Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.07.2008., 12:01   #81
Quote:
lekay kaže: Pogledaj post
pa naravno svaki makedonac ce uvijek reci sve najgore o albancima....
Ne razumemsto sam ja napisala najgore, pisem o jeziku,

Karta -Kavkaska Albanija DESNO na mapi

ovo je jedan od argumenata koji alb.istoricari nemogu pobiti,da ne spominjem opet jezik,toponime i ostalo.



A i kako da se objasni postojanje kavkaskih arheoloskih predmeta od 11 st.na tlu danasnje Alb.
snezana mk is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2008., 14:00   #82
Evo kako su Albanci balkanski starosedeoci...http://en.wikipedia.org/wiki/Caucasian_Albania
__________________
Pain is an ilusion...
Trent Reznor is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2008., 22:29   #83
prije nego skocite sa komentarima "auu stormfront, jeben izvor", molim procitajte teoriju do kraja...
http://www.stormfront.org/forum/showthread.php?t=544162
pa onda komentirajte, molim.
T1950 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2008., 00:09   #84
Albanci su potomci Ilira,kao narod su postojali prije Hrvata i svih jugoslavena...
hawk_20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2008., 14:08   #85
navjerojatnije jesu
ali,postoji teorija koja nije za bacit,a to je da su dosli sa kavkaza,ja osobno nisam vjerovala da je to uopce moguce,ali dok sam na viasat history gledala emisiju o aleksandru makedonskom
vodatelj je iduci putem AM naletio na jedan kavkaski narod,koji je po govoru,nosnji,gradjevinama i obicajima krvne osvjete bio posve isti albancima
neznam jel jos tko gledao i zna o cem govorim
ali,do sada,izuzev toga...albanci su tu iliri,a neretko pelazgi i drugi narodi starosjedioci balkana
bjezeci pred nadirucim slovenima bjeze u vrleti i planine albanije
pelazgi su pra stanovnici grcke,koji su tu zivjeli prije dolaska starih grka..i oni su bjezali u planine koje odgovaraju lokaciji danasnje albanije
__________________
pisem pismo tinta mi se proli,daleko je onaj tko me voli
visa_sila is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2008., 17:00   #86
Quote:
visa_sila kaže: Pogledaj post
navjerojatnije jesu
ali,postoji teorija koja nije za bacit,a to je da su dosli sa kavkaza,ja osobno nisam vjerovala da je to uopce moguce,ali dok sam na viasat history gledala emisiju o aleksandru makedonskom
vodatelj je iduci putem AM naletio na jedan kavkaski narod,koji je po govoru,nosnji,gradjevinama i obicajima krvne osvjete bio posve isti albancima
neznam jel jos tko gledao i zna o cem govorim
ali,do sada,izuzev toga...albanci su tu iliri,a neretko pelazgi i drugi narodi starosjedioci balkana
bjezeci pred nadirucim slovenima bjeze u vrleti i planine albanije
pelazgi su pra stanovnici grcke,koji su tu zivjeli prije dolaska starih grka..i oni su bjezali u planine koje odgovaraju lokaciji danasnje albanije
Samo mi nije jasno kako se toliki narod uspeo nakupiti u ta "ogromna" prostranstva albanskih planina... kolike li to planine imaju u Albaniji... mora da su jako velike ....

I o kojim to Ilirima onda pisu Hrvati u 15, 16,..., 19 st.



Treba znati da ILIRSKI narodi, iliti Schiavoni, imaju dvije vrste pisama, pa se istočnije pokrajine služe onim koje sliči grčkomu, čiji je izumitelj bio Ćiril, odakle ga nazivaju ćirilicom, a druge, južnije ili zapadnije pokrajine služe se onim, čiji je izumitelj bio sveti Jeronim, pa ga nazivaju bukvicom, koje je pismo različito od svih drugih na svijetu. Imate također znati da je govor puka onaj vlastiti kojim se uvijek mole, i svi narodi razumiju ga, kao što mi razumijemo svoj narodni jezik, vrlo je bogat riječima ali veoma teškog izgovora onomu koji nije u njih odgajan od malena, te njim imaju pisane misale, brevijare i molitvenike naše Gospe, pa i Bibliju.







onda....
Antun Mažuranić, Temelji ilirskoga i latinskoga jezika za početnike. Zagreb, 1839, 1842.
Jerolim Šutina, Principi di grammatica illirica, u: Vocaboli di prima necessita… Zadar, 1850, 1855, 1879.
Andrija Torkvat Brlić, Grammatik der illyrischen Sprache wie solche im Munde und Schrift der Serben und Kroaten. Beč, 1854.
Fran Volarić, Ilirska slovnica za početne učionice. Trst, 1854.
Ivan Danilo, Grammatica della lingua illirica. Zadar, 1855.
Andrija Stazić, Grammatica illirica pratica secondo il metodo di Ahn e di Ollendorff. Split, 1855, Trst, 1861.
Adolfo Veber (Tkalčević), Skladnja ilirskoga jezika za niže gimnazije. Beč, 1859, 1862.

Nisu valjda svi ovi stampali knjige, gramatike, rjecnike.... danasnjeg Albanskog jezika koji je tek 1913 dobio svoje pismo..... nekako mi to ne ide....
LuckyLuke is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2008., 17:34   #87
ma albanci su većinom slaveni samo imaju jezik kojeg su primili od starosjedilaca.
__________________
forza juve
delpiero is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2008., 20:07   #88
Quote:
LuckyLuke kaže: Pogledaj post
Samo mi nije jasno kako se toliki narod uspeo nakupiti u ta "ogromna" prostranstva albanskih planina... kolike li to planine imaju u Albaniji... mora da su jako velike ....

I o kojim to Ilirima onda pisu Hrvati u 15, 16,..., 19 st.



Treba znati da ILIRSKI narodi, iliti Schiavoni, imaju dvije vrste pisama, pa se istočnije pokrajine služe onim koje sliči grčkomu, čiji je izumitelj bio Ćiril, odakle ga nazivaju ćirilicom, a druge, južnije ili zapadnije pokrajine služe se onim, čiji je izumitelj bio sveti Jeronim, pa ga nazivaju bukvicom, koje je pismo različito od svih drugih na svijetu. Imate također znati da je govor puka onaj vlastiti kojim se uvijek mole, i svi narodi razumiju ga, kao što mi razumijemo svoj narodni jezik, vrlo je bogat riječima ali veoma teškog izgovora onomu koji nije u njih odgajan od malena, te njim imaju pisane misale, brevijare i molitvenike naše Gospe, pa i Bibliju.







onda....
Antun Mažuranić, Temelji ilirskoga i latinskoga jezika za početnike. Zagreb, 1839, 1842.
Jerolim Šutina, Principi di grammatica illirica, u: Vocaboli di prima necessita… Zadar, 1850, 1855, 1879.
Andrija Torkvat Brlić, Grammatik der illyrischen Sprache wie solche im Munde und Schrift der Serben und Kroaten. Beč, 1854.
Fran Volarić, Ilirska slovnica za početne učionice. Trst, 1854.
Ivan Danilo, Grammatica della lingua illirica. Zadar, 1855.
Andrija Stazić, Grammatica illirica pratica secondo il metodo di Ahn e di Ollendorff. Split, 1855, Trst, 1861.
Adolfo Veber (Tkalčević), Skladnja ilirskoga jezika za niže gimnazije. Beč, 1859, 1862.

Nisu valjda svi ovi stampali knjige, gramatike, rjecnike.... danasnjeg Albanskog jezika koji je tek 1913 dobio svoje pismo..... nekako mi to ne ide....
Kakve su ovo nebuloze? Ti ovime želiš dokazati da Albanci nemaju veze sa Ilirima?

Pa svaki debil zna da je Iliri pa i Dalmati bio sinonim za veliki dio balkanskih Slavena, zato što su se oni doselili u Ilirik odn.Dalmaciju u Seobi naroda i to je skoro 2 milenija bio naziv za ove prostore.

Da li to znači da su Slaveni zapravo Iliri?
bonislav is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2008., 17:35   #89
Quote:
bonislav kaže: Pogledaj post
Kakve su ovo nebuloze? Ti ovime želiš dokazati da Albanci nemaju veze sa Ilirima?

Pa svaki debil zna da je Iliri pa i Dalmati bio sinonim za veliki dio balkanskih Slavena, zato što su se oni doselili u Ilirik odn.Dalmaciju u Seobi naroda i to je skoro 2 milenija bio naziv za ove prostore.

Da li to znači da su Slaveni zapravo Iliri?

A u kom djelu sam ja napisao da Albanci imaju/nemaju veze sa Ilirima..... i gdje sam ih uopce spomenuo....
LuckyLuke is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2008., 18:39   #90
Quote:
LuckyLuke kaže: Pogledaj post
A u kom djelu sam ja napisao da Albanci imaju/nemaju veze sa Ilirima..... i gdje sam ih uopce spomenuo....
Cirkusantu, pogledaj što pišeš, spominješ i Albaniju i albanski jezik.

Ajde traži teškoto u Egiptu.
bonislav is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 09.12.2008., 20:42   #91
Quote:
lekay kaže: Pogledaj post
pa zato jer su turci tamo vladali puno vremena... pa je logicno sto i svaka vojska koja napada i zeli osvojiti nesto radi..silovali su zene (albanke)..zenili sealbankama.. i zato su ta "dica"(potomci njihovi) tako crni kao turcini !! npr imas albanaca koji su katolici i nema te sile da bi covjek reko da su albanci ili turci.. bijeli normalni ...sve 5..
Koje gluposti... Albanci nisu uopće crni tj. nisu ništa crnji od drugih naroda oko njih,jedino se malo ističu fizionomijom(prepoznaš ih po faci čim ih vidiš na cesti) zato je imaju,bar ovi s Kosova,manje genetskih varijacija nego recimo, Hrvati ili bilo tko drugi. To je zato jer se stoljećima žene unutar jednog ili dva plemena(postoji uzrečica ,,sve rođaci,kao šiptari). A dnk testiranje na Kosovo je našlo da gene karakteristične za Tursku ima 2 posto kosovara...Što je minimal postotak,toliko imaju i ciganskih (Y kromosomska haplogrupa H) i germanskih,preko rudara Sasa iz srednje vijeka(Y kromosomska haplogrupa I1a).
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2008., 20:53   #92
Quote:
vranjak kaže: Pogledaj post
Dalmatinac sam a sama rič Dalmacija potječe od Ilirske riči Dalmati ili ti ga ilirsko pleme koje je živilo na području današnje Dalmacije.Rič dalmat se i danas koristi u Albanskom jeziku i znači ovčar-pastir a dalma je kao što znamo Albanski ovca.
Po arheološkim nalazima znamo da su se iliri bavili stočarstvom pa eto jedne poveznice Albanci=Iliri. Imam prijatelja Albanca koji je sa Kosova i u njegovoj obitelji se prenosi generacijama ime Teuta, a njegov otac mi je pričao neke priče o vjerovanjima prije islama. A to što današnji albanci nisu neki pomorci kao Teutini gusari je možda zbog slabe razvedenosti Albanske obale a poznato je da se čovik moru okrče u neimaštini(možda su imali sve šat im je tribalo)
Dalmati i naziv dalmacija nemaju veze s Albancima. Ta teorija s ovcama je pogrešna interpretacija grckog autora Strabona koji je rekao da je grad Delminium,središte dalmata,postao nakon jednog velikog požara ispasište za ovce,a ne da je dalma ovce,ovce jedne Što se tiče imena Teuta, ono je kod Albanaca ušlo u modu negdje krajem 19. st(nikako ranije) u doba romanticnog nacionalizma i od tada oni se smatraju Ilirima(dam glavu da prije toga nisu nikad čuli za ikakve Ilire dok im nisu došli švapski etnolozi i počeli o tome pričati). Od tog vremena datira njihovo davanje djeci ilirskih imena, koja im uz njihova Bećiri,Musliu,Osmani,Sulejmani i sl. prezimena, stoje kao magarcu sedlo
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2008., 21:37   #93
kak to da na Kosovu ima tak puno albanaca i kod osnivanja države 1913. nije i taj dio ušao u albaniju?
agent is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2008., 22:36   #94
jedna stvar mi tu nije jasna-albanci sami sebe ne zovu tako-nego šiptari.kakve veze onda oni imadu s tom nekom albanijom na kavkazu i s tim nekim ilirskim plemenom-albanoi?
-btw-ko to kaže da hrvati ne potječu od ilira-pa,dokazano je da su iliri bili jezični slaveni,da su govorili istim jezikom kao mi danas.a slaveni nikad u povijesti nisu postojali.sklavus na latinskom znači rob.prema tome-nikakvi slaveni" se nisu nazivali ilirima;nego sklaveni ili šćavi-doslovno znači-robovi(npr-na galijama mletačkim)i ništa drugo.
cchater is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2008., 12:42   #95
Što se tiče naziva šiptar dolazi iz rječi Escape (is'keip) znači bježanje,pojavljuje se kao termin i poklapa kad je dio stanovnistva iz Epira pobjeglo na sever.

Shqip e poznat i kao kaçak=escape po turskom,
arnavut (arapski)=kaçak (turski)=otisao, nije se vratio.

To je termin s kojim lokalno stanovnistvo je nazvao došljake.
snezana mk is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2008., 04:55   #96
Quote:
cchater kaže: Pogledaj post
jedna stvar mi tu nije jasna-albanci sami sebe ne zovu tako-nego šiptari.kakve veze onda oni imadu s tom nekom albanijom na kavkazu i s tim nekim ilirskim plemenom-albanoi?
-btw-ko to kaže da hrvati ne potječu od ilira-pa,dokazano je da su iliri bili jezični slaveni,da su govorili istim jezikom kao mi danas.a slaveni nikad u povijesti nisu postojali.sklavus na latinskom znači rob.prema tome-nikakvi slaveni" se nisu nazivali ilirima;nego sklaveni ili šćavi-doslovno znači-robovi(npr-na galijama mletačkim)i ništa drugo.
1.Ilirski jezici,prema ono malo kratkih zapisa,toponima,imena božanstava,plemenskih i osobnih imena za koje znamo,pripadaju Centum ogranku Indoeuropljana,slično Italičkim i Keltskim jezicima. S druge strane i Slavenski jezici i Albanski pripadaju u Satem ogranku Indoeuropljana. Ne postoji(niti je ikad postojao) dokaz bilo koje vrste da su Iliri bili jezični Slaveni. Isto tako,sto posto sam siguran da ni s Albancima nemaju veze...
2.Naziv Slaveni nema veze s nikakvim robovima,mani se nacionalsocijalističkih hipoteza... Slaven,slovin i sl. nazivi pod kojima se u povijesti prvi put pojavljuju označava izvorno ljude koje slove tj (razumnjivo) govore, za razliku od Germana koje su Slaveni nazvali Njemcima jer ne znaju sloviti tj zanijeme kad ih Slaveni nešto pitaju jer ne razumiju njihov govor. Ne bi nitko hrvatske knezove nazivao knezovima robova niti bi, recimo,pop dukljanin nazvao svoj ljetopis ,,regnum sclavorum,, da je to bila oznaka za roba. Kraljevstvo robova,veze s vezom nema
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2008., 14:52   #97
slaveni su bili robovi u bizantskom carstvu.nikad u povijesti slaveni nisu postojali kao etnička skupina.nikad!prvi put se spominju u petom stoljeću.
cchater is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2008., 17:04   #98
Ma bravo, pročitao si ono smeče od Curte i sad misliš da si popio svu pamet svita jeli?
__________________
Πόλεμος πάντων μὲν πατήρ ἐστι πάντων δὲ βασιλεύς, καὶ τοὺς μὲν θεοὺς ἔδειξε τοὺς δὲ ἀνθρώπους, τοὺς μὲν δούλους ἐποίησε τοὺς δὲ ἐλευθέρους
von_ungern is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2008., 17:49   #99
Quote:
von_ungern kaže: Pogledaj post
Ma bravo, pročitao si ono smeče od Curte i sad misliš da si popio svu pamet svita jeli?
tko je Curta??
cchater is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2008., 19:19   #100
Quote:
cchater kaže: Pogledaj post
slaveni su bili robovi u bizantskom carstvu.nikad u povijesti slaveni nisu postojali kao etnička skupina.nikad!prvi put se spominju u petom stoljeću.
Kakvi robovi u Bizantu,pa nisu u tim krajevima Slaveni prisutni jednako dugo kao Bizant... Slaveni su lingvistička skupina,kao recimo,Kelti,Balti itd,koji također nisu etničke nego lingvističke skupine. Slaveni se prvi put spominju u petom stoljeću jer tada prvi put dolaze u doticaj s klasičnom [grčko-rimskom] civilizacijom,pa povjesničari počinju pisati o njima... Naravno da su postojali i ranije,ali sami nisu bili pismeni da nešto o svojoj ranijom povijesti zabilježe
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:29.