Natrag   Forum.hr > Društvo > Lijepa naša

Lijepa naša Gradovi i sela Hrvatske - Zagreb, Split, Rijeka, Osijek, Babina Greda...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.04.2016., 20:05   #21
Dalmacija je divna, al dosta nagrđena divljom gradnjom, ogavnim viletinama, apartmanizacijom i betonizacijom.
Da znam, otoci ovo ono blabla, ali cinjenica je da je velika steta ono sto se napravilo npr u siroj okolici Splita, okolis koji nemre bit ljepsi je jako nagrđen gradnjom bez ikakvog urbanistickog plana, naselja van uzeg centra grada su boze pomozi, tipa oni Mejasi, Brda i to, tu nema reda i meni je to ocajno.Ja sam iz Slavonije di svaki šor ima svoj red istih kuca, ćuprija i livade iste velicine, pa mi je nekak uzasno cudno vidjeti tako besmisleno širenje grada, pogotovo kad mi ovi starosjedioci kazu da je navodno urbanisticki plan postojao nekad davno i tocno je bilo zamisljeno kako se Split trebao sirit a da bude lijep, al se dozvoljavalo valjda svima sve, sada se svima sve legaliziralo i tako je kako je. Imaš straćaru sa plastenikom, pa pored nje zgradu od 6 katova kričavo narančaste fasade, pa pored nje onu krasnu staru kamenu kuću sa zelenim škurama....nije mi jasno kako su takve stvari dopištene

To je recimo jedna stvar zbog koje je meni jako zao sto se sveukupni dojam dosta nagrdio, cisto estetski.

O Dalmatincima ne bi još, premalo ih znam, a ove koje znam su čisto okej. Al da su lajavi i glasni jesu, i da su žene maksimalno odmjeravajuće i nadrkane jesu. Što nije nužno pokuda, samo iznosim svoj dojam
__________________
"Yin needs a Yang,not another Yin.Yin Yang is harmony, Yin Yin is...a name for a panda"
sonja:) is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2016., 20:20   #22
Dalmacija je lijepa :klap: definitivno i bezuvjetmo :klap:

Dalmatinke su lijepe :klap:

Dalmatinci su uglavnom ok :klap:

O moru kao takvom ne treba ni zboriti

Sve u svemu 4+ , -5

martin007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2016., 21:17   #23
Quote:
Austrheim kaže: Pogledaj post
Dalmacija: ljudi netolerantni, rasisti, homofobi, sporke ulice, neusluzni
Istra: ljudi tolerantni, multikulti, gay friendly, cistoca na razini, usluzni
Ovo je istina, tak ih i ja dozivljavam, a osim kaj imaju super riba na dve noge , dobre su im i prave ribe !
BONBONCIC is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2016., 21:24   #24
Kaj vredi Dalmaciji kaj ima lepo more , kad im je zivalj ubi boze zatucan i nazadan, nis manje nego kamenjarci oko Imotskog ili u Hercegovini, ista fela ljudi a ismijavaju kao "nazadne i primitivne " Zagorce i Prigorce koji su uzgred budi receno 100 % marljiviji od njih ali nemaju more da im bogati furesti samo zbog toga ostavljaju brda love za njihove razbucane krevete i plesnive apartmane koje svaki Dalmos izgradi na crno a onda i na crno iznajmljuje cime krade drzavu koju kao obozava ( mos mislit!!) a jos vise i nas kontinetalce koji zato imamo manje love od socijale i ostalih drzavnih potpora!!
BONBONCIC is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2016., 21:53   #25
Stvar je u tome da Dalmacija nema "srednjoeuropskog" u sebi. Kao sjeverni djelovi.
Nema nekog reda, sve je pomalo divljakasto, kako izgled gradova i sela, tako i ljudi. (fali ima jedan odmak, određena doza rezerviranosti). To je generalno, dakle neki prosjek, naravno ima puno ljudi koji se u njega ne uklapaju.

Stvar je u tome da je riječ o kamenjarskom kraju, uz to geografski udaljen od bogatijih zemalja, a mentalitet ljudi se razvija u odnosu na reljef.

More je lijepo, gradići su lijepi i imaju lijep ambijent.
Honey 1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2016., 21:58   #26
ova za Split se slažem, grad koji je definitivno trebao biti puno ljepše izgrađen a nije...ali kao šta kažem volim manja mjesta kad sam dole jer to je za mene prava Dalmacija, Split mi je grad i tamo se baš i ne osjećam ko da sam na moru nego u mini Zagrebu tako da preferiram manje Dalmatinske gradiće Makarska Rivijera mi je predivna samo šta ima sad na ljeto hrpa ljudi
x files agent is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2016., 22:06   #27
Purger po ocu, Splićanin po majci. Malo koji dio zemaljske kugle je lijep kao Dalmacija. Ljudi su takvi kakvi jesu, neki dobri, neki manje.

Od svijeta što sam vidio jedino mi je Novi Zeland ljepši.
MarioMW is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2016., 23:45   #28
Quote:
x files agent kaže: Pogledaj post
ova za Split se slažem, grad koji je definitivno trebao biti puno ljepše izgrađen a nije...ali kao šta kažem volim manja mjesta kad sam dole jer to je za mene prava Dalmacija, Split mi je grad i tamo se baš i ne osjećam ko da sam na moru nego u mini Zagrebu tako da preferiram manje Dalmatinske gradiće Makarska Rivijera mi je predivna samo šta ima sad na ljeto hrpa ljudi
Meni je Šibenik i šibenski arhipelag predrag, i drugačija mi je vibra definitivno od Splita i svega ispod Splita, tj sve prema Dubrovniku, puno su smireniji ljudi i puno je veci chillax nekako. Otoci i kopno opcenito se po meni ne mogu uspoređivat, stjenovite "plaže" po udaljenijim škojima, meni je to pojam Dalmacije, i to je ono do čega masovni turizam nadam se nikad neće doći. Mogu Split i Dubrovnik i Makarska i Vodice i Zadar bit neznam kolko in mjesta, sa miljon događanja, Ultra, gradskih prepunih plaža i sadržaja, ali onaj mir i zrikavci i tirkiz od mora....to je to
__________________
"Yin needs a Yang,not another Yin.Yin Yang is harmony, Yin Yin is...a name for a panda"
sonja:) is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2016., 01:48   #29
Sonja draga fala na tako lipin ričima o mom gradu jer evo sad čitam temu i zgražam se nad mišljenjima nekih ljudi.
Dobro nekome se kamenjar ne sviđa ali ovakve uvride na račun ljudi su strašne. Ja nikad ne sudim ljude po tome odakle su nego kakvi su ,a dalmatinci su virovali ili ne i vridni i pošteni ljudi. Naravno svagdi ima budala ali mislim da to nije samo u Dalmaciji. I ovi šta se rugaju apartmanima su jednostavno rečeno ljubomorni (ja nemam apartmane). Ljudi samo nastoje sebi učiniti život boljim,bogatijim i imaju priliku za to pa zašto je nebi iskoristili.
I da istina je malo smo glasni kad pričamo ali bože moj pa to je naš način komunikacije. Zašto bi to neko uzimao za zlo?
__________________
u zalivu malom tom
sara100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2016., 08:16   #30
Da se razumijemo, naravno da je normalna stvar da tko ima i moze, da se da u turizam i iznajmljuje ako moze. Ono sto mene nervira je bas silovanje situacije, ono, dizanje i cetvrtog kata ako vec imas tri i sl. I uzimanje nekih stvari zdravo za gotovo, tko ima nekretninu u Dalmaciji nema pojma kolko je sretan. Meni je recimo nepojmljiva shema koju sam susretala u St dok sam trazila stan - npr. Lik ima stan ono, svoj, ibiteljski na Bacama, njega iznajmljuje za nezn 300, a on sam zivi u iznajmljenom stanu koji placa 200. Znaci za 100 eura mjesecno ti zivis na tudjem a iznajmljujes svoje, ok ako je to njegova racunica, ave pet, al takve stvari su meni nepojmljive, ta nevezanost uz "dom", "kucu", stali vec, i to gledanje da se izvuce iz svega maksimalno, bez gledanja na svoj komfor. To je malo drugacije gledanje na stvari i na to se treba naviknuti - imam filing da u Dalmaciji ljudi skupljaju novce za neke svoje ciljeve ( mozda putivanja, mozda svatove, mozda auto,tko zna), a svakodnevno ne gledaju na kvalitetu zivota, ono, da im je stambeni prostor lijep, da dobro pojedu i sl....mislim sve je to sasvim legitimno, al meni je cudno i neshvatljivo, a pogitovo kad se pogleda sta se sve iznajmljuje a za koju lovu...bezveze mi je to, nemam ja nisza protiv sa ti iznajmljujes podrum za 300 eura al de ga bar ulicaj da je lijepo unutra
__________________
"Yin needs a Yang,not another Yin.Yin Yang is harmony, Yin Yin is...a name for a panda"
sonja:) is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2016., 09:50   #31
Dobro jutro svima i veselo bilo!
Kao prvo ne kuzim poantu teme...
Jel mi sada trebamo opaliti gaditi Dalmaciju ili što?
A da krenemo traziti mane svakoj od naših županija? Našli bi ih puno, sigurna sam.
Budite sretni i zadovoljni nasom zemljom i njenim predjelima, jer svaka ima svoj poseban štih, ima ono nešto bogomdano i nemojmo kuditi ljude koji tamo zive, nacin njihovog zivota i ostalo.
Budite ponosni na ono sto jesmo..imamo prekrasnu zemlju i klimu..imamo sve..osim ljudi koji znaju dobro upravljati istom i uciniti je jos bogatijom i ljepsom za zivot!
A posto je tema Dalmacija, ne kuzim sto joj fali (osim malo vise financijskog ulaganja u istu)?
Ima rijeke, more, otoke, planine..da ne nabrajam..osobne frustracije nebi trebale zagadivati nase blagodati ovakvim upisima.
Slakica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2016., 10:04   #32
Quote:
MarioMW kaže: Pogledaj post
Purger po ocu, Splićanin po majci. Malo koji dio zemaljske kugle je lijep kao Dalmacija. Ljudi su takvi kakvi jesu, neki dobri, neki manje.

Od svijeta što sam vidio jedino mi je Novi Zeland ljepši.
Neznam koliko si svijeta prosao,ali recimo jedni Maldivi su mi 10 puta ljepsi od Dalmacije.
Pa Tajland i Karibi recimo,definitivno puno puno ljepse nego Dalmacija.
O usluzi da i ne govorim,jer se na tim lokacijama osjecas kao kralj koliko te dvore,dok to u Dalmaciji nije slucaj (cast iznimkama).
Grcka i Dalmacija su tu negdje ,i po gostoljubivosti i po izgledu obale.

A ako cemo govoriti o kontinentalnim djelovima, onda definitivno Novi Zeland,Skotska,Nepal,Japan i sve oko Alpi.

Mi malo precjenjujemo svoju obalu,imamo zbilja jako cisto more i kvalitetnu hranu,ali nismo jedini.
Razlika je i u usluzi kao sto sam naveo,jer se na mnogim drugim mjestima osjecas kao car za puno manje para,a isto uzivas u prelijepim plazama ili plnaninskim vrhovima.
__________________
"nisi tu da mislis, cijepi se, pizda ti materina"
heziod is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2016., 10:10   #33
ima i kod nas jako dobre usluge.. što se tiče dalmacije, zadnjih par godina imam jako ugodna iskustva iz zadra i okolice. popravilo se stanje
__________________
Svaki put kad pomislim da sa mnom možebit nije baš sve u redu dođem na forum i odmah mi je lakše :D (by Cats)
solar is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2016., 08:54   #34
Quote:
heziod kaže: Pogledaj post
Mi malo precjenjujemo svoju obalu,imamo zbilja jako cisto more i kvalitetnu hranu,ali nismo jedini.
a ja baš mislim obrnuto, mi rvati ko rvati, podcjenjujemo ono što imamo, pogotovo ljepote dalmatinske obale.... dok pusti časopisi, organizacije, putničke agencije, stranci koji dolaze, daju najbolje ocjene mi kenjamo sami po sebi

aj ti meni reci koji gradu u svijetu ima u krugu 500 m starine poput Dioklecijanove palace i pješćanu plažu?

Možda je to teško docarat vama koji ne živite u Splitu, ali počevši tamo od 4 mjeseca pa skoro do Nove godine, grad je krcat turistima kojima se na faci vide da su oduševljeni gradom, starinama, i ljubaznim ljudima, a bogami zadnjih par godina ugostiteljska usluga tijekom ljetnih mjeseci je na zavidnoj razini. Grad je prepun prekrasnih malih restorančića, sa jako dobrom dalmatinskom spizom, a moram priznat da je i ugodno jest u takvom ambijentu okružen zidinama Dioklecijanove palace.
Jel treba reći da mi prodavačica u Konzumu preko lita ujutro govori "good morning"
Bila sam nedavno u Veneciji, pa nije Splitu ni do kolina. Po cesti bižiš od onih švercera, ulice su im pretrpane oni đikanskim bancima ko da je neki sajam, uru vrimena parkinga platila sam preko 200 kuna...
lana74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2016., 09:08   #35
Quote:
Doricamerica kaže: Pogledaj post
Tipičan dalmatinac: "ej, alo, šta ima? evo mene po kafićima i
pun para, ae! eee, može mi se. ae, eee!"
ej, na ovo se posebno ras*izdim.
toliko se stvorila fama da su dalmatinci linčine koje samo leže po kafićima da mi to baš ide na živce.
U zadnjih par miseci bila san 5-6 puta u Zagrebu. Nisan mogla virovat koliko ljudi visi po kafićima i to preko radnog dana kroz jutro. i ne mislim samo na ove kafiće u centru, već i po drugim kvartovima.

baš san se zamislila: Jeb*te nemoš uvatit misto za sist na kavu a nisam na Rivi u Splitu


Ma opcenito se oko splita uvik diže neka fama, a kvragu valjda zato i nešto vridimo..

Pa i onda kad je bio onaj snig u splitu pa se polomilo krcato ljudi, bili smo tjednima predmet sprdnje.
A zašto? Split takav snig vidi jednom u 30 godina. Moji dragi prijatelji Zagrepčani koji isto dolaze u ove krajeve već godinama i uživaju u našim ljepotama su se malo iščuđavali kako se tako puno ljudi polomilo. A kao i neće- koliko ljudi u zagrebu ima peraje i masku za ronjenje toliko ljudi u splitu ti ima čizme za snig. A o lopati da ne i pričam, pa to nema dva čovika u Splitu
lana74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2016., 11:31   #36
lana74,
nije stvar samo u ljepoti. Prvenstveno je najvažnija kultura ophođenja.
U Dalmacijji, naročito srednjoj nema razlike između privatnog i profesionalnog ponašanja.
Recimo, čim dođeš već u zadarski kraj, odjednom vidiš kako ti blagajnica kaže: Dobar, dan, izvolite itd.
U Splitu to nema, ljudi su puno greziji, mnogima je ispod časti pokazati ljubaznost, valjda misle da je to ponižavajuće, a zapravo je riječ o temeljnom bontonu.
Zato će splićani reći za sjevernjake kako su "hladni".

Otuda dolazi ono "najbolji, najlipši smo"... Konstantna potreba za dokazivanjem. Drugi gradovi nemaju tu potrebu.

Već je Zadar iznad Splita po mnogim stvarima, a kamoli Rijeka, Zagreb, Istra.
Honey 1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2016., 11:50   #37
Quote:
lana74 kaže: Pogledaj post
ej, na ovo se posebno ras*izdim.
toliko se stvorila fama da su dalmatinci linčine koje samo leže po kafićima da mi to baš ide na živce.
U zadnjih par miseci bila san 5-6 puta u Zagrebu. Nisan mogla virovat koliko ljudi visi po kafićima i to preko radnog dana kroz jutro. i ne mislim samo na ove kafiće u centru, već i po drugim kvartovima.

baš san se zamislila: Jeb*te nemoš uvatit misto za sist na kavu a nisam na Rivi u Splitu

to sa kafićima nebi rekla da je fama samo za Dalmatince to je nešto šta oduvijek prati i Zagrepčane, šta se ne kaže da je sjedenje na kavi naš omiljeni sport (ma većinu Hrvata), samo šta ja toliko nebi rekla da je to lijenost vec u slobodnom periodu sjedneš na kavu. Ljudi prije posla, za pauzu i poslje posla znaju sjest na kavu (ok ne sve tri smjene), onda koliko imaš studenata koji imaju lufta, pa umirovljenici. Malo mi glupo kad neko kaže po tome da što Hrvati sjede na kavi da su lijenčine, zbog čega sam ja lijenčina ako na pauzi koju imam na poslu odem sa kolegom na kavu u birc Postoji mi neka razlika, meni nisu jasni ljudi koji po cijele dane svaki dan sjede na kavi (to su lijenčine) a ovo što se malo po družiš sa nekim u bircu i odeš obavljati svoje poslove mi nije lijenost nego normalan društven život


a ovo za Split mislim da su se ljudi više sprdali sa vašim Kerumom i sestrom kad su mjesto da vam pomognu rekli da šta izlazite iz kuće kad pada https://www.youtube.com/watch?v=xCsdwzTfnZU
x files agent is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2016., 11:57   #38
Quote:
Honey 1 kaže: Pogledaj post
lana74,


Već je Zadar iznad Splita po mnogim stvarima, a kamoli Rijeka, Zagreb, Istra.
ahh Zadrani svaki kojeg znam je ljubazan
x files agent is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2016., 12:01   #39
Dajte, ma koji splićani, istrijebljeni su skoro svi...prođite gradom i ćuti ćete samo jašta, bolan, iđe itd. Split je pun svega, samo ne splićana
Splicanka123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2016., 12:09   #40
A majke ti, od toliko drugih stvari našli pasja govna navoditi kao primjer kulture/ nekulture. Ali ne čudi me to, ne može tema bez toga proći, kao i to da se pojedinci kao i njihova cijela obitelj svaki dan valjaju u istima, Isuse. Kako ja nisam stala valjda u životu u nijedno, a nema gdje me nema?

Što se Dalmacije tiče malo su mi ljudi preizravni, vole sve znati, a meni je to malo čudno, ja volim mjesta gdje ljudi gledaju svoja posla i ne vode tuđe brige! Što me briga tko će se kad udavati, rasplođavati i slično, to su totalno nebitne i nezanimljive stvari. Inače je lijepa, čista, što se prirode i okoliša tiče nemam zamjerki.


Što se tiče kava na vidim problem u tome da ljudi idu na kavu, samo su mi čudni oni koji idu sami i onda ništa ne piju ili popiju nešto sitno pa onda landraju muda i čitaju novine dok drugi ljudi nemaju gdje sjestiAjde da si s nekim, ali kako ti se da kao neka gljiva dubiti na glavi dok drugi ljudi ne mogu naći mjesto za sjesti, e to mi nije jasno. Ali tu Dalmatinci nisu nikakav izuzetak, ovakvih ima svuda, pa i u Zagrebu.

I drago mi je vidjeti što više ljubimaca u Dalmaciji, kad sam bila klinka i išla s roditeljima na more nisam baš viđala peseke, sad ih je više Nekako je pusto bez peseka i ostalih živina
black fairy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:43.