Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.04.2007., 23:04   #21
Quote:
Jelsa49 kaže: Pogledaj post
Cikas se može proizvesti i od sjemena.Koliko znam postoji samo jedna muška biljka u Splitu odakle mi je prijatelj dobio sjeme.Nisam mogao vjerovati da tako brzo raste iz sjemena.Pokušavao sam osobno raditi je iz sjemena ali sve je sterilno.Inaće ne speda u palme već u cikade,jedne od najstarijih živučih biljaka na svijetu/pored ginka/.Ipak mislim da su najljepše cikasice u franjevačkom samostanu u Starom Gradu.Starost im prelazi 140 g.
Prilikom presađivanja nije problem oštečenje korjena,već način presađivanja.Nikako se nesmije zatrpavati dio debla jer dolazi stagnacije rasta ili čak uginuća.Trpi temperature i do -7.
Je ja vidio! nisam smio reći jel nisam siguran,jesam ga vidio u hektorovića il samostanu.
tu u korčuli ima jedan veći, al mu se nemože prići zbog zlog vlasnika! A u arboretumu jelsa ima dosta starijih nego taj koji je u starigradu mada imam osjećaj da ih je i dosta vrsta il su neke varij.
topala is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2007., 23:13   #22
Eno ti piše gore da je sjeme miks vrsta, mene kopka ta srebrna.
Inače, da se malo ubacim sa palmama, vidjeh ljubičastu vašingtoniju danas u mbmu!
passiflora is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2007., 17:02   #23
Hektorović ima velike ali franjevački samostan ih nadmašuje/teško je uči/.Ima ih bar tri vrste kod nas,ali je najčešća i najljepša revoluta,jedina mana što nema muških biljaka.Prije dva mjeseca naručio sam sjeme/1000 kom/.Javili da je poslano ali ništa ne dolazi.Carina???
Jelsa49 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2007., 18:07   #24
Meni je iz t&m stizalo za mjesec dana. Možda su drugačiji protokoli kad se naručuje za komercijalno uzgajanje, vidjela sam da je tad i puno manji izbor sjemena.
passiflora is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2007., 23:27   #25
cycas revoluta?? pomoc

ako netko ima iskustva..imam humovit c doma zemlju za crnogoricu i sl pa neznam dal da to stavim za ovu biljku sta bi joj se moglo desit..


rushinbrain is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2007., 00:55   #26
to imamo i mi i ne ponasa se bas najbolje odkako smo je malo previse zalili jos prije mjesec dva. listovi su opusteni i oni stari donji zute?
u cemu je problem
presadili smo je u obicnu zemlju.
osbourne is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2007., 01:26   #27
@rushinbrain; koliko je cikas star? Humovit kako vidim ima pH 6,0-7,0, to je za njega odgovarajuce, trebalo bit jos pognojit pravim gnojivom i sirurno ce bit dobro
To je jedna od razlika izmedju cikasa i palmi, palme zahtijevaju 7-10 dusika u NPK gnojivu, kod cikasa je to 18-25. Tek tada ima dovljno dusika za razvoj mladih listova, inace se listovi suse.

@osbourne; stariji listovi zute? Jel u zemlji ili pitaru? To se najcesce dogodi kad se puno zalijeva, tlo ima losu drenazu il je glinasto. U tom je slucaju najbolje biljku presadit u drugi pitar s vecim udjelom pjeska u zemlji il poradit na drenazi u dvoristu jer je najcesci uzrok susenja cikasa truljenje korjena upravo zbog viska vode.
Las Legolas is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2007., 10:19   #28
Quote:
Las Legolas kaže: Pogledaj post
@rushinbrain; koliko je cikas star? Humovit kako vidim ima pH 6,0-7,0, to je za njega odgovarajuce, trebalo bit jos pognojit pravim gnojivom i sirurno ce bit dobro
To je jedna od razlika izmedju cikasa i palmi, palme zahtijevaju 7-10 dusika u NPK gnojivu, kod cikasa je to 18-25. Tek tada ima dovljno dusika za razvoj mladih listova, inace se listovi suse.

@osbourne; stariji listovi zute? Jel u zemlji ili pitaru? To se najcesce dogodi kad se puno zalijeva, tlo ima losu drenazu il je glinasto. U tom je slucaju najbolje biljku presadit u drugi pitar s vecim udjelom pjeska u zemlji il poradit na drenazi u dvoristu jer je najcesci uzrok susenja cikasa truljenje korjena upravo zbog viska vode.

ha star kupio ga neki dan visok je 15 cm drvo a listovi do 40..a mislim da humovit c ima od 4.5 - 5.5
rushinbrain is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2007., 11:34   #29
Quote:
rushinbrain kaže: Pogledaj post
ha star kupio ga neki dan visok je 15 cm drvo a listovi do 40..a mislim da humovit c ima od 4.5 - 5.5
pogledaj na ambalazi, ako je tako onda je prekisel, cikas trazi pH 6,0-6,5
Las Legolas is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2007., 11:35   #30
pogledaj na ambalazi, ako je tako onda je prekisel, cikas trazi pH 6,0-6,5
Las Legolas is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2007., 11:37   #31
pogledaj na ambalazi, ako je tako onda je prekisel, cikas trazi pH 6,0-6,5

ne zaboravi postavit dobru drenazu, i pripazi na gnojivo, najbolje je staviti 24-7-8 ili 18-6-8
Las Legolas is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2007., 12:53   #32
Quote:
Las Legolas kaže: Pogledaj post
pogledaj na ambalazi, ako je tako onda je prekisel, cikas trazi pH 6,0-6,5

ne zaboravi postavit dobru drenazu, i pripazi na gnojivo, najbolje je staviti 24-7-8 ili 18-6-8
a sto je drenaza )))
rushinbrain is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2007., 15:11   #33
"odvod"
osbourne is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2007., 20:50   #34
sorry na duplim postovima, browser mi prolupao

da, odvod suvisne vode koji moze biti u obliku sljunka ili kamena na dnu pitara, ili ako je u vrtu ispod biljke
Las Legolas is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2007., 17:37   #35
Slazem se sa Las Legolasom
__________________
WWW.BILJKE.ORG
tibor12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2008., 21:11   #36
Cikas palma

kupio sam jedan i nije uopće rastao i sad kad je počeo ne staje i ne svida mi se sto grane visei mlohave su kako to rijesit?
jer moram rezati one dolje?
morino is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2008., 12:51   #37
Cikas, ovisno o starosti jednom godisnje potjera novi uzrast sastavljen od 3-7 listova.
Izgled i kavaliteta novih uzrasta ovisi o uvjetima u kojima raste, npr. kod mene cikasi u manjim teglama godisnje izbace duge i rijetke listove, dok oni u vecim (gdje je zemlja dublja) potjeraju male i guste listove- koji su apsolutno lijepsi od prije spomenutih.

Uslikaj biljku pa uploadaj/slika govori vise od 1000 rijeci
Las Legolas is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2008., 16:52   #38
navecer slike dodu
morino is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2009., 14:19   #39
Vidim da je vec skoro godinu dana proslo od razgovora o Cycasu, no eto, da postavim jedno pitanje ili dilemu...
Biljka je prekrasna i vec sam ju odlucila kupiti i presaditi u vrt, kad sam nasla na http://en.wikipedia.org/wiki/Cycas_revoluta informaciju da je otrovna (i za ljude i za zivotinje)!!
Za ljude nema problema - pa necemo je jesti, ali me zabrinulo zbog mojih mica-maca koje znaju svasta zelenog popapati!
Ima li tko iskustva s biljkom i kucnim ljubimcima, mislim jel doista postoji opasnost??
S druge strane vidim da je puno ljudi ima u vrtovima, pa i stanovima, a naravno da i macke i psi dijele ista kucanstva.
Sad sam trenutno odustala od kupvine te biljke zbog opasnosti za macke, ali voljela bi cuti vasa iskustva.
Hvala.
CinCinKa is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2009., 09:50   #40
smijem samo napomenut kako, botanicki gledano, cikas nije palma... tek da se zna, da ne pricate okolo sto nije tocno
sori na ot
18Delta is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:42.