Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Rekreacija

Rekreacija Trčanje, teretana, plivanje, bicikl, joga, planinarenje, oprema, ostali načini dangubljenja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.08.2017., 16:43   #1
Question Vježbanjem se ne mršavi i ne oblikuje tijelo?

Ovako, sport je naravno jako važan za zdravlje, cirkulaciju, dobro stanje duha i sl.
Međutim, naišla sam na članak da sport, pogotovo trčanje, uopće ne pomaže u gubljenju kilograma i formiranju tijela, već da samo ubrza metabolizam pa eventualno potpomaže na taj način.
Uz to su primjeri mišićave, mršave, zgodne žene koja tvrde da nikad u životu nisu vježbale.
Znam da je prehrana 70%, a sport samo 30% što se mršavljenja tiče, no reći da sport ne oblikuje tijelo, već samo ubrza metabolizam mi je začuđujuće. Ja sam nekako imala stav da se sportom može što god se želi, a ispada da je sve do hrane i genetike.
Tko je tu u pravu? Koliko rekreacija, trčanje pogotovo, zaista oblikuje naše tijelo i pomaže nam da smršavimo, a koliko je to do prehrane i gena?
Drugim rječima, možemo li mi zaista od oblika tijela "banane" vježbom stvoriti "pješčani sat" ili je to utopija te i ono malo što možemo formirati, formiramo hranom?
Ako stavimo zdravlje na stranu, koliko stvarno profitiramo od sporta kad je upitanju fizički izgled?
Morning is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2017., 17:14   #2
Trčanjem logično ne možeš izgraditi tijelo dalje od nešto jačih nogu i listova.

Od oblika banane nikad nećeš imat pješčani sat na kakav ciljaš ali možeš doći do neke bolje banane i to je i dalje bolje nego tvoja sadašnja banana.

Tako da manje priče više kvalitetnog treninga (ne "sporta")
melodic.haze is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2017., 17:36   #3
Postoje dvije glavne stvari na koje možeš utjecati kaj se tiče fizičkog izgleda.
1) Masno tkivo. Njega dobivaš ili skidaš kalorijskim suficitom ili deficitom. Dakle, primarno u kuhinji. Vježbanje i trening tu može do neke granice pomoći, no tu uvijek hrana diktira što će se desiti.
2) Mišićna masa. Nju dobivaš težinskim treningom + adekvatnom prehranom.

U oba slučaja je bitna prehrana, no mišići neće rasti ako ih ne potakneš na to.

Također, treba razlikovati vježbanje od treniranja.

Vježbanje je fizička aktivnost čisto radi fizičke aktivnosti. To su razne zumbe, pilatesi, rekreativni sport i slično.
Trening je fizička aktivnost posebno osmišljena da poluči neki rezultat (unaprijedi neke fizičke sposobnosti) u budućnosti nakon X treninga, bilo da je to snaga, mišićna masa, protrčani kilometri i sl.
eqinor is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2017., 22:21   #4
Trcanja ima raznih vrsta.
Kljuc je u intenzitetu treninga, intenzitet je taj koji uzrokuje aktivaciju hormona koji diktiraju sve u telu, misicnu masu, metabolizam, nivoe energije.
ccaterpillar is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2017., 01:06   #5
Mozes ti trcat i stanjit se, ali ovisi o genetici kako ces se stanjit.

Tako da bez adekvatnih vjezbi nema nekog posebnog oblikovanja tijela.

Ja sam godinama trcala, i dosla bi (uz trbusnjake i izgladnjivanje - ne preporucam) do finog izgleda, ali tek kad sam pocela radit nekakve kombinacije snage i hiita, dobila sam ljepsi oblik i osjecala se utrenirano i cvrsto.

Sto se tice misicavih zena koje nikad nisu vjezbale, to je mali postotak i cista genetika.
Sa mnom u razred je isla jedna takva, ja sam do 4.srednje bila uvjerena da se bavi tenisom, a zena nikad uzela reket u ruke.
A misic na misicu, trunke sala nije imala
__________________
Latinska poslovica
Điđe T. is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2017., 01:13   #6
eqinor znači po tebi trčanje je uzaludno?
Điđe T. aha, a kakve sad vježbe izvodiš? jel u teretani ili?
Morning is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2017., 17:02   #7
Nikakve

U teretanu sam isla prosle godine. Prije toga Focus, pa razne bw vjezbe, cucnjeve, sklekove, svasta nesto...
__________________
Latinska poslovica
Điđe T. is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:20.