Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.12.2016., 17:55   #21
Beljki je mislim u pravu jer i meni ovo vuche na hipnozu (tj nesto sto tzv hipnotisti/cirkusanti recimo rade na pozornicama)



ne treba valjda niti naglasavati koliko je to pogresno na svim razinama. bilo etickih, bilo moralnih.


.

Zadnje uređivanje Grazia : 09.12.2016. at 18:33.
Grazia is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2016., 18:16   #22
Quote:
Dragan kaže: Pogledaj post
Teoretski, postoji zapravo vise aura (etericka, astralna, mentalna...).
Na svakoj razini imamo odgovarajuce telo, kroz koje mozemo delovati na toj razini.Jednim delom se ta tela preklapaju sa fizickim, ali se sire jos izvan njega (te se zato obicno ono sto ide izvan fizickog tela i sto se lakse primecuje zove aura), kao sto kod Sunca imamo koronu.
Za etericko telo kazu da se siri od nekoliko cm do ~ 1 m (astralna, mentalna aure imaju jos veci "domet"), u zavisnosti od osobe i njenog psiho-fizickog stanja. Izgleda da je stanje ET veoma bitno za zdravlje.

Bilo bi interesantno kada bi svi zainteresovani pokusali jedan jednostavni eksperiment.
Staviti ruke u polozaj kao pri molitvi, ali tako da se dlanovi i prsti ne dodiruju. Prsti blago savijeni i na par cm odstojanja (na svakoj ruci posebno i od prstiju druge ruke). Otprilike ovako (+ razdvojiti prste svake ruke), ali bez dodira (PS: kao da se drzi nesto u ruci, na pr. vaza).

Pokusati se koncentrisati na protok energije kroz prste i izmedju sredine dlanova.
Dogadja li se bilo sta (pokusati vise puta, najmanje nekoliko minuta, potpuno fizicki opusteno, ali koncentrisano) ?
To sam ja radila par puta tokom meditacije ili molitve,kad sam skroz skoncentrirana. Uglavnom što sam duže držala ruke u takvom položaju,osjećala sam na oba dlana kao magnet doslovno i u središtu kao nekakvu energiju ali isto s druge strane mislim da je moguće da ako su ruke dugo u tom položaju da jednostavno trnu ili slično pa ti onda ostane taj čudan osjećaj,dojam. Moram to prokužiti.
Lost-soul is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2016., 18:32   #23
Znači aikido (naravno ima još puno tih, ki ili chi, vještina) nije ništa više doli tehnika ?

..komentar, ako i je sugestija, bitno da te to puni, energetski, mislim da je to poanta (svih) duhovih doživljaja pa i navedenij vještina ili medicina.
Fantasist is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2016., 18:55   #24
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Sada ne ali probavao sam naravno masu takvih stvari svojevremeno. Radio i bioenergetske muljaze i reikije i chi gonge i one njihove energetske lopte i ovo i ono. I mislio da osjecam energije. Dok nisam malo bolje upoznao psihologiju i isprobao hipnozu.

Iz sadasnje perspektive i iskustva energetska hipoteza djeluje bitno slabija od ove druge
Htjeo ti vjerovati ili ne u srži Univerzuma stoji stvaralačka životna sila, inteligencija, prana, chi, bog, svijest, energija možeš je nazvati bilo kojom riječju ili niti jednom, ona i dalje postoji bez tvog vjerovanja ili ne vjerovanja sa tim ne možeš utjecati na postojanje tog stvaralačkog faktora u Univerzumu. U sklopu Univerzuma postojiš i ti kao živo biće ono što postoji ne može nikada prestati postojati može samo promijeniti formu preći iz jednog stanja u neko drugo. Da si imao bar djelić iskustva koje sam ja imao sa tom Stvaralačkom životnom silom protresla bi tvoje biće u korijenu i sva tvoja vjerovanja i ne vjerovanja bi se rasula što bi ti omogučilo da uroniš u dubinu sebe i dođeš do srži svoga bića.
Sekhem is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2016., 19:56   #25
Quote:
Dragan kaže: Pogledaj post
Da li je neko probao da uradi ovo sto sam predlozio ?
Probala sam to prije. Često se igrala s tim nakon meditacije. Jer mi se činilo da između ruku zaista nastaje snažno polje i nisam mogla stisnuti ruke.
Potom sam prestala jer nisam vidjela svrhu osim zabave.
Ima li to neku svrhu?
pronađena is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2016., 20:19   #26
Ne znam ni sam kada sam to prvi put probao, ni zasto. U svakom slucaju nije bila nikakva hipnoza, niti mi je neko sugerirao sta bih trebao da dozivim
(zato i nisam napisao da su ikakve senzacije moguce).
Medjutim, kao sto toga dosta ima u duhovnim vodama, neki nisu ni probali, ali imaju svoje misljenje o tome, neki se drze teorije, a neki u svemu vide djavola (ili hipnozu/sugestiju).
Vezba ne treba da traje dugo, ne radi se o zamoru i trnjenju ruku, niti o pokusaju da se "stisnu ruke" (?).
Kako bilo da bilo, moje iskustvo je sledece - nakon 10-30 sekundi pocinjem da osecam, kako se na vrhovima prstiju i sredistu dlanova skupljaju "mravci" i jasan protok "energije".
U sredistu dlanova osecam jos dodatnu toplinu (ako ste ikada radili joga nidru, sa kruzenjem svesti/paznje, ili autogeni trening, onda znate o cemu pricam - tamo gde je paznja, deo tela postaje topliji/opusteniji/"tezi").
Nakon nekoliko minuta, izmedju sredista dlanova, uspostavlja se tok "energije", pri cemu imam osecaj, kada lagano odvajam ruke, kao da su povezane nekom elasticnom vezom.
Veza se obicno kida i nestaje na nekih 40-50 cm.
PS
Pronadjena, pricamo o eterickim "energijama". Ima li ova nasa prica svrhu ?
@Fantastis
Vezbas li aikido ? Tamo sam doziveo neke "neverovatne" stvari glede protoka ki.
Dragan is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2016., 20:52   #27
Quote:
Dragan kaže: Pogledaj post
Pronadjena, pricamo o eterickim "energijama". Ima li ova nasa prica svrhu ?
Oprosti ako je zvučalo podrugljivo. Zaista me zanima ima li to neku svrhu? Zaboravila sam. Redovno radim samo joga nidru, ponekad počnem s mantrom za pojedinu čakru i osjećam te protoke energija, ali znam da to ima višestruku korist i imala sam dobrog učitelja. Također ponekad radim neke mudre koje sam uspjela zapamtiti od učitelja.
Za ovo s dlanovima se ne mogu sjetiti ima li neku svrhu.
pronađena is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2016., 21:29   #28
Mislim da nisu nikakve energije u pitanju. Bar ne u konkretnom smislu te riječi kao što je naveo Beljki. Riječ je vjerojatnije o interpretaciji određenih psihosomatskih osjeta koji se onda naknadno tumače u skladu sa nečijim vjerskim ili vrijednosnim sustavom. Antička anatomija je primitivna u odnosu na današnju. Mislim da više nema potrebe za energetskim tumačenjima jer je vitalizam mrtav. Ni jedna ozbiljna grana nauke ne puši vitalizam i magnetizam koji su pobijeni još u 1800-ima.

Imao sam svakakva iskustva, ovakva onakva u ezoteričnom i ne-ezoteričnom smislu ali nikad ništa potvrdno o nadnaravnim svojstvima stvarnosti, dapače uz najbolju vjeru i iskustvo ne mogu se otetiti dojmu da ljudi umišljaju i fantaziraju većinu vremena. A kao ljudi vrlo smo ograničenih spoznajnih kapaciteta, govorimo u smislu činjenične spoznaje, pa to nekako okaljava proces objektivnosti u svim takvim umovanjima.
__________________
You suffer... but why?
tehuti is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2016., 21:42   #29
Quote:
Dragan kaže: Pogledaj post
Ne znam ni sam kada sam to prvi put probao, ni zasto. U svakom slucaju nije bila nikakva hipnoza, niti mi je neko sugerirao sta bih trebao da dozivim
(zato i nisam napisao da su ikakve senzacije moguce).
Medjutim, kao sto toga dosta ima u duhovnim vodama, neki nisu ni probali, ali imaju svoje misljenje o tome, neki se drze teorije, a neki u svemu vide djavola (ili hipnozu/sugestiju).
Vezba ne treba da traje dugo, ne radi se o zamoru i trnjenju ruku, niti o pokusaju da se "stisnu ruke" (?).
Kako bilo da bilo, moje iskustvo je sledece - nakon 10-30 sekundi pocinjem da osecam, kako se na vrhovima prstiju i sredistu dlanova skupljaju "mravci" i jasan protok "energije".
U sredistu dlanova osecam jos dodatnu toplinu (ako ste ikada radili joga nidru, sa kruzenjem svesti/paznje, ili autogeni trening, onda znate o cemu pricam - tamo gde je paznja, deo tela postaje topliji/opusteniji/"tezi").
Nakon nekoliko minuta, izmedju sredista dlanova, uspostavlja se tok "energije", pri cemu imam osecaj, kada lagano odvajam ruke, kao da su povezane nekom elasticnom vezom.
Veza se obicno kida i nestaje na nekih 40-50 cm.
PS
Pronadjena, pricamo o eterickim "energijama". Ima li ova nasa prica svrhu ?
@Fantastis
Vezbas li aikido ? Tamo sam doziveo neke "neverovatne" stvari glede protoka ki.


Ne funkcionira sugestija bas tako banalno, ne mora nitko reci direktno to i to, cak moze bitii nepozeljno. Veci dio procesa, posebno u suvremenoj hipnozi je indirektan.

Recimo samoto sto si stavio i kontekst u kojem si stavio stvara ocekivanje odredjene kategorije rezultata, to je cesto zbog otvorenosti i neautoritarnosti efikasnija sugestija od direktne koja moze stvarati otpor kod osoba nesklonih autoritetu pa prouzrociti kontraefekt. Kada bih pak zelio izazvati jedan konkretan nacin dozivljaja "energije" to opet ne bi bilo autoritativnom naredbom vec indirektno kroz recimo pripremu terena uvodnim predavanjem gdje se spominje necije tudje iskustvo. Indirektno ne namece se osobi izpred, a stvara specificno ocekivanje. No kako su ljudi razliciti isplativije je kada se radi u grupi, ako se zeli da sto veci broj njih nesto dezivi, drzati sto sire mogucnosti otvorene.

Ne mororas ista pokusavati, opusti skroz sake u tom polozaju i prsti ce se skorozatvoriti, prirodno ih struktura tkiva i gravitacija vuku prema dolje. Sto znaci da drzanje ravnima nuzno stvara tenziju protivno prirodnom smjeru kretanja.

Kad vec spomenu autogeni trening koj stvara slicne efekte - on je cista sugestija, izveden iz hipnoze. Kao i joga nidra koja je u ovom obliku izmisljena u moderno vrijeme, najjerojatnije u Biharskoj skoli joge te iako teorijski povezivana sa ar opskurnih opcih upanisadskih tvrdnji najverojatnije preuzeta sa zapada (progresivna relaksacija, AT, hpnoza i slicne prakse).
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2016., 23:52   #30
@tehuti
Zar sam igde spomenuo "nadnaravna svojstva stvarnosti" ?
I "ozbiljnu granu nauke".

Ja sam samo predlozio jedan jednostavni eksperiment i moj stav je sledeci:
1. niko nista ne primecuje da se dogadja - gotova prica
2. primecuju se izvesni fenomeni - moguce interpretacije i objasnjenja, kao sto su Beljki i tehuti vec opisali svoje vidjenje

"Problem" je sledeci - nekoliko puta sam u Bg, sa do tada nepoznatim ljudima, radio tu vezbu.
Nakon sto su svi osetili kretanje "energije" izmedju vlastitih ruku, pokusali smo da uspostavimo taj tok izmedju parova i to se isto dogodilo.
Kao proveru da li se samo radi o umisljaju, vezali bi oci jednom sudioniku i nakon uspostavljanja kontakta izmedju dlanova, koji su bili na oko 20-30cm udaljeni (osecaj, kao da je neka gumena vrpca izmedju), onaj koji je gledao bi poceo lagano da pomera ruku u nekom smjeru, a drugi je imao zadatak da prati ruku, na osnovu uspostavljene "energetske" veze.
Kod 9 (od 11) ljudi se dogodilo da je ruka onoga kome su bile zavezane oci verno pratila ruku drugoga.
Vecina tih ljudi je prvi put pokusala tako nesto i moglo bi se reci da nisu bili neki iskusni meditanti/molitelji...
Isto iskustvo/eksperiment, sa istim rezultatima sam imao u Zg, D i CH sa prijateljima i rodbinom.

Jedna varijanta te vezbe je da jedna osoba drzi ruku sa dlanom okrenutim na gore, dok druga osoba pokusava (ruka okomita, prsti na dole) da "istrese energiju" kroz prste ka dlanu.

@pronadjena
Za mene je bila svrha tada (vec dugo nisam to radio, na taj nacin), da vidim da li postoji uopste ta neka "energija".
Sto mi je, u vezi sa vec spomenutim maglicastim oblacima, koji polazeci od mene doticu druge (i obrnuto) dalo izvesne indikacije da iza koncepta eterickih energija stoje izvesni fenomeni.
Skoro da ne postoji tradicija u kojoj se ta energija ne spominje (samo je terminologija drugacija).
Teozofski naziv etericko telo je novijeg datuma - evo iz Wikipedije kratak opis - Etheric Body
Neki drugi nazivi su prana, ki, bioenergija, vitalna, orgonska energija i sigurno mnogi drugi.
I usporedno sa tim, razni pokusaji da se ta "energija" kontrolise - pranajama, akupunktura, akupresura, verovatno reiki (koji mi je nepoznat), pokusaji lecenja polaganjem ruku...
Kao sto sam napomenuo, izgleda da je taj deo naseg fizickog tela, posebno bitan za njegovo zdravlje, tako da bi korist od izvesne kontrole nad njom, bila ocigledna.
Dragan is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2016., 07:11   #31
1 - jeste imali izmedju dlanova barijeru koja bi sprijecila prenos topline, pomicanje zraka isl te osigurali da je povez na ocima takav da niti igre svjetlosti i sjene ne mogu igrati ulogu caki ako se ne vide oblici?

Ako niste badava ste krecili, ako jeste:

2 - da li ste tu vjezbu radili na statisticki relevantnom uzokru i obavili neovisnu analizu rezultata koja je utvrdila da je postotak uspjesnog pogadjanja bitno statisticki iznad slucajnosti?

Ako niste badava ste krecili, ako jeste:

3 - da li ste dali drugim grupama da provedu eksperiment po jednakim ili strozim kriterijima i dali ljudima verziranim u provodjenu rigoroznih eksperimenata da provjere metodologiju (meni sada mozda promice sto bi jos moglo utjecati)?

Ako niste niste badava krecili, ali rezultati su tek indikativni i nekonacni;

4 - da li ste radili druge eksperimente koji bi eliminirali razlicita alternativna objasnjenja i ustanovili da je bas energetski model onaj koji najbolje opisuje i predvidja dogadjaje, a ne recimo telepatski, "poljni", kvantno nelokalni ili klinacpalac koji onda samo um sebi prezentira kroz simboliku energije?

Ako niste niste badava krecili, ali niste potvrdili vlastiti teoretski model vec potencijalno dogadjaj koji kao takav izlazi iz okvira materialisticko-redukcionistickog modela, no nema sigurno definiran novi.

Zadnje uređivanje Beljki : 10.12.2016. at 09:11.
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2016., 11:00   #32
Quote:
Dragan kaže: Pogledaj post
Vezbas li aikido ? Tamo sam doziveo neke "neverovatne" stvari glede protoka ki.
Zanimaju me takve veještine ili umijeća, naravno skeptičan sam (iako osjetim povećanu energiju i od uobičajne rekreacije), no s druge strane i nisam jer sam na neki način ranije imao parapsih iskustva, događalo se spontano ili meni nepoznatih razloga, možda je bilo uzrokovano nekim unutranjim naponom u smislu konfuzije svime, nezadovoljstva, iracionalno-racionalno rastrgnuće, uviđanje o egu isto...uz naravno pojačanu volju/energiju. (to bi bila neka faza probuđenja zapravo koja me navela da se bavim psihološko duhovnim sferama)
Mislim da je upravo to važno (pretpostavka i zasad manje iskustvo), dakle postoje razne metode za generiranje energije unutar tijela i eventualno suptilnijih tijela, odnosno spojiti se sa svemirom i puniti, što je samo po sebi zapravo i mistično stanje.

Zadnje uređivanje Fantasist : 10.12.2016. at 11:10.
Fantasist is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2016., 11:12   #33
Aikido je dlican pokazatelj kako previse fantaziranja nema realnog uporista kada je u 90% slucajeva iizgledno da ce majstor spusiti od prosjecnog "fizikalca" hrvaca, a u konkretnoj (policijskoj) upotrebi je jedino najfizikalnija verzija aikidoa sa najmanje energetsko-filosofskog mumbojumboa.
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2016., 11:35   #34
A sigurno da protiv takvog suparnika vanjska tehnika je dominantnija nego unutarnja energetska, hoće reći masa je važna i jačina, naravno i tehnika koja opet proizlazi iz filozofije pa ti je to po njima zatvoren krug.
Vidi Seagala pa on je i masivan.
Fantasist is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2016., 14:55   #35
Mi iz jiu jitse smo jedno vrime trenirali sa ekipom iz Aikida u istoj dvorani.
Meni Aikido izgleda presmjesno Jedna stvar je bacit "curicu" koja suradjuje sa tobom, a skroz druga stvar je radit za nekom mrgom koja ti pruza otpor.

Nas trener (ljubicasti pojas) je jedanput sparira sa crnim pojasem iz Aikida i razbaca ga je ko budalu.
__________________
Ni!
ayin13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2016., 19:20   #36
@Beljki
Badava smo krecili.
Dragan is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2016., 20:14   #37
Quote:
Grazia kaže: Pogledaj post
ne treba valjda niti naglasavati koliko je to pogresno na svim razinama. biloetickih, bilo moralnih.
Što je točno neetično u sklapanju dlanova?

Quote:
Dragan kaže: Pogledaj post
@Beljki
Badava smo krecili.
Prelako se predaješ. Da se Fleming strogo pridržavao laboratorijskih uvjeta, tko zna koliko bi još trebalo do penicilina.
pronađena is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2016., 20:40   #38
Imaš pokusa sa svijećom (energija iz ruke miče plam), a nema propuha.
Fantasist is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2016., 20:54   #39
Quote:
Dragan kaže: Pogledaj post
@Beljki
Badava smo krecili.
Ma on samo previše kritički razmišlja što se tiče duhovnosti za sad mu budizam najviše štima to jest da sve što postoj ima temelj u ne postojanosti ničega zanima me koji će drugi duhovni pravac odabrati kad mu dosadi postojanje svega u ne postojanju ničega mislim da treba biti uporan sa budizmom da spozna da u ništavilu kojeg je buddha opisao ipak ima nešto.
Sekhem is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2016., 22:34   #40
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Aikido je dlican pokazatelj kako previse fantaziranja nema realnog uporista kada je u 90% slucajeva iizgledno da ce majstor spusiti od prosjecnog "fizikalca" hrvaca, a u konkretnoj (policijskoj) upotrebi je jedino najfizikalnija verzija aikidoa sa najmanje energetsko-filosofskog mumbojumboa.
Mislim da je za tebe savršena vještina ban-jitsu možda si tu osjetio da se neka još neviđena energija generiše u tvojim rukama dok prakticiraš. Šalim se malo nemoj shvatiti preozbiljno.
Sekhem is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:05.