Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.09.2009., 12:48   #81
Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
eto ja imam lindab već evo, ide treća godina.

pa pisah o tome već tu negdje, mislim baš na nekoj tvojoj temi, možda onoj o ravnom krovu.

ja sam super zadovoljan

priče o buci priliikom padanja kiše su priče za malu djecu. veća je buka padanje kiše po krovnim prozorima nego po limu. preduvjet je dobra izolacija, bar 10cm vune.

nemam problema ni s kišom ni sa vručinom.

preporučio bih ga svakako. ja pričam o lindabu. kakve su ove domaće verzije od m profila i jedinstva krapine nemam pojma.

garancija 15g na postojanost boje, još 15 ak ode boja da lim ne zahrđa, očekivani vijek trajanja 70godina. krov je hermetički zatovren, nema šanse da gdi curi ikad ako je postavljen po pravilima.
Eto da pitam tebe, vidim da imaš Lindab pokrov 5, 6 godina. Kako si sada zadovoljan s njim? Kakav je u odnosu na običan crijep?
tanki7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2012., 22:02   #82
Falcani

U fazi smo traženja projektne dokumentacije za obiteljsku kuću.
Kao i Renata-u i mene zanima gotovo ravni krov (ona ga je vjerojatno već riješila) i to bi bio od lima za 100m2 (11x9m) tlocrta - dvostrešni.
Malo sam pogledao specifikacije nekih proizvođača limenih pokrova, i vidio sam da je (kako je i zh1 naveo) meki ravni lim s falcanim stojećim spojevima ono što je prihvatljivo za male nagibe (za nagibe veće od 6st. - čini mi se 10st. optimalno), a i cjenovno je OK (npr. bojani pocinčani lim npr. Qualiroof).
Ono što želimo je da konstrukcija bude s ventilacijskim prostorom ispod pokrova kako bi se prekinuo tok topline ljeti (jedna streha će biti na južnoj strani jače opterećena sunčevim grijanjem).
Koliki je minimalni nagib krova da funkcionira ventilacija (znam da treba imati veće otvore za niži nagib)?
Zanima me i sama konstrukcija krova.
Vidio sam razne varijante izvedbi, no meni se čini najprikladnija ona bez upotrebe katranskih proizvoda.
Razlike u izvedbama su najveće u tome: ime li krov tzv. odvojni sloj ispod lima za odvođenje kondenzata (mana limenog pokrova zbog paro-nepropusnosti), a on je najčešće od katrana s pješčanim posipom. Navodi se da je taj sloj katrana (terpapir) zabranjen u Njemačkoj i Francuskoj, obavezan u Švedskoj, a u Mađarskoj ovisi njegova primjena o izvedbi (ako je podaskano s OSB pločama ili ako je nagib samo 3 do 5st. ide obavezno ispod lima katran-papir s pjeskom, no ako je nagib veći od 10st. s dobrom ventilacijom oslonjen na daske - odvojni sloj se mora izostaviti).
Je li u praksi primjenjiva, kvalitetna i trajna sljedeća izvedba od gore prema unutra krova:
1) mekani lim falcani,
2) daske impregnirane fungicidom, 30% vlage, mekog crnogoričnog drveta min.24mm debele, široke 80 do 140 mm s razmakom 1 - 3 mm (za nagib preko 10st. preporučuju razmak 8 do 10 mm među daskama),
3) zračni prostor ostvaren kontra letvama visine ??(npr. 48mm) prema nagibu krova,
4) paropropusna vodonepropusna folija,
5) rožnik s kamenom vunom između,
6) dodatna topl. izolacija s kamenom vunom,
7) zaštita od vlage - PE folija na nosačima
8) gips-ploča?
viz is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2012., 00:11   #83
Nisam baš skužio tvoju konstrukciju, pa da pojasniš malo:
-imaš ravnu betonsku ploču
-imaš kosu betonsku ploču (blagi nagib)
-ili uopće nemaš betonsku ploču?

krov će sa strane izgledati kao ravni (tj neće se vidjeti pad zbog zidića "maske" ?
Pitam zbog izgleda, jer izgled mora biti u skladu sa prostornim planom

AKo imaš betonsku ploču, a želiš limeni pokrov, slojevi bi bili ovi:
-betonska ploča
-toplinska izolacija (vuna)
-provjetravani zračni sloj
-daščana oplata
-bitumenska ljepenka ili armirana krovna folija (ne mora biti paropropusna)
-letve (zračni sloj)
-valoviti lim

nisu potrebne nikakve parne brane niti paropropusne folije na izolaciji jer para koja dođe do vune slobodno izlazi iz vune i nošena strujanjem zraka izlazi kroz otvore sa strane.

evo kako to izgleda u živo:http://a24e.blog.hr/2006/07/index.html
-
baustelac99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2012., 07:20   #84
Što se ima ne kužiti??? Čovjek planira drvenu konstrukciju krova sa minimalnim padom pokriven mekanim limom sa ravnostojećim falcom.Ne znam zašto mu tu guraš u koncepciju nekakav valoviti lim??
@viz ,ja bih u tvojem slučaju malo izmijenio redoslijed slojeva na način da podkonstrukciju izvedem kao i za klasični hladno ventilirani krov tj. da nakon daske stavim foliju pa kontraletvu od 5 cm i onda okomito na nju poletvam na razmaku od 35-45 cm.Time bi dobio potrebnu količinu prostora za optimalno ventiliranje krova,odvojni sloj za ev.kondenzat i zonu za kopčanje lima a da ne oštećuješ foliju. Kao alternativu možeš naručiti pokrov sa nalijepljenim filcom koji onemogućava pojavu kondenzata na limu. Ventilacijske otvore (izlaze) izvesti kao vertikalne prodore dovoljno visoke da sprijeće ulazak snijega i kiše(ovisno o podneblju) i obavezno zaštititi maskom od perforiranog lima .Istim materijalom zatvoriti i ventilacijske ulaze ispod okapnog lima u donjoj zoni krova. Daska može biti standardna "colerica" od 12 cm, prilikom ugradnje zbijena do kraja jer će si nakon dva mjeseca uslijed promjene stupnja suhoće sama stvoriti potreban zazor.
__________________
bez potpisa.
zh1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2012., 10:20   #85
Hvala za kvalitetan i stručan odgovor :-)
Koliko je klasična koncepcija "hladnog krova" tj. letve na razmaku 35-45 cm dobra za meki lim? To pitam s gledišta čvrstog oslonca koji limu daju daske ispod.
Vidio sam neke varijante s preklopljenim limom (npr. od Ruukki) koji ima malo drugačiji način postavljanja tj. međusobnog spajanja ploča lima, a za koje se predviđa baš način koji i predlažete.
No za klasični falcani lim pričvršćen kopčama - sve što sam vidio je s čvrstom podlogom ispod lima.
Na betonskoj horizontalnoj nadstrešnici ispod stana gdje živimo stavljen je nedavno meki falcani lim na XPS s malim nagibom koji daje oslonac limu (tu nema ventilacije, no nije niti bitno jer ispod nije grijani prostor već otvoreno).
Za kvalitetan, a ne drastično skuplji lim: koje proizvođače preporučate?
Možda se na kraju odlučim za trapezni lim s filcom, no on je u našem slučaju na granici primjene (10° nagib), a ono što mi se kod njega ne sviđa je čvrsto učvršćenje za letve (vijci umjesto kopči koje dozvoljavaju neometano termalno pomicanje)!!
viz is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2012., 12:24   #86
Ja za problem "čvrstog oslonca" u pravilu inzistiram na letvi koja je malo "gušće" raspoređena na krovnoj plohi pa sprečava mehaničke deformacije uslijed kojekakvih pritisaka na plohu jer mi je bitnija kvalitetna ventilacija krova i sigurna i neoštećena zona folije,terpapira ili što već ide kao druga linija obrane.
Ukoliko se posao odrađuje "šlampavo" badava svi detalji kad konjica prejaše prek krova, što se najbolje može vidjeti kod "gerrard" pokrova (pri kojem su svi postali preko noći stručnjaci) a koji spada u "mekane" limene pokrove.Od trapeznog lima ne treba bježati jer ukoliko ga je moguće izvesti iz "komada" ,nagib od 10°ne bi trebao predstavljati problem,a uostalom postoje i kvalitetna rješenja ako postoje i preklopi- sika i wurth teod novijih- Seles brtvila.Za falcani lim je uvijek preporuka odraditi krov od cinkotit pleha no to ima svoju cijenu ,alternativa je "lindabov" lim ali uz predočenje certifikata jer danas na tržištu ima svašta.Nama su prije tri godine kad je bila neka nestašica, uvalili balu "čokoladnog" RAL 8019 lima koji je nakon 18 mjeseci izgubio sjaj,totalno je "apšisao" i dan danas rješavamo repove kako se tko javi sa reklamacijom,tako da treba paziti.
__________________
bez potpisa.
zh1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2012., 13:01   #87
Hvala! Ipak je bolje imati kvalitetniju ventilaciju krova.
Lindab ima tehničke preporuke najbolje objašnjene, a to iz svoje prakse znači i kvalitetan proizvod.
Mislim da će ipak trapez prevagnuti, no otom potom...bitno da može 10°.
U Detaljnom planu uređenja za gradilište nam piše:
"Oblikovanje krovišta te upotrijebljeni građevinski materijal moraju biti usklađeni s okolnim građevinama i krajolikom. Krovišta se mogu izvesti ravna ili kosa ne većeg nagiba od 40°, a pokrovi po mogućnosti tamne boje."
- u okolini su i kuće s limenim pokrovom (trapeznim i crijepnim).
Cinkotit (99,7%Zn+0.15%Cu+0,15%Ti) je upola povoljniji od bakrenog lima, no i dvostruko skuplji od pocinčanog čeličnog - kolko vidim po nekim web mjestima. A uz to je svjetle boje.
Kakva je situacija s Al bojanim limom? Cijenovno i za primjenu (Al je mekši i može se lakše olabaviti spoj jer se više toplinski dilatira), te jel se s njime može napraviti falcani krov?
Čini mi se da će trapezni 45 s filcom od Lindaba biti neko najprimjerenije rješenje...
viz is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2012., 23:22   #88
Onaj lim koji sam spomenuo da je sličan mekom falcanom je samouklapajući lim širine 475mm bez vidljivih vijaka kao i kod mekog falcanog lima (npr. Ruukki Classic) i postavlja se na šire štafle/daske 25x100mm na razmak 300mm vijcima, a ne kopčama kao kod običnog falcanog lima. Ima uzdužna "rebra" za dobivanje veće čvrstoće. Min. nagib krova je 8°
On mi se čini najprikladniji "hladni" krov.
Materijal lima: ako se izuzmu skupa rješenja Cu, cinkotit, Ti-Zn, Al bojani, inox = ostaje provjereni čvrsti čelični krov koji se za veću čvrstoću odnedavno zaštićuje obostrano s Al-Zn slitinom umjesto s Zn (+ obostrana boja završno).
Jedini nedostatak limenom pokrovu vidim u neugodnim zvukovima za vrijeme ljetnih vrućina - "puckanje" kod dilatacija lima koje sam u praksi čuo na "toplom" sendvič Al-krovu sa PU pjenom.
Još jednom hvala za bolje razumjevanje ponude tržišta!
viz is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2012., 13:05   #89
primjer montaže samouklapajućeg lima
viz is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2012., 13:59   #90
Evo da se i slikovno pokaže detalj tog pokrova :


__________________
bez potpisa.
zh1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2012., 14:51   #91
Quote:
zh1 kaže: Pogledaj post
,alternativa je "lindabov" lim ali uz predočenje certifikata jer danas na tržištu ima svašta.Nama su prije tri godine kad je bila neka nestašica, uvalili balu "čokoladnog" RAL 8019 lima koji je nakon 18 mjeseci izgubio sjaj,totalno je "apšisao" i dan danas rješavamo repove kako se tko javi sa reklamacijom,tako da treba paziti.
ja sam žrtva jednog takvog slučaja. meni su još prije desetak godina uvalili takove ploče. apšisale su skroz ko da si ih šmirgl papirom izbrusio. Koliko sam saznao radi se o tome da te ploče imaju neki UV faktor 2 (za područje grenlanda, islanda, sjevernog pola i sibira) a ne UV faktor 3 ili 4 (mediteransko područje). nakon teške borbe dio ploča mi je zamijenjen prije par godina i one su skroz u redu. Za ostatak (krov druge zgrade) borba je u tijeku. certifikat ti ne vrijedi puno, jer se on vadi jednom i ima neki rok trajnja, i kad ga jenom dobiju, poslije uvoze kaj hoće, tko bi kontrolirao svaku pošiljku.
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2012., 16:09   #92
Mislio sam na popratnu dokumentaciju svake kupljene bale lima uz atest tj.certifikat o sastavu materijala jer se od tada svaki radni nalog veže uz rolu iz koje je napravljen proizvod.Šveđani te direktno neće zeznuti ali kojekakvi prekupci u pravilu nemaju predrasuda.No to se vidi već i na ulaznoj cijeni pa možeš birati ,naravno prvo moraš platiti "školu".
__________________
bez potpisa.
zh1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2012., 16:23   #93
Oprosti, ali kak misliš raznorazni prekupci?
Uzeo sam ovlaštenog njihovog majstora i preko njega ploče.
A on od njih. I kak misliš da šveđani neće zenuti? Zar je majstor namjernuo naručio ploče s UV fak 2 da više zaradi? Ako je tako zašto su isporučili s tim faktorom ak nije za naše podneblje? Ko da su oni blesavi. Prodali jeftiniju robu pod skuplju. I kakve ja veze imam s tom školom? odradio sve po JUS-a i na kraju naheb.....ni kriv ni dužan

i odakle meni njihova ulazna cijena? Sad ih prodaju po 65kn + PDV. odakle da ja znam jel ih dobivaju po 10,15,17 ili 30 kn?
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2012., 16:59   #94
Quote:
viz kaže: Pogledaj post
Jedini nedostatak limenom pokrovu vidim u neugodnim zvukovima za vrijeme ljetnih vrućina - "puckanje" kod dilatacija lima koje sam u praksi čuo na "toplom" sendvič Al-krovu sa PU pjenom.
Ja sam nedavno ugradio Rukki Adamante na svoj krov i bilo je tu i tamo nekih zvukova(pucketanje) ali sve podnošljivo.Nakon stavljanja izolacije više se ništa ne čuje .
navi12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2012., 18:55   #95
Imam pitanje!
Mi moramo mijenjati krov na vikendici u Zadru, ali zbog loših temelja nam nije moguće staviti crijep, pa gledamo lim..
Kakav je utjecaj soli u zraku na lim??
S obzirom da su sad na krovu salonit ploče, i to samo grede i ploče (radi se o neuređenom potkrovlju koje smo odlučili urediti), kakvu mi izolaciju preporučujete i kakav lim?
I da li imate kakvu preporuku za majstore na tom području??
__________________
hmmm...
Alia is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2012., 23:19   #96
ima tko iskustava s krovistem od sendvic panela? ili preporuke za firme koje to rade? kritike isto...
__________________
eyyy meyhaneci...!
balböceği is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2012., 09:51   #97
Quote:
balböceği kaže: Pogledaj post
ima tko iskustava s krovistem od sendvic panela? ili preporuke za firme koje to rade? kritike isto...
Što znam po pričama od ljudi koji to imaju na privatnim objektima (relativno malo njih) su zadovoljni, ako uzmeš u obzir da se danas 90% trgovačkih centara izvodi tim načinom, AB konstrukcija i fasada i krovište od tih sendvič panela, vjerojatno valjaju i po pitanju fizike zgrade i po pitanju čvrstoće. Ukucaj u googl kingspan oni su među vodećim proizvođačima,tam ćeš naći sve kaj te zanima. Imaju vjerojatno i tehničku podršku pa možeš i poslati direktan upit.
lipa007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2012., 15:37   #98
cula sam se s njima, i dobila ponudu...sad istrazujem i druge opcije...!
__________________
eyyy meyhaneci...!
balböceği is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2012., 21:30   #99
Bok! ja imam lindab limeni krov u obliku crijepa,i zasad sam jako zadovoljna. ali strah me,da li će se krov oštetiti ako padne led,recimo?toga me strah,mada mi je rečeno da se nesmije oštetiti. da li neko ima iskustva?
TheZabica88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2012., 07:58   #100
Naravno da će se oštetiti ako bude granulacija leda malo veća.Imati će na sebi daleko više udubljenja nego hauba ili krov na autu budući je lim izrazito mekan,samo što će to biti malo teže uočljivo .
__________________
bez potpisa.
zh1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:05.