Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Ostale umjetnosti > Strip

Strip Kvadrat na kvadrat.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.12.2016., 20:44   #1
Ultimate Zagor - Zagor fanovi



Zagor je bijelac od oko 30-ak godina koji živi u šumi Darkwood, smještenoj na granici Ohia, Pennsylvanije i Zapadne Virginije. Njegova koliba nalazi se duboko u unutrašnjosti, okružena močvarom Mo-hi-la i mali broj ljudi zna put do nje.

Zagora Indijanci smatraju besmrtnim Manituovim poslanikom te ga zovu Za-gor-te-nay, što na (fiktivnom) narječju Algonquin znači Duh sa sjekirom. Zagorov glavni cilj je održavanje mira između bijelih doseljenika i indijanskih starosjedilaca. U Darkwoodu žive brojna indijanska plemena, a nalaze se i vojne utvrde, manji gradovi s bijelcima, traperska naselja i velika neistražena područja.

Zagorov najbolji prijatelj, koji i živi s njim, je "Don" Chico Felipe Cayetano Lopez Martinez y Gonzales, ili kraće Chico, Meksikanac iz Veracruza. To je komični lik i potpuna je suprotnost Zagoru. Nizak je, debeo, izuzetno nespretan i proždrljiv, potkupljiv, hvalisav, ali i simpatičan.



Zbog svoje lakomosti za jelom često upada u najrazličitije i najnevjerovatnije situacije i neprilike te ga tada Zagor mora spašavati. Ipak, Chico je i glavni Zagorov oslonac i vjerna desna ruka te ga prati redovito u svim pustolovinama, a nerijetko preuzima i glavnu ulogu. Indijansko ime mu je Mali čovjek s velikim trbuhom.

izvor teksta: https://hr.wikipedia.org/wiki/Zagor
ReemCP is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2016., 20:45   #2
Ovo je tema za Zagor fanove u kojoj možemo pričati o svemu što se tiče Zagora. Vidio sam da ovdje na forumu ima puno otvorenih tema o Zagoru, pa sam mislio da možemo imati jednu koja će biti na neki način „živa“, tema u kojoj će se češće pisati, tema koja će biti „ultimativna tema“ o Zagoru. Ja ću svakako nastojati da što ćešće komentiram ovdje (otvorio sam identičnu temu na jednom svom forumu, pa ću komentirati i tamo i ovdje).

Zagor je strip uz kojeg smo mnogi odrasli. Zagor nakon toliko godina i dan danas izlazi. Prije je Zagor, kao i ostali stripovi svakako imao širu publiku, iako to danas i nije baš tako. Ali vjerujem da vas ima kojeg su ga voljeli čitati, koji ga i danas čitaju, ili koji ga se sjete barem zbog nostalgije. Ja sam nedavno počeo skupljati Zagora, volio bi skupiti sve epizode (iako toga ima čudo ).

Malo sam istraživao po drugim forumima i stranicama koje su više orijentirane na sam strip i saznao mnogo stvari koje su me zanimale, a među njima je i popis/lista Zagora, odnosno epizoda. Jer kad dođete na kiosk ili ako ste bili u kojoj striparnici, ima toliko različitih izdanja i epizoda da vas to sve jednostavno zbunjuje.

Neki prijedlozi za raspravu u ovoj temi:

- izdanja i popisi epizoda Zagora (npr. koja izdanja preferirate najviše za kolekciju i sl.)
- možda moguća razmjena stripova Zagora koji nam fale (epizode koje imamo doma duple) radi lakšeg kompletiranja kolekcije ili kupovina/prodaja istih (jedino u slučaju ako nije protivno pravilima foruma)
- objavljivanje novih epizoda koji su danas na kioscima
- koji ste broj Zagora danas ili nedavno kupili, dobili
- i svega ostalog čega se sjetite u vezi Zagora
ReemCP is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2016., 20:57   #3
Da bi se počelo sa kolekcijom, valja imati listu/popis epizoda, od kuda krenuti, ali i odlučiti se koja izdanja skupljati (naravno, neki kolekcionari skupljaju sve živo što ima o Zagoru). To me najviše bunilo kad bi išao kupiti Zagora, jer na kiosku bude par verzija izdanja, različitih brojeva, reprintova..

Pa malo pojašnjenje na početku, zaključak do kojeg sam došao istraživanjem na nekoliko foruma.

Zagor je prije u bivšoj Jugoslaviji izlazio u izdanjima Zlatne Serije i LMS-a (Lunov Magnus Strip). Ali fokusirajmo se na Zlatnu Seriju. Zlatna Serija je izbacila ukupno 1103 epizoda različitih strip junaka do razdoblja kad je rat počeo. Od ukupno tih 1103 epizoda, Zagora je bilo ukupno 318 epizoda.

Slobodna Dalmacija je potom nastavila izdavati Zagora tamo gdje je Zlatna Serija stala, da bi potom Ludens nastavio tamo gdje je Slobodna Dalmacija stala. Te epizode što je Slobodna Dalmacija nastavila, pa kasnije Ludens do dana današnjeg, nazivamo "redovni" brojevi/epizode Zagora.

A Slobodna Dalmacija dok je bila aktivna sa izdavanjima Zagora, također su odlučili izdati ove epizode Zagora što je izdala Zlatna Serija, epizode prije ovih redovnih brojeva (znači tih 318 spominjanih epizoda), izdavala ih je da bi tamo gdje je stala, nastavio opet Ludens do dana današnjeg. Te epizode Zagora se zovu "Extra".

Sad ne znam da li ste me skužili, a da još malo zakompliciram, te epizode koje su izlazile kod nas, nisu izlazile kronološkim redom kao orginali iz Italije. Ja sam si posložio sve te epizode u jednom popisu kronološki kako bi trebalo čitati, pa će i tome biti riječi kroz temu.

Uz te extra i redovne brojeve, još imamo specijale, gigante, maxije, almanahe, klasike, kolore...o kojima će također biti riječi u temi.
ReemCP is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2016., 21:17   #4
Slobodna Dalmacija je izdala 71 redovni broj i nakon toga je Ludens nastavio sa brojem 72 sve do danas.
Slobodna Dalmacija je izdala 75 extra brojeva Zagora, Ludens je nastavio nakon toga sa brojem 76 pa sve do danas.

Kako sam spomenuo, te epizode kod nas nisu izlazile kronološki kao orginali iz Italije. Evo kojim bi redoslijedom trebalo čitati:

SDX 031 - SDX 075
LUX 076 - LUX 092
SDX 001 - SDX 030
LUX 093 - pa do današnjeg broja

SD 001 - SD 005
LU 074 - LU 093
SD 006 - SD 071
LU 072 - LU 073
LU 094 - pa do današnjeg broja

SDX - Slobodna Dalmacija Extra
LUX - Ludens Extra
SD - Slobodna Dalmacija (redovni brojevi)
LU - Ludens (redovni brojevi)

Ovo su inače najčešća pitanja na forumima kad je riječ o Zagoru, pa sam htio ovo staviti odmah na početku kako bi ljudi znali (koga to već zanima).

Također bi spomenuo, da postoji dan danas još "rupa" između extra i redovnih brojeva. Naime, to što sam spominjao da su extra brojevi zapravo reprint tih starih brojeva koje je objavila Zlatna Serija, dan danas još taj reprint tih starih epizoda nije dovršen. Koliko sam skužio (a neka me ispravi tko bolje zna), mislim da cca nekih 50 epizoda treba još izaći da bi se extra "spojio" sa redovnim, navodno se spominje 2021. godina.

Dok zadnji broj redovnog, najsvježiji koji je kod nas izašao, taj broj je u Italiji izdan 2013. godine, tako da kaskamo za Talijanima 3 godine što se tiče tih redovnih brojeva.
ReemCP is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2016., 22:30   #5
Evo, kako Chico može biti toliko debeo, a kreće se više nego 90% ljudi danas?

Mislim, njima je sve "par dana hoda odavde" a često idu svugdje

Šalu na stranu, najdraže su mi one epizode na brodu, sa kapetanom Fishlegom. Super mi je i dio sa onim Kraizerom.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2016., 01:05   #6
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Evo, kako Chico može biti toliko debeo, a kreće se više nego 90% ljudi danas?

Mislim, njima je sve "par dana hoda odavde" a često idu svugdje
Možda zato što nakon tog svog silnog hoda Čiko pojede obrok za 10 ljudi

Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Šalu na stranu, najdraže su mi one epizode na brodu, sa kapetanom Fishlegom. Super mi je i dio sa onim Kraizerom.
Aha, legendarni Golden Baby i kapetan Fishleg Imaju oni sa Fishlegom puno pustolovina, mislim da su zajedno imali i sa profesorom Helingenom pustolovinu, ali moram se prisjetiti, sa onom podmornicom.

Te epizode sam davno čitao i sad mi je nekako opet došla želja za tim. Volio bi nabaviti te starije epizode, a čitao sam da su striparnice najbolje za to ili razmjena možda ovako preko foruma u temi sa ljudima koji isto skupljaju Zagora.

Jesi bio ikad u striparnici? Koliko vidim, najbolje su one dvije u Zg-u, Stripovi na kvadrat i Strip-knjižara Asteroid B612. Ja nisam nikad bio, a čim budem imao priliku, otići ću.
ReemCP is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2016., 08:16   #7
Imam gotovo stripove o Zagoru koji su ikad izasli na ovim prostorima, ovde su, u racunaru, skenirani, nadohvat ruke.
ccaterpillar is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2016., 13:16   #8
Mislim da je to isto dobro, pogotovo za nabaviti i čitati one rijetke epizode primjerice iz doba Zlatne Serije

Ali ja bi ipak volio skupiti ove prave, da osjetim papir u rukama Izdanja Slobodne Dalmacije i Ludens mi se čine najbolje verzije za skupljanje kolekcije.
ReemCP is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2017., 09:32   #9
Ako neko zna nekog ko bi kupio skenirane stripove, neka mi se javi na private...
ccaterpillar is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2017., 12:36   #10
ccaterpillar, imaš li doma Zagora od Slobodne Dalmacije i Ludens izdanja? Ali mislim na one prave, ne skenirane..
ReemCP is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2017., 12:12   #11
Najbolje epizode - Sedam gradova Cibole i kada idu u Afriku. Uf, da mi je kupiti kolekciju Zagora, prodao sve kao klinac, budala
__________________
“Bird box, a movie where they survive by acting like they don’t see a thing.. a bit like working for Harvey Weinstein”
SergioRamos is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2017., 13:18   #12
Quote:
SergioRamos kaže: Pogledaj post
Najbolje epizode - Sedam gradova Cibole i kada idu u Afriku.
To sa Cibolom su baš zanimljive epizode, sjećam se malo toga i jedva čekam to ponovno čitati

Quote:
SergioRamos kaže: Pogledaj post
Uf, da mi je kupiti kolekciju Zagora, prodao sve kao klinac, budala
Ma kod mene je slična situacija, samo što nisam prodao, nego sam dosta toga bio posudio, a nisu mi vratili. Išao sam nekidan potražiti u kutiji gdje sam složio stripove prije dosta godina, i dosta su u dobrom stanju. Našao sam desetak starih epizoda (pritom mislim na ove iz Slobodne Dalmacije, redovni i extra brojevi).

Danas je Zagor na kiosku 18 kn, rekao bi puno za naše prilike, ali ga ipak kupujem. Ono što je dobro, imaš na kiosku i Zagora zamotanog u prozirnoj foliji, 3 stripa u paketu Zagora zamotana i cijena je 25 kn :klap: samo treba tražit tetu na kisoku da ti pokaže sve što ima od toga za 25kn.

Te sam ja počeo kupovati, znači izađe te po jednoj epizodi 25:3= 8,33 kn što nije uopće loše za novi strip.

Jedina mana što se tako 3 u paketu onda nađe ponekad i dupla epizoda koju imaš, ali ako su u paketu 2 koja nemam, a 1 imam, opet kupim jer platim ta 2 Zagora 12,50 kn što je opet manje od 18 kn

Imam 3 dupla nova Zagora i odmah sam ih stavio u foliju, pa ako netko bude ovdje trebao za razmjenu
ReemCP is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2017., 00:07   #13
Najnovije od Zagora što se danas može kupiti na kiosku i striparnici:

Zagor extra 268: Dani strave



Zagor 255: Cangaceirosi udaraju



Zagor specijal 35: Banda petorice



Zagor maxi 027: Meta: Bat Batterton



Zagor kolor 04: Tajna pukovnika Perryja

ReemCP is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2017., 22:18   #14
Ako nekome treba skenirani Zagor, neka mi se javi na private...
ccaterpillar is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2017., 11:48   #15
Izašla su nova 2 Zagora, extra i obični.

Zagor extra 269: Gospodar vremena



Zagor 256: Izgubljeni svijet

ReemCP is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2017., 15:02   #16
Našao sam na netu Zagore na talijanski pa sad to čitam, budući da studiram talijanski spajam ugodno s korisnim.

Ako koga zanima, poslat ću mu link na pm.
Clint Eastwood is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2017., 16:06   #17
Ti baš spajaš ugodno s korisnim

Možeš meni poslat link, čisto da vidim kako to izgleda (iako nemam pojma talijanski).
ReemCP is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2017., 21:50   #18
Zagor zauzima vazno mjesto u sjecanjima na moje djetinjstvo <3

procitao sam 50ak epizoda, ali mi je u sjecanju ostala Limena Zvijezda kao jedna od boljih

eh zivote

poklonio sam ih malcu od rodjaka prije nekoliko godina


prije nekog vremena sam nabasao na neki od novijih brojeva i ne znam je li to zbog pada kvalitete ili zbog toga sto je iscezla djecija masta, ali mi nikako nije bilo to to
PussyLicker is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2017., 22:30   #19
Kako se zove epizoda kad je Zagor išao nekamo s nekom ekipom pa su zaspali na nekom indijanskom groblju /kao na nekoj stijeni/uzvisini/ i onda se dignu duhovi.

To mi je ostalu u sjecanju, predobar ugodaj, fantasticna epizoda. Dojmio me se i Super Mike i cijela priča sa Helingenom. Prije cca 25 godina je to bilo.
vlastimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2017., 23:35   #20
Quote:
Clint Eastwood kaže: Pogledaj post
Našao sam na netu Zagore na talijanski pa sad to čitam, budući da studiram talijanski spajam ugodno s korisnim.

Ako koga zanima, poslat ću mu link na pm.
I ja bih link, možda bih bila motiviranija za učenje
__________________
Fairy tales are more than true:
not because they tell us that dragons exist,
but because they tell us that dragons can be tamed.
Querencia is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:26.