Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Na rubu znanosti

Na rubu znanosti Istraživanja bez granica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.04.2007., 18:23   #1
Zašto je dogma da je brzina svijetlost najveća?

Meni je to malo ograničeno ali me zanima vaše mišljenje?
__________________
ja sam ja pušač cancer man
dubravka* is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2007., 18:29   #2
bića da vjerojatno zato šta postoje dokazi.
Aphex is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2007., 18:29   #3
Brzina svjetlosti
Izvor: Wikipedija
Skoči na: orijentacija, traži

Brzina svjetlosti je najveća moguća brzina i u vakuumu iznosi 3*10 8 m/s, točnije 299,792,458 metara u sekundi.

U nekom drugom mediju (plinu, tekućini ili svjetlopropusnoj krutini - staklo) brzina svjetlosti je manja od brzine u vakuumu. Brzina svjetlosti jedan je od važnijih fizikalnih pojmova Teorije relativnosti.
__________________
ja sam ja pušač cancer man
dubravka* is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2007., 18:30   #4
Quote:
Aphex kaže: Pogledaj post
bića da vjerojatno zato šta postoje dokazi.
koji?
__________________
ja sam ja pušač cancer man
dubravka* is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2007., 18:36   #5
Jedna od prednosti posebne relativnosti je što može biti izvedena iz svega nekoliko premisa:

* brzina svjetlosti u vakumu je konstantna (299.792.458 m/s)
* fizikalni zakoni su isti za sve promatrače u inercijskim referentnim okvirima
__________________
ja sam ja pušač cancer man
dubravka* is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2007., 18:55   #6
Meni je to ok., iz razloga jer smo jako daleko dostizanju bilo čega sličnog pa onda čemu tražit nešto novo ( u svakodnevnom govoru)

Prije, kad su recimo tek pojavili automobili znakovi ograničenja brzina su bili tipa "konja u kasu" i sl. Kako se razvijala tehnologija tako su brzine dobijale jasnije definicije (Km/h) Danas je to smiješno ali je tako bilo
S obzirom na današnji stupanj tehnološkog razvoja i maksimalnih mogućih brzina jako smo udaljeni od toga pa je i realno govorit i koristit pojam "brzina svjetlosti" kao nešto nedostižno i nezamislivo
marlboro men is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2007., 18:59   #7
Quote:
dubravka* kaže: Pogledaj post
koji?
npr. teorija relativnosti.
Aphex is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2007., 19:01   #8
Quote:
dubravka* kaže: Pogledaj post
Meni je to malo ograničeno ali me zanima vaše mišljenje?
zašto ti je to ograničeno? kao da kažeš da je ograničeno razmišljati da je Zemlja okrugla.
Aphex is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2007., 19:23   #9
u teoriji gravitacije - nema ograničenje brzine - kad bi hipotetski odstranio sunce - svjetlost sunca bi do nas dopirala još 8 minuta - ali polje sunčeve gravitacije bi nestalo odmah. Dakle - brzina svjetlost je najveća objektivno mjerena brzina. Brzina djelovanja gravitacijskih polja nije uzeta u obzir jer je odstranjivanje nekog nebeskog tijela samo hipotetska pojava.
__________________
If You Can't Change Your Mind, Do You Still Have One?
“There are no facts, only interpretations”– Friedrich Nietzsche
mandragora is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2007., 20:07   #10
Quote:
Aphex kaže: Pogledaj post
zašto ti je to ograničeno? kao da kažeš da je ograničeno razmišljati da je Zemlja okrugla.
zato što nemogu shvatit kraj tj. ograničenje da je tako i točka
__________________
ja sam ja pušač cancer man
dubravka* is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2007., 20:08   #11
Quote:
mandragora kaže: Pogledaj post
u teoriji gravitacije - nema ograničenje brzine - kad bi hipotetski odstranio sunce - svjetlost sunca bi do nas dopirala još 8 minuta - ali polje sunčeve gravitacije bi nestalo odmah. Dakle - brzina svjetlost je najveća objektivno mjerena brzina. Brzina djelovanja gravitacijskih polja nije uzeta u obzir jer je odstranjivanje nekog nebeskog tijela samo hipotetska pojava.
Aha ok samo ak si nešto izmjerio najveće nemožeš reći i je najveće.
__________________
ja sam ja pušač cancer man
dubravka* is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2007., 20:09   #12
Quote:
Aphex kaže: Pogledaj post
npr. teorija relativnosti.
Da ju je moja baba izmislila nebi bila tolko cjenjena.
__________________
ja sam ja pušač cancer man
dubravka* is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2007., 20:10   #13
Quote:
dubravka* kaže: Pogledaj post
Aha ok samo ak si nešto izmjerio najveće nemožeš reći i je najveće.
tako je

možda tamo negdje postoji i veća brzina
__________________
 Waspova mala škola pjevanja <- je, link je
dataX is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2007., 20:10   #14
Quote:
marlboro men kaže: Pogledaj post
Meni je to ok., iz razloga jer smo jako daleko dostizanju bilo čega sličnog pa onda čemu tražit nešto novo ( u svakodnevnom govoru)

Prije, kad su recimo tek pojavili automobili znakovi ograničenja brzina su bili tipa "konja u kasu" i sl. Kako se razvijala tehnologija tako su brzine dobijale jasnije definicije (Km/h) Danas je to smiješno ali je tako bilo
S obzirom na današnji stupanj tehnološkog razvoja i maksimalnih mogućih brzina jako smo udaljeni od toga pa je i realno govorit i koristit pojam "brzina svjetlosti" kao nešto nedostižno i nezamislivo
A recimo misli imaju veću brzinu, a to se ne može izmjeriti.
__________________
ja sam ja pušač cancer man
dubravka* is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2007., 20:11   #15
ah, brzina svjetlosti je kao najveća zato što nismo našli niš brže, i neko je pokušo i nije,i ajmo svi u sve vjerovato.
jebote, ni einsteinovo to sranje nie u pravu, niko nije u pravu, uvijek dođe neko ko otkrije neš još više, i mal proširi horizonte.
što se tiče toga, kad čitam neku znanstvenu knjigu o svemiru, fizici, ovo ono, za skoro svaku teoriju ili pretpostavku mi dođe da izmislim protuteoriju,
kak je bilo prie 500,prije 1000 godina?! sve što je iko ikad mislio je bilo krivo (zapravo nije, neg su se ubijali ljudi koji su znali da se zemlja vrti oko sunca),i isto smo dan danas kad smo kao "pametni i napredni" još uvijek glupi i neamo pojma o životu. neg sam gleamo tv i čujemo neš i pravimo se pametni, al to sad više nema veze sa ničim,.

i mislim da je to preočito da brzina svj.bude najbrža, jer je svjetlost val koji ljudi doživljavaju, koji vide, a zaš nisu neki tam pripizdniski valovi (ili neko sranje) za koje niko nije čuo, koje normalan čovjek ne može sam tak vidit, ili osjetit,ili sa instrumentom,.

ja mislim da je duša najbrža stvar na svijetu, iako nemam dokaz, i neć ga nikad imat, al ono, umreš-letiš
seronjaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2007., 20:11   #16
Quote:
dataX kaže: Pogledaj post
tako je

možda tamo negdje postoji i veća brzina
brzina je relativan pojam

di tamo negdje u Narniji?
__________________
ja sam ja pušač cancer man
dubravka* is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2007., 20:11   #17
To nije dogma. To je izmjerena veličina i nemamo nikakvih dokaza da postoji nešto brže... Ograničeno? Zašto? Što je onda brže? Misli?
1676. je Ole Romer dao koliko mi je poznato prvu točniju vrijednost za brzinu svjetlosti - astronomskim promatranjem Jupitera i njegovog mjeseca IO-a. Zatim Bradley u 18. stoljeću također astronomskim metodama. Pa u 19. i 20. st. tzv. Michelsonovi pokusi (poznat je i po tzv. Michelson-Morley eksperimentu kojim su dokazali da "eter" ne postoji). Pokusi sa radarom sredinom prošlog stoljeća...

@mandragora
Postoji nešto što se zove gravitacijski val. Za indirektni dokaz 1993.- je dodjeljena N. nagrada. Iznosi točno c
http://en.wikipedia.org/wiki/Gravitational_wave

Teorija relativnosti nije dokaz nego "teorija" koja nam govori koja je "priroda" svjetlosti ali razumijemo se
__________________
Pušači su sebični i smrdljivi ovisnici.
morbidangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2007., 20:13   #18
Quote:
seronjaa kaže: Pogledaj post
ah, brzina svjetlosti je kao najveća zato što nismo našli niš brže, i neko je pokušo i nije,i ajmo svi u sve vjerovato.
jebote, ni einsteinovo to sranje nie u pravu, niko nije u pravu, uvijek dođe neko ko otkrije neš još više, i mal proširi horizonte.
što se tiče toga, kad čitam neku znanstvenu knjigu o svemiru, fizici, ovo ono, za skoro svaku teoriju ili pretpostavku mi dođe da izmislim protuteoriju,
kak je bilo prie 500,prije 1000 godina?! sve što je iko ikad mislio je bilo krivo (zapravo nije, neg su se ubijali ljudi koji su znali da se zemlja vrti oko sunca),i isto smo dan danas kad smo kao "pametni i napredni" još uvijek glupi i neamo pojma o životu. neg sam gleamo tv i čujemo neš i pravimo se pametni, al to sad više nema veze sa ničim,.

i mislim da je to preočito da brzina svj.bude najbrža, jer je svjetlost val koji ljudi doživljavaju, koji vide, a zaš nisu neki tam pripizdniski valovi (ili neko sranje) za koje niko nije čuo, koje normalan čovjek ne može sam tak vidit, ili osjetit,ili sa instrumentom,.

ja mislim da je duša najbrža stvar na svijetu, iako nemam dokaz, i neć ga nikad imat, al ono, umreš-letiš
ma kužim ja nisam tolko elokventna
a u fizičkom svemiru
znam tipičan primjer : svi pričaju o osjećaju ljubavi a ne vidi se niti se može izmjerit
__________________
ja sam ja pušač cancer man
dubravka* is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2007., 20:14   #19
Quote:
dubravka* kaže: Pogledaj post
Da ju je moja baba izmislila nebi bila tolko cjenjena.
Teorija relativnost nije cijenjena jer ju je izmislio Einstein nego zato što objašnjava to što objašnjava. Da je tvoja baba napravila to što Albert onda bi ona bila najveći fizičar 20. stoljeća.
__________________
Pušači su sebični i smrdljivi ovisnici.
morbidangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2007., 20:17   #20
Quote:
dubravka* kaže: Pogledaj post
A recimo misli imaju veću brzinu, a to se ne može izmjeriti.
Ti ne razumiješ fiziku

Ako zamisliš da si na Andromedi, ti si još uvijek ovdje, tvoj mozak je "zamislio" taj tvoj put...
__________________
Pušači su sebični i smrdljivi ovisnici.
morbidangel is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:29.