Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.12.2005., 15:28   #1
Opet ja - bušenje novog lijepog skupog sudopera

Dakle, kupio sam skupi dupli Bianco sudoper, velik, lijep, profi, mrak. Al sam se zajebo, jer nema rupu za pipu. Već sam ga instaliro. Instaliro sam i pipu na radnu površinu, i tu sam se zajebo. Sad: htio bih probušit finu rupu u sudoperu (ima mjesta) i tu ugradit pipu. Naravno, zakrpao bih rupu u radnoj ploči tako da se naknadno ništa ne bi vidjelo .

Dal da bušim il ne bušim?
S čim da bušim ako bušim? mislio sam možda s onim kružnim pilicama koje se stavljaju na bušilicu, pa polako.
Dal ću zajebat statiku sudopera ako izbušim rupicu promjra cca 3 cm?
Ima li netko kakvu ideju?

Tenks æ lot

Prvi Vozač - brži od svemira, sporiji od munje.
Prvi Vozač is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2005., 15:52   #2
Nećeš ništa zahebati izrezivanjem rupe,no čime ćeš to napraviti , to je već drugo pitanje jer ti se to inaće radi malim škarama za kružno izrezivanje lima koje vjerojatno nemaš.
__________________
bez potpisa.
zh1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2005., 21:33   #3
Pitaj majstore koji sklapaju kuhinje,oni ti imaju neki specijalni borer pa ispadne rupa taman koliko treba ili pitaj tamo di si kupio sudoper.Inače od svake improvizacije ispada rupa ko od sačmarice!
makarun is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2005., 01:12   #4
Nemoj sam raditi bez dobrog alata, napravit ćeš s*ranje. Sudoper je tvrd i one pilice za bušilice to mogu samo zagrebat a ne napravit rupu.
Sa škarama neće biti dobro, premali je promjer rupe. A i to bi trebale biti prave "škarice za nokte".
Jedino ovo s borerom kako veli makarun. To je normalan borer od 3 cm, ali ima tokareno tijelo da može ići u borfuter od bušilice.

Kad si već s*jebo jednu rupu, nemoj i drugu.
lbucar is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2005., 09:01   #5
Quote:
Sa škarama neće biti dobro, premali je promjer rupe. A i to bi trebale biti prave "škarice za nokte".
Nisu baš za nokte već za izrezivanje rupa malih promjera, kojima se može izrezati rupa na sudoperu ili drugom limenom predmetu i rupa ispadne kak treba ako ju izrezuje osoba iskusna u tom poslu .
__________________
bez potpisa.
zh1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2005., 10:11   #6
Quote:
zh1 kaže:
Nisu baš za nokte već za izrezivanje rupa malih promjera, kojima se može izrezati rupa na sudoperu ili drugom limenom predmetu i rupa ispadne kak treba ako ju izrezuje osoba iskusna u tom poslu .
Sudoper nije od običnog lima i izrezati rupu promjera 3 cm sa škarama za lim je pravo umjeće. Probaj takvu rupicu izrezati običnim škarama na papiru pa će ti biti jasno zašto tako govorim.
lbucar is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2005., 15:35   #7
Quote:
Probaj takvu rupicu izrezati običnim škarama na papiru pa će ti biti jasno zašto tako govorim.
Ne moram ja ništa probati na papiru jer već 20-tak godina takve rupice izrezujem na sudoperima i kojekakvim inim inox i drugim limenim posudama. Osim toga,"obične škare" ja nisam spominjao.!
__________________
bez potpisa.
zh1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2005., 16:00   #8
Quote:
zh1 kaže:
Ne moram ja ništa probati na papiru jer već 20-tak godina takve rupice izrezujem na sudoperima i kojekakvim inim inox i drugim limenim posudama. Osim toga,"obične škare" ja nisam spominjao.!
A što da ti velim? Ako si majstor koji se već dvadeset godina mući s izrezivanjem otvora na INOXU (ej, to je jako tvrdo) promjera 3 cm sa škarama za lim, onda valjda znaš što je posel, neću te ja sad učiti.
Isprika ako sam uvrijedio tvoj ego.

Od mene toliko.
lbucar is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2006., 08:13   #9
evo mene nakon vikenda.
Nikad čuo za te škare, ali valjda ću naći nekog. Nit imam pojma kako bi mogle izgledat ako mogu izrezat takvu rupicu. Ako ne, onda probat s borerom. Ali to bi trebao biti borer za metal od 3 cm? Ne znam jesam li vidio takvo nešto, samo za drvo.
Hvala na pomoći, sad znam da neću eksperimentirat s malim poilicama i sličnim.
Prvi Vozač is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2006., 09:03   #10
Ne znam hoću li ti puno pomoći, ali da ja imam taj problem ja bih sudoper odnio kod nekog dobrog tokara da na glodalici napravi taj provrt - oni imaju i alata i znanje za te stvari. Pritom naravno paziš da ispod podmetne neki komad drva ili slično da ne dođe do ulegnuća na mjestu provrta.
mvi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2006., 09:46   #11
Ne treba tokar! Da ne skidaš limeni dio dolje probaj negdje posuditi probijać za rupe,po domače"lohajzl" odgovarajućeg promjera (kod tokara ili alatničara) i time napravi rupu jer lim je debljine 0,5 mm i ide bez problema .Treba vas dvoje da to napravite !!
__________________
bez potpisa.
zh1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2006., 10:32   #12
bed mi je skidat sudoper jer sam ga ugradio u radnu ploču i nije mi jednostavno. Vh1, lohajzl? jel se to stavlja na bušilicu i što?
Prvi Vozač is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2006., 11:01   #13
Ne, to je rućni alat kojim se prave npr. brtve samo što tebi treba za metal.
__________________
bez potpisa.
zh1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2006., 13:05   #14
Sorry, zaboravio sam da je sudoper montiran, to malo komplicira stvar.
Koliko se sjećam postoji svrdlo slično onome za bušiti veće rupe u pločicama, podsjeća na šestar gdje ti svrdlo (obično od 5-6 mm) ide u bušilicu, a drugi dio čini pomični komad kojim reguliraš promjer završnog provrta. Nisam ga vidio po velikim centrima ali probaj po nekim specijaliziranim trgovinama.
mvi is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2006., 16:07   #15
Probaj s malim borerom od npr 3 mm izbušit rupice u krug pa onda fino obradi okruglom turpijom do željenog promjera.Borer i turpija neka budu oštri jer inače neće probit rostfraj i buši s malim okretajima!
makarun is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2006., 20:21   #16
Quote:
mvi kaže:
Ne znam hoću li ti puno pomoći, ali da ja imam taj problem ja bih sudoper odnio kod nekog dobrog tokara da na glodalici napravi taj provrt - oni imaju i alata i znanje za te stvari. Pritom naravno paziš da ispod podmetne neki komad drva ili slično da ne dođe do ulegnuća na mjestu provrta.
Nemoj to nositi "tokaru" na "glodalicu" jer bu se covjek nasmijao. Rupe se na takvim limekima probijaju, a ne buše se i ne izrezuju.

Sad kad si u takvoj situaciji, nije loša ideja da se s nekim posavjetuješ.

Moram priznati da mi nekakve "škarice" zvuče najbollje, jer pipa ipak prekrije rub otvora.

Kod bušenja tankih limova treba lim dobro stegnuti na čvrstu podlogu (drvenu) i podloga treba biti čvrsto oslonjena i pričvršćena na "radni stol". U suprotnom imaš rubove koje su "pojelli miševi" i lim koji ti se vrti zajedno sa svrdlom.




LATER EDIT:

-------

Zapravo, mislim da je najbolje da preboliš taj sudoper i kupiš novi.

Svakako nemoooooj nekakvim probijačem maznuti po sudoperu.
__________________
Pouzdanost mehanizma obrnuto je proporcionalna broju i važnosti ljudi koji motre na njega.
Dexxxter is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2006., 13:45   #17
Svaki dan nešto novo: moj definitivni prijedlog bi bio kvalitetno svrdlo i turpija i mali brus na bušilici i laganini ručni rad. Sa škaricama bilo kojeg oblika i vrste ti može doći do onog vitoperenja jer ispod ne možeš ništa podmetnuti. Kod bušenja staviš ispod komad drva i bušiš, kad izbiješ lim onda lagano turpijom ili brusom na bušilici obradiš rupu. Iz vlastitog iskustva znam da špina (pipa) pokriva barem još 5 mm oko rupe tako da eventualne greške neće doći do izražaja.

S obzirom da je sudoper malo skuplji siguran sam da ćeš biti pažljiv i strpljiv.
mvi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2006., 18:25   #18
Ma koje gluposti pričate krunasta pila ( za bušilicu) promjera 32 mm i u tren je rupa gotova Imaš je kupit u Peveca za pedesetak kuna ili negdje posudi profi al probit će ti i ta.
auro is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2006., 22:03   #19
Ja sam isto kupio sudoper Blanco (a ne Bianco) ... te sam rekao kako sudoper treba stajati, a oni su izbusili rupu tamo gdje treba, .... te kad sam dosao podignuti sudoper, sve me je cekalo gotovo
Freak1000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2006., 23:41   #20
Inox je jako tvrdi materijal , i to nece ici sa klasicnim metodama .
Za takve rupe postoji poseban alat koji neznam kako se zove na HR. ali se sastoji od 2 dijela , jedan gore , drugi ispod i stiska se sa vijkom.
Sluzi bas za probijanje rupa na limu.
__________________
bodul: <samo dva put se zivi>
bodul is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:09.