Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.03.2016., 07:24   #941
Quote:
makarska01 kaže: Pogledaj post
Da li u zakonu stoji da pola godišnjeg koristim kad meni odgovara a pola kad firma hoće?
Ne. U zakonu, u čl. 85 piše:
(5) Jedan dan godišnjeg odmora radnik ima pravo, uz obvezu da o tome obavijesti poslodavca najmanje tri dana prije njegova korištenja, koristiti kada on to želi, osim ako posebno opravdani razlozi na strani poslodavca to onemogućuju.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2016., 10:26   #942
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Ne. U zakonu, u čl. 85 piše:
(5) Jedan dan godišnjeg odmora radnik ima pravo, uz obvezu da o tome obavijesti poslodavca najmanje tri dana prije njegova korištenja, koristiti kada on to želi, osim ako posebno opravdani razlozi na strani poslodavca to onemogućuju.
Ma nije u pitanju jedan dan, u pitanju je cijeli godišnji koji sam (prisilno) iskoristio ali bez plana godišnjih odmora koji je poslodavac dužan izraditi i bez prethodne obavijesti
makarska01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2016., 11:19   #943
Ako misliš da su ti povrijeđena prava, imaš opciju ili se dogovorit s poslodavcem, ili ako ne ide, uložit pisani zahtjev za zaštitu svojih prava, pa nakon toga na sud. Ili ga prijavi inspekciji rada. Imaš link na njihovim stranicama.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2016., 23:19   #944
Quote:
makarska01 kaže: Pogledaj post
Ma nije u pitanju jedan dan, u pitanju je cijeli godišnji koji sam (prisilno) iskoristio ali bez plana godišnjih odmora koji je poslodavac dužan izraditi i bez prethodne obavijesti
Poslodavac ti nije izdao rješenje 15 dana prije nego te poslao na godišnji?
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2016., 13:52   #945
od 12.10 sam na ugovoru do 1.4

i sad mi ugovor nece biti produzen, ono sta me zanima da li sam zaradio kakve dane godisnjeg za to vrijeme i da li mogu traziti da mi se isplate?
Bankina is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2016., 14:19   #946
Quote:
Bankina kaže: Pogledaj post
od 12.10 sam na ugovoru do 1.4

i sad mi ugovor nece biti produzen, ono sta me zanima da li sam zaradio kakve dane godisnjeg za to vrijeme i da li mogu traziti da mi se isplate?

S obzirom na ugovor, imaš pravo na razmjerni dio godišnjeg odmora za 2015 godinu i 2016 godinu.
Po mojoj računici za 2015 godinu-imaš pravo na 5 dana godišnjeg odmora ( provjeri u kadrovskoj-ide 2 dana po odrađenom mjesec), a za 2016 godinu 6 dana.

Ako nisi ništa koristio za 2015 i 2016 godinu isplatiti naknadu za neiskorišteni godišnji odmor.
__________________
Od trnja pa do zvijezda
Azaleja is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2016., 14:43   #947
Aha, ma jedan dan mi je sef uzeo kad nije bilo posla pa eto, znaci minus jedan dan, ako mi covik, jer i inace je super lik kaze da nemam pravo na isplatu godisnjeg, sta onda?

jer meni to najvise pase s obzirom da sam sad u potrazi za novim poslom tako da ono, na godisnjem sam svejedno do daljnjeg
Bankina is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2016., 23:47   #948
Quote:
Bankina kaže: Pogledaj post
Aha, ma jedan dan mi je sef uzeo kad nije bilo posla pa eto, znaci minus jedan dan, ako mi covik, jer i inace je super lik kaze da nemam pravo na isplatu godisnjeg, sta onda?

jer meni to najvise pase s obzirom da sam sad u potrazi za novim poslom tako da ono, na godisnjem sam svejedno do daljnjeg
Prvo u 2015. imaš pravo na 6 dana, a ne 5. Plus 2016.-a
S obzirom da ti nisu omogućili korištenje godišnjeg moraju ti ga isplatiti, uz zadnju plaću. Nema on šta reći. Nisu to želje, pozdravi i čestitke
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2016., 16:50   #949
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Prvo u 2015. imaš pravo na 6 dana, a ne 5. Plus 2016.-a
S obzirom da ti nisu omogućili korištenje godišnjeg moraju ti ga isplatiti, uz zadnju plaću. Nema on šta reći. Nisu to želje, pozdravi i čestitke
Kaže da je počeo raditi od 12.10.-za 11 i 12 mjesec ima pravo na 2 dana godišnjeg odmora ( razmjerni dio) a s obzirom da nije počeo od 01.10. nego od 12.10.- a nije ni sredina-bilo bi 1 dan jer nije puni mjesec odradio, ali to neka provjeri u kadrovskoj ako ju imaju.

S obzirom da nema mogućnost korištenja godišnjeg odmora, dio koji nije iskoristio -ima pravo na naknadu za neiskorišteni godišnji odmor, dužan po ZOR-u, linkovi na RRIF,RIF, porezna uprava i itd.
__________________
Od trnja pa do zvijezda
Azaleja is online now  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2016., 19:56   #950
Quote:
Azaleja kaže: Pogledaj post
Kaže da je počeo raditi od 12.10.-za 11 i 12 mjesec ima pravo na 2 dana godišnjeg odmora ( razmjerni dio) a s obzirom da nije počeo od 01.10. nego od 12.10.- a nije ni sredina-bilo bi 1 dan jer nije puni mjesec odradio, ali to neka provjeri u kadrovskoj ako ju imaju.
Znaš, ja razumijem da ljudi ne znaju, ali ne razumijem da idu svoje neznanje prodavati pod znanje i još to nekome davati kao savjet.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2016., 20:56   #951
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Znaš, ja razumijem da ljudi ne znaju, ali ne razumijem da idu svoje neznanje prodavati pod znanje i još to nekome davati kao savjet.

Ne prodajem nikakvo znanje, ali ovisno koliko bi stekao puni godišnji odmor, podijeli se sa 12 mjeseci-recimo netko ima 31 dan i radi od 12.10.- znači 31 dan /12= 2, 58 *4=10 dana za ovou godinu-kada se dobiva po 2 dana godišnjeg odmora.

A što se tiče znanja o godišnjem odmoru imam jako puno jer i sama radim na takvom području, ali ovo je po ZOR-u i znam da kada se počinje raditi na sredini mjeseca da ide 1 dan po tom godišnjem odmoru.

A najbolje je da pita u kadrovskoj koliko ima pravo na razmjerni dio korištenja godišnjeg odmora za prošlu godinu za 2015 godinu i za 2016 godinu.

Uostalom u obračun godišnjeg odmora ide: visina staža ili minuli rad, koeficijent, osnovica-20 dana ili 18 dana ( ovisno o poslodavcu), članovi obitelji do 15 godina starosti i itd.

Također ovisi da li je poslodavac privatnik, državni ili javni.

Upravo zbog različitih tih stvari, ne može se mjeriti na jednom pojedincu odnosno primjeru i da li ima/nema kolektivni ugovor.

Poslodavac mu mora omogućiti korištenje godišnjeg odmora , a u slučaju da nije iskoristio godišnji odmor zbog raznoraznih razloga i ističe mu ugovor sa 1. 4.-poslodavac mu je dužan platiti naknadu za neiskorišteni godišnji odmor za 2015 i 2016 godinu.

Uostalom nije problem provjeriti kolika je osnovica dana u kadrovskoj službi, a linkovima kojima se može pomoći: RRIF, RIF, porezna uprava, u google staviti naknadu za neiskorišteni godišnji odmor, savjetnici u RIFu i RRIFu, i itd. : kava: : kava:

A ne vidim gdje vidite moje neznanje, u nekim tvrtkama je kadrovska ili služba ljudskih resursa spojena sa obračunom plaća.
__________________
Od trnja pa do zvijezda
Azaleja is online now  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2016., 21:56   #952
Evo link za kalkulator izračuna dana razmjernog dijela godišnjeg odmora.
Naravno, za točan izračun potrebno je unijeti točne parametre prema ugovoru/pravilniku/KU . (to svatko valjda zna).


http://www.obracun-placa.com/index.p...ra-kalkulator/
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2016., 13:58   #953
Poslodavac me zaposlio 20.01.2016. ( prijava na HZMO ), Ugovor o radu potpisan 23.01.2016. i sporazumni raskid ugovor zakljucen 01.04.2016. ( otkazni rok 30 dana ). Interesira me koliko dana godisnjeg odmora imam tijekom sporazumnog raskida ugovora?

Puno hvala!
Tirao is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2016., 14:53   #954
Imaš pravo na razmjerni broj dana. Koliko je to točno, izračunaj prema kalkulatoru u postu iznad.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2016., 15:05   #955
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Imaš pravo na razmjerni broj dana. Koliko je to točno, izračunaj prema kalkulatoru u postu iznad.
Izlazi mi 5 dana?

Tocno?
Tirao is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2016., 20:02   #956
Quote:
Tirao kaže: Pogledaj post
Izlazi mi 5 dana?

Tocno?
Ne znam.
Ovisi o broju dana koju prema ugovoru ili pravilniku imaš za cijelu kalendarsku godinu.
Možda imaš 20 dana, a možda imaš i više... (vidi svoj ugovor ili pravilnik).
Ako imaš 20 dana onda je točno, ako imaš više onda nije točno.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2016., 20:13   #957
Pise mi da imam pravo na godisnji odmor u trajanju od 4 tjedna.
Tirao is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2016., 09:57   #958
Onda je to ok.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2016., 00:33   #959
Quote:
Azaleja kaže: Pogledaj post
Ne prodajem nikakvo znanje, ali ovisno koliko bi stekao puni godišnji odmor, podijeli se sa 12 mjeseci-recimo netko ima 31 dan i radi od 12.10.- znači 31 dan /12= 2, 58 *4=10 dana za ovou godinu-kada se dobiva po 2 dana godišnjeg odmora.

A što se tiče znanja o godišnjem odmoru imam jako puno jer i sama radim na takvom području, ali ovo je po ZOR-u i znam da kada se počinje raditi na sredini mjeseca da ide 1 dan po tom godišnjem odmoru.
Da mi je samo znati kakav ti to ZOR primjenjuješ i kad si ga zadnji put pročitala. Mjeseci se izračunavaju na način da se, ukoliko je radnik radio pola mjeseca, mjesec zaokružuje na cijeli.
Blago onom ko te plaća.

Quote:
Uostalom u obračun godišnjeg odmora ide: visina staža ili minuli rad, osnovica-20 dana ili 18 dana ( ovisno o poslodavcu)
Netočno.
Zakon kaže 4 tjedna, što je 20 ili 24 dana, ovisi o broju radnih dana.

Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Evo link za kalkulator izračuna dana razmjernog dijela godišnjeg odmora.
Naravno, za točan izračun potrebno je unijeti točne parametre prema ugovoru/pravilniku/KU . (to svatko valjda zna).


http://www.obracun-placa.com/index.p...ra-kalkulator/
Ma nemre s njim niš izračunati, jer kalkulator je naštiman na 01.01., a veli da radi od 20.01., tako da ima 4 dana.

Osim toga ovaj kalkulator je naštiman da množi decimalni broj dana sa brojem mjeseci što je protivno ZOR-u. On striktno navodi da se prvo zaokružuje broj dana, a onda mjeseci i onda se množi. Po zakonu nema množenja decimalnih brojeva za izračun GO.
Znam da mnoge firme tako mažnjavaju ljudima po dan godišnjeg, ali ja samo čekam prvog ko će tužiti firmu zbog toga, pa da i to prestane.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2016., 19:23   #960
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Da mi je samo znati kakav ti to ZOR primjenjuješ i kad si ga zadnji put pročitala. Mjeseci se izračunavaju na način da se, ukoliko je radnik radio pola mjeseca, mjesec zaokružuje na cijeli.
Blago onom ko te plaća.



Netočno.
Zakon kaže 4 tjedna, što je 20 ili 24 dana, ovisi o broju radnih dana.



Ma nemre s njim niš izračunati, jer kalkulator je naštiman na 01.01., a veli da radi od 20.01., tako da ima 4 dana.

Osim toga ovaj kalkulator je naštiman da množi decimalni broj dana sa brojem mjeseci što je protivno ZOR-u. On striktno navodi da se prvo zaokružuje broj dana, a onda mjeseci i onda se množi. Po zakonu nema množenja decimalnih brojeva za izračun GO.
Znam da mnoge firme tako mažnjavaju ljudima po dan godišnjeg, ali ja samo čekam prvog ko će tužiti firmu zbog toga, pa da i to prestane.
Za sve što mi nije jasno imam savjetnike u RRIF.u i provjerim kod njih za ovakve situacije i vidi vrlo brzo odgovaraju, za plaću se ne pita, a s obzirom da dosta njih isto radi odnosno u struci gdje i ja, pomažu se isto kao i forumašica Darsey.

ZOR čitam svaki dan.

Zakon kaže jedno, ali imaju tvrtke koje imaju kolektivne nažalost rijetke,ali ima takvih, osnovica je bila nekada 18 dana, sada je 20 dana.

I da ovisi godišnji odmor , odnosno obračun dana godišnjeg odmora o stažu,članovima obitelji do 15 godina i itd.

Forumašica Darsey ti je rekla i tamo je napomena: informativni izračun godišnjeg odmora.

Uvažavaj ostala mišljenja.

A iskustva u ovom području imam dosta.
__________________
Od trnja pa do zvijezda
Azaleja is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:22.