Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.12.2016., 12:26   #1
Pokloni za dječje rođendane- da ili ne?

Molim vas za mišljenje.
Sitacija je sljedeća: moj sin ima 4 godine i u vrtiću je uobičajeno pozvati hrpu djece u igraonicu na rođendan i naravno donijeti poklon. Ove godine smo tako i mi postupili, ali sam shvatila da to nema smisla jer je s jedne strane veliki trošak a s druge strane djetetu ne treba toliko igračaka (mislim da nije odgojno za dijete da uopće ima toliko igračaka).
Moja ideja je da iduće godine predložim u vrtiću da si međusobno ne nosimo poklone. Znači ti mene pozoveš - ne donesem ti ništa, ja tebe pozovem- ne doneseš mi ništa. To je ušteda u novcu, vremenu, itd.
Zanima me kako biste vi reagirali da vam neko to predloži.
Ps. nije da će dijete ostati skroz bez igračaka - dobit će od bake, obitelji i sl. Vjerojatno će neko od prijatelja isto htjeti donjeti poklon. Ali neće dobiti 20 poklona za jedan rođendan što mi se čini besmisleno!
Pps. Zašto uopće pozivati svu tu djecu. Znači- ja mogu reći, neću ti ići na rođ i neću te pozivati, ali onda dijetetu oduzimam priliku za druženje i veselje.
Meni se ova moja ideja zaista čini kao razumno rješenje ali me malo strah kako će roditelji reagirati kad im to predložim.
Pipper is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2016., 14:19   #2
Meni je zao doci nekom djetetu na rodjendan bez poklona.....
Moji imaju budzet 50kn za rockas kad nekam idu....to mi je ok....
Moji su blizanci.....sad ce im rodjendan.....
Svatko ima oko 10 frendova sto iz skole sto sa svojih treninga.....
To je vec 20 djece + frendici i rodjaci van skole i treninga.....
Skupa sa mojima bit ce 28 djece na rockasu .....
Slavit ce u igraonici jer doma nemam mjesta a neda mi se razvlaciti to na 2 dana.....
Zasto zovete svu djecu????
Moji zovu koga zele i s kim su si dobri.....svatko max 10.....
Ali nebi uskracivala poklon......pa makar bila cokolada.....

Poslano sa mog SM-J320FN koristeći Tapatalk
__________________
L&I 17. 12. 2009.
Twinmama is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2016., 09:22   #3
Meni je to bezveze. Rađe ne pozivajte cijelu grupu nego samo one s kojima se maleni druži ili se vi mame možete probati dogovoriti pa da recimo max cijena poklona bude npr 70 kuna (neka bojankica ili flomasteri, čokolada). To bi mnogima vjerojatno pasalo.

Ali ići na rođendan bez poklona ili biti slavljenik kojemu ne nose poklone meni je tužno.

I kako sama kažeš netko bi vjerojatno ipak donio poklon. I onda bi se onaj bez poklona osjećao jadno.
Garf is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2016., 09:31   #4
Meni se ne sviđa ideja, iako kužim zašto. I moj dobije hrpu gluposti ali svejedno ga veseli otvarati poklone.
Meni je to kao da velim imat ćeš proslavu ali bez torte i svjećica, ono to ide uz rođendan
the redCat is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2016., 09:37   #5
djeci je veselje otvarati poklone.
ja sam cula za bolju foru, da se svi skupe pa daju po 20-50 kn pa si dijete samo kupi. rjesenje je po mom bolje nego ne donositi nista ali opet djeci je vaznije u pravilu da otvaraju poklone
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2016., 15:34   #6
...a zašto ne naučiti dijete da taj dan samo roditelji (s bakama,djedovima ) kupe poklon, a djeca koja su pozvana u igraonicu naprave malenu kasicu i sakupe novac za recimo djecu koja nemaju....
djeci je važno ono što ih mi roditelji naučimo...bit poklona je izražavanje svojevrsne zahvalnosti...a ako ćemo pravo dijete treba biti zahvalno na svemu što već ima...a ako ima nešto više, podijeliti s onima koji nemaju ili imaju manje...tako se uči i socijalnoj osjetljivosti i naposlijetku od malih nogu stvara osjećaj pomaganja koji oplemenjuje...
dobiti hrpu ''gluposti'' samo da bi se otvarali pokloni je jednostavno-glupo i nepotrebno....
poanta je SHVATITI što je suština....i kako niti jedan poklon ne može kupiti ono što čovjek može dobiti davanjem...ponavljam djeca doživljavaju onako kako ih naučimo...a ako je to slijeđenje trendova gdje se svi zatrpavaju igricama pizdarijama koje će za tjedan dana postati nezanimljive, samo preračunajte koliko bi to bilo igračaka za drugu djecu bez kučeta i mačeta...


ili neka taj novac ode djetetu na račun, za kakvo lijepo putovanje, odlazak u Gardaland ili negdje gdje će priširiti svoje vidike...

problem je samo što nisu svi roditelji za suradnju, ne razmišljaju svi isto...i nekima je jednostavno lakše pljunuti za skupu igračku...jer im jednostavno-nije stalo da naprave nešto drugačije...
__________________
https://youtu.be/LOLE1YE_oFQ
majica_2008 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2016., 19:49   #7
kakve kasice i stednje za putovanja kod 4godisnje djece
tako malim klincima je najvece veselje doci doma s gomilom vrecica i odmatati poklone (i ne, ne kuze "vrijednost", mom je od velike piste drazi ljigavi prst iz automata koji kosta 5 kuna)

ak se gleda da se ustedi ili kupi nesto "korisno" uvijek mozete pokloniti set gaca ili potkosulja
roditelji ce mozda biti sretni, dijete sigurno nece

kao mala sam mrzila takve "prakticne" poklone za rockase/bozic, ne bi to htjela priustiti nicijem djetetu
mom2be is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2016., 22:13   #8
Eto npr.meni je grozni uciti dijete da se veseli igrackama i toj plasticnoj krami. I uvijek sam za korisne poklone. I uopce ne zelim da mi djeca dobivaju hrpe poklona. Nadam se da ce biti skromni.
Moji bliz. ce sad tek 2 godine, ali mislim da vec odmalena se te neke stvari usvajaju i da dijete prati roditeljske reakcije.
Nama se svi cude recimo kako imamo malo igracaka, ali zaista ne vidim smisao u tome.

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
__________________
Life is what happens when you're making other plans
dixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2016., 02:04   #9
Ja se veselim poklonima, a imam 30+
Naravno da se i klinci vesele poklonima i super mi je sto dobiju "gluposti" koje im roditelj ne bi kupio. Govorim o poklonima 50-100 kuna.


I ne razumijem poveznicu između poklona za rođendan i skromnosti djeteta.



Sent from my iPhone using Tapatalk
sovak is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2016., 09:22   #10
e bas to, radije dobijem zapakirane zvake koje posebno volim nego kuvertu s lovom ili bon za nesto
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2016., 10:25   #11
Slazem se sa Sovak. Skromnost djeteta i poklon za rodendan mi ne idu u istu recenicu. Osim ako dijete ne dobiva fraz jer nije dobilo najnoviji mobitel ili igricu. Ali to opet nema veze sa rockasom.
Svida mi se ideja o zajednickom poklonu. To su kod nas napravili bake i dede i kupili su malom biciklic. Ali da su na primjer dosli svi skupa sa zamotanom karticom i rekli mu da su mu otvorili stednju u banci, to bi mi bilo bzvze... kaj dvogodisnjaku to znaci?
Ne moraju to biti pokloni velike vrijednosti.

Sto se tice isto ucenja o socijalnoj osjetljivosti - ima jedna humanitarna udruga na face koja objavljuje svaki mjesec datume rodendana i imena djece njiovih sticenika koja dolaze iz obitelji slabijeg imovinskog statusa. Odabrala sam curicu koja ima rockas kad i moj mali. Zajedno s njim cemo otici i kupiti poklon za tu curicu, zamotati i odnesti u udrugu. Bez obzira na to koliko ce on poklona dobiti i sto ce dobiti, na ovaj nacin cu ga uciti da postoje i ona djecs ciji roditelji nemaju i poduciti ga socijalnoj osjetljivosti za druge. Kada ce biti veci, darovat cemo neke igracke. Jesenas smo darovali njegove cipelice... ima puno nacina na koje se dijete mogu uciti te stvari, ali mislim da ogranicavanje rodendanskih poklona nije potrebno.

Poslano sa mog SM-G357FZ koristeći Tapatalk
Nykas is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2016., 13:19   #12
Quote:
sovak kaže: Pogledaj post
Ja se veselim poklonima, a imam 30+
Naravno da se i klinci vesele poklonima i super mi je sto dobiju "gluposti" koje im roditelj ne bi kupio. Govorim o poklonima 50-100 kuna.


I ne razumijem poveznicu između poklona za rođendan i skromnosti djeteta.



Sent from my iPhone using Tapatalk
Tocno.....
Pokloni
Ja bi ih stalno.....
Ah sto mi nije rodjendan jednom mjesecno

Poslano sa mog SM-J320FN koristeći Tapatalk
__________________
L&I 17. 12. 2009.
Twinmama is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2016., 13:47   #13
Eto ja sma prisustvovala na takvim rodjendanima gdje djeca samo mahnito otvaraju poklone i stavljaju ih na stranu. I naravno da dijete ne moze cijeniti poklon ako ih dobije 20ak. Ta djeca vise nemaju ni nikakve posebne zelje jer jednostavno sve lako dobiju.
__________________
Life is what happens when you're making other plans
dixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2016., 13:51   #14
ne znam, moja je uvijek dobro znala sto je od koga dobila i kasniej je spominjala to mi je kupila x to mi je kupio y. to sto se dobije su sitnice vecinom, uspomenice. moje dijete je vrlo zahvalno i jako cijeni poklone, cak i one koji joj nisu po volji u potpunosti.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2016., 16:20   #15
Moji isto cijene to sto dobiju.....
20 poklona sve do jednog znaju od kog je.....
I zahvalni su svima.....
Nisu nezahvalni zato sto dobiju puno niti to ne znaju cijeniti....
I ja ih ucim da cijene sve sto dobiju makar se meni cinilo ko glupost.....dar je od srca......
I jednostavno ne mogu vidjeti ni jedan razlog zasti bi moja djeca bila uskracena za rodjendanske poklone????
Mislim tko nece/nemoze dobrodosao je i bez poklona ali definitivno im ne mislim samoinicijativno ukinuti radost primanja poklona kao ni onu radost davanja.....
Ne vidim poantu niti smatram da su moji manje skromni od onih koji ne primaju poklone.....

Poslano sa mog SM-J320FN koristeći Tapatalk
__________________
L&I 17. 12. 2009.
Twinmama is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2016., 21:45   #16
mislim da je to borba sa vjetrenjačama. moja mala će tek sad napunit dvi godine i, ka ni lani, ne namjeravamo radit veliku proslavu nego će bit samo najuža obitelj, pa svejedno imam problem sa objašnjavanjem kako maloj ne triba hrpa poklona, a posebno ne skupih. i niko ne benda šta govorim.

nisam za ukidanje darivanja, ni zbog dice koja primaju poklone ni zbog onih koji žele svojim poklonom nekoga razveselit, ali mislim da bi se tribalo "uvest nekog reda". sad vjerojatno zvučim ka rođendanski grinch, ali sve više mi smeta zatrpavanje stvarima, posebno ako su beskorisne. šta dica više imaju to ih je teže razveselit i manje su koncentrirani na jednu, konkretnu, stvar. je, vesele se kad nešto dobiju, ali euforija traje 7 sekundi, a iza nje ostane hrpa papira i poklon koji u 90% slučajeva samo zauzima misto i skuplja prašinu.

da se mene pita, svaki mali slavljenik bi, uz pomoć mame i tate, sastavija listu želja sa poklonima u vridnosti od 5 do 50 kuna i ta lista bi išla uz pozivnicu za rođendan. dite bi tako sigurno dobilo nešto šta želi, a uzvanici ne bi razbijali glavu o tome šta poklonit niti bi se izlagali velikom trošku.
kavopija-14 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2016., 23:56   #17
Quote:
Pipper kaže: Pogledaj post
Molim vas za mišljenje.
Sitacija je sljedeća: moj sin ima 4 godine i u vrtiću je uobičajeno pozvati hrpu djece u igraonicu na rođendan i naravno donijeti poklon.
meni je ovo daleko veci problem, nego pokloni.
zasto zovete cijelu grupu i zasto dijete ide na rodjendan djetetu s kojim se ne druzi?

beskrajno sam zahvalna djetetu kaj nikad nije htjela raditi rodjendan u igraonici i sto ide na rodjendane samo nekolicini djece, i to ili su joj dragi za igru ili joj se svidja ta igraonica sadrzajem.
poklone kupujem tak da nazovem roditelje i pitam kaj dijete zeli ili kaj mu treba. uglavnom su skromne zelje, a ovi skolski sada, kada ona ima zadatak da pita i da izabere poklon, vecina trazi neke bojice koje svjetle i gel olovke koje moja ima u pernici (za neke nisam niti znala da ih ima ), lego gumice, ljepila sa sljokicama, ravnala sa ribicama i sl.

jeftinije nego kada sam ja u vrticu birala.
a covjek bi ocekivao obrnuto.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2016., 08:20   #18
moja zove samo one s kojima je dobra ali ona je bila dobra s vise od pola gupe i vice versa jebi ga

a sad se to nastavlja, mala je drustvena i igre se s vecinom razreda a nije ni 6 mj jos u skoli
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2016., 09:46   #19
ja se ne zamaram hrpetinom poklona i hoće li mu te stvari biti (ne)zanimljive i sve kaj ide uz to. većina ih se ionak brzo potrga, a jedanput-dvaput godišnje imamo sortiranje igračaka, pa dosta toga ode u dobrotvorne svrhe, a nešto i u smeće. nikada nije imao problema sa doniranjem i uvijek on ide s nama to odnijeti.
ove godine je prvi put slavio u igraonici. dobio je hrpetinu poklona i bilo mi je fora gledati ga kako ih otvara sa frendovima i veseli se.
za igraonicu smo prvo napravili popis djece od rodbine, frendova i njegove škvadre iz parkića i onda sam mu rekla "toliko i toliko ih možeš pozvati iz vrtića, pa biraj."
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2016., 12:32   #20
Moja je dosad slavila u igraonici i išla na tuđe rođendane u igraonicu. To je 15-20 djece na ročkasu. Ja sam za to da se na rođendan slavljeniku donese poklon, makar čokolada. Svi vole poklone, moja ih voli i dobivati i poklanjati. Nije važno u kojem je cjenovnom rangu, klincima je ionako bitno da se zabave taj dan (sudim po mojoj maloj).

Ovo s listom poklona ne znam kako bi funkcioniralo, jedino mejlom odaslati roditeljima pa da si svaki zacrta i odabere kaj će kupiti, meni je to onak...bezveze. Zašto bilo koga obvezati nekim poklonom, radilo se o 5 ili 50 kn? Tko sam ja da nekom sugeriram kaj da kupi mojoj maloj, možda bi netko neki homemade poklon donio, ovak mora odabrati s popisa. Kaj se mene tiče, ne mora donijeti ništa. Teško mi je i obitelji reći ima li mala neku želju pa da joj kupe, čak i kad pitaju. Mada, mala sad već s bakama sama to sređuje , ostali kaj donesu (i ako donesu) donesu.
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:59.