr Diego
Almah is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2015., 16:05   #42
Quote:
Aal_Mahmud kaže: Pogledaj post
Ima 9 g. Dovoljno da mu ne mozes nista podmetnuti. A i zahtjevan je igrac jer se bavi playstationom godinama, otkad je navrsio trecu godinu.
Ja sam učio igrati uz pinball i kasnije doom sa majkom
X-Plosiv is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2020., 12:06   #43
Dal netko zna jel moguća mreža različitih uređaja međusobno spojenih na zte mf 286 ruter, i kako?
Uređaji su vrlo različiti.2pc-ja od dice, w10, w7, moj linux mini pc, beelink bt3, (navrnut na ubuntu, ne radi sve, ali radi šta mi je dosad tribalo, i u budućnosti ga namjeravam koristit kao NAS, kad proučim kako.
4. Uređaj je nexbox a95x android tv box..
Na beelink bi na usb3.0 bila uštekana Toshiba 2Tb externi hdd.
etona is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2020., 11:52   #44
Quote:
etona kaže: Pogledaj post
Dal netko zna jel moguća mreža različitih uređaja međusobno spojenih na zte mf 286 ruter, i kako?
Uređaji su vrlo različiti.2pc-ja od dice, w10, w7, moj linux mini pc, beelink bt3, (navrnut na ubuntu, ne radi sve, ali radi šta mi je dosad tribalo, i u budućnosti ga namjeravam koristit kao NAS, kad proučim kako.
4. Uređaj je nexbox a95x android tv box..
Na beelink bi na usb3.0 bila uštekana Toshiba 2Tb externi hdd.
Da, nema veze što su uređaji različitog tipa/branda/godišta, ali što misliš pod "mreža"?
File sharing (SMB/CIFS)? DLNA? Internet?
Ako router ima pristup internetu, dovoljno je sve uređaje spojiti na router putem wifi ili još bolje pomoću ethernet kabela. Router će putem DHCP javiti uređajima njihovu privatnu IP adresu i adresu routera preko kojeg izlaze na internet. Putem privatnih IP adresa uređaji mogu i međusobno komunicirati (SMB/CIFS, DLNA).
lepton is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2020., 12:24   #45
Hvala na odgovoru.
Ma jednom sam umrežava par uređaja, ali je od tog prošlo 10tak godina, pa sam pozaboravlja, a umrežija sam bija 2 win računala.
Želim da mogu dat nexboxu, da reproducira sa tošibe, koja je uštekana (via usb3.0), u beelink.
I beelink i nexbox su spojeni mrežnim kabelima na ruter.
Beelink ima "rom", pa je linux okljaštren. Ne da instalirat sonar.
Pa se sad mislim probat instalirat ubuntu, normalni, na tošibu. Da vidim oću li moć normalnu instalaciju provuć, pa da ubacim taj sonar..
P.s. triba li tu šta naštimavat za tu komunikaciju?
Šta i di, jer sad se "ne vide"?
etona is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2020., 12:55   #46
Dakle pretvorio bi beelink u nekakav kućni server. Ako ti instalacija ubuntu prođe bez problema, za čas ćeš podesiti file sharing putem samba paketa. Predlažem da nakon toga isprobaš i DLNA (npr. MiniDLNA), a na nexbox i mobitel instaliraš npr. BubbleUPnP ili MediaHouse. Ili DLNA serveru pristupaš preko Kodi koji ti je vjerojatno već instaliran na nexbox.

Osobno preferiram Ubuntu Server, troši manje resursa od Ubuntu Desktop, ali ako se ne snalaziš u tekstualnom sučelju, idi na Desktop verziju. Ovo pričam napamet, nisam gledao specifikaciju tog beelink. Ako ne uspiješ s beelink, uzmi polovan mini PC ili ako imaš mjesta u podrumu/tavanu možeš i stari desktop PC za male pare. Sambu i ostale aspekte OS-a možeš podešavati i preko Webmin npr. s drugog kompa.
lepton is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2020., 13:22   #47
Tnx. Vidit ću neku distribuciju, za 64 bitne mašine, oće li proć. Inače beelink je neloš, samo mi windowsi nisu pasali, a ispostavilo se da linuxa baš i nema koji bi ga pokrio, da sve radi. Dosad mi je triba za surfanje, i internet bankarstvo. S njim su apdejti bili z.yeb, jer nakon njih nije radio.
Sad mi ne radi hdmi izlaz, wi fi, i zvuk, s tim da sam zvuk jednom bija naštima, a sad mi ne triba nešto posebno, pa sam bija lin čačkat.
Jer iza apdejta triba sve obrisat pa ponovo instalirat, pa je to isključeno.
etona is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2020., 13:28   #48
A ti to koristiš kao desktop pc. Za ovo što si naveo ok je i Raspberry Pi iako je puno bolja varijanta ako si ograničen prostorom uzet kakav polovan mini PC s klasičnom x86-64 arhitekturom jer onda više nemaš softwerska ograničenja, instaliraš OS koji hoćeš, aplikacije koje hoćeš i imaš full podršku i update. Nakon godina zezancije s raznim integriranim rješenjima preporučam da ideš na ovu drugu varijantu, uštedjet ćeš vremena i živaca. Ako namjeravaš filmove gledati i na samom računalu, obrati pažnju na integriranu grafiku jer stariji modeli možda nemaju hardwerski H.264 dekoder, a H.265 pogotovo.
lepton is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2020., 15:37   #49
Kako saznam jel moj x-86?
64 bitni box je.
Intel z 8350, x-5, do 1.92Ghz, sa 4gb ddr3 rama, meni je za surfanje bija dovoljan. Ima 64Gb rom.
etona is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2020., 15:52   #50
To je onda ok komp. Mislim da imaš mSATA SSD unutra.
Isprobaj ubuntu, možda sve prođe ok. Bilo bi dobro da vanjski disk podržava USB 3.0 sučelje i da ga spojiš na USB 3.0 port.
Možeš i zamijeniti SSD. Ako imaš dva mSATA porta, možeš ostaviti i stari, ali OS instaliraš na novi.

https://ark.intel.com/content/www/us...-1-92-ghz.html
lepton is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2020., 17:14   #51
Neman ssd, nego emmc, memoriju iz mobitela.. U tome, možda i je problem.
Bar se nadam. Skida se ubuntu desktop.
etona is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2020., 13:38   #52
Instaliran ubuntu,18(4.4, mislim, nisam doma sad, provjerit ću večeras), radio je "dvojno"!!
Pojavi mi se na desktopu "znak zabrane parkiranja 15 minuta", bijeli u sivom kvadratu, i tada je ubuntu smrznut.
Pa nestane, i tad radi normalno, prilično brzo. Pa nekad dođe, traje par sekundi, pa nestane par sekundi, pa ponovo..
Pa smrzne skroz. Iza restarta radi uredno, bez toga neko vrime..
Instaliran je na emmc, nisam tija obrisat 2 terabajta dobrih starih filmova i serija s titlovima).. Sad gledam uzet još jedan ssd, i proučavam može li se ubuntu instalirat na exFat, (Tošiba je na NTFS, nije tila instalacija, tražila je formatiranje..
Sad se borim s softverom onog australca (linuxium), da priklepam ubuntu na njegovu verziju za atom procesore, pišu da tad proradi hdmi izlaz, zvuk, wi-fi, i da sve radi fluidno.
Malo je izgleda pomoga refind, sad na refule bude fluidno.
Samba se instalirala djelomično, za potpuno, mi nešto fali, pa ću to kad premostim UEFI, i kad kernel povata sav hardver.
I ostale preporučene.
Samo mi taj "respin" baš i ne ide trenutno, kompliciran mi je, i na refule ne razumim upute kako triba.
Imam problem i s monitorom koji ne podržava rezoluciju boxa, pa na njemu nešto vidim tek kad digne sustav u ram i kad sustav reducira rezoluciju, tad vidim nešto na ekranu. Šteta mi ga bacit, radi, 24" FHD...
Pa nekad posudim u kćeri monitor, kad tribam u bios ili grub meni, kad je bootao u grub..
etona is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2020., 14:21   #53
Ja bi se fokusirao na ubuntu, mislim da bi za njega najlakše našao rješenja opisanih problema jer je raširen. Po pitanju fs-a išao bih na ext4 jer ćeš u slučaju problema, opet najlakše naći rješenje. Možeš na istom disku napraviti malu ext4 particiju za linux i drugu veliku NTFS za filmove ako planiraš disk povremeno spajati na windows računala ili dikretno u TV. Poslikaj taj znak "zabrane" koji ti se pojavljuje. Po pitanju rezolucije, možeš u konfiguracijskim datotekama podesiti da koristi native rezoluciju tvog monitora, progooglaj malo, ne znam napamet.
lepton is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2020., 15:47   #54
Dakle ako kupim nov ssd, on će se moć formatirat na 2(3) particije s različitim datotečnim sustavima?
Ili je to, -kako koji?
Na šta pazit da ne kupim krivi?
Većini nije navedeno koji je fs, ni može li se mijenjati..
Hdd većinom (uvik dosad), mogu...
etona is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2020., 19:16   #55
Na svakom SSD možeš raditi particija koliko hoćeš (ako odabereš GPT shemu, kod MBR je max 4) i mogu biti bilo kojeg tipa.
Sa Samsungom nećeš pogriješiti, ali možeš ići i na nešto jeftinije, pogledaj recenzije prije kupnje, popričaj s prodavačem.
lepton is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2020., 21:31   #56
Netac ću kupit, imam 5-6 njihovih sd ksrtica, odlične su!!
Znam šta mi proživljava sd kartica u piši briši nadzornoj kameri, i koliko je pisanja podnila.netac, a im ju i u boxu i u mobu.
etona is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2020., 13:56   #57
Kupljen netac 256Gb, doć će kad prođe korona virus histerija...Do 1. 5.,...
etona is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2020., 21:57   #58
Svašta mi se izdogađalo, i svašta sam proba učinit, googlao i upisivao svašta u terminal.
Jednom sam bio ubacio "refind" ne znajući da može minjati bios..
Do prije koju godinu, vađenje botun baterije i pribacivanje jumpera, je praznilo bios, i vraćalo ga u tvorničko stanje.
Na beelinku, odvajanje takve baterije, sa ploče, i pritiskanje reset botuna. Ovaj put nije. Osta refind, a po netu se pojavili članci o nekom uređaju, Eeprom, i flešavanju novog biosa...
Mislio sam bio vratit w10, uz dual boot, s nekim linuxom..
Ništa od toga, prevelika zaj...cija..
Ubacivao sam neke verzije ubuntua, sad jedna radi opet bez zvuka, wi fija, i hdmi izlaza, al bar radi kompletna instalacija, ne minimalna ka do sad. Prošla instalacija Sambe, nekako sam ja to dogurao da napravim share folder, i u android box instaliram ES, pa mogu pristupiti share folderu s android boxa.
I to mi nije dovoljno!!
U beelink je uštekana Toshiba 2Tb, i njoj bi želio pristupiti samo sa uređaja koji su spojeni lozinkom na ruter, dakle, i wi-fi, i mrežni kabel.
Da li netko zna kako, jer mi share folder ima 30-50Gb, a Externa Toshiba 2 Tb...
Smisao ove mreže je bilo pristupanje njoj s kućnih uređaja..
Nadam se da sam sve razumljivo sročio.
etona is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2020., 22:13   #59
Prvo pogledaj koje diskove/particije imaš: lsblk

Vidi koji je UUID particije koju želiš sherati: blkid

Kreiraj direktorij, npr. /mnt/2TB

U datoteku /etc/fstab dodaj:
UUID="ovdje_upisi_uuid_particije" /mnt/2TB auto defaults 0 0

Provjeri vidiš li datoteke unutar /mnt/2TB nakon komande: mount -a

Sheraj kroz sambu /mnt/2TB
lepton is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2020., 00:20   #60
Tnx!
Nego, na Tošibi ima mojih dokumenata, jel je šeram samo žično/bezžično spojenim uređajima, ili ju šeram "cjelom internetu"?
Sry na pitanju, nisam se mrežama baš bavio..
etona is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:21.