Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.03.2015., 08:43   #21
Quote:
Faro kaže: Pogledaj post
U političkom smislu su dovršene. No, vajk je moguća, akoprem malo vjerojatna povijesna dekonstrunkcija i reintepretacija, recimo zbog pronalaska kakvih spisa iz davnina koji bi pojasnili neke stvari, ili recimo zbog nekakvog napredka genetike koja bi donijel nove spoznaje.
Drz se ti "djela" osam milenija srba. Tu si svoj na svome a mozes pronaci "dokaze" o ne postojanju Hrvata...
__________________
..........................
Tulkas is offline  
Old 11.03.2015., 09:48   #22
Quote:
Tulkas kaže: Pogledaj post
Drz se ti "djela" osam milenija srba. Tu si svoj na svome a mozes pronaci "dokaze" o ne postojanju Hrvata...
Gluposti.
__________________
Znanosti mi dajte, anegdote bacite strvinarima!
Faro is offline  
Old 27.07.2016., 10:51   #23
"...Na istočnog veroispovedanija Bošnjake veći upliv imati neće biti za Srbiju težak zadatak..."

Ilija Garašanin, Načertanije (1844. g.)
__________________
King of fools
Horovathos is offline  
Old 03.03.2017., 14:59   #24
Quote:
Horovathos kaže: Pogledaj post
"...Na istočnog veroispovedanija Bošnjake veći upliv imati neće biti za Srbiju težak zadatak..."

Ilija Garašanin, Načertanije (1844. g.)
Da, tu se govori o Bošnjacima.

Da je bilo malo sreće i da nam se komšije nisu gurale u unutrašnja državna pitanja danas bi u Bosni imali sličnu situaciju kao i u Albaniji.

Bili bi skoro svi Bošnjaci (95-96% etnički a možda i više) sa ostatkom koji bi činile nacionalne manjine kao što su Romi, Albanci, Hrvati, Turci, Srbi, Madžari i još neki drugi.

--------------------------------------------------------------------------

Nego slažem se sa jednim gore forumašem koji je rekao da se nacija stalno mijenja i da je potrebno njegovati tu istu naciju kako ne bi propala.

Šta će budućnost da donese to ne znam.

Ko zna možda ćemo u budućnosti da vidimo mnoge koji će se izjašnjavati kao Hrvati-pravoslavci, Bošnjaci-katolici ili Srbi-muslimani.

Ali time will tell...
Winston Smith is offline  
Old 03.03.2017., 16:47   #25
Quote:
Winston Smith kaže: Pogledaj post
Bošnjaci-katolici
Uzmi Bošnjacima islam, što je ostalo od bošnjaštva?

Nije katolik od jučer Hrvat. A i sumnjam da bi netko sišao s konja na magarca. Uz sav respekt, naravno.
Liudewitus is offline  
Old 03.03.2017., 23:36   #26
A i srednjovjekovna Bosna ima malo veze s današnjom BiH.
https://hr.wikipedia.org/wiki/Bosna_...dieval_BiH.png
Država oko Vrhbosne, koja je snagu stekla ujedinjujući hrvatske Donje Krajeve, Usoru, Soli, Hum, jezgru Hrvatske...
Bar na kratko.
Kako bi iz tih prostora ikad mogli biti neki Bošnjani (Bošnjak je turcizam) ?
Kakve veze ima Bosna s Posavinom koja je bila dio Slavonije ili potezom od Drvara preko Kupresa do Mostara koji su bili u jezgri Hrvatske?
I kakve veze imaju Bošnjaci s istoimenim ljudima u prošlosti, kada su njihovi potomci samo Hrvati ?
Wikiceha is online now  
Old 04.03.2017., 01:18   #27
Hrvati Pravoslavci, zar postoji i zar je ikad postojalo nešto takvo??
Serbon is offline  
Old 04.03.2017., 01:23   #28
Quote:
Serbon kaže: Pogledaj post
Hrvati Pravoslavci, zar postoji i zar je ikad postojalo nešto takvo??
Naravno, ne mali broj takvih je bilo za vrijeme Austro-Ugarske.
Liudewitus is offline  
Old 04.03.2017., 01:27   #29
Quote:
Liudewitus kaže: Pogledaj post
Naravno, ne mali broj takvih je bilo za vrijeme Austro-Ugarske.
Imaš li ti ikakve dokaze za to?
Serbon is offline  
Old 04.03.2017., 01:40   #30
Quote:
Serbon kaže: Pogledaj post
Imaš li ti ikakve dokaze za to?
Npr. američke useljeničke evidencije bilježe Hrvate tipično pravoslavnih imena čak i iz Bosne.

Evo tu se prijavi pa proučavaj:
http://search.ancestry.com/search/category.aspx?cat=40

Rezultati popisa iz 2011 godine prema wikipediji (nisam provjeravao):

Izvor: https://en.wikipedia.org/wiki/Orthodoxy_in_Croatia
Liudewitus is offline  
Old 04.03.2017., 01:47   #31
Quote:
Liudewitus kaže: Pogledaj post
Npr. američke useljeničke evidencije bilježe Hrvate tipično pravoslavnih imena čak i iz Bosne, među njima navodno i Tesle. Moram pronaći link, ali možeš i sam pokušati.

Za sada službena brojka cenzusa iz 2011 godine: U Hrvatskoj je bilo 16,647 pravoslavnih Hrvata.

Izvor: https://en.wikipedia.org/wiki/Orthodoxy_in_Croatia
To je SPC u Hrvatskoj.
Serbon is offline  
Old 04.03.2017., 02:10   #32
Quote:
Serbon kaže: Pogledaj post
To je SPC u Hrvatskoj.
Ne znam koliko si me razumio, evo citat:

Quote:
The published data from the 2011 Croatian census included a crosstab of ethnicity and religion which showed that a total of 190,143 Orthodox believers (4.44% of the total population) was divided between the following ethnic groups:

159,530 Orthodox Serbs
16,647 Orthodox Croats
2,401 Orthodox Macedonians
2,187 Orthodox by nationality
2,084 Orthodox believers of undeclared nationality
1,822 Orthodox Montenegrins
816 Orthodox believers of other nationalities
729 Orthodox Russians
341 Orthodox Ukrainians
293 Orthodox Bosniaks
158 Orthodox Bulgarians
157 Orthodox believers of unknown nationality
147 Orthodox Romanians
124 Orthodox believers of regional affiliation
other individual ethnicities (under 100 people each)
Liudewitus is offline  
Old 07.03.2017., 02:05   #33
Quote:
Liudewitus kaže: Pogledaj post
Npr. američke useljeničke evidencije bilježe Hrvate tipično pravoslavnih imena čak i iz Bosne.

Evo tu se prijavi pa proučavaj:
http://search.ancestry.com/search/category.aspx?cat=40

Rezultati popisa iz 2011 godine prema wikipediji (nisam provjeravao):

Izvor: https://en.wikipedia.org/wiki/Orthodoxy_in_Croatia
Američke useljeničke evidencije ti dokaz? Da nsu sa čuvenog Ellis Islanda?
bubica74 is offline  
Old 07.03.2017., 02:10   #34
Quote:
bubica74 kaže: Pogledaj post
Američke useljeničke evidencije ti dokaz? Da nsu sa čuvenog Ellis Islanda? : s
Ako to nije dokaz što je onda? Guslarska poezija?

Zadnje uređivanje Liudewitus : 07.03.2017. at 02:24.
Liudewitus is offline  
Old 08.03.2017., 14:44   #35
Quote:
Liudewitus kaže: Pogledaj post
Ako to nije dokaz što je onda? Guslarska poezija?
Ne, nego tvoje i cehine provale koje u gebelsovskom maniru ponavljate i nadate se da će to neko da prihvati ozbiljno.
bubica74 is offline  
Old 08.03.2017., 14:49   #36
Quote:
bubica74 kaže: Pogledaj post
Ne, nego tvoje i cehine provale koje u gebelsovskom maniru ponavljate i nadate se da će to neko da prihvati ozbiljno.
U ti podacima je stvarno mnogima to upisano, tj. upisani su kao Hrvati. Možeš li pojasniti kako je do toga došlo i zašto to ne bi imalo veze sa njihovim osobnim samoopredijeljenjem?
__________________
Znanosti mi dajte, anegdote bacite strvinarima!
Faro is offline  
Old 08.03.2017., 19:15   #37
Quote:
bubica74 kaže: Pogledaj post
Ne, nego tvoje i cehine provale koje u gebelsovskom maniru ponavljate i nadate se da će to neko da prihvati ozbiljno.
Izvor, link, referenca, citat...?

Nećemo se etiketirati, nismo Goebels.
Liudewitus is offline  
Old 08.06.2017., 18:23   #38
"Poslanica onim pravoslavnim Hrvatom, koji kažu da su Srbi".

"Braćo moja :

Nemili dogadjaj, što se je ovih dana Vašom krivnjom dogodio pred našom svetom pravoslavnom crkvom, sili me da na Vas upravim nekoliko iskrenih i ozbiljnih riječi. Nigdje na svijetu nema sablazni, da se vjera istovjetuje s narodnošću, samo su tako zvani srbi kadri bili da takova što izmisle. Ali Vi, braćo moja, niste tomu krivi. Vi ste samo žrtva kobne predsude i licemjerne nauke, koja se je izvana uvukla u naš čestiti pravoslavni narod u Hrvatskoj, da nas razdvoji i da oslabi našu narodnu snagu.

Ako je to, na žalost, kod nas donekle uspjelo, tomu su krivi oni, koji su se za svoje sebične svrhe poslužili vjerskim fanatizmom, pa su našoj svetoj pravoslavnoj vjeri nametnuli tudje narodno ime. A nije tomu davno, što se za to kod nas u Hrvatskoj još nije znalo. Meni je već evo pedeseta godina, a još imam, hvala Bogu živa otca, koji mi danomice veli: "Sinko, ovo je sramota! Kakovo srbstvo i kakova srbska vjera? Što su onda Rusi, koji su takodjer pravoslavni"? I to mi veli priprosti krajišnik Ličanin, koji nije učio nikakovih visokih školah. Na našu svetu pravoslavnu crkvu izvješavala se politička zastava tudje države, a mi ne znamo da smo ikada bili Srbi ili srbske vjere.

A i nama je braćo moja, najveći je amanet naša sveta pravoslavna vjera, koje se mi ne odričemo za nikakovu cijenu na svietu. I mi ljubimo našu pravoslavnu crkvu i o sigurno više nego Vi, jer nećemo, da nam služi kao političko oružje proti našoj otačbini i proti onom narodu kojemu smo svi, i mi i Vi, rodjeni sinovi.

Samo naši dušmani šire klevetu, da nas naša braća katolici mrze rad toga, što smo pravoslavne vjere. Ja sam već blizu trideset godinah na čelu obćini od kojih petnaest tisućah dušah, sve samih katolikah, pa ipak nisam doživio ni jednog jedinog trenutka da mi je itko moje vjerske običaje povriedio, nego se dapače mogu ponositi, da sa svima živim u najdivnijem skladu i u najvećoj ljubavi.

Okanite se dakle i Vi krivoga puta, kojim ste zašli pa se smatrajte onim, što jeste i što morate biti. Jedno je vjera, a drugo je narodnosti tko mieša jedno i drugo, taj mora doživiti ovakve žalosne posljedice kao što ste i Vi doživili.

Nu, ja sam uvjeren da još i danas imade mnogo pravoslavnih, koji se poput mene i moga otca sa ponosom nazivlju Hrvati, kao što smo se nekoć svi zvali, a bit će ih s vremenom još i više, koji će se odreći opasne i zlokobne igre s našim vjerskim svetinjami, jer bi nam se inače moglo dogoditi, da ćemo biti izključeni i u tudji i u svom rodjenom narodu."


U Maksimiru 18. listopada 1895., Marko Mileusnić. Objavljeno u "Obzoru"
__________________
King of fools
Horovathos is offline  
Old 08.06.2017., 18:54   #39
Pravoslavni Hrvati ne postoje i nikad nisu postojali.

Hrvatska nacija je nastala tako što je raznim narodima koji su bili katolici, a najviše Srbima katolicima nametnuto hrvatsko ime. Tako da je katolička vera glavni temelj i osnova hrvatske nacije.

Ne postoje Hrvati pravoslavci, isto kao što nio ne postoje muslimani pravoslavco ili budisti pravoslavci.

Svaki slavofoni katolik na području današnje Hrvatske i BiH je u drugoj polovini 19-og i početkom 20-og veka morao postati Hrvatom.

Treba razlikovati prave etničke Hrvate (čakavce), od kroatiziranih Srba katolika.
Rukma Vimana is offline  
Old 08.06.2017., 19:19   #40
Quote:
Rukma Vimana kaže: Pogledaj post
Ne postoje Hrvati pravoslavci, isto kao što nio ne postoje muslimani pravoslavco ili budisti pravoslavci.
Jesi li ti pio što? Malo ti se pomiješalo u glavi...

Zašto se lijepo ne ideš igrati s vršnjacima. Što tražiš ovdje?
Liudewitus is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:40.