Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.08.2011., 01:54   #321
I što je u tome točno balkansko?Gospodin je vlasnik televzije i na njoj može što hoće.Kao tšio bi bbc mogao početi puštati folk ukoliko je to želja njegovg vlasnika.
Negho imam ovdje nešto drugo.

Quote:
Venko Andonovski

Za mene Balkan nije apendiks niti anus Europe, on je njezin temelj. Sve je stvar motrišta. Imagologija nas je naučila da je Balkan u stvari geopolitička projekcija Europe, da bi se ona mogla osjećati čistom i sanitarno ispravnom u duhovnom pogledu. Dok postoji crni Balkan, svijet može raditi crne stvari, jer ima alibi. Meni je preko glave onih balkanskih pisaca koji se natječu tko će više blata baciti na svoju zemlju, sve da bi uspjeli postati svjetski pisci. Balkan je za mene oduvijek bio mjesto u kojemu se tražio smisao čak i u besmislicama, ali je bio i ostao mjesto snažne ljubavi. Ta se primordijalnost erotike provlači kroz sve moje romane - smatra uspješni makedonski književnik.
Jako dobro rzamatranje,posebno je boldfana rečenica,jer savršeno opisuje što je balkan,obični koš za smeće koji je stovirla europa da bi se mogla katalizirati od gluposti koje radi
__________________
----
Novi233 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2016., 14:52   #322
Dobro ili loše?

Je li "balkanizacija" (podjela na manje države) nešto dobro ili loše? Kod nas je provedena kao nešto dobro (domovinski ratovi i pokreti 90-ih). A sad najednom papa stavlja na "balkanizaciju" pečat lošega.

Nedavno je upozorio na opasnost od "balkanizacije" Europske unije i ocijenio da Europa, da bi tu prijetnju izbjegla, mora ponovno potaknuti "kreativnost" i prihvatiti da unutar nje postoji "zdrava podjela".

Na konferenciji za novinare, održanoj u zrakoplovu kojim se vraćao iz Armenije, upozorio je da bi se "odcijepiti" mogle pokrajine kao što su Škotska i Katalonija, a to bi moglo voditi u "balkanizaciju" Europe. ("Jutarnji list")

Što je s tim onda?
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2016., 22:27   #323
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
Dobro ili loše?

Je li "balkanizacija" (podjela na manje države) nešto dobro ili loše? Kod nas je provedena kao nešto dobro (domovinski ratovi i pokreti 90-ih). A sad najednom papa stavlja na "balkanizaciju" pečat lošega.

Nedavno je upozorio na opasnost od "balkanizacije" Europske unije i ocijenio da Europa, da bi tu prijetnju izbjegla, mora ponovno potaknuti "kreativnost" i prihvatiti da unutar nje postoji "zdrava podjela".

Na konferenciji za novinare, održanoj u zrakoplovu kojim se vraćao iz Armenije, upozorio je da bi se "odcijepiti" mogle pokrajine kao što su Škotska i Katalonija, a to bi moglo voditi u "balkanizaciju" Europe. ("Jutarnji list")

Što je s tim onda?

nije papa započeo s korištenjem pojma "balkanizacija" on postoji već godinama ako ne i desetljećima i cijelo to vrijeme od kako se koristi ima negativno značenje, a označava fragmentacija, raspadanje, podijelu...
vojvo is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2016., 02:33   #324
Quote:
red_shrike kaže: Pogledaj post
I čovjek je rekao ovo: mi kada vidimo da je netko pametan i sposoban, onda se svi dogovorimo kako da ga sljedimo. Vi kada vidite da je jedan pametan i sposoban, dogovorite se kako da sj***. I to je to. Mi smo nacija koja se trudi slomiti svakog tko zna i može više jer je prijetnja, pored takve osobe se vidi koliko smo nesposobni i jadni, a ne pametni kao što se pretvaramo.
And thats it!
__________________
Rutherford B. Hayes (11 March 1888).
lee_chan is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2016., 11:17   #325
Hrvati imaju probleme istina, ali vi se valjda šalite kada uspoređujete Hrvate i Slovence, sa recimo Srbima, Crnogorcima....? Vama je jasno da smo mi miljama daleko i da zavidan dio Hrvata u pravilu nisu ni istinski Hrvati, već upravo onaj (lošiji miks) ili nezadovoljni "nazovi Hrvati koji to nisu"?

Pa evo da vam neke stvari objasnim, kako možete Hrvatsku stavljati u isti koš, kada mi za svoje porijeklo, svoju povijest i svoj obrazac ponosa imamo pokriće (baš kao i Slovenci, a i Bošnjaci), Srbi gotovo da i nemaju svoju povijest, ne znaju kada su došli na ove prostore, znaju da su Hrvati prvi, ALI izmišljaju svoju povijest i negiraju povijest svih ostalih država prije njih, negiraju probleme koje izazivaju (odvajaju se u državi koja nije nikad bila njihova, provociraju nakon izgubljenog rata nestabilnošću ponovno, redovito kamenuju ženu, djece i sportaše na sportskim događajima, sabotiraju izbore), oprostite, ali mene Srbi podsjećaju ni manje ni više na Turke po onom što se dešava u njihovoj državi. Srbi Hrvatima nisu nimalo slično po ničemu, pa ni religiji.

Hrvatska se uz dužno poštovanje po svemu može usporediti sa Slovenijom, pa i po mentalitetu, samo što Slovenija ima više ponosa i zajedništva i kao što je čovjek rekao oni teže slogi i cijene rad (dobro kako koji) što podsjeća na Ameriku, ali vidi se da idu složnije od Hrvata iako ima i kod nas bar 50 % dobrih ljudi koji nisu iskvareni "novim valom rasturivanja svega hrvatskog".

BiH i u ovakvom stanju kakvo jest dajem prednost pred Srbijom, tamo se bar ne napadaju žena i djeca na nogometnim utakmicama, ne pale hrvatske zastave i da ne nabrajam. Bit ću jasan, na balkanu postoji jedna ekstremna država koja nije usporediva S NIKIM na balkanu jer koketiraju malo sa EU, a žešće sa Rusima od kad postoje (Srbi), već ih je za usporediti sa 5-10 najekstremnijih u cijelom svijetu. Nas 10-tak ostalih kaskamo više manje jedni za drugima po sličnostima ili manama.

Dakle molim vas budite realni, ne stavljajte sve u isti koš. Hrvatska sa nekim zemljama nema ništa zajedničko. Čudo je da sa dotičnom državom dijelimo i granicu. Da se Hrvate uspoređuje sa Mađarima, Slovencima, Makedoncima i istinskim Bošnjacima i Hercegovcima, Grcima, ajde, ali ovo ostalo....... Ostalima po mnogočemu nismo nimalo slični. Ovi koji su zavidni drugim Hrvatima, uz dužno poštovanje oni nisu rodom ni Hrvati ili je odgoj gadno podbacio i moralne vrijednosti. Ja sam od majke i oca istinski Hrvat i nisam nikad zavidio nikom, niti ga maltretirao, ako nekog i vidim da nekog vrijeđa, taj u porijeklu nije čisti Hrvat (provjereno u masi slučajeva). Dajte budite realni imamo mi kukolja u državi, ali se bar nastojimo boriti protiv njega, dok se dotični ne bore protiv ničega (čast izuzevima jer imaju vjerujem i oni dobrih ljudi ali u ekstremno malom broju što se vidi u strukturi vlasti njihove države), već za svoje probleme krive druge. Nema tu gospodo ništa zajedničko, za svoju se državu treba boriti SAM, od pamtivijeka, a to su na ovim prostorima najbolje radili Hrvati, Slovenci i Bošnjaci. Tim redom, kroz povijest. Tako nekako gledam i nacionalni ponos i zajedništvo jer povijest ipak nešto govori o narodu i u sadašnjosti, zar ne? Moj stav.
Prosperous is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2016., 12:02   #326
nivo razvijenosti neke države je najčešće slika mentaliteta ljudi koji žive u toj državi

što je država zaostalija i siromašnija to je i primitivniji mentalitet ljudi koji u njoj žive
BeerMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2016., 13:25   #327
Quote:
Prosperous kaže: Pogledaj post
Hrvati imaju probleme istina, ali vi se valjda šalite kada uspoređujete Hrvate i Slovence, sa recimo Srbima, Crnogorcima....? Vama je jasno da smo mi miljama daleko i da zavidan dio Hrvata u pravilu nisu ni istinski Hrvati, već upravo onaj (lošiji miks) ili nezadovoljni "nazovi Hrvati koji to nisu"?

Pa evo da vam neke stvari objasnim, kako možete Hrvatsku stavljati u isti koš, kada mi za svoje porijeklo, svoju povijest i svoj obrazac ponosa imamo pokriće (baš kao i Slovenci, a i Bošnjaci), Srbi gotovo da i nemaju svoju povijest, ne znaju kada su došli na ove prostore, znaju da su Hrvati prvi, ALI izmišljaju svoju povijest i negiraju povijest svih ostalih država prije njih, negiraju probleme koje izazivaju (odvajaju se u državi koja nije nikad bila njihova, provociraju nakon izgubljenog rata nestabilnošću ponovno, redovito kamenuju ženu, djece i sportaše na sportskim događajima, sabotiraju izbore), oprostite, ali mene Srbi podsjećaju ni manje ni više na Turke po onom što se dešava u njihovoj državi. Srbi Hrvatima nisu nimalo slično po ničemu, pa ni religiji.

Hrvatska se uz dužno poštovanje po svemu može usporediti sa Slovenijom, pa i po mentalitetu, samo što Slovenija ima više ponosa i zajedništva i kao što je čovjek rekao oni teže slogi i cijene rad (dobro kako koji) što podsjeća na Ameriku, ali vidi se da idu složnije od Hrvata iako ima i kod nas bar 50 % dobrih ljudi koji nisu iskvareni "novim valom rasturivanja svega hrvatskog".

BiH i u ovakvom stanju kakvo jest dajem prednost pred Srbijom, tamo se bar ne napadaju žena i djeca na nogometnim utakmicama, ne pale hrvatske zastave i da ne nabrajam. Bit ću jasan, na balkanu postoji jedna ekstremna država koja nije usporediva S NIKIM na balkanu jer koketiraju malo sa EU, a žešće sa Rusima od kad postoje (Srbi), već ih je za usporediti sa 5-10 najekstremnijih u cijelom svijetu. Nas 10-tak ostalih kaskamo više manje jedni za drugima po sličnostima ili manama.

Dakle molim vas budite realni, ne stavljajte sve u isti koš. Hrvatska sa nekim zemljama nema ništa zajedničko. Čudo je da sa dotičnom državom dijelimo i granicu. Da se Hrvate uspoređuje sa Mađarima, Slovencima, Makedoncima i istinskim Bošnjacima i Hercegovcima, Grcima, ajde, ali ovo ostalo....... Ostalima po mnogočemu nismo nimalo slični. Ovi koji su zavidni drugim Hrvatima, uz dužno poštovanje oni nisu rodom ni Hrvati ili je odgoj gadno podbacio i moralne vrijednosti. Ja sam od majke i oca istinski Hrvat i nisam nikad zavidio nikom, niti ga maltretirao, ako nekog i vidim da nekog vrijeđa, taj u porijeklu nije čisti Hrvat (provjereno u masi slučajeva). Dajte budite realni imamo mi kukolja u državi, ali se bar nastojimo boriti protiv njega, dok se dotični ne bore protiv ničega (čast izuzevima jer imaju vjerujem i oni dobrih ljudi ali u ekstremno malom broju što se vidi u strukturi vlasti njihove države), već za svoje probleme krive druge. Nema tu gospodo ništa zajedničko, za svoju se državu treba boriti SAM, od pamtivijeka, a to su na ovim prostorima najbolje radili Hrvati, Slovenci i Bošnjaci. Tim redom, kroz povijest. Tako nekako gledam i nacionalni ponos i zajedništvo jer povijest ipak nešto govori o narodu i u sadašnjosti, zar ne? Moj stav.
-hrvati iz srednjoeuropskog dijela hrvatske se mogu uspoređivati sa slovencima,ali hrvati iz dinarske zone su pravi balkanci.čovjek s kamena je uništio hrvatsku.postoje velike razlike među hrvatima.slučajna smo država,slučajna nacija.btw-srbi tvrde da su hrvati avari.a oni su turci(srbi).
benedeiktus is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2016., 14:49   #328
MOLIM??? MAJKO MILA! Pa tko ti je pričao ovo o slučajnoj državi? Srbi? Pa nije ni čudno kad oni JESU SLUČAJNA DRŽAVA. Očuvali su granice teritorija samo što su Hrvatska i BiH konstantno branile svoj teritorij, doduše Hrvatska daleko uspješnije, tako da su i Srbima ostale granice pola države zbog Mađarske, Hrvatske i BiH. Srbija je pala kao država i bila porobljena toliko puta da više ne znaju što su. Meni nije pznato jesu li oni dobili ijedan rat za svoj identitet u povijesti. Čak su dobiven rat protiv Turaka koji su bježali iz Hrvatske uspjeli izgubit jer ih je netko njihov navodno izdao?

Tko god ti je pričao te priče bio je na žešćim drogama. Jesi ti vidio kakva je carstva i kraljevstva hrvatski narod pobjeđivao tokom povijesti? Jesi li učio povijest i vidio koliko se puta Sjever i Jug uvijek ujedinio? Mi smo jedna od rijetkih DRŽAVA SVIJETA koja NIJE IZGUBILA identitet. Je li tebi poznato da smo jedan od NAJOČUVANIJIH naroda sa preko 92 % domicilnog stanovništva? Dakle mladiću tko god ti je prodavao tu maglu, napio se žešće rakije.

Ta prepucavanja sa Sjever - Jug su glupost. To možda tako djeluje djeci kada navijaju za Dinamo, Hajduk, Varteks, Rijeku, Belupo, Osijek, Istru..... Međutim pravom Hrvatu nikad neće biti bitno je li sa sjevera ili juga.

Malo je država na ovom svijetu koji su toliko puta držali skupa kao što su držali Sjever i Jug Hrvatske, stalno smo bili ista država, a i kad su nas cijepali, pobjeđivali smo i spajali smo se.

To što Srbi misle mene ne zanima, oni su u nekom svom filmu gdje sebe uvjeravaju da nisu izdanak hrvatskog naroda ili su se naselili kasnije, a za njihov ego je pretužna pomisao da su došli iza nas (a jesu došli su iza nas jer se točno zna da su se na području Hrvatske, Slovenije i BiH raselila braća i sestre pridošlih Hrvata. Oni nisu na ovim prostorima ni postojali kad smo mi došli o čemu ti pokazuje masa karata u to doba. Pa nije svijet napravio teoriju zavjere protiv svih država svijeta da podilazi Hrvatskoj. Pogledaj si malo karte već u doba Rimskog Carstva na dalje pa ćeš vidjeti.

Dalmacija je bila naseljena možda i prije 10 000 godina, od strane starih Ilira, a u valu su došli Slaveni. Neki smatraju da je tu zapravo došlo do smjene nacija Čeha i Hrvata, a s obzirom na sličnosti Čeha, Hrvata i Poljaka čak, ja bi rekao da možda tu nečega i ima. To su pretežno dobri narodi, sa dosta dobrim ljudima i dosta sličnom religijom.

Hrvatska postoji oduvijek u ovom obliku kakav jest, bez obzira na koškanja nijedan Hrvat ne može zamisliti Hrvatsku u drugačijem obliku kakav jest, da se Hrvati toliko ne vole ne bi održavali državu u identičnom obliku kakav jest već oko 1300-1400 godina. S time se ne može pohvaliti gotovo nijedna država na planetu. Tokom povijesti pobjeđivali smo protivnike i vračali originalne granice, sjever i jug će se uvijek voljeti. Ta neka netrpeljivost je samo glupost koju netko izvana pokušava potencirati. Prava je istina da su svi Hrvati jednako vrijedni i to NITKO I NIŠTA nikad neće promijeniti.

Ponavljam ne može nama krojiti povijest netko tko se na ove prostore doselio iza nas i koga nije bilo na karti ni u 1 stoljeću (kad su prastari Iliri već bili na području Hrvatske), a niti koga nije bilo na karti u 7 stoljeću kad su došli Hrvati. Odnosno Hrvati oduvijek postoje, ali je dolaskom Slavenskih Hrvata osnovana prva država i jedna smo od 3 najstarije države/kraljevstva u Europi. To sve govori.

Ako je isto ikome sličan, onda su slični drugi nama. Definitivno nisu podobni da nam pišu povijest, neka radije pronađu svoju. Uostalom pogledaj si nalazišta u Varaždinu, Istri i Vukovaru, a za Dalmaciju se zna da su Iliri tamo bili, znači sve četiri strane Hrvatske okružene su nalazištima preko 10 000 godina! SVE ČETIRI. Jedna je najstarija suvremena civilizacija u Europi (ona u Vukovaru) na razini starosti u Egiptu, to je potvrđeno u njemačkoj. Prostirala se na cijeli jugoistok Europe. DOk su u Zagorju nađeni ostaci pračovjeka na ovom području. Zar stvarno misliš da ima itko stariji na ovim područjima od nas Hrvata.

Molim vas gospodo, nejmomo halucinirati. Jedan smo od najočuvanijih naroda na Zemlji sa preko 92 % domicilnog stanovništva, a da nismo nikad podupirali diktaturu i svaku smo tiraniju uvijek svrgavali unutar 10 godina. Nema jedne države svijeta koja se toliko uspješno zadržala 1300 godina ujedinjeno, a da se borila protiv vanjske i unutarnje tiranije. 92 % domicilnog stanovništva. Zapamti taj podatak.

Poštujem sve države svijeta, ali svaka bi se država trebala držati svoje povijesti i ne bi se smjela uspoređivati sa drugom. Neke imaju bratske veze, neke nemaju. Međutim nitko nikome nije neprijatelj u današnje vrijeme i svijetu bi trebao biti cilj izdignuti se iznad svega i početi raditi na dobrobit čovjeka i zemlje na kojoj čovjek živi. U miru, a onda svaki narod može živjeti ponosno i graditi svoju budućnost. Lijep pozdrav.
Prosperous is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2016., 14:54   #329
Quote:
Hekatonhir kaže: Pogledaj post
Mene su učili da je Balkan do Kupe na zapadu i Save na sjeveru. Slavonac sam. Balkanac dakle nisam.
Balkan je naziv za teritorij Osmanskog carstva u 19. stoljeću.

Dakle za europski dio Turske, onaj egzotični tajanstveni dio kontinenta, koji je dugo bio pod utjecajem orijenta.

Dakle Dalmacija, Slavonija, Vojvodina, nisu Balkan.

Ili možda netko u Varaždinu vidi neku orijentalnu arhitekturu, taj gradić izgleda kao bilo koji u Austriji ili Češkoj.

Nakon 1699. niti jedan dio Hrvatske nije pod Osmanskim carstvom, a sva orijentalna arhitektura i naslijeđe je (nažalost) sistematski uništeno nakon toga.

I prestanite pljuvati Balkan, Balkan nisu "grafiti, nepristojni ljudi, mito i korupcija", inače bi granice Balkana bile i na Siciliji i u Poljskoj i u Rusiji, a bome i u dijelovima Francuske ili čak Engleske i Amerike. Balkan je jedan povijesni i kulturni krug, koji je bio vrlo napredan u jedno vrijeme, a kasnije ga je Zapad pretekao.
Hrvatska je bila rub srednje Europe, ali ipak dio. Naše gradske jezgre nam itekako dokazuju to.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2016., 15:21   #330
Michael - Svaka čast na zaista odmjerenom i zaista iskrenom komentaru. Svaka ti je riječ na mjestu. Balkan je jedan prelijepi dio (biser Europe, vjerojatno i jedan od najljepših bisera svijeta, sa impresivnom tradicijom), počevši od Hrvata, Makedonaca i Grka (s time da Hrvati nisu imali tendenciju porobljavati druge narode toliko već braniti svoje granice) i ostalih naroda. Impresivna povijest starih naroda i civilizacija. Kako gledaju ostali na Balkan? Neka gledaju kako hoće, kada će imati takvu povijest itko drugi na tako malom teritoriju (osim Italije) imati će se čime pohvaliti, a to se neće desiti tako skoro. Dakle neka samo oni pričaju.

Problem je što svi gledaju Balkan kao cjelinu, a trebalo bi ga se gledati kao skup neovisnih država koje imaju svoju tradiciju tisućama godina i svoju povijest i države na Balkanu trebale bi se držati prije svega sebe, a ne drugih i što drugi misle. Hrvatska ima ponuditi mnogo i ima se čime ponositi, to radimo kroz tisuće godina, trebamo i nastaviti bez obzira da li smo tretirani kao Europe ili dijelom na Balkanu. Bit će sve dobro, samo treba malo vremena, stara smo država, a opet tako mlada na početku. Samo treba malo vremena. Imamo se čime ponositi od Sjevera i Juga i Zapada do Istoka i obrnuto od Juga do Sjevera i Istoka do Zapada. Kamo se god pogleda, predivna država, sa dobrim ljudima. Bit će nama bolje, samo treba još malo vremena. Ista smo ona ponosna država sa istim ljudima.
Prosperous is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2016., 19:09   #331
Quote:
Prosperous kaže: Pogledaj post
MOLIM??? MAJKO MILA! Pa tko ti je pričao ovo o slučajnoj državi? Srbi? Pa nije ni čudno kad oni JESU SLUČAJNA DRŽAVA. Očuvali su granice teritorija samo što su Hrvatska i BiH konstantno branile svoj teritorij, doduše Hrvatska daleko uspješnije, tako da su i Srbima ostale granice pola države zbog Mađarske, Hrvatske i BiH. Srbija je pala kao država i bila porobljena toliko puta da više ne znaju što su. Meni nije pznato jesu li oni dobili ijedan rat za svoj identitet u povijesti. Čak su dobiven rat protiv Turaka koji su bježali iz Hrvatske uspjeli izgubit jer ih je netko njihov navodno izdao?

Tko god ti je pričao te priče bio je na žešćim drogama.




.
kasnije ću razmotriti cijeli tvoj post,u ovom trenutku još ne;međutim da ti odgovorim ovo glede "slučajne države". tu tezu o slučajnoj državi hrvatskoj je kao prvi izrekao tomislav sunić(recimo jedan čovjek s desne strane)i zoran milanović(s lijeve strane.a obojica su vrlo pametni i uspješni ljudi i kvalificirani za to što govore. ta teza apsolutno stoji. ti shvaćaš sve ovo suviše idealistički.
--hrvatska jest slučajna država.pogledajmo malo ekonomsku situaciju u hrvatskoj(ekonomski najgora zemlja europske unije),kao i političku situaciju(nakon krvavog rata za nezavisnost,nezavisnosti i suvereniteta smo se odrekli-nakon što smo izašli iz jugoslavije ušli smo u eu). hrvatska kao država nije postojala tamo negdje od 11 stokljeća do 1990.hrvati su kroz čitavu povijest bili tuđi sluge. branimir štulić je dobro postavio pitanje--što to uopće znači biti hrvat i koji je to duh specijalno hrvatski.-srbija je slučajna država? srbija kao država postoji od 1870 i neke a hrvatska tek od 1990 ili 1992.ljudi u hrvatskoj kopaju po kantama za smeće. e sad s obzirom da ja govorim objektivno,očekujem da ćeš mi imputirati da nisam hrvat.ja se stidim što sam hrvat.
benedeiktus is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2016., 19:35   #332
mi nismo mogli izgubiti identitet jer ga nikada nismo ni imali.a s obzirom kako stvari stoje,nikada nećemo ni imati identitet.
benedeiktus is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2016., 19:42   #333
Quote:
Prosperous kaže: Pogledaj post


Prava je istina da su svi Hrvati jednako vrijedni i to NITKO I NIŠTA nikad neće promijeniti.


Ako je isto ikome sličan, onda su slični drugi nama. Definitivno nisu podobni da nam pišu povijest, neka radije pronađu svoju. Uostalom pogledaj si nalazišta u Varaždinu, Istri i Vukovaru, a za Dalmaciju se zna da su Iliri tamo bili, znači sve četiri strane Hrvatske okružene su nalazištima preko 10 000 godina! SVE ČETIRI. Jedna je najstarija suvremena civilizacija u Europi (ona u Vukovaru) na razini starosti u Egiptu, to je potvrđeno u njemačkoj. Prostirala se na cijeli jugoistok Europe. DOk su u Zagorju nađeni ostaci pračovjeka na ovom području. Zar stvarno misliš da ima itko stariji na ovim područjima od nas Hrvata.

.
ako su svi hrvati jednako vrijedni,kako to da onda cijela hrvatska mrzi hrvate iz bosne i hercegovine. a ovo što se tiče nalazišta i civlizacije-to me podsjeća na hvalisanje naših susjeda srba s nekakvom vinčanskom civilizacijom.to su teške gluposti.ne kažem da na ovim područjima ima netko stariji od nas,ali starijih naroda u svijetu i u europi,koji su stariji od hrvata sigurno ima.
benedeiktus is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2016., 20:21   #334
ma koga smo mi pobjedili?nas su u 11i12 stoljeću pobjedili mađari i držali nas kao svoje robove 800godina a danas nam opet gospodare(ina i mol)-opet su nam gazde mađari.gazde a ne braća ko što misle hrvatske budale.hrvati nemaju na što biti ponosni,.
benedeiktus is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2016., 21:18   #335
Ne kažem da smo najstarija civilizacija ili nismo, kažem da u Europi imamo na svojim prostorima jedna od najstarijih nalazišta i da smo na ove prostore doselili kao Slavenska plemena opet među prvima i osnovali jednu od prvih država/kraljevstva u Europi. I nemoj ti pričati da smo ikome bili robovi, jer ti su robovi onda dobro isprašili guzice istim tim Mađarima po potrebi.

Ne zanima me što melju drugi, ja ti govorim o čemu Hrvati imaju zapise, dokaze i ploče, naime mi imamo i svoje pismo i zapisano je. Sve se o nama Hrvatima zna. Imamo tako dobro dokumentiranu povijest kako je drugi samo sanjaju.

Ako tebi pobjeda i oslobođenje nad Mletačkom republikom, zaustavljanje i na kraju potpuni slom Turaka na našem teritoriju, oslobođenje od Austro-Ugara, a kasnije i pobjeda u domovinskom ratu mala stvar, onda svaka ti čast. A što se Mađara i Austrijanaca tiče ti brkaš jednu stvar, mi smo cijelo to vrijeme imali zajedničkog vladara, ali smo imali svoju državu i svoju vlastelu u državi koja je doduše imala zajedničkog kralja. Dakle nemoj brkati o nekom roblju i potpunom slomu države, on se dogodio gotovo jednom kod ostatka ostataka, ali ni tada nije pao i vratili smo se. Svatko tko je i dobio borbu sa Hrvatima, održavao je status neutralnosti i priznao im samostalan teritorij dok god se nije desilo neizbježno, da bude poražen i izgubi konačan rat protiv Hrvata i da vratimo u potpunosti svoj teritorij, kad tad. Ako žele neka žale što se to desilo, sami su krivi što su zakoračili na naš teritorij, samo smo uzeli u potpunosti što je naše, uvijek i svaki puta.

Uostalom sjeti se što se desilo Austrijancima i Mađarima kad god bi prešli mjere normalnog, desila bi se žestoka pobuna, dok na kraju nisu bježali. Baš kao i Turci. Po tebi smo slomili na svom prostoru golemo Osmansko Carstvo, a bojali se Austro-Ugara? Momče ne drži ti poruka vodu.

Također zaboravljaš kako su naši knezovi držali mudro status quo, a to je tako da su se sa plemstvom iz Austrije povezivali. Moraš malo bolje čitati povijest prije nego svoj narod nazivaš robljem. Ako ti to jesi, super. Ja ipak živim na prostorima gdje se povijest jako dobro uči, a srećom sam i iz prostora SZ Hrvatske pa jako dobro znam kako su stvari stajale i tko su bili Zrinski i Frankopani. Možemo polemizirati koliko želimo, niti su Mađari niti Austrijanci bilo sami po sebi toliko jaki da podcijene Hrvate, niti su uzalud se spojili, a njihovo spajanje im je i omogućavalo da imaju tu svoju Monarhiju tako dugo. Dok im se nije pokazalo gdje im je mjesto.

Ne stoji ti u Zagrebu uzalud kip Bana Josipa Jelačića. Kao što nismo sasvim slučajno protiv svih i svakoga uvijek u potpunosti oslobodili svoju državu. Ne zaboravi da je i Mletačka Republika održavala neke svoje odnose u Dalmaciji, pa se desilo ono neizbježno, Hrvatska se oslobodila. Zato ti ponavljam prvi i zadnji puta, kako se borio srčano Jug, tako se borio Sjever Hrvatske. Zajedno smo se uvijek spajali i bili braća i nikome nikad nije i neće uspjelo to promijeniti. Nikad nismo državu u potpunosti izgubili trajno, niti je itko uspio potlačiti ovaj narod, niti će se to ikada desiti. Uvijek u manjini i uvijek sami, oslobađali smo svoju državu. Time se mnogo veće države ne mogu pohvaliti. Mi smo država koja je gubila borbe, a dobivala je sve ratove na kraju. Nemamo kome zahvaljivati na državi koju imamo, osvojili smo je i oslobodili uvijek sami. Nek se drugi time pohvale ako mogu!

Vjeruj da u svijetu jako dobro znaju tko su bili i tko jesu Hrvati, nema puno država na ovom svijetu takvu povijest. Da imaju imali bi se čime dičiti, a takvu srčanost kao mi još manje.

Zadnje uređivanje Prosperous : 28.10.2016. at 21:53.
Prosperous is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2016., 21:38   #336
Ti nisi Hrvat niti si dostojan nazivati se Hrvatom ako zaista tako misliš i iskrivljavaš povijest kao i Milanović i ekipa. Tebi je Milanović pravi hrvat Ili itko iz HDZ? Njih ti nazivaš Hrvatima, pravim Hrvatima? Nakon 25 godina planiranog uništavanja države? Nakon što su planski stvarali vlastite kompanije i bogate obitelji i prebacivali novac na tajne račune? Priča se i o kamionima koji su vozili marke iz BiH tako što su prebacivali Hrvatske Dinare i mijenjali ih u BiH u marke i uvozili natrag u domovinu? Misliš da se sve to ne zna i ne priča? Ali dolazi novi val mladih Hrvata. Dosta je bilo, mogu se koprcat dokle još mogu ti korumpirani političari, ali i oni su u godinama. Dolaze mladi lavovi koji ne daju na svoju državu, a ti mladi lavovi nemaju više 10 godina kao 91-e, oni sada imaju 30-tak godina. Dosta je bilo.

Ja bi te molio da izuzev ostataka-ostataka Hrvatske, kažeš kad je točno Hrvatska U POTPUNOSTI bila pregažena i slomljena? U potpunosti? Kome je to uspjelo i da mi napišeš datum? Nikome. Tko je uspio imati PUNU kontrolu nad našim teritorijem? Tko je uspio zauzeti naš teritorij, a da nam ne prizna vlast u našoj državi jer se bojao bune i da će oslabiti pod stalnim pritiskom od ratovanja? Da si ti Hrvat, znao bi što si i tko si, ovako me uopče sramota što raspravljam s nekim takvim.

Zapamti ovo, Hrvati su kao pitbul, kad jednom uhvati neće stati dok ne pobijedi. Ni Mlećani, ni Turci, Ni Austrijanci, ni Ugari, a još manje slabašni Srbi nisu bili u stanju da nas pokore. Zaboravljaš tko je stajao iza Srbije? Velika Rusija. Zaboravljaš kako su u Varaždinu oslobodili kasarnu? Da ti kažem plakao bi od muke. Upali su im u sustav komunikacije i naveli ih da se međusobno bombardiraju, a onda su ih Varaždinci fino isturili iz Hrvatske i preuzeli naoružanje. SVE TO VRIJEME, Hrvatska se branila doslovce sa svim što je imala i održavala državu, a kad smo preuzeli naoružanje krenulo je neizbježno, put prema samostalnosti.

Danas smo lider na Balkanu, imamo vlastitu vojnu industriju i jednu od najopremljenijih vojnih taktičkih jedinica koje su Amerikanci na temelju impresivnog ratovanja u Domovinskom ratu uzeli za suradnju k sebi da im uvježbavaju postrojbe i zato i imamo zajedno sa Slovenijom i drugim državama zajedničke vježbe i dan danas.

Nemaš pojma što govoriš, kao što nemaš pojma da se uzdižemo kao Feniks iz pepela. Srbija danas nije sposobna ni da zucne protiv Hrvata, naprotiv nisu nam čak ekonomski sposobni ni platiti odštetu za ratna stradanja. Meškolje se ko kukci (joj šta ćemo mi jadni platit) i ti njih nazivaš jakima, narodom? Ajde si kupi ponos. I ovako oštećeni gdje nam NITKO ne pomaže i sa lošim političarima dignut ćemo se iz pepela, a znaš zašto?

NITKO, neće zaustaviti Slavoniju da hrani Hrvatsku, NITKO neće zaustaviti Dalmaciju da časti ostatak Hrvatske na ljetovanju na prelijepoj obali, NITKO neće zaustaviti sjever da razvija ekonomiju. Zapamti to.

Za 20 godina vjerujem da ćemo i zadnju mafiju istjerat iz države i riješiti se u potpunosti lažnih branitelja, oporaviti se od ratnih rana u potpunosti i razminirati državu, stabilizirati će nam se natalitet, a onda ćemo imati plodnu Slavoniju, turističku Dalmaciju i naponu snage i moderni Sjever i bit ćemo jači kao nikada, sa predivnom zemljom, pitkom vodom i bujnim šumama. Što će imati ostali?

Što se tiče Hercegovaca, oni su Hrvati, kao i svi ostali Hrvati u inozemstvu, za koga oni nisu naši, taj se nema ponosa ni prava zvat Hrvatom. Da meni dođe Kinez i kaže, ja sam Hrvat, osjećam se kao Hrvat, želim biti Hrvat, ja bi mu rekao bit ćeš Hrvat, tko sam ja da branim čovjeku koji obožava Hrvatsku da bude Hrvat. Nisi Hrvat zato što si se tu rodio, nego zato što se tako osjećaš, za to živiš i za to umireš. Evo zato sam ja Hrvat. Ne radim razlike između onih iz drugih država koji sebe nazivaju Hrvatima i žive za Hrvatsku, ne radim razlike između onih kojima su otac i majka iz druge države, a drugi roditelj iz Hrvatske i pogodi što ne radim razliku između sebe kojem su otac i majka oboje Hrvati od pamtivijeka, kao i cijela familija s obje strane. Hrvat sam se rodio, Hrvat sam bio i ostati ću. Kad su me kao dijete pitali je li volim Jugoslaviju, rekao sam da ne volim. Kad su me pitali što volim, rekao sam da volim Hrvatsku. Nitko mi to nije rekao, nisam to čuo na televiziji, ja sam se s time rodio. Osoba kao što si ti to neće shvatiti. Nitko moju Hrvatsku ni moj narod neće pogaziti niti će se to ikada više dogoditi, dok god postoje ljudi kao što sam ja koji ne volimo ni ustaše ni partizane ni kriminalce, a pogotovo ne četnike. A ima nas i mladi smo i napravit ćemo ovu državu i narod ponosnima. Nitko nas u tome ne može zaustaviti, zapamti to. Ni vanjske sile, ni unutarnja mafija.

Evo ovo ti je nešto što se zove HRVATSKI mentalitet. S time se rodiš, s time se ponosiš i zato ćemo svaki puta kao i uvijek prije toga biti jaki i moćni. Malobrojni ali moćni kao da smo najbrojniji na cijelom svijetu.

Imamo jednu od najponosnijih nacija u svijetu i vjerojatno najljepšu državu na planetu. Tko se toga srami, vrata su mu širom otvorena. Ima nas dovoljno ostalih koji ćemo tu ostati i koji ćemo prigrliti sve ljude da nam se opet vrate i izgraditi što su nam drugi pokušali uzeti. Zato što smo Hrvati.

Lijep pozdrav.

Hrvatska!

Zadnje uređivanje Prosperous : 28.10.2016. at 22:03.
Prosperous is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2016., 21:52   #337
Quote:
benedeiktus kaže: Pogledaj post
kasnije ću razmotriti cijeli tvoj post,u ovom trenutku još ne;međutim da ti odgovorim ovo glede "slučajne države". tu tezu o slučajnoj državi hrvatskoj je kao prvi izrekao tomislav sunić(recimo jedan čovjek s desne strane)i zoran milanović(s lijeve strane.a obojica su vrlo pametni i uspješni ljudi i kvalificirani za to što govore. ta teza apsolutno stoji. ti shvaćaš sve ovo suviše idealistički.
--hrvatska jest slučajna država.pogledajmo malo ekonomsku situaciju u hrvatskoj(ekonomski najgora zemlja europske unije),kao i političku situaciju(nakon krvavog rata za nezavisnost,nezavisnosti i suvereniteta smo se odrekli-nakon što smo izašli iz jugoslavije ušli smo u eu). hrvatska kao država nije postojala tamo negdje od 11 stokljeća do 1990.hrvati su kroz čitavu povijest bili tuđi sluge. branimir štulić je dobro postavio pitanje--što to uopće znači biti hrvat i koji je to duh specijalno hrvatski.-srbija je slučajna država? srbija kao država postoji od 1870 i neke a hrvatska tek od 1990 ili 1992.ljudi u hrvatskoj kopaju po kantama za smeće. e sad s obzirom da ja govorim objektivno,očekujem da ćeš mi imputirati da nisam hrvat.ja se stidim što sam hrvat.
Naš identitet nije ništa slabiji od prosječne europske nacije.
To relativiziranje od strane Štulića se može učiniti za bilo koji narod, i to većinom rade ljudi koji imaju neke osobne razloge.
Tvoja zadnja rečenica je već znak nezrelosti i nerealnog gledanja na svijet.
Sadokann is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2016., 22:38   #338
Uporno ukazivanje na razlike od susjeda. Checked!
Uvjerenost u vlastitu nacionalnu superiornost. Checked!
Revizionizam povijesti i ne razumijevanje iste. Checked!
Borba protiv konstantnog unutarnjeg neprijatelja. Check!

Da ne duljim dalje. Sindrom balkanskoga mentaliteta Checked!

Država se voli po količini plaćenoga poreza, za sve ostalo tu su floskule.
Baltica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2016., 23:27   #339
Razlike se ukazuju samo prema jednoj državi koja drugo nije ni zaslužila. Dok u njoj ima jedan Hrvatomrzac, ta država nikad neće za mene postojati niti biti prijateljska država, kao ni dok njom hoda (umjesto da bude u zatvoru) jedan kriminalac.

Graditi prijateljske odnose sa državom koja je politička farsa i koju vode kriminalci je čista utopija kao i "pričanje o bratskim odnosima" sa državom koja je radila genocid bez milosti na razini zločina sramotnijih i nimalo manjih nego su se desili i u drugom svjetskom ratu na području tako male države kao što je Hrvatska. S EU ili bez nje zamrznuo bih odnose sa dotičnom državom dok god na vlasti i u državi ima i posljednjeg zločinca i četnika.

Oni koji gledaju državu kroz prizmu poreza (čitaj političari i monopolisti koje država podupire) nadam se da će pasti i da će im se za najkasnije 20 godina stati na rep pa ćemo vidjeti do kada će kapital i prodavanje duša propalih političara i kriminalaca voditi ovu državu.

Da se mene pita napravio bih državni udar samo zato što se politika ograđuje od zahtjeva za štetu u domovinskom ratu. Protjerao bih sve do jednoga koji su za to glasali bez mogućnosti povratka ikad u vlastitu domovinu i prozvao bih ih neprijateljima domovine. Sve do jednog. Zaplijenio bih im imovine i poslao ih u Ameriku za 20 dolara u džepu koliko su nemalo puta imali naši ljudi kada su bili prisiljeni prebjeći iz domovine.
Prosperous is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2016., 23:30   #340
Quote:
Baltica kaže: Pogledaj post
Uporno ukazivanje na razlike od susjeda. Checked!
Uvjerenost u vlastitu nacionalnu superiornost. Checked!
Revizionizam povijesti i ne razumijevanje iste. Checked!
Borba protiv konstantnog unutarnjeg neprijatelja. Check!

Da ne duljim dalje. Sindrom balkanskoga mentaliteta Checked!

Država se voli po količini plaćenoga poreza, za sve ostalo tu su floskule.
Dakle u Aziji, Africi, Latinskoj Americi nema zavađenih država, kontroverzne povijesti ili uvjerenost da je netko lošiji?

Čovječe, dakle osim malog kutka svijeta između Alpa i Bospora, pa svijet je doista jedno jako lijepo mjesto

Balkan do Tokija!
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:13.