Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.03.2017., 16:44   #21
Quote:
mio8 kaže: Pogledaj post
Onda ispada da svaki drzavljanin koji je otisao vani zivjeti i raditi, a prijavljen je na adresi u HR, mora ispunjavati ta sranja inace moze doci kasnije do problema.
pa ako si otisao iz hrv i privremeno se odjavio na 5god...onda ni nemas vise adresu u hrv...(zato tehnicki po zakonu nebi ni smio imat osobnu,zato su je meni u ambasadi htjeli i oduzet)
Mortiis is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2017., 17:49   #22
Quote:
Mortiis kaže: Pogledaj post
pa ako si otisao iz hrv i privremeno se odjavio na 5god...onda ni nemas vise adresu u hrv...(zato tehnicki po zakonu nebi ni smio imat osobnu,zato su je meni u ambasadi htjeli i oduzet)
Zašto?

Zašto je onda meni i ostalima izdana osobna i potvrda o prijavi privremenog odlaska iz RH do 5 godina ? Adresa na osobnoj je iz RH

Nisam sigurna jel konzulat ovlašten tebe odjavljivati sa adrese?!
__________________
*♥*♡*♥*...i rastanak je dio ljubavi jer rastaju se voljeni...*♡*♥*♡*
pusl&ca is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2017., 20:22   #23
Quote:
MaliZeleni10 kaže: Pogledaj post
Prijavi se privremeni boravak u inozemstvu (5 godina) i osobna ostaje, sa adresom iz HR.
a ta glupost košta poprilično
evo ja to htio sad obaviti u kanadi, laganih 50$
da ne bi, hvala

može se odjaviti u konzulatu
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2017., 20:24   #24
Meni su ostavili osobnu, a potvrda o odjavi jos nije stigla... proslo je od tada nekih 15-18 dana.. nisu nista govorili o oduzimanju samo da moram dole produzit je.
wrigduo is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2017., 20:37   #25
Quote:
Mortiis kaže: Pogledaj post
pa ako si otisao iz hrv i privremeno se odjavio na 5god...onda ni nemas vise adresu u hrv...(zato tehnicki po zakonu nebi ni smio imat osobnu,zato su je meni u ambasadi htjeli i oduzet)
Hm, meni je svejedno, ja sam se trajno odjavio kada su pocela ta sranja poslije pristupa EZ, a i nikada nisam radio u HR.
Mene to samo zanima zbog 2-3 prijatelja, dali nakon privremene odjave prebivalista trebaju nesto i poreznoj javiti, tj. ispuniti neke formulare.
mio8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2017., 22:45   #26
Quote:
KILLERDOG kaže: Pogledaj post
a ta glupost košta poprilično
evo ja to htio sad obaviti u kanadi, laganih 50$
da ne bi, hvala

može se odjaviti u konzulatu
Pa sad, razlika na jednoj plaći može biti 10 puta veća, ako te Hrvatska porezna zakači, pa sad vidi šta ti se isplati.

Quote:
mio8 kaže: Pogledaj post
Hm, meni je svejedno, ja sam se trajno odjavio kada su pocela ta sranja poslije pristupa EZ, a i nikada nisam radio u HR.
Mene to samo zanima zbog 2-3 prijatelja, dali nakon privremene odjave prebivalista trebaju nesto i poreznoj javiti, tj. ispuniti neke formulare.
Hm, vidiš, to ne znam, ali logički mislim da ne. S druge pak strane, što je u Hrvatskoj logično?
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2017., 22:45   #27
Quote:
mio8 kaže: Pogledaj post
Hm, meni je svejedno, ja sam se trajno odjavio kada su pocela ta sranja poslije pristupa EZ, a i nikada nisam radio u HR.
Mene to samo zanima zbog 2-3 prijatelja, dali nakon privremene odjave prebivalista trebaju nesto i poreznoj javiti, tj. ispuniti neke formulare.
Za to ama bas nikad nista nisam cuo, tako da vjerojatno ne...
wrigduo is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2017., 22:47   #28
Quote:
wrigduo kaže: Pogledaj post
Meni su ostavili osobnu, a potvrda o odjavi jos nije stigla... proslo je od tada nekih 15-18 dana.. nisu nista govorili o oduzimanju samo da moram dole produzit je.
Potvrdu o privremenoj odjavi dobila sam odmah, gospođa je u sistem upisala podatke sa osobne i mjesto stanovanja, čak nije ni unosila adresu, nego samo naziv grada i države

Gdje je odjava bila? U MUP-u ili konzulatu?
__________________
*♥*♡*♥*...i rastanak je dio ljubavi jer rastaju se voljeni...*♡*♥*♡*
pusl&ca is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2017., 22:49   #29
Ja bih rekla da brkate dvije stvari: nema privreme odjave prebivališta.
Postoji samo: 1. odjava prebivališta (trajna) pri čemi ostajete bez HR osobne
i
2. prijava privremenog boravka u inozemstvu (na maksimalni rok od 5 godina, pa se onda nakon tih 5 godina opet mora produžiti na 3 godine i tako svaki slijedeći put opet na tri godine) pri čemu zadržavate svoje osobne HR dokumente (na kojima je, naravno, navedena hrvatska adresa).

Ako ste privremeno prijavili boravak u inozemstvu (u matičnom MUP-u u HR je besplatno, u konzulatu se plaća), treba se ispuniti IT obrazac za Poreznu upravu, pri čemu oni onda određuju jeste li još uvijek porezni rezident ili ne. Ako jeste, onda navodno svaki mjesec morate ispunjavati neki obrazac u kojem navodite svoje mjesečne prihode, plaćeni porez, itd. i ako se razlikuje porezna stopa u zemlji u kojoj radite u odnosu na trenutnu poreznu stopu u HR, onda HR plaćate razliku poreza.
Mazilymaz is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2017., 23:41   #30
Tako je.
KAo ideš iz Hrvatske na duže od mjesec dana (uključujući i semstar radi izborzbe vani ili na godišnji, ljetovanje) moraš nužno poništiti osobnu.
DreamTeamHP is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2017., 03:59   #31
a isto nije moguće ako odlučiš putovati, sigurno jer sam išao prije godinu i pol pitati u petrinjsku
traže adresu gdje ćeš boraviti ( a to nisam imao ), i ugovor o radu (isto nisam imao )
tako da to jednostavno nije moguće u hr, za određene grupe ljudi,a ja ne mislim plaćati

ionako se ne mislim vraćati u hr, a ne vidim kako bi mi mogli naći račun, posebno jer je plaća money orderom, tako da mi banka isplati keš na rukice
a za račun u banci me pitali samo dokument iz kanade, i prezime mi se razlikuje od onoga na hr dokumentima
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2017., 08:36   #32
Quote:
wrigduo kaže: Pogledaj post
Meni su ostavili osobnu, a potvrda o odjavi jos nije stigla... proslo je od tada nekih 15-18 dana.. nisu nista govorili o oduzimanju samo da moram dole produzit je.
znas kad je meni stigla ta potvrda? godinu i po dana kasnije!

Quote:
pusl&ca kaže: Pogledaj post
Potvrdu o privremenoj odjavi dobila sam odmah, gospođa je u sistem upisala podatke sa osobne i mjesto stanovanja, čak nije ni unosila adresu, nego samo naziv grada i države

Gdje je odjava bila? U MUP-u ili konzulatu?
svasta,pa ja sam morao donjet potvrdu o adresi u ovoj drzavi u kojoj sada zivim..i onda su mi nju uneli..a onu iz hrv privremeno maknili...jer po njima,nesmijes imat 2 adrese...tako mi rekoše...

zena mi se rijesila tih briga,prijavila trajni odlazak iz hrv i to je to...osobna joj istekla prije vise od 10god pa ju samo ostavila kod njih na šalteru...
Mortiis is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2017., 08:52   #33
Quote:
Mortiis kaže: Pogledaj post
svasta,pa ja sam morao donjet potvrdu o adresi u ovoj drzavi u kojoj sada zivim..i onda su mi nju uneli..a onu iz hrv privremeno maknili...jer po njima,nesmijes imat 2 adrese...tako mi rekoše...

zena mi se rijesila tih briga,prijavila trajni odlazak iz hrv i to je to...osobna joj istekla prije vise od 10god pa ju samo ostavila kod njih na šalteru...
onda svaki MUP vodi svoju politiku...

stvarno mi nisu uopće komplicirali. Za dokaz sam im dala na uvid ugovor o radu i kopiju adrese u Njemačkoj. Na zahtjevu za potvrdu o privremenom odlasku iz RH su navedene dvije stavke: Adresa prebivališta i adresa stanovanja, tako sam prema tome navela adresu prebivališta iz RH i adresu stanovanja iz Njemačke...
Službenica mi je samo rekla da tu potvrdu moram svaki put novu raditi ako se selim u novi grad ili državu...

Zbog ovog zadnjeg mi ima smisla zadržati adresu u HR kao mjesto prebivališta...

U upitniku TI postoje isto tako dvije adrese, prebivalište i stanovanje...
__________________
*♥*♡*♥*...i rastanak je dio ljubavi jer rastaju se voljeni...*♡*♥*♡*
pusl&ca is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2017., 10:10   #34
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
Pa sad, razlika na jednoj plaći može biti 10 puta veća, ako te Hrvatska porezna zakači, pa sad vidi šta ti se isplati.



Hm, vidiš, to ne znam, ali logički mislim da ne. S druge pak strane, što je u Hrvatskoj logično?

Nema tamo logike.
Barem ne u pojedinim dijelovima.
mio8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2017., 10:31   #35
Quote:
Mazilymaz kaže: Pogledaj post
Ja bih rekla da brkate dvije stvari: nema privreme odjave prebivališta.
Postoji samo: 1. odjava prebivališta (trajna) pri čemi ostajete bez HR osobne
i
2. prijava privremenog boravka u inozemstvu (na maksimalni rok od 5 godina, pa se onda nakon tih 5 godina opet mora produžiti na 3 godine i tako svaki slijedeći put opet na tri godine) pri čemu zadržavate svoje osobne HR dokumente (na kojima je, naravno, navedena hrvatska adresa).

Ako ste privremeno prijavili boravak u inozemstvu (u matičnom MUP-u u HR je besplatno, u konzulatu se plaća), treba se ispuniti IT obrazac za Poreznu upravu, pri čemu oni onda određuju jeste li još uvijek porezni rezident ili ne. Ako jeste, onda navodno svaki mjesec morate ispunjavati neki obrazac u kojem navodite svoje mjesečne prihode, plaćeni porez, itd. i ako se razlikuje porezna stopa u zemlji u kojoj radite u odnosu na trenutnu poreznu stopu u HR, onda HR plaćate razliku poreza.
Ako cemo pravno relevantno, moguce da je izraz privremena odjava prebivalista netocan, neda mi se sada traziti po zakonima.
Drugi izraz mi nije pao na pamet, tako da sam se mozda nejasno izrazio, ali necu sada cjepidlaciti, u biti vecina zna o cemu se radi.

U sustini je boraviste privremenog karaktera, tako da je prema mojem misljenju izraz prijava privremenog boravka u inozemstvu sam po sebi prigovor. Tko ima "privremeni boravak u inozemstvu", ispada da je ustvari sezonac.
mio8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2017., 18:14   #36
i opet, što je s ljudima koji putuju više godina i nemaju trajnu adresu vani na kojoj se prijave ?
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2017., 18:42   #37
Quote:
pusl&ca kaže: Pogledaj post
Potvrdu o privremenoj odjavi dobila sam odmah, gospođa je u sistem upisala podatke sa osobne i mjesto stanovanja, čak nije ni unosila adresu, nego samo naziv grada i države

Gdje je odjava bila? U MUP-u ili konzulatu?
U konzulatu.
Nije za sada nista stiglo, niti me zanima kada ce stici, jer po komentarina vidim da ni oni sami ne znaju sta rade. I evo sto se tice poreza, sta ja imam placat razliku poreza u hrv? Em sto tamo nikad nisam radio em sto nemam ni biciklo upisano na sebe a kamoli neko zemljiste, sve na ocu/majci itd...??
wrigduo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2017., 19:51   #38
Quote:
mio8 kaže: Pogledaj post
rocker1987, na ovo mislis?

https://www.porezna-uprava.hr/Gradan...dentnosti.aspx

Ja to onako preletio na brzaka.
tekst ima odredjeni broj netocnih informacija

Zadnje uređivanje Taroth : 16.03.2017. at 20:11.
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2017., 11:16   #39
Ti nisi ni smio iz Hravtske (na duže od mjesec dana) sa svojom osobnom.
Morao si dat poništit svoju osobnu prije nego si otišao.

Jebiga, pravila su doslovno debilna.
sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:54.